Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12904 replies to this topic

#6751
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Sunt dator cu un update la povestea mea cu masina stricata (istorie inceputa aici). Am fost mai mult plecat si doar weekend-ul trecut am avut timp sa ma ocup. Din pacate insa, trebuie sa raportez un insucces.

Pe scurt, cum am mai povestit, am refacut lagarele din bronz grafitat (50 RON), am gasit curele (30 RON - multumesc din nou Dorina), montajul a decurs OK, ansamblul se poate invarti relativ usor cu mana, in gol merge, insa... cand "da de greu" la framantatul aluatului, motorul nu mai are forta sa roteasca paletele cuvei.

Imi aduc aminte, cand am desfacut-o, am gasit o bucata din insertia textila a uneia din curele, impleticita rau in jurul pinioanelor. Presupun ca o fi fortat motorul, care, supraincalzit, s-o fi "ars partial" Posted Image (doar o parte din spire in scurtcircuit), astfel ca se mai invarte, dar nu mai dezvolta cuplul necesar. Recunosc ca nu am masurat motorul atunci cand am declarat ca masina pare reparabila... si nici daca l-as fi masurat, n-as fi avut valori de referinta cu care sa compar cifrele mele.

In fine, asta este. Am pierdut 80 RON, a fost un risc calculat, acuma urmeaza vanatoarea dupa o masina noua. Stiu ca s-a mai vorbit, dar nu stie nimeni, chiar este ABSOLUT imposibil sa afli cand vin anumite articole in promotie la Lidl? (in speta, masina de paine Silvercrest, caci la aceea ma uit eu lung de tot...)

Macar orientativ, nu exact - ceva de genul "dom'le, o sa vina in urmatoarele 2-3 luni" - sau, dimpotriva "cauta-ti, bre, altceva, ca nu vine anul asta"...

Edited by Mircea_jr, 24 February 2015 - 18:38.


#6752
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View PostMircea_jr, on 24 februarie 2015 - 18:36, said:

, masina de paine Silvercrest, caci la aceea ma uit eu lung de tot...
Silvercrest este identică cu Orion .
Dacă motorul are vreo înfățișare arsă se observă la cărbuni. Unul dintre ei se va toci mult mai repede.
Eu mă gîndesc că ai o rezistență internă mare . Verifică dacă ajung 220 V la motor . Dacă curentul este comandat de un triac (nu de un releu), cel mai probabil acolo e buba !
Succes !

#6753
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
N-am verificat deloc motorul, de altfel n-am verificat nimic din partea electrica/electronica, presupunand ca problema s-a limitat exclusiv la domeniul mecanic. Totusi, nu-mi aduc aminte sa-mi fi sarit in ochi vreun releu, asadar s-ar putea sa zici tu ceva... :)

Mari sperante nu imi mai fac, dar de aia, pana ma uit dupa alte variante, o s-o mai desfac o data sa ma mai uit pe acolo, fie si de curiozitate, ca aia nu costa nimic...

#6754
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalin g, on 20 februarie 2015 - 11:34, said:

Nu am cu ce sa cantaresc faina.Poate cineva sa-mi spuna cate grame are un pahar de 250ml,de exemplu? Masurat cu cantarul, nu de pe saituri.
O cană de pîine (aceeași cană) poate avea diferite greutăți !
Mai e un topic aici pe forum tot cu MP. Am dat de el căutînd "de ce iese pâinea crudă". Și povestea cineva acolo același lucru .
Ți-am urcat la mine în cloud un clip. Are 9 min. Aici e link-ul.

#6755
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Cam la 150g apreciasem si eu. Multumesc de ajutor.

#6756
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Fii sigur ca o sa ai paine (?!) pe metoda asta de "apreciere" ! Posted Image  Ia un cantar de 30lei si ai sa faci 100 000 de paini impecabile .. si nu numai PAINE Posted Image !
PS @john a aratat in clip ca sunt mai multe greutati de la 145g la 195g aceiasi cana si aceiasi faina .. daca schimbi faina sau conditiile de pastrare sa vezi distractie ... normal cine mai invata in scoala generala fizica ?Posted Image

Edited by mihaiC1, 28 February 2015 - 18:01.


#6757
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Ba eu sunt sigur ca iese si pe apreciere,ca doar nu imi da diferenta de sute de grame Greutatea diferita ai vazut de la ce provine. Uneori am masurat faina la modul jumatate de pachet + sau - in functie de necesitati si a iesit.

#6758
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nici nu e nevoie de "sute de grame" : 150g (+/- 15%) = +/- 22g... insucces garantat Posted Image
Vad ca nu se stie:
- faina tasata, scuturata, presata...
-faina rece
-sta in umiditate mare ambientala
-"transpira" ("autoincingere"!)
-foarte fin macinata si strecurata...
Va avea o densitate mai mare luate fiecare in parte.. Posted Image  daca stai si le aduni ... ohooo!!!
Viceversa e f. valabila!
Cum spuneam: aritmetica si fizica de generala ne da peste cap Posted Image.. oricum cam toate retetele se bazeaza pe GRAMAJ si mai deloc pe VOLUM!!!

Edited by mihaiC1, 01 March 2015 - 12:30.


#6759
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Ca sa mai destindem atmosfera, azi am folosit ulei de dovleac care i-a schimbat putin culoarea la copt, painea e ireprosabila ca de obicei!

Attached Files



#6760
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008

View Postmcjohn, on 23 februarie 2015 - 23:04, said:

Iar mi-ai rupt gîtul !
Uite, te văd că scrii de pe mobil. Ia apk asta. Cu ea poți edita pozele. Întîi le răsucești să le vezi tu bine, apoi le încerci pe forum.
� � .

Edited by mihaiC1, 01 March 2015 - 13:05.


#6761
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

View PostmihaiC1, on 01 martie 2015 - 13:04, said:


Painea nu se face Duminica la Crestini!

"Adevarat" Mihaita! Ca toate brutariile inchise duminica la crestini!�� dude
Poze Mihaita!
ps. duminica si crestini cu litere mici , dude.

View PostGEORGE1976, on 01 martie 2015 - 13:39, said:



"Adevarat" Mihaita! Ca toate brutariile inchise duminica la crestini!�� dude
Poze Mihaita!
ps. duminica si crestini cu litere mici , dude.

Inca ceva Mihaita, ceva constructiv nu gasesti in tine?

Edited by GEORGE1976, 01 March 2015 - 13:41.


#6762
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Iata ceva "distructiv ":
Cum se consuma uleiul de dovleac presat la rece
  • De regula uleiul de dovleac este consumat pentru proprietatile terapeutice, iar cele mai multe proprietati curative le are uleiului de dovleac cat mai recent presat.
  • Se consuma in stare cruda, in alimentatie, fiind recomandat pentru salate, sosuri, supe. Nu trebuie prajit, fiert sau copt

View PostGEORGE1976, on 01 martie 2015 - 12:29, said:

Ca sa mai destindem atmosfera, azi am folosit ulei de dovleac care i-a schimbat putin culoarea la copt, painea e ireprosabila ca de obicei!
Posted Image nu cred ca e "ireprosabila" Posted Image
Oricum un bun crestin respecta Duminica ca zi de odihna ... dealfel multe/majoritatea brutarii/magazine de panificatie  vand painea facuta sambata! Brutariile care lucra' Duminica sunt conduse de "pagani".. Lasa MP sa se "odihneasca" ca nu e bai daca manci' o pane' dupa o zi!

Edited by mihaiC1, 02 March 2015 - 12:29.


#6763
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Domnule administrator
De ce stergeti postarile pertinente si lasati antisemiti gen Mihaita sa posteze aberatiile ce-i trec prin cap?

View PostmihaiC1, on 02 martie 2015 - 12:07, said:

Iata ceva "distructiv ":
Cum se consuma uleiul de dovleac presat la rece
  • De regula uleiul de dovleac este consumat pentru proprietatile terapeutice, iar cele mai multe proprietati curative le are uleiului de dovleac cat mai recent presat.
  • Se consuma in stare cruda, in alimentatie, fiind recomandat pentru salate, sosuri, supe. Nu trebuie prajit, fiert sau copt
Posted Image nu cred ca e "ireprosabila" Posted Image
Oricum un bun crestin respecta Duminica ca zi de odihna ... dealfel multe/majoritatea brutarii/magazine de panificatie  vand painea facuta sambata! Brutariile care lucra' Duminica sunt conduse de "pagani".. Lasa MP sa se "odihneasca" ca nu e bai daca manci' o pane' dupa o zi!


antisemitule
Fiecare gateste cum vrea, banuiesc ca o sa ne inveti si de dieta mediteraneana.

chiar nu se sesizeaza nimeni de antisemiti pe forumul asta? Bine ca mie imi sterge postarile si pe altii ii lasa cu aberatiile lor.

Regulament
Interdictii
b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament
civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Deci dl moderator ce masuri luati pt dl Mihaita  ca mie imi stergeti postarile dupa cum vad.

Edited by GEORGE1976, 02 March 2015 - 22:19.


#6764
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGEORGE1976, on 02 martie 2015 - 22:23, said:

chiar nu se sesizeaza nimeni ... pe forumul asta?

Ai observat că Lalea nu mai postează ?
Am rugat-o să nu se mai ia la harță cu “pretenul” în ultimile postări ale sale. Și s-a retras ! :(
Tu , decît să te oftici atît , nu mai bine stai în banca ta ?

Eu , acum am un băiețel, cl l-a.
Cînd era mai mic asculta casete audio cu basme. Aproape că le-am învățat pe dinafară ! (Oricum le știam de cînd eram mic și eu .) Știi, ...toate au un "numitor comun" (mai puțin una, Capra cu 3 iezi, care e biblia în format comprimat ptr copii . Să nu uităm autorul poveștii/poveștilor a fost “popă”!).
Punguța cu 2 bani, Fata moșului și fata babei .... etc
În cea din urmă poveste, este un fragment aidoma cu acesta, de pe forum:
“ Când se duceau amândouă fetele în sat la șezătoare seara, fata moșneagului nu se încurca, ci torcea câte-un ciur plin de fuse; iar fata babei îndruga și ea cu mare ce câte-un fus; ș-apoi, când veneau amândouă fetele acasă noaptea târziu, fata babei sărea iute peste pârlaz și zicea fetei moșneagului să-i dea ciurul cu fusele, ca să-l ție până va sări și ea. . Atunci fata babei, vicleană cum era, lua ciurul și fuga în casă la babă și la moșneag, spunând că ea a tors acele fuse. În zadar fata moșneagului spunea în urmă că acela este lucrul mâinilor sale; căci îndată o apucau de obraz baba și cu fiică-sa și trebuia numaidecât să rămâie pe-a lor. ”

Iaca, cîtă potriveală ! Pe Mihai nu-l vezi să facă o pîine, coaptă, sau necoaptă. Crescută sau crudă  !

Dar el ce face ? În urma postărilor noastre “trage linia”și socotește .
Deci,... care va să zică ... dacă unu și cu unu dă doi , înseamnă că atîta face  !!! Bun ... Mai departe ... Ce avem noi aicea ... ?!! Aha ... ! ...
O fi vreo unul handicapat pe aici și nu știe să tragă concluziile singur ?! Nu știu, zic și eu !? Și atunci sare Domnul Mihai și ne ajută, să țină dînsul coșul (a se citi ..  să tragă concluziile), pînă ce sărim și noi gardul . Dar apoi coșul rămîne al său. Că-ți convine, că nu-ți convine, n-ai încotro !!!

"Multe greseli de evitat": (spune dînsul )
- uleiul (cel de palmier nu e recomandat la paine ci la prajit la temperaturi mai mari de 240gradC! oricum nu e un ulei "bun"), faina , apa, MP... toate trebuie sa aiba aceias' temperatura.. indicat ~ 20 gradC!
- MP lui @mcjohn a suferit neste' interventii "inovatoare" care mai mult strica decat sa imbunatateasca : a impiedicat MP sa "respire/rasufle" aburul format si condenseaza mai abitir decat MP normala !
- coacerea in MP se face la o temperatura mai mica ( pana in 160 gradC) deoarece "spatiul de coacere" (cuptorul adica cuva mare) e mult mai mic decat interiorul unui cuptor normal iar aburii nu au cum sa "migreze" normal si raman multi in paine deci mai mult timp la o temp. mai joasa!!
- coacerea la o temperatura mai mare va "arde" coaja mult mai repede ne lasand timp sa iasa aburul din paine ...

"Saracu' @mcjohn sa chinuit sa masoare temperatura in mai multe MP si nu au avut mai mult de 160 gradC! "

Mie nu mie greu să o setez pe 130, 160, sau 190. Dar .... și așa-i rău, și așa nu-i bine !
Mintea mea de găină nu pote pricepe cum s-ar putea evapora aburul PRIN TABLA aceea, căci înafară de orificiile de pe capac, eu altele nu văd. Cuva (mașina în sine are o garnitură -maronie- în care se înbucă capacul !)
Attached File  uploadfromtaptalk1425360284022.jpg   51.23K   22 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1425360313243.jpg   65.33K   21 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1425360395962.jpg   88.85K   24 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1425360447946.jpg   80.05K   24 downloads
Căldura TRECE PRIN tablă, dar nu și aburii !!! Din nou afirmații nefondate !!!
Dacă aș sta să mă cert cu el, să-l lămuresc eu, cînd afirmă că "rața-npunge, cînd ea măcăie și fuge" ! Ce rost ar avea ?! Și ce-aș cîștiga ?
Lasă Omul să scrie ! Ce te deranjează ? El își vede de treba lui, tu de a ta ! Citește și dă pagina ! Viața merge înainte !!!
La revedere !

#6765
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Posted Image
Oare fantele laterale de pe carcasa de ce sunt acolo ? Ca sa le astupi ???
Citeste fizica moleculara si caldura, termodinamica.. aia cu izobara , izocora, izo...
Interesant: "Mie nu mie greu să o setez pe 130, 160, sau 190." ai cunostinte de programator sa modifici microcontrolerul ? Ma indoiesc : " Eu , acum am un băiețel, cl l-a.
Cînd era mai mic asculta casete audio cu basme "...Domnu' "programator" acum in sec. XXI/ era digitala inca foloseste "casete audio"?

View PostGEORGE1976, on 02 martie 2015 - 22:23, said:

Domnule administrator
De ce stergeti postarile pertinente si lasati antisemiti gen Mihaita sa posteze aberatiile ce-i trec prin cap?




antisemitule
Fiecare gateste cum vrea, banuiesc ca o sa ne inveti si de dieta mediteraneana.

chiar nu se sesizeaza nimeni de antisemiti pe forumul asta? Bine ca mie imi sterge postarile si pe altii ii lasa cu aberatiile lor.

Regulament
Interdictii
b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament
civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Deci dl moderator ce masuri luati pt dl Mihaita  ca mie imi stergeti postarile dupa cum vad.

Uite de asta ti se sterg posturile! Total pe langa subiect ! E cumva  "pertinent" ???
Ziceam , ca sa pricepi, nu e necesar sa "te dai mare" facand paine Duminica ! Eu la 4 (patru) persoane adulte fac o paine la 2-3zile de 800g si logic e timp suficient sa o fac in zile lucratoare..  Nu e sanatos atat pt. consumator cat si pt. MP sa faci paine des sau cand "se pune pata"
Crezi ca "pagan"= "necrestin" e jignire ??? Antisemitism ???

Edited by mihaiC1, 03 March 2015 - 10:52.


#6766
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Georgica chiar nu ma intereseaza daca folosesti MEDICAMENTE/ LEACURI ca ingrediente in paine (si supuse unor tratamente fizice, chimice, mecanice in MP total neadecvate!) dar sa nu induci paranoia..sunt multi novici in facutul painii care mai citesc p'acilea...

Edited by mihaiC1, 03 March 2015 - 11:46.


#6767
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

View Postalin g, on 01 martie 2015 - 11:44, said:

Ba eu sunt sigur ca iese si pe apreciere,ca doar nu imi da diferenta de sute de grame Greutatea diferita ai vazut de la ce provine. Uneori am masurat faina la modul jumatate de pachet + sau - in functie de necesitati si a iesit.

De obicei, faina alba preia foarte bine micile lipsuri ale unei retete (faina insuficienta, umezeala din timpul framantarii etc.).
Faina integrala, neagra sau de secara nu fac, deloc, asta, chiar si cand le amesteci cu faina alba. Daca aluatul nu are consistenta corespunzatoare, se va lasa la copt, garantat.
Eu fac paine din faina alba (jumatate)si neagra + de secara (jumatate). Adaug, de multe ori 10-15 g de faina alba, in functie de loturile respective. Daca nu as face asta, s-ar lasa la copt. In cazul meu, faina alba este prea putina ca sa preia din lipsurile retetei, iar celelalte fainuri nu obtin o retea de gluten fantastica, necesara sustinerii aluatului la copt.
Ca sa ma fac inteleasa: daca nu as avea o reteta precisa si as dori sa fac, acum, paine in amestec pentru prima data si mi-as da cu presupusul, incercand, as cam lua plasa. Aluatul la painea in amestec este mult mai consistent la prima framantare decat cel din faina alba. Nici nu se compara.

#6768
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Printre altele:
Antisemitismul este în esență o formă de intoleranță etnico-religioasă, ca și xenofobia sau rasismul.

Va rog nu stergeti ce am scris, e bine de stiut!
E ultima data cand dau curs unei provocari gen Mihaita, chiar nu ne intereseaza parerea ta , fiecare sa faca cum doreste in viata asta dar cine considera ca este atotstiutor in esenta este ignorant si in lumea asta avansul se face prin multe incercari.
Acest forum este pentru a discuta experientele nu judecatile sau frustrarile  unora.
Keep walking!🙋

Edited by GEORGE1976, 03 March 2015 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate