Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4051
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Discutiile au luat-o pe aratura, reveniti on topic!

Subiecte precum cel mai de sus se pot discuta pe larg la Cafeneaua diasporei sau pe Topicul general...

#4052
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Förlåt.

#4053
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 ro_explorer, on 30 iulie 2014 - 23:47, said:

Eu nu am emigrat cu gandul de a ma intoarce in Romania. Eu am emigrat cu gandul de a-mi petrece restul vietii aici unde sunt acum.
...niciodata sa nu spui niciodata. Cu aceleasi ganduri am venit si eu in Norvegia. Pentru cat timp ? Teoretic pentru totdeauna, practic cat va fi posibil ( asa cum s-a intamplat acum 10-15 ani cu romanii care au plecat prin Italia-Spania  - cine a reusit este bine, cine nu, se intoarce de unde a plecat ) . Intotdeauna este bine sa ai un plan de rezerva ( eu recunosc ca nu am inca unul dar lucrez inca la realizarea lui )

#4054
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am inceput sa scriu dar a zis "sefu'" ca nu e aici locul pentru astfel de discutii.

#4055
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Cand se termina amenintarea terorista?
Mi-a fost putin frica pe feribot si m-a trecut un fior cand am vazut pusti in vama.

#4056
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Ce-ai bre? Nu stii sa inoti? :D

Pe de alta parte amenintare, terorista sau nu, exista de multi ani.

#4057
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Stiu sa inot insa insa nu cred ca rezist pana la mal si mi se strica si telefonul.
Vezi tu cum inoti pe langa gropile sapate de apa pe plaja.
:P

#4058
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
La bazin conasule...bazinE ca e peste 6. Care este.

Cu apa curata calda/rece/masaj/cascade/tobogane. Frumos amplasate intre bar, restaurant si sala de fitness cu dudui dibace. Sa se bucure si burta si ochiul Posted Image

Cat despre plaja, tinand cont de anii anteriori, am zis sa fac abstractie de romanul standard gasit pe nisip si am fost cam 30min la plaja sa vad ce si cum. Jeg, lemne in apa, PET-uri si valuri de 1-2m. Ditamai gropanul de 1.5-2m adancime fix la 2-3m de mal. S-a dus cea mare gramada in el, noroc ca inoata bine. A iesit din el la 5m de mal cu apa la genunchi. Apa gri nu vedei un drac prin ea.

Am plecat fara retinere.

A doua zi o fetita si tatal s-au inecat la poate nici 2-3km distanta.

Bag picioarele in ea mare cu valuri si plaja cu seminte, eu am 3 draci de urmarit. Si o nevasta care nu inoata nici in apa de juma de metru.

LE: Ia sa sa bucure si ochiu' tau:

Attached File  1.jpg   26.7K   35 downloadsAttached File  2.jpg   38.58K   35 downloads

Edited by nosferyk, 01 August 2014 - 18:07.


#4059
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
In urma cu mult timp am pus o lista cu diverse firme (in special agentii de recrutare). Fiind in vacanta si luand vechiul laptop cu mine, am gasit un fisier "Aplicatii" si cand am deschis am vazut ca este lista respectiva despre care mai multi au intrebat...din cate tin eu minte.

Conoco Phillips  x
Schumberger  x
Aibel   x
Adecco + ingeniorcompagniet
Manpower  x
NCC   x
Mosaique  x
Kongsberg
Technip   x
Scanwell   x
Statoil   x
Aker   x
Halliburton
Toptemp   x
Baker Hughes  x
Necon   x
YIT
CAN
ECN
Accenture
Technogarden  x
Necon   x
Odfjell Drilling  x
proffice    x
adima
mde   x
roxar   x
rcc
kelly services  x
competentia.no  x
acebemanning  x
nokkelpersonell  x
steinkopf.no  x
techconsult  x
amesto people  x
iss personalhuset as x
randstad   x
Faroe Petroleum Norge AS x
fabi as
talisman energy
BackerSkeie AS
netcom as
Orion Search International
Bemanningsbyraaet.no
Visindi AS
deep ocean
ocean rig   x
bouvet asa
Raadhuset=Manpower
Intervention Coach
Proserv Group
Aarbakke AS
Astra North  x
Talent Gallery - Scandinavian Search Group x



x-urile reprezinta (daca-mi aduc corect aminte) locurile in care am aplicat...prin..2008? cred. Nu am primit raspuns de la nici unii dar poate voi sunteti mai norocosi, in vremurile astea mai "bune".

Succesuri.

#4060
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Nu va pierdeti timpul cu aplicatii direct la fima, nu le citeste nimeni. Angajarile se fac 99% prin firma de recrutare cu care firma are contract. Oamenii vin "recomandati" de firma de recrutare.
Cel putin asta e informatia primita de la un amic norvegian ce lucreaza la HR.

#4061
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
La noi angajarile se fac mai ales pe baza de "internal refferal". Si se pare ca practica asta e extinsa bine de tot in Suedia cel putin.

#4062
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Deci sa inteleg ca toate anunturile direct de firmele angajatoare care apar in ziarele locale sau pe internet se incadreaza in acel 1% ? Daca nu, atunci pentru ce mai pun anunturi ...doar asa ca sa se laude ?

Quote

La noi angajarile se fac mai ales pe baza de "internal refferal". Si se pare ca practica asta e extinsa bine de tot in Suedia cel putin.
Cam asa ceva si pe aici...dar asta se aplica in majoritate bastinasilor pinguinezi....restul sunt angajati doar daca le arde buza si au nevoie de forta de munca( cazul meu ). Eu am recomandat multe persoane de exemplu, unele au fost la interviuri, toate bune si frumoase si la final au angajat pe unu care nu stia nici macar autocad, dar era pinguinez.
Alt exemplu personal: Eu odata mi s-a pus pata ca vreau sa ma mut la RR. Depus CV pentru 2 joburi si peste cateva zile ma suna o duduie. Discut cu aia la telefon diferite chestii, am inteles ca au fost contactate si 1-2 persoane din lista de recomandari si ca totul e ok, ca am sanse mari. Peste 3 zile primesc mail cu "We are sorry to inform You... ".
Ca sa nu mai dau exemplele in cazul neveste-mi....

Edited by tehnics, 05 August 2014 - 15:22.


#4063
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 naurul, on 05 august 2014 - 14:37, said:

Nu va pierdeti timpul cu aplicatii direct la fima, nu le citeste nimeni. Angajarile se fac 99% prin firma de recrutare cu care firma are contract. Oamenii vin "recomandati" de firma de recrutare.
Cel putin asta e informatia primita de la un amic norvegian ce lucreaza la HR.

Firmele din lista de mai sus sunt 85-90% agentii de recrutare.
Angajarile se fac prin recomandare fie ea interna sau externa.
Cea interna, in general, fosti colegi din alte firme, cunoscuti, etc. Fix ca pe la noi.
Cea externa este dictata de agentii, de cele mai multe ori.

Din punctul meu de vedere eu unul nu vad rostul unei agentii de recrutare norvegiene. Te vor ieftin sa te vanda scump!

Dar chestia asta s-a schimbat simtitor iar multe si mari firme din norvegia prefera sa lucreze cu agentii din UK. Mult mai serioase si mai ieftine.

Din lista de mai sus sunt destul de multe firme care nu mai sunt de actualitate sau si-au schimbat numele.

#4064
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
stie cineva un transporator de incredere Romania- Stavanger? am de adus un colet de circa 10 kg.

#4065
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
...Posta Romana. Restul nu garantez. Acum depinde ce contine pachetul.

#4066
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
https://www.facebook...3841092?fref=ts

#4067
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 naurul, on 06 august 2014 - 13:57, said:

stie cineva un transporator de incredere Romania- Stavanger? am de adus un colet de circa 10 kg.

Eu am vazut anuntul asta in Rimi Tjelta si Coop Sola , la anunturi.

Attached Files



#4068
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006

 dragooj, on 06 august 2014 - 15:18, said:


il recomanzi? l-ai folosit?

am gasit si eu pe net cateva anunturi, dar nu am gasit nici un review la ele si nu stiu cat de seriosi sunt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate