Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3709
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Stiri mondene.

http://www.businessm...i-11385068/?p=1

#3710
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postfredy2007, on 09 decembrie 2013 - 13:22, said:

eh nu stiu ce sa faca cu banii.....
nu vor, nu ca nu stiu.....ar putea face multe da's zgarciti...tin banii la "ciorap" pentru zile negre

#3711
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Articolul cu pricina face sens ... iti dai seama ca daca banii aia ar ajunge nestaviliti in circulatie, inflatia s-ar duce sus ... si asta e naspa pe termen lung, dupa ce sustenabilitatea economica dispare. Eu cred ca fac bine ce fac. Cat timp acei bani vor exista si nu vor diparea asa cum se intampla in alta tara asa-zis europeana, totul merge asa cum trebuie. O sa vina ziua cand o sa fie nevoie de banii aia.

Edited by ro_explorer, 09 December 2013 - 16:28.


#3712
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Nyhet ....

http://www.adressa.n...icle8791975.ece

pregatiti "Șlipii pentru scaldat" Posted Image  daca nu aveti ... cumparati, nu conteaza cit costa.

Edited by nudaunume, 16 December 2013 - 22:57.


#3713
lucianroma

lucianroma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.07.2013

View Postbubalus, on 09 decembrie 2013 - 13:35, said:

eh nu stiu ce sa faca cu banii.....
nu vor, nu ca nu stiu.....ar putea face multe da's zgarciti...tin banii la "ciorap" pentru zile negre

Azi au esit la cumparaturi , cu ceva maruntisi (1,15 miliarde de euro), au cumparat doar 16 elicptere AW101 AgustaWestland de la Finmeccanica , cadouri de Mos Craciun .Posted Image

http://finanza.lasta...aspx?refresh_ce

#3714
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Astia vorbesc de cu totul alte sume desi discuta despre fix acelasi lucru: http://www.flightglo...-aw101s-394315/
"Doar" 3.5 mld. nok diferenta intre articole. Eh, maruntis.
De cumparat inca nu au cumparat nimic, aia e valoarea contractului si se pot razgandi la fel cum s-au razgandit cu Islanda in 2008. Din 2007 tot "inlocuiesc" cele 12 elicoptere din dotare. Pana in 2020 cand ies din uz se intampla multe.
Dar nu-i problema, Italia sa faca planuri de miliarde de la Norvegia :D

#3715
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011
Salutare ! Stie cineva cat este taxa TV si daca poate fi evitata in vreun fel la cumpararea unui televizor ? Nu am nici cablu, nici antena si nici nu doresc

#3716
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postaserghie, on 20 decembrie 2013 - 19:14, said:

Salutare ! Stie cineva cat este taxa TV si daca poate fi evitata in vreun fel la cumpararea unui televizor ? Nu am nici cablu, nici antena si nici nu doresc

Despre pret/licenta aici: http://www.nrk.no/in...isens/1.8037439
Cu evitatul la cumparare de TV nou e cam dificil ca de obicei au vanzatorii "placerea" sa dea detaliile personale la NRK. Insa poti scoate componenta tuner din el, daca intradevar tu vrei sa il folosesti doar ca monitor. Sau cumpara la mana II pe finn.no

#3717
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Insa poti scoate componenta tuner din el
...partea asta nu am inteles-o...poti fi mai explicit ?

#3718
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Posttehnics, on 20 decembrie 2013 - 22:45, said:

...partea asta nu am inteles-o...poti fi mai explicit ?

In principiu iei legatura cu un tvreparatør care face asa ceva si iti si produce documentatie oficiala pt renuntarea la eventuala licenta NRK. Uite un thread scurt aici: http://www.diskusjon...howtopic=747241

#3719
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Tiganii ne fac de kkt in toata lumea. Documentarul realizat de norvegieni este unul realist...Pacat ca unii straini ne baga pe noi romanii, in aceiasi oala cu tiganii cersetori.Urmariti filmul facut de norvegieni...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQT8X6vxdM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3720
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Norvegienii vor sa arate DIFERENTA intre cei pe care vor sa-i tina si cei impotriva carora sa ia masuri Posted Image
Mie nu mi-a luat nimeni un interviu cum ma descurc in No si daca am bani pentru maine, dinpotriva, primesc lunar diverse taxe de plata Posted Image

Legea este de asa natura ca nu-i pot da afara pe cersetori si milogi DAR pot sa-i prezinte asa cum sunt si la cum ii cunosc eu pe norvegieni, in urma repotajului, respectivii nu vor mai face 400nok/zi ci 40.
Asta este modalitatea lor de a le limita accesul, facandu-i sa plece.

Nu trece saptamana fara sa ma intrebe 3 norvegieni la ce nivel sunt cu norvegiana si daca vreau sa-mi iau cetatenie. De fiecare data le zic ca nu-mi bat capul ca oricum am aceleasi drepturi ca ei mai putin votul national care oricum nu ma intereseaza pentru ca stanga e dreapta si viceversa. De fiecare data spun ei, tu esti de-al nostru, cum adica sa nu-ti iei cetatenia. Posted Image

Sunt aproape convins ca nu au discutia cu zburatoarele din aberatia de reportaj de mai sus.

Jegosii astia nu pot pricepe ca aici nici nu pica nici nu cade ci trebuie sa pui brandul la munca pentru a fi rasplatit.
Vai, muare copii, vai n-are lemne, vai m-am imprumutat de bani sa vin la cersit. De ce mortii lu ma-ta nu te-ai imprumutat sa vii la MUNCA nu la cersit????? I-mi accept suspendul/sanctionarea. Posted Image

LE: zilele trecute a fost ziua fetei mari si am dus-o la bowling impreuna cu colegii ei de clasa. Cand au venit parintii (norvegieni) sa-si ia copiii acasa m-au intrebat diverse. Ca unde mai lucrez, ca unde m-am mutat ca nu mai stau in "cartier", ca ce mai fac. Le-am spus. Nu ne vazusem de luni bune sau chiar de un an. Au insistat pana si sa-mi vada ecusonul firmei. Ca bravo, ca am casa mea, copiii vorbesc fluent norvegiana, ca situatia mea e peste media norvegienilor si ca merit sa raman aici ca you're a very good asset.
Raspundeam cu juma de gura ca nu stiam cum reactioneaza.
Nu am vazut pic de gelozie pe fata lor ci doar mandrie.
La asta se uita norvegienii, nu la cani de hartie pentru cafea insirate pe strada!

#3721
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

La asta se uita norvegienii, nu la cani de hartie pentru cafea insirate pe strada!
...asta se intampla cu norvegienii cu care ai mai interactionat, care te cunosc si care te stiu ca persoana. Ce te faci cu norvegienii care nu te cunosc si cu care interactionezi pentru prima data ? ...greu de spus si vorba ta, e bine sa fii un pic rezervat pentru ca nu stii care le este reactia.
Eu aici in zona mea, nu am absolut nici o problema...dar daca am parasit zona Hareid/Ulsteinvik ...si ajung pe la Alesund...deja lucrurile se schimba teribil cand le spun: Kjem fra Rumania...ii vezi imediat cum incrunta un pic sprincenele si in urmatoarele 10 secunde deja ne salutam: Ha det !! ...fara "bra" ...
...ma opresc aici ca nu am chef sa imi reimprospatez memoria in ajun de Craciun....

L.E. : Sarbatori fericite tuturor romanilor, oriunde s-ar afla ei si fie ca anul care vine sa le aduca numai sanatate, bucurii si vise implinite. La multi ani !!!

Edited by tehnics, 23 December 2013 - 10:48.


#3722
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Nici nu pot sa va descriu bucuria mea cand ma intreaba oamenii, si unde vine ro  Posted Image

#3723
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postlukas43, on 22 decembrie 2013 - 18:00, said:

Tiganii ne fac de kkt in toata lumea. Documentarul realizat de norvegieni este unul realist...Pacat ca unii straini ne baga pe noi romanii, in aceiasi oala cu tiganii cersetori.Urmariti filmul facut de norvegieni...
nu mi se pare realist...ii prezinta intr-o lumina mult prea favorbaila... ca pe niste defavorizati de soarta.
ca vai saracii, ei ar vrea sa munceasca da n'au acte.
ma lasi?

View Postvladdy99, on 23 decembrie 2013 - 12:35, said:

Nici nu pot sa va descriu bucuria mea cand ma intreaba oamenii, si unde vine ro  Posted Image
Un Brit (se lauda ca-i inginer electornist) cand a auzit ca-s din romania cica...aaaa stiu, e langa Egipt.
Da frate, fix acolo. .... N-am mai stat sa cerceteza daca stia unde e romania si incurca egiptul...sau stia unde e egiptul si incurca romania.... :D

#3724
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Majoritatii tiganilor nu le place munca. Sunt in filmul acela doi tigani in plina putere de munca. Prefera sa cerseasca decat sa munceasca cinstit. Eu dau dreptate deplina tarilor civilizate care acuza aceste specimene. O capitala civilizata cum este Oslo sa fie murdarita la propriu de aceste plagi ale societatii... Te uitai cum isi faceau nevoile in vazul tuturor. Problema este ca sunt de multe ori asociati cu romanii muncitori. Ar trebui sa le schimbe si titulatura de "rrom" si sa le spuna "tigani"."Rrom"seamana prea mult cu "roman"si de multe ori se creeaza confuzii..

#3725
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
off topic: Dar tocmai asta si e ideea. R/rom.
Noroc ca mai fac astia distinctia roma, rumen,

Si eu care speram ca vremea "blanda", sa ii tina departe de meleagurile scandinave! Dar na, dc sa imputit treaba in italia, spania ...

#3726
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Distinctia este foarte clara si mentionata in toate articolele. Roma fra Romania, Roma fra Bulgaria, Roma fra Frankrike, Ungarn samd.

Acuma ca la cerseala predomina Romalesii, aia e partea a doua.

Inca sunt tolerati, nu pentru mult timp. Suficient un viol/omor/jaf ca sa grabeasca legea :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate