Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1171
dav1dd

dav1dd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.12.2009

View Postxpres2011, on 29th September 2011, 13:05, said:

...... Sa nu va ganditi ca oi fi vreun mosulica... am 30 ani......

Am si eu o curiozitate. De ce ai scris lucrul de mai sus sau ce te-a determinat sa-l scri.

#1172
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Asta, asta si cu asta imi aduc aminte cu drag ca sunt roman.

#1173
xpres2011

xpres2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.09.2011

View Postdav1dd, on 2nd October 2011, 12:06, said:

Am si eu o curiozitate. De ce ai scris lucrul de mai sus sau ce te-a determinat sa-l scri.


Inainte de acest lucru am scris si "Studii... am destule. Experienta... la fel". Si pentru a evita confuzii/lucruri intelese gresit/interpretari... am explicat!

#1174
bogdan675

bogdan675

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2011
Salut am zis ca revin dupa ce imi gasesc de lucru,am reusit sa-mi gasesc ca si bucatar la un restaurant micut in oslo,wow nu credeam ca voi ajunge bucatar dar e ok,am deja 2 zile de lucru si kiar imi place..... in rest astept sa vina iarna cas curios sa vad partiile de sky.Va urez bafta celor c cauta de lucru si celor ce ati gasit poate ne vedem la o bere ceva :)))

Edited by bogdan675, 05 October 2011 - 19:47.


#1175
dav1dd

dav1dd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.12.2009

View Postbogdan675, on 5th October 2011, 19:46, said:

Salut am zis ca revin dupa ce imi gasesc de lucru,am reusit sa-mi gasesc ca si bucatar la un restaurant micut in oslo,wow nu credeam ca voi ajunge bucatar dar e ok,am deja 2 zile de lucru si kiar imi place..... in rest astept sa vina iarna cas curios sa vad partiile de sky.Va urez bafta celor c cauta de lucru si celor ce ati gasit poate ne vedem la o bere ceva :)))

Super :OK:

#1176
lexus2002

lexus2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2011

View Postbogdan675, on 5th October 2011, 19:46, said:

Salut am zis ca revin dupa ce imi gasesc de lucru,am reusit sa-mi gasesc ca si bucatar la un restaurant micut in oslo,wow nu credeam ca voi ajunge bucatar dar e ok,am deja 2 zile de lucru si kiar imi place..... in rest astept sa vina iarna cas curios sa vad partiile de sky.Va urez bafta celor c cauta de lucru si celor ce ati gasit poate ne vedem la o bere ceva :)))
ma bucur ptr tine,felicitari!!! :thumbup:

#1177
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Felicitari.
Iti face si acte?

#1178
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
....altfel nu are cum sa il plateasca...si nu cred ca se risca nimeni ( nici angajat nici angajator ) sa lucreze la negru.

#1179
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Scuzati-mi intrarea dar am gasit o stire care pe mine ma oripileaza si in acelasi timp ma sperie.

http://dittoslo.no/n...skene-1.6534144

Se spune ca romanii (ca si multi alti imigranti) au ajuns sa manance caini sau sobolani daca nu gasesc alte bunataturi gen rate sau pescarusi.

OMG, e chair asa de grava situatia acolo ? Ce se intampla ?

In caz ca e adevarat, aviz amatorilor care se duc la noroc acolo.

Sanatate si numa' bine.

Edited by Laurence, 07 October 2011 - 11:40.


#1180
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai , e adevarat. Oamenii au prezentat acte de Romania, sunt romani. Ca sunt ei tigani nomazi, e altceva

#1181
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Articolul incepe cu "Am gasit o romanca si pe fiul acesteia de 17 ani" si continua cu "traind in conditii mizere, precare, am gasit oase de sobolan, cacati si un caine jupuit de piele si fara cap, bla bla..."

Interesant este ca articolul continua cu "romanii mananca sobolani, caini, rate, etc..." la modul general. :D

Foarte interesant articol. Not.

Am vazut in Romania clanuri intregi de tigani care mananca de bunavoi mortaciuni  asa ca nu mi se pare deloc o stire interesanta ca au gasit 2 ciori dormind intre oase de sobolan.

Deranjant este ca suntem perceputi toti ca ciorile alea borate. Baga-mi-as taxele si impozitele platite.

#1182
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004

View Postnosferyk, on 7th October 2011, 15:23, said:

Deranjant este ca suntem perceputi toti ca ciorile alea borate.

Asadar si aici in Norvegia avem asemenea probleme.

Ca tot vorbim despre asta, ca si muncitor harnic, cuminte la locul lui, cu taxele la zi, ati intampinat vreodata probleme ce va priveste in mod direct doar fiindca sunteti roman ? Nu vorbesc la modul general ci despre anumite fapte pe care ati avut senzatia ca v-au fost date "cu dedicatie" ... ca sa ma exprim asa. Sa zica sefu' norvegian: "da-i lu' asta o sarcina-n plus ca-i roman."

Cheers.

#1183
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde de norvegieni...unii nu dau 2 lei pe stirile care le aud...alti sunt foarte distanti cu emigrantii...

#1184
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@Laurence: nu, dar este posibil sa fie si numele de vina, care nu are origini romane. Recomandarea la fostul serviciu a fost facuta la modul : "este roman dar de origine X" deci ceva stiu ei.

Nu am auzit lucruri rele despre romani dar nu este cazul sa credem ca este un caz izolat cel din reportajul de mai sus. Aia nu au mancat pentru prima oara sobolani si/sau caini in Norvegia mai ales ca aici NU gasesti caini pe strada. O duceau mult mai bine in Romania din punctul asta de vedere.

Sunt altii vazuti mult mai prost ca romanii. Romanii sunt oarecum abia intrati pe piata lor. Au gramezi de lituanieni si polonezi (aproape nu aud discutie legata de emigranti in care sa nu fie implicat ceva polonez pe post de oaie neagra) care fac probleme nu mai zic de generatiile de arabi care inca nu s-au adaptat si nici nu o vor face. Asiatici au o gramada dar astia nu fac probleme si este ceva obisnuit pentru norvegianul de rand sa-si comande o asiatica de nevasta. Consuma putin si produc mult.

Am auzit de cazuri cand nu se respecta conditiile salariale, orarul, conditiile contractuale etc dar nu se aplica doar romanilor ci emigrantilor in mod general si aici ma refer la cei din est din fostul grup sovietic. Asta se intampla de multe ori cand se vine printr-o firma de recrutare care vinde contractele altei firme care la randul ei face un contract cu o firma norvegiana. Banii platiti la limita legala de catre firma norvegiana se injumatatesc sau scad chiar mai mult cand ajung la angajat. Asta apare la offshore sau in anumite cazuri la muncitorii de pe santierele navale care repara o nava sub steag strain pe teritoriul Norvegiei. Portite.

A fost un reportaj intr-un ziar zilele trecute cu vreo 800 angajati (platiti sub minimul legal, vreo 17 polonezi dormeau in 8 paturi intr-o casuta care trebuia sa aibe 6 locuri, etc, detalii) pe un santier naval din zona care lucrau pentru nu stiu ce mare firma, foarte bine vazuta pe piata. Si parca tot un norvegian a facut scandal si s-au implicat autoritatile ca oile alealalte stateau ca ...oile.

#1185
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttehnics, on 7th October 2011, 16:54, said:

Depinde de norvegieni...unii nu dau 2 lei pe stirile care le aud...alti sunt foarte distanti cu emigrantii...

Cam asa e , depinde cu cine stai de vorba .

Acum citeva saptamani un norvegian cind a aflat ca sint roman era foarte mirat ca mai sint si romani care lucreaza .Cand i-am explicat ca sint romani si tigani romani el a replicat doar cu : nu stiu , luatii acasa si faceti ce vreti cu ei  :D  

Oricum bine ca a inceput vacanta si lumea pleaca in minivacanta  :thumbup:

#1186
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Bine ca nu dau in cap la oameni, sau nu fura valori.
Sau poate era mai bine asa.

Ar trebui sa le faca tuturor tiganilor pasapoarte diferite. Si sa-i mute pe toti in Covasna si Harghita si sa faca regiune autonoma.
Si cate un tunel larg pana in fiecare capitala europeana. Toate cu trecere prin Budapesta.
Si asa ar fi fericiti si ungurii.

Sau toti romanii sa se mute in alte tari si sa raman Romania doar cu conducerea si tiganii. Noua Rromanie.

#1187
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Intr-o discutie legata de etnii avuta cu un maistru norvegian, acesta imi spusese ca norvegienii au notiunea de tigan ( stiu cum sa il identifice ) si chiar au si cuvant in dictionarul norvegian pentru cuvantul tigan ( mi-a spus ca se spune "tigoinea" ...ceva de genu asta ). Problema tiganilor este mai pregnanta in orasele mari, acolo gasesti mai multa discriminare intre etnii pe cand in orasele mici unde nu exista picior de tigan, unde lumea nu se confrunta cu delicvente, furturi etc..., acolo nu vei avea probleme de discriminare.

#1188
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Posttehnics, on 8th October 2011, 09:09, said:

mi-a spus ca se spune "tigoinea" ...ceva de genu asta

"sigøyner" se scrie si inseamna fix tigan ca asa mai au adaptari gen "gypsy" din engleza.
Pronuntia difera de la zona la zona dar cu "sigheoinăr" nu prea dai gres. Desi in general trebuie folosit "sigheoinăre" ca astia umbla in grupuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate