Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12947 replies to this topic

#7201
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Singura cu 2 palete e Tefal-ul la 500 lei (nr 25).
Attached File  uploadfromtaptalk1448540101861.jpg   54.8K   62 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1448540150102.jpg   47.1K   56 downloads
Nici alături la Flanco nu era nimic bun !
Am să mă uit și la link-ul adăugat de tine.

#7202
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu sant dispus sa dau 500 lei pe o masina de piine.

#7203
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 silesax, on 26 noiembrie 2015 - 09:49, said:

...dar asta --,e buna ??
Da !
Cam așa e a mea, doar că are 12 programe.
Nu știu cine asigură garanția.
Ce-mi place la a mea:
- Are un condensator de capacitate mare care reține curent în ea, timp de 10 min, în caz că pică tensiunea. (Iar la noi pică foarte des !!! )
(Sînt zile cînd așez ceasul de la cuptorul cu microunde și de 3 ori pe zi ! )
- Și încă o funcție (inutilă vara ) . La programul normal (1 Basic spre exemplu), programul are 3,15 ore. 15 minute , rezistența ridică temperatura din interiorul mașinii la 28-30'C. După care începe malaxarea.
Are 3 grade de rumenire, și programe diferite ptr 3 greutăți ale pîini. Dacă sînt pe 1 Basic și apăs de 2 ori butonul "Culoare", (a patra funcție) timpul se reduce de la 3,15 la 2,25 . (Se reduc timpii de frămîntare și pauzele dintre frămîntări, posibil și cel de dospire). Timpii mașinii nu corespund cu cei din carte .

#7204
dexter2007

dexter2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.12.2006
Am intrat de curand in posesia unei masini de paine, modelul fiind : Heinner BreadExpress BM-950. Ma poate ajuta cineva cu ceva retete incercate si reusite de paine, care se pot realiza cu aceasta masina? Ma intereseaza in mod special painea cu cartofi (nu am gasit in retetele din carte nimic asemanator) si painea neagra (pentru tata, e la regim).
Cateva recomandari despre tipul de faina cel mai bun/recomandat si de drojdie, ar fi de asemenea foarte binevenite. In carte spune ca cel mai bine ar fi sa folosesc drojdie cu actiune rapida. Habar nu am ce inseamna asta.
E prima data cand incerc sa folosesc o astfel de masina, si maine as vrea sa fac o prima incercare.

#7205
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 BlueThought, on 24 noiembrie 2015 - 23:33, said:

nu de masina tin painile mai bune sau mai putin bune
cred ca te-ai obisnuit cu o reteta iar programele nu sunt absolut identice pe toate masinile
daca variezi putin reteta, luand in considerare variabilele, o sa-ti iasa la fel de bine cam pe oricare

Mda, nu m-am exprimat eu bine cand am zis doar ca Selecline facea implicit paini mai bune decat Silvercrest. De fapt, (am mai scris chestia asta la un moment dat aici), masina Selecline era, nu stiu de ce, mult mai "prietenoasa" din punct de vedere al preciziei cu care respectai reteta. Cand o luasem, prin 2011, dupa ce am facut primele cateva paini de test, pur si simplu aruncam ingredientele in cuva, aproape ochiometric; faina o cantaream pe un cantar de bucatarie cu ac, de o precizie discutabila (luat cu cativa lei din piata), ma jucam cum voiam eu cu diverse tipuri de faina in diverse proportii, cu drojdie proaspata in diverse cantitati, variind (de dragul experimentului) si cantitatile de zahar, sare si ulei... si in 99% din cazuri ieseau paini superbe, rumene, crescute bine, usor de feliat etc. Imi pare rau ca n-am avut obiceiul de-a poza "creatiile", ca sa pot acum sa dovedesc ceea ce spun.

Citeam ocazional pe aici si ma miram de ce D-zeu toata lumea recomanda cantare electronice de mare precizie, se vorbea de grame si miligrame etc... Dupa ce am trecut (fortat) la Silvercrest, am inteles. Posted Image Dom'le, parca trebuie sa numar particulele de faina si sa cantaresc ingredientele pe balanta de farmacie. Ajunge sa calc pe alaturi si cu cateva procente fata de ce-i "place" ei, si obtin fie o caramida cu inaltimea de 6-7cm, fie o paine crescuta si "cazuta", astfel incat nu poti obtine felii frumoase, fie te-miri-ce alte minuni. Dupa cateva LUNI de utilizare aproape zilnica, m-am obisnuit cat de cat si cu ea, si rata reusitelor a crescut. Insa raman la parerea ca (din motive care-mi scapa) era mult mai usor sa scot paini de nota 10 din masina Selecline.

Ca sa nu ma credeti fanboy Selecline / Auchan, o sa repet (ca am mai zis si asta) marele minus al acelei masini, si anume calitatea teflonului de pe cuva, care facea painea teribil de greu de scos. Ma rog, si ar mai fi si faptul ca a cedat brusc si brutal dupa 3 ani de utilizare, dar la pretul ei ce sa zic...

Deocamdata folosesc Silvercrest-ul asa cum e, tinand cu grija de axa "bolnava" cand montez paleta. Oricum ar fi, painea rezultata tot e cu mult mai buna decat painile din magazine.

#7206
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Eu v-am tot spus de mp Ariete, ati vazut si pozele si filmulet, chiar nu si-a mai cumparat nimeni?

#7207
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
datorita faptului ca am cam in fiecare zi un fel de cuptor din samota incins .....multifunctionala mea de bucatarie cu doua palete  luata acum 16 ani mi-a facut o demonstratie de facut 2 piini de casa de 1kg fiecare in numai 2 h.precizez ca nu stiu ce program a folosit...a facut asta in ideia de am scoate din cap masina de piinie ...
cert este ca m-a convins ...
acum nu stiu de unde sa iau un sac de faina ieftina ...ca moara care o stiu nu vinde faina la pers fizice si griu nu am sa macin.
ps -pozele le puteti sterge daca nu se incadreaza.

#7208
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 silesax, on 28 noiembrie 2015 - 09:20, said:

[font=arial, helvetica, sans-serif]..multifunctionala mea de bucatarie cu doua palete  luata acum 16 ani mi-a facut o demonstratie de facut 2 piini de casa de 1kg fiecare
acum nu stiu de unde sa iau un sac de faina ieftina ...ca moara care o stiu nu vinde faina la pers fizice si griu nu am sa macin.
Te felicit cu așa "mașină de pîine".
(A mea a fugit de acasă de vreo lună. Oricum îi era silă de casă, sau mă rog, treburile casnice !)
Încearcă făina din market, pînă una-alta ! Cea de 1,6 (1,7) lei uneori e la 1,3 (1,4) lei. Atunci dai atacul ! Eu așa procedez !
Cît despre făina de la moară ...

Cică așa arată făina proaspătă ! :( M-am întors cu ea înapoi !

Attached Files



#7209
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 dexter2007, on 27 noiembrie 2015 - 21:57, said:

1- Mă poate ajuta cineva cu ceva rețete încercate si reușite de pâine, care se pot realiza cu aceasta mașină?
2- Mă intereseaza in mod special painea cu cartofi (nu am gasit in retetele din carte nimic asemanator) si painea neagra (pentru tata, e la regim).
3- Cateva recomandari despre tipul de faina cel mai bun/recomandat si de drojdie, ar fi de asemenea foarte binevenite. In carte spune ca cel mai bine ar fi sa folosesc drojdie cu actiune rapida. Habar nu am ce inseamna asta.
4- E prima data cand incerc sa folosesc o astfel de masina, si maine as vrea sa fac o prima incercare.
1- Citeste postările decembrie 2013 - ian 2014. Vei rîde, vei plînge, m-am cam chinuit puțin cu acea mașină de pîine. În acea perioadă s-au postat mai multe rețete de pîine. Citește și tu, mai în față, mai în spate... vei găsi !
2- Aici am făcut eu prima pîine cu cartofi.
Bătrînul a fost profesorul acestui topic mulți ani. Urmărește postările sale. Eu de la el am învățat să fac pîinea cu cartofi, cu bere și alte rețete .
3- Ptr început, încearcă 650.
Cea mai bună drojdie (părea mea) este Pakmaya.
Attached File  uploadfromtaptalk1448736259295.jpg   85.78K   43 downloads
Rețete mașinii sînt ptr această maia ...
Attached File  uploadfromtaptalk1448736590234.jpg   58.18K   44 downloads
4- Succes !

#7210
dexter2007

dexter2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.12.2006
Mersi fain mcjohn. O sa incerc sa caut mai pe indelete, cand timpul imi va permite. Deocamdata masina asta mi-am permis-o. O sa trec mai incolo pe Moulinex (am inteles ca sunt cele mai bune, dar costa). Sper sa tina macat 9 luni, 1 an, pana invat macar despre ce este vorba cu masinile astea.

#7211
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
După un an și puțin, a mea MP a căzut la datorie !
În timpul celei de a doua frămîntări , am auzit un zgomot strident !
Nu se mai învîrt paletele. Nu am avut timp să o desfac să mă uit în interior. :(
Clip.


Edited by mcjohn, 01 December 2015 - 17:41.


#7212
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai nu e in garantie ?duo la service.

#7213
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 silesax, on 01 decembrie 2015 - 17:41, said:

Du-o la service.
:)
Îmi dau cu ea în cap cei de la service ! De cîte ori am montat-o și demontat-o !
Asta e !
Meșterul cîrpaciu ! Cine n-are ce face toată ziua "face și desface "!

#7214
george1954

george1954

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.10.2013
cate paini are la activ ?

#7215
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 mcjohn, on 01 decembrie 2015 - 17:39, said:

După un an și puțin, a mea MP a căzut la datorie !
În timpul celei de a doua frămîntări , am auzit un zgomot strident !
Nu se mai învîrt paletele. Nu am avut timp să o desfac să mă uit în interior. Posted Image
Clip.
Putin ,foarte putin.....a tinut masina......Eu o folosesc aproape zilnic de vreo 7 ani.....dar la 2 - 2,5 ani schimb cuva ca se distruge axul.....

#7216
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OCVIwXJmtY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am găsit o rețetă de pâine pe youtube ~
Azi am putin timp la dispoziție !
Am sa o demontez sa vad in ce consta defectul !
Cite pâini a făcut ? Cine a stat sa le numere !
Cam 6/sapt . Acum ( de când am rămas singur) 1-2/sapt.

Edited by mcjohn, 01 December 2015 - 21:48.


#7217
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Am reușit să o demontez.
Complicat (trist) !
Fabricantul s-a zgîrcit să bage 2 rulmenți la axul paletelor. Axul se învîrte într-o bucșă din bronz. Bucșa aceea are diametrul cu 1 mm mai mare decît axul. Iar axul și roata dințată din plastic, au un joc destul de mare . Acum am făcut-o ... de-o idee. Dar dacă va sări din nou cureaua la următoarea pîine, sau la a zecea, nu am de unde ști. Oricum, de aici în colo trebuie supravegheată !

Attached Files



#7218
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Sa functioneze!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate