Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4033
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014
Am ajuns undeva la pag.200 (si ceva) si am tot citit de patroni irakieni,pakistanezi si alte asemenea natii,ca polonezii si lituanienii domina piata muncii in domenii precum transporturi rutiere,constructii etc!care e totusi avantajul lor?n-am citit de vreun roman care sa-si fi deschis o afacere in NO!E un domeniu dificil?

#4034
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Polonezi si lituanienii au avantajul maini de munca ieftine (la negru); numar mare de clienti vorbitori de limba poloneza/lituaniana precum si posibilitatea de a aduce in No materiale ieftine din tarile lor. In plus au avantajul vechimii in No - multi din ei vorbesc norvegiana foarte bine.

O afacere cinstita nu poate face fata acestor "avantaje".

#4035
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

n-am citit de vreun roman care sa-si fi deschis o afacere in NO!E un domeniu dificil?
...uite aici: www.pipes.no. Firma de tubulatura condusa de o femeie cu aproximativ 50 de angajati.

#4036
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 minujud, on 22 iulie 2014 - 19:22, said:

n-am citit de vreun roman care sa-si fi deschis o afacere in NO!E un domeniu dificil?

Chiar marti am vazut prin Haugesund o masina cu "Anamaria Cleaning As" .
Se pare ca mai sint romani care au firme .

#4037
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Dragi romani din Norvegia, in urmatoarele zile este foarte posibil sa fim martorii unui atac terorist in Norvegia. Serviciile de securitate norvegiene - PST - au date certe asupra faptului ca atacul va avea loc in zilele urmatoare, nu insa date referitoare la locatie sau natura atacului. Amenintarea vine din partea ISIL - o organizatie islamista cu baze in Siria si Irak.

Sugerez un grad ridicat de atentie, evitarea aglomeratiilor si prezentei la evenimente cu mare aflux de oameni... si alte zone expuse ori lesne de a deveni target. O cumparatura in plus nu strica + ceva rezerve de apa... macar pt o saptamana.
Daca atacul va fi de natura biologica/chimica, vom fi simpli spectatori. Sper sa nu fie asa. Rafinariile pot fi tinte, aviz amicilor romani din offshore. S-au luat masuri maxime de securitate la granite (sol, apa, aer). Politia va patrula inarmata. Spitalele au primit protocoale de urgenta. Cateva cladiri strategice au fost deja inchise publicului. Statoil este si el protejat.

Nimeni nu stie ce va fi, insa un plus de atentie poate sa ajute. Ma rog intr-un esec al teroristilor. Si ma mai rog ca niciun roman sa nu fie victima. Take care!

Edited by eksHerulius, 25 July 2014 - 13:51.


#4038
minujud

minujud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.07.2014

 eksHerulius, on 25 iulie 2014 - 13:42, said:

Dragi romani din Norvegia, in urmatoarele zile este foarte posibil sa fim martorii unui atac terorist in Norvegia. Serviciile de securitate norvegiene - PST - au date certe asupra faptului ca atacul va avea loc in zilele urmatoare, nu insa date referitoare la locatie sau natura atacului. Amenintarea vine din partea ISIL - o organizatie islamista cu baze in Siria si Irak.

Sugerez un grad ridicat de atentie, evitarea aglomeratiilor si prezentei la evenimente cu mare aflux de oameni... si alte zone expuse ori lesne de a deveni target. O cumparatura in plus nu strica + ceva rezerve de apa... macar pt o saptamana.
Daca atacul va fi de natura biologica/chimica, vom fi simpli spectatori. Sper sa nu fie asa. Rafinariile pot fi tinte, aviz amicilor romani din offshore. S-au luat masuri maxime de securitate la granite (sol, apa, aer). Politia va patrula inarmata. Spitalele au primit protocoale de urgenta. Cateva cladiri strategice au fost deja inchise publicului. Statoil este si el protejat.

Nimeni nu stie ce va fi, insa un plus de atentie poate sa ajute. Ma rog intr-un esec al teroristilor. Si ma mai rog ca niciun roman sa nu fie victima. Take care!
este chiar atat de ridicat gradul de alerta?care e atmosfera in bergen?am prieteni p-acolo!!!

#4039
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
astazi discutam cu un coleg norvegian pe tema asta si el si eu consideram ca asta e mai mult o chestie psihologica...asa de speriat lumea. Totusi, care este motivul ? Din ce am inteles eu este faptul ca Norvegia a trimis trupe in Siria si astia acum sa se razbune....da mi se pare cam trasa de par...

#4040
Bluarto

Bluarto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2009
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de ajutorul de somaj: cat de tarziu pot aplica pentru el? Mi-am pierdut locul de munca in august 2013, am aplicat pentru somaj in februarie dar mi s-a spus ca notificarea de incetare a contractului de munca e expirata (valabila doar 6 luni) si m-am intors in Romania.

In toamna vreau sa ma intorc din nou in Norvegia dar voi avea loc de munca doar din ianuarie. Din ce stiti, pot aplica din nou pentru somaj? Am domiciliul in Norvegia, nr personal etc.

Va multumesc.

#4041
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

 tehnics, on 25 iulie 2014 - 21:30, said:

astazi discutam cu un coleg norvegian pe tema asta si el si eu consideram ca asta e mai mult o chestie psihologica...asa de speriat lumea. Totusi, care este motivul ? Din ce am inteles eu este faptul ca Norvegia a trimis trupe in Siria si astia acum sa se razbune....da mi se pare cam trasa de par...


Da mestere, asta cu razbunarea Siriei e chiar trasa de par. In schimb potentialul atac nu cred este un zvon. Eu astept de anul trecut ca americanii si rusii sa se linisteasca. Dar se agraveaza in fiecare zi/saptamana/luna. Anul trecut m-am bucurat cand Asad s-a "predat" cu armamentul chimic. Si am crezut ca s-a linistit . Fals. acum au inceput in Ucraina, spiritele se agita intre romanii din Ucraina impotriva ucrainenilor. Se agraveaza problemele cu ungurii din Transilvania noastra, vor tot mai mult....Rosia Montana va fi supusa si ea unui proiect de guvern care vizeaza desproprietarirea oamenilor "in interes national sau local". Prevad un scandal similar cu `89 si la noi. O sa spui pe buna dreptate ca am deviat de la topic; insa nu poti vorbi de un atac terorist ca un caz izolat, ci ca veriga a unui lant de maioneza, in care, mai devreme sau mai tarziu si Norvegia va fi invitata. Si aceasta maioneza se numeste (in opinia mea) al treilea razboi mondial.


Eu locuiesc in Anglia de aproape 5 ani si ma gandeam ca inainte sa plec in Romania inapoi, sa fac vreo doi ani prin Norvegia. Mi-ar placea. Dar nu stii unde kkt sa te mai feresti de razboi. Doua locuri (habitabile) cunosc pe planeta unde cred ca mai putem scapa: Islanda si Australia. Nu se stie pana cand.

Consider ca atentionarea lui ekxHerulius e bine de luat in considerare. Si Cameron al Angliei vorbea saptamanile trecute de "anihilarea unor retele inainte sa le reuseasca vreo tinta in UK". Si eu merg dimineata cu morcovul in metrou. Asta este.

P.S. Vreau sa mai mentionez ca orice "atac terorist" vizeaza nationalismul unui stat. Nu are de a face nimic cu emigrantii. 911 a lovit in orgoliul american.
Statia de metrou Blackfriars care a fost trosnita in 2005 se afla in zona de centru a Londrei. Si acel atac a vizat sa loveascain cetateni britanici, pentru ca Britania sa se ridice in picioare. N-a avut nimic cu emigrantii care nu au bani sa habiteze in centrul Londrei. Asadar va sugerez prudenta marita in orasele importante, din care primul este Oslo.

Edited by twinkly_red, 29 July 2014 - 16:57.


#4042
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca esti "putin" paranoic. Nimic mai mult.

#4043
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

 ro_explorer, on 30 iulie 2014 - 00:04, said:

Cred ca esti "putin" paranoic. Nimic mai mult.
Si Obama si Putin vor sa crezi asta despre mine. Dar nu te panica. Ramai pe forum sa vedem amandoi cum evolueaza lucrurile. O tema de meditat: Doua generatii de parinti de-ai nostri au vazut cate un razboi mondial la distante de timp relativ scurte. Noi de ce am fi scutiti ? Sa dea Dumnezeu sa NU fie ! Totusi eu zic ca ar trebui sa ne re-editam putin proiectele.

S-om mai vedea ce-o mai fi. No, bafta !

Edited by twinkly_red, 30 July 2014 - 09:14.


#4044
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
twinkly...chiar daca nu stii, razboiul nici nu s-a terminat..singurul lucru care a evoluat este modul, tactica, armele. Stai linistit ca sunt multe multe alte chestii care nimeni si niciodata nu va afla despre ele.

#4045
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Twinky, eu cred ca l-ai citit prea mult pe defectul de Mihai Giurgea (sper ca am scris corect). Numai ala are idei asa extremiste si de conflict.
Exista metode chirurgicale de a elimina chestii nedorite din viata noastra, nu este nevoie de razboi (nici la nivel local nici mondial).

#4046
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

 tehnics, on 30 iulie 2014 - 10:48, said:

twinkly...chiar daca nu stii, razboiul nici nu s-a terminat..singurul lucru care a evoluat este modul, tactica, armele. Stai linistit ca sunt multe multe alte chestii care nimeni si niciodata nu va afla despre ele.
Oficial s-a terminat. Realmente, sigur ca nu s-a terminat nimic, la fel cum nu s-a terminat nici primul. Eu vorbesc de un statut oficial, declarat in presa. La un moment viitor.

Chestii despre care nu va afla nimeni niciodata.....Da, de acord; primul lucru pe care prostimea nu trebuie sa-l stie este acela ca daca toti pamantenii ar lasa banii si armele jos, s-ar termina aproape toate problemele. Pe bani si arme se cladesc crize si fantome sociale si psihologice si de orice alta natura.

Dar hai sa revenim la Norvegia...

 ro_explorer, on 30 iulie 2014 - 11:12, said:

Twinky, eu cred ca l-ai citit prea mult pe defectul de Mihai Giurgea (sper ca am scris corect). Numai ala are idei asa extremiste si de conflict.
Exista metode chirurgicale de a elimina chestii nedorite din viata noastra, nu este nevoie de razboi (nici la nivel local nici mondial).
Explorer, tu esti prea relaxat fata de evenimente. E mai bine pentru tine asa.

Propune o metoda chirurgicala sa scoatem asta http://www.rbnpress....de-la-deveselu/

Stii ce inseamna axa de baze militare intre Kogalniceanu si Deveselu ? Inseama granite de bataie intre nord si sud. Adica pe cartofii tai.

Si vezi cati fura ungurii terenul de sub picioare. Sa revii pe forum cand or sa te scoata afara din casa cu acte.

Edited by twinkly_red, 30 July 2014 - 20:56.


#4047
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Care `i treaba cu ungurii ? Dezvolta subiectul.

#4048
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

 dragooj, on 30 iulie 2014 - 22:44, said:

Care `i treaba cu ungurii ? Dezvolta subiectul.
http://www.rbnpress....ntru-autonomie/

#4049
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 twinkly_red, on 30 iulie 2014 - 20:53, said:

Si vezi cati fura ungurii terenul de sub picioare. Sa revii pe forum cand or sa te scoata afara din casa cu acte.

Vreau sa vad cum o sa ma scoata pe mine ungurii afara din Suedia. Chiar sunt curios. Eu nu am emigrat cu gandul de a ma intoarce in Romania. Eu am emigrat cu gandul de a-mi petrece restul vietii aici unde sunt acum.

Repet ce am scris si mai sus: consider ca esti cam paranoic.

Edited by ro_explorer, 30 July 2014 - 23:48.


#4050
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

 ro_explorer, on 30 iulie 2014 - 23:47, said:

Vreau sa vad cum o sa ma scoata pe mine ungurii afara din Suedia. Chiar sunt curios. Eu nu am emigrat cu gandul de a ma intoarce in Romania. Eu am emigrat cu gandul de a-mi petrece restul vietii aici unde sunt acum.
Tinere, nu trebuia sa ai nevoie sa pleci in Suedia. Trebuia sa o ducem acasa mai bine decat oriunde altundeva in lume. Si se poate inca de acum incolo, pentru ca n-ai nevoie nici de o fisa de 50 de bani ca sa ai o viata linistita. Ideea e sa te prinzi ca tot ce ai nevoie cu adevarat nu iese din bani. Iar gandesti off-road.
Niciodata n-ai sa fii stapan in Suedia, decat foarte tarziu si cu sacrificii insotite de riscul de a pierde munca pe zeci de ani. Sa-ti intre bine in cap asta. Abia asteapta bancile sa-ti faci o ipoteca.

 ro_explorer, on 30 iulie 2014 - 23:47, said:

Repet ce am scris si mai sus: consider ca esti cam paranoic.
Repeta pana iti revii. Eu iti doresc spor si succes.

Edited by twinkly_red, 31 July 2014 - 09:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate