Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12944 replies to this topic

#6355
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
N-am primit raspuns nici de la utilizatori, nici de la moderator, deci cu riscul sa primesc o avetizare pun aici anuntul.
Masina de paine http://www.emag.ro/m...5/pd/ER8WDBBBM/
200 lei + transport prin curier in alta localitate.
Am cumparat-o anul acesta in 20 februarie.

Edited by miron1947, 06 October 2014 - 14:11.


#6356
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 miron1947, on 03 octombrie 2014 - 19:21, said:

Vreau sa vand o masina de paine Moulinex, unde pot sa dau anuntul pe Softpedia?
Chiar aici : http://forum.softpedia.com/anunturi/

#6357
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Multumesc.

#6358
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012

 enter, on 11 septembrie 2014 - 17:19, said:

da, cred ca este vorba de calitatea stratului antiaderent. La Fagorul care s-a dus draq in perioada de garantie pateam acelasi lucru. Cind trebuia sa scot piinea trebuia sa dau cu cuva de 2-3 ori de masa ca sa se desprinda si sa iasa. Citeodata iesea cu paletele in ea citeodata nu, se lipeau de ax si facea gaura in piine. Mi-au dat la schimb un Gorenie BM1200 parca. Incomparabil. Cu aceeasi reteta (a lui Ursa, 400 apa 750 faina), piinea aluneca singura din cuva si mereu cu paletele in ea. Se scot cu cirligasul perfect, coaja piinii fiind ca napolitana la textura. Indiferent daca spal sau nu paletele ele intra perfect pe ax. Nu ramine pe ele nimic. Iata ce inseamna calitatea teflonului, care nu ma asteptam sa o vad pe o masina mult mai ieftina.
Si eu am avut Fagor cumparat de la Melarox.ro si s-a stricat in garantie si am obtinut inlocuirea si mi s-a propus Gorenje BM1200BK, este ok masina? Ar fi OK acest schimb? Fagorul s-a stricat iremediabil dupa 10 luni de utilizare. Are cineva Gorenje BM1200BK? cum se comporta, mi-o recomandati fata de alte modele?

Edited by constantinp, 14 October 2014 - 11:12.


#6359
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,737
  • Înscris: 12.08.2008
Pai ai dat quote deja la raspus!

#6360
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Are cineva aceasta masina de paine? http://www.emag.ro/m...0/pd/E6N5DBBBM/
Am una si cam "scartaie" cand framanta, tare mi-e sa nu cedeze si sa o refuze la garantie. A ajuns cineva la garantie cu o astfel de masina? Sa o duc din timp sau sa astept sa-si dea duhul?

#6361
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
nasul.net/heinner-breadexpress-bm-950/

#6362
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 CosminAlecs, on 17 octombrie 2014 - 21:28, said:

Are cineva aceasta masina de paine? http://www.emag.ro/m...0/pd/E6N5DBBBM/
Am una si cam "scartaie" cand framanta, tare mi-e sa nu cedeze si sa o refuze la garantie. A ajuns cineva la garantie cu o astfel de masina? Sa o duc din timp sau sa astept sa-si dea duhul?
Am avut si eu asa ceva, Heinner adica.
Si-a facut bine treaba cateva luni dar a inceput sa scartaie in timpul framantarii. Dupa ce a mai facut cateva paini, motorul a cedat pur si simplu. Am apelat la garantie (o luasem de la Flanco online si aveam si garantie extinsa) si mi-au dat negatie ca nu se mai putea repara. Am luat Moulinex dupa ce am platit diferenta de pret si sunt multumita. Poate am avut noroc dar coace foarte bine, desi am luat-o cu teama, dupa ce citisem aici pe forum ca Moulinex nu prea coace bine.

#6363
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Problema legata de "scărţ", cu urmari ce pot avea ca final si arderea motorului (intepenirea axelor pana la blocare), se datoreaza lipsei intretinerii prin curatare si chiar ungere, atunci cand este necesar, a axei (axelor) cuvei.

Dupa fiecare utilizare a masinii, imediat dupa scoaterea painii din cuva, aceasta din urma se umple cu apa calduta si se lasa cateva minute pentru a se inmuia suficient de bine aluatul copt care s-a depus (lipit) pe ax si la baza acestuia in interiorul cuvei. Se curata axul direct cu mana pentru ca in acest fel se pot simiti foarte bine particulele inca prinse de ax.

Dupa uscarea cuvei cu un servet absorbant, inainte de a fi pusa la loc in masina se verifica prin rotire de cateva ori modul in care axul se invarte in bucsa prin care trece. Daca se observa o oarecare poticnire a acestuia este necesara ungerea acestuia prin exterioaul cuvei.
Personal folosesc ulei alimentar, cateva picaturi pe care la iau cu o scobitoare si le plasez cat mai bine in jurul axului si il rotesc pana cand acesta se deblocheaza si "merge" usor. Nu inmuiati scobitoarea in sticla cu ulei, ci puneti foarte putin ulei intr-un capac de borcan.
Ideal pentru aceasta situatie ar fi vaselina alimentara rezistenta la temperatura inalta, insa cum asa ceva nu am, folosesc ulei si am grija ca din cand in cand sa curat zona axelor din exteriorul cuvei pentru ca uleiul se arde dupa cateva paini coapte.
De altfel, masina imi "spune" cand este nevoie de curatare si o noua ungere pentru ca se aude cum motorul incepe sa traga greu.

Edited by radudd, 19 October 2014 - 09:29.


#6364
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 CosminAlecs, on 17 octombrie 2014 - 21:28, said:

Are cineva aceasta masina de paine?

Păi și abia acum intri pe aici ?
De ce nu ai intrat înainte să le cumperi . E un știft !
Eu abia   am scăpat de ea #6262 - 28.07.2014 .
Dacă ai timp ... mergi în urmă (luna noiembrie, decembrie 2013 ), am încărcat eu niște clipuri cu frămîntarea pe acolo.



#6365
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 radudd, on 19 octombrie 2014 - 09:27, said:

...se datoreaza lipsei intretinerii prin curatare si chiar ungere, atunci cand este necesar, a axei (axelor) cuvei.

Dupa fiecare utilizare a masinii, imediat dupa scoaterea painii din cuva, aceasta din urma se umple cu apa calduta...

Peste puțin timp mașina mea va face 3 ani și niciodată, absolut niciodată nu am uns-o. Cuva o șterg cu o cârpă (teflonul antiaderent nu "ține" mizerii) după coacere și numai când se mai depune pe ax cocă coaptă mai "vede" umezeală și foarte rar spălat cu apă. Mai degrabă umezeala face rău și duce la scârțâieli. Mai ales dacă sunt scurgeri din pricina neetanșeității la ax.

Edited by ursamajor, 20 October 2014 - 11:16.


#6366
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,737
  • Înscris: 12.08.2008
Nu apa face rau! Ci:
1.Detergentii puternici, buretii duri sau cine stie ce raclete se mai folosesc la spalat!
2.Sistemul de angrenare (fulie- pinion- curea de transmisie) daca sunt din material prost/ nerezistent la: temperatura si/sau forte de frecare si/sau tensionare!
3.Cele mai multe probleme sunt de la presetupe/ etansare axe
Alta scartaiala apare la contactul intre cuple .. frecare uscata metal pe metal!
@ursamajor esti de 2x norocos Posted Image !!

#6367
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
Salut all.Caut manualul de utilizare pentru un Tarrington house 2700.Multumesc!

#6368
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Incepand cu 6 noiembrie vor fi masini de paine Silvercrest la Lidl si au pretul de 229 lei, in caz ca intereseaza pe cineva.

#6369
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 Freddy12, on 06 noiembrie 2014 - 11:31, said:

Incepand cu 6 noiembrie vor fi masini de paine Silvercrest la Lidl si au pretul de 229 lei, in caz ca intereseaza pe cineva.
Pe mine mă interesa, da,... acum am luat !
Mulțumesc !

#6370
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
A mea, luată azi, a reușit să facă prima pâine.

Attached File  IMG_20141106_193254.jpg   65.84K   64 downloads Attached File  IMG_20141106_194258.jpg   81.17K   65 downloads

Edited by XrainX, 06 November 2014 - 19:48.


#6371
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,737
  • Înscris: 12.08.2008
Na' cai'buna! Am de o saptamana una noua .. ca nonameul "a indraznit" sa (de!)cedeze , dupa 4 ani ( ~500 de paini si alte zeci de produse din aluat, gem...!) .. o curelusa de 2 bani care nu o gasesc!
Asta e ! Noua MP e Zass ZBM02 la 280 lei (Silvercrest e copie sau invers Posted Image ??!) , face chiar multe, bune si am si reprezentanta in oras Posted Image!

Edited by mihaiC1, 06 November 2014 - 20:12.


#6372
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
S-o stapanesti sanatos si sa faci cat mai multe paini!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

TheWarrior

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate