Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12905 replies to this topic

#6463
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Nu trebuie simeringuri, caci nu au ce etansa; nu e vorba de axele cuvei, cuva e OK, nu curge. E vorba de axele aflate SUB cuva, care se angreneaza cu axele cuvei si le conduc. E acel suport dreptunghiular aflat pe fundul compartimentului de coacere, sub rezistenta, in care se infige cuva in pozitia de lucru. Se vad doua "rozete" (nu gasesc alt termen) in care se infig piesele din capetele axelor cuvei (vezi pozele lui John).

Aceste axe de jos, au in partea cealalta pinioanele (negre - vezi foto John) pe care vin curelele, iar in locul unde "trec" prin suportul dreptunghiular din sasiu, sunt doua bucse chioare, nimic special. Aceste bucse s-au ovalizat in timp - material slab, presupun, plus lipsa gresare (nici n-ai cum sa le gresezi regulat, ca sa ajungi la ele trebuie sa desfaci 90% din masina). Ovalizandu-se, pinioanele n-au mai stat in acelasi plan, fenomenul tot accentuandu-se pana cand curelele au sarit si au patinat, deteriorandu-se. Asta a fost cinematica evenimentului :)

Pinioanele si axele sunt OK, trebuie sa depresez bucsele (am unde, gratis) si sa-mi strunjesc altele la dimensiune (ceea ce e banal si neglijabil ca pret). Singurul lucru de care mi-e teama, e sa nu cumva sa fie presate al dracului de tare si sa crape suportul (care pare a fi aluminiu). Dar cu o presa bine centrata, cu spray degripant si lucrand cu simt, sper sa mearga.

#6464
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Mircea, ma bucur ca ai gasit. Eu am stat de vorba cu domnul care le repara si mi-a zis exact ce a mentionat Mihai cu doua posturi in urma.
As vrea sa mentionez ca a trebuit sa schimb cuva originala a aparatului meu, Rohnson, anul trecut in vara pentru ca se luase teflonul de pe ea pe portiuni destul de mari.
Am cumparat de la Gorenje, ca se potriveste si am avut placuta surpriza sa constat ca este net superioara. Dupa aproape un an jumatate, teflonul este intact.
Dar astazi, in cautarile mele dupa palete noi, am gasit pe un site, de vanzare cuva+palete=43 lei, pentru aparatul de la Lidl. Pai eu am dat pe cuva mea (fara palete) 100 de lei, la reprezentanta!
Se potriveste la mai multe aparate, pentru doritori: http://e-multimedia....ine-p-1476.html

#6465
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008
@Mircea_jr scuze! Stiam de bucsele din cuva painei ca cedeaza mai mai repede..O metoda de scoatere a bucselor : se incalzeste suportul/ lacasul bucsei iar bucsa cu axul se mentin reci (cu sunt termic sau alta metoda )La montarea e mai simplu nu mai e nevoie de sunt termic e deajuns sa pui bucsa cu ax in congelator Posted Image . Si nu trebuie sa amintesc ca toate cotele se masoara pe piese cu aceiasi temperatura Posted Image

Edited by mihaiC1, 12 December 2014 - 14:50.


#6466
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
... care ar trebui sa fie 20gC pentru ca asa sunt etalonate toate instrumentele de masura.
Imi place ca oameni cu spirit tehnic ascutit, pot sa se si "distreze" facand paine.

#6467
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 mihaiC1, on 12 decembrie 2014 - 14:28, said:

O metoda de scoatere a bucselor : se incalzeste suportul/ lacasul bucsei iar bucsa cu axul se mentin reci (cu sunt termic sau alta metoda )La montarea e mai simplu nu mai e nevoie de sunt termic e deajuns sa pui bucsa cu ax in congelator Posted Image . Si nu trebuie sa amintesc ca toate cotele se masoara pe piese cu aceiasi temperatura Posted Image

Mersi de recomandari Posted Image Daca va fi posibil, as evita sa incalzesc suportul. Are in cele 4 colturi, niste "pastile" de cauciuc, care in conditii de lucru vin in contact cu fundul cuvei si au, probabil, rol de amortizare a zgomotului. Daca-l incalzesc serios, mi-e ca se vor arde, si sa le scot fara a le deteriora nu cred ca pot (par destul de gingase).
Eu insa sper ca va merge "la rece", cu ceva degripant lasat sa actioneze cateva ore bune, poate chiar peste noapte. Cred ca de-abia saptamana viitoare am vreme sa ma ocup, dar va tin la curent Posted Image


 camsonat, on 12 decembrie 2014 - 15:35, said:

Imi place ca oameni cu spirit tehnic ascutit, pot sa se si "distreze" facand paine.

Da, si eu ma bucur sa vad ca nu sunt luat la misto Posted Image Ma gandeam ca par comic, incercand sa repar o ieftinitura luata acum trei ani jumate. Dar mie unuia imi place "surubareala"; si in plus, principial vorbind, multi-putini, nu conteaza, banii-s bani; daca o fac sa mearga inca un an-doi, cu ~40-50 de lei, in loc de (minim) 2-300 alta noua... acum inaintea sarbatorilor, cand fiecare ban conteaza... palaria mea, de ce nu?

#6468
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Pregătiri ptr sărbători !
Am făcut o "repetiție" să-mi intru in mînă . :)
Salutări Bătrînelului !  (Nu am uitat ce mi-ai spus în primăvară . Link-ul pe poza de mai sus !  :)  Și cîtă drepte aveai !  )
Deci
Am zis să mai fac un cozonac ... !
Si am "repetat" rețeta din primăvară.

 mcjohn, on 20 aprilie 2014 - 16:18, said:

Hai sa va arat cel de al 4-lea cozonac !
Făcut după rețeta mea !!!
2014_04_20__16_25_46~01.jpg
Un ou (60 g), 200 g bere, 100 g lapte, 11 g drojdie,
4 Lg ulei, 4 Lg zahar, 1Lg sare, 50 g migdale si 2 buc rahat.
Crema : 2 Lg cacao+ 1 Lg zahar+ 1 Lg cafea ... care le-am amestecat-o cu putin albuș.
Am rupt putina coca (probabil 100 g) pe care am amestecat-o cu crema (in mina) pe care apoi am băgat-o la mijloc.
Când au rămas 2 ore am băgat si restul de albuș + mac si zahar pe deasupra !
2014_04_20__12_52_16.jpg 2014_04_20__12_51_37.jpg
Cele 2:55 ore nu au fost suficiente ptr a rumeni cozonacul, asa ca i-am mai dat 1 ora de coacere.

... cu multe modificări .
In loc de migdale și rahat am băgat 100 g stafide.
Nici bere nu am mai avut  :( !
Am băgat 100 g apă + 200 g lapte.
Și așa a ieșit !
Attached File  uploadfromtaptalk1418716921022.jpg   55.59K   35 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1418716930802.jpg   97K   37 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1418716938032.jpg   53.67K   35 downloads
Am uitat să separ oul, iar gălbenușul să-l adaug deasupra . Înaintea macului. (L-am ornat cu mac și susan).

Binențeles că mi-am luat bobîrnace la ziuă că :  nu e dulce, că nu e galben ... (știți voi ... găina vecinilor face ouă mai mari ...) .
(Soția s-a trezit prima și a tăiat 2 felii, dinainte săi fac poze la greutatea totală. Deci avea undeva la 1 kg.)
Dar ... voi repeta rețeta cu 3 ouă și 100 g zahar. Poate înlocuiesc uleiul cu unt, dar mi-e frică !
Am uitat, făina 650.
La revedere !

#6469
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
UPDATE: am rezolvat problema bucselor. Depresat bucse vechi, fabricat altele noi din bronz grafitat, presat la loc, rezultat: impecabil. Pana la urma, totusi a costat 50 RON distractia, 99% din motive de comoditate / graba (puteam rezolva mult mai ieftin, dar insemna sa astept pana in ianuarie).

Raman doar curelele, pe care sper sa le procur cu 30 RON direct din Bucuresti, caci probabil tot voi ajunge, fie zilele astea, fie intre Sarbatori. Daca nu, o sa platesc si curier. Altfel spus, reparatia se pare ca va costa intre 80 si ~100 RON, iar dupa cum am vazut eu, simtul tehnic imi spune ca noile bucse vor rezista mult si bine, cel putin cat cele originale. In concluzie, mi se pare perfect acceptabil, caci oricum, la cat eram de multumit de ce paini scoate pocnitoarea, mi-ar fi parut rau sa o schimb Posted Image

INTREBARE catre colegii care (parca am citit) si-au mai gresat angrenajele masinilor: Ce ati folosit? Vaselina comuna sau chestii speciale, rezistente la temperatura? Teoretic am fi tentati sa ne gandim la ultima varianta, practic cred ca e de discutat, caci in momentul cand apare temperatura inalta (la coacere), axele sunt in repaos, deci frecarea propriu-zisa pe care trebuie s-o reduca vaselina, are loc la temperaturi relativ joase. Trebuie doar sa nu se descompuna, fie si in stare de repaos, la 150-160 grade...

Toate cele bune si spor la pregatirea Sarbatorilor... Posted Image

#6470
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008
Cred ca vaselina siliconica rezista bine la temperaturi mari ! Oricum bucsa si axul gresate o data la montare si cam atat. La nonameul meu nu am gresat cuzinetii in 3 ani si nu au cedat. Pacat la mine de "pocnitoare" ca nu am gasit la timp piesa de schimb, a fost trimisa la reciclat!

Edited by mihaiC1, 19 December 2014 - 13:27.


#6471
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Salutari tuturor!

Mai pun o data intrebarea legata de masina de paine care a fost pe canalul teleshoping, anume Gaolin bread maker 901.M am uitat mai bine la ea, cuva micuta, o singura paleta, putere mica si asa mai departe. Ma gandeam sa o pun la vanzare, dat fiind ca e nefolosita as lua undeva la 150 lei pe ea, as mai pun ceva bani si apoi sa cumpar ceva convenabil.

Pana la urma nu stie nimeni nimic de modelul asta? Daca as sti ca e buna as pastra o insa am dubii ca si ar face treaba onorabil.

Spor la copt!

#6472
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Cel mai bine e sa o testezi personal. Cat despre preț... hmm... eu am cumpărat silvercrest-ul, folosit preț de 3-4 ori, la 100 lei. Drept, acest model l-am dorit, la Lidl nu era in oferta, in august, si l-am cam vânat. De atunci cred ca am depășit 100 de paini (cam una pe zi, ca suntem 5 in familie)

#6473
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Pai asta e chestia ca daca o testez nu o mai vand si daca nu i cine stie ce raman cu ea. Si eu ma gandeam tot la un silvercrest acum trag o fuga la lidl sa vad daca o gasesc pe stoc.



Pai daca o testez nu o mai pot vinde si daca nu i prea buna raman cu ea.

Si eu tot la silvercrest ma gandesc trag acum o fuga la Lidl sa vad daca e pe stoc.

#6474
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 traiandiseana, on 20 decembrie 2014 - 10:42, said:

.... trag acum o fuga la Lidl sa vad daca e pe stoc.
Nu mai este pe stoc de mult,urmareste revistele(reclamele) si vei afla cand o vor aduce.

#6475
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
www.rts.ch/emissions/abe/test/3718876-des-machines-de-perlinpinpain-le-test.html

Eu am Ariete si confirm ca masina asta merita. Ciudat e ca atunci cand am luat-o acum 16 luni era 75 de euro iar acum e mai scumpa.😞

Edited by GEORGE1976, 21 December 2014 - 08:52.


#6476
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

 traiandiseana, on 20 decembrie 2014 - 10:42, said:

Pai asta e chestia ca daca o testez nu o mai vand si daca nu i cine stie ce raman cu ea.
Si eu ma gandeam tot la un silvercrest acum trag o fuga la lidl sa vad daca o gasesc pe stoc.

Cind e la Lidl este ptr o zi !!! Adică AZI, MÂINE nu mai e !
Daca iei 100 lei pe ea e bine !
Eu am oferit-o pe a mea gratis la ADRA si tot nu vin după ea ! Asta, era prin vara !
Acum am dat-o unei vecine in sat sa-si facă câțiva cozonaci , acum de sărbători , apoi daca o va păstra bine, daca nu, mi-o iau înapoi . Decit sa ruginească degeaba la mine , mai bine sa fie folosita de cineva .
Attached File  Image 73.jpg   38.52K   40 downloads

Edited by mcjohn, 21 December 2014 - 10:34.


#6477
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
In urma căptușirii cu vata a cuvei am defectat mașină  (in sens negativ, bineînțeles) !
Am făcut eu o pâine doua , același rezultat !
Temperatura in "cuptor" nu mai ajunge le 160'C. Se ridica decât până la 130 'C Posted Image  .
A stat eu putin si m-am gândit ... Rezistenta era amplasata intre peretele interior al cuptorului (A) si peretele exterior al mașinii ( B ) . Peretele exterior fiind prevazut cu numeroase fante de aerisire. Deci automat intre cuptor si exterior era un spațiu de vreo 2 cm unde era o temp "medie" . Acum rezistenta fiind situata intre cuptor si  un strat de aproape 1 cm de vata.
Attached File  2014_12_09__17_29_41-2.jpg   268.99K   27 downloads Attached File  2014_12_09__19_45_36-2.jpg   190.36K   26 downloads Attached File  2014_12_21__17_56_42.jpg   129.79K   25 downloads Attached File  2014_12_21__20_34_28.jpg   154.5K   21 downloads Attached File  2014_12_21__20_35_16.jpg   154.31K   19 downloads Attached File  2014_12_23__19_14_58.jpg   161.9K   19 downloads Attached File  2014_12_23__19_15_11.jpg   127.48K   19 downloads Attached File  2014_12_23__19_16_46.jpg   182.39K   18 downloads Attached File  2014_12_23__19_16_59.jpg   165.87K   17 downloads

Ultima piine (23 dec) este facuta cu fanta !
La revedere !

Edited by mcjohn, 25 December 2014 - 13:33.


#6478
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Acum fac ceva modificări la mașină, apoi bag la făcut o pîine.

Întrebare :
Știe cineva care este efectul "iaurtului" in cocă ?
După ce va fi gata pîinea, vreau să fac in cozonac. Dar vreau să pun în loc de lapte sana.
Să încerc ?

#6479
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Iaurtul inmoaie. Nu trebuie adaugat prea mult, pentru ca ingreuneaza aluatul.
Ce faci tu, nu este cozonac. Este doar o paine dulce. Cozonacul trebuie sa fie dulce, gras si aromat. De aceea, este mai greu de reusit la masina.
Aveam o reteta pentru masina. Sa o caut. Deci: 450 g faina cozonac, 180 g lapte, 3 galbenusuri, 130g zahar, 80-100g stafide, 2 plicuri zahar vanilat, 100g unt, 10g drojdie proaspata, coaja lamaie. Program Sweet.
Nu se dizolva nimic. Untul trebuie sa fie moale, nu topit. Coaja de lamaie si stafidele se adauga la bip, nu de la inceput. Laptele se poate inlocui cu apa+ 2 linguri de masa, cu varf, de smantana fermentata grasa = 180 g.
Atentie, acest aluat dulce va creste mai mult la copt decat in faza de crescut. Invers ca la paine.
Si inca ceva, cozonacul se face cu faina usoara si uscata, nicidecum cu faina pentru paine.
Reteta este pentru cuva mare. Este maxim ce poate avea loc in ea. Din cauza zaharului, aluatul va creste mult

#6480
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
VA UREZ

   [ http://www.craciun-magic.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/o/model_3_-_19.5x13.5_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 1 anonymous users

em2006, Google (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate