Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12905 replies to this topic

#6265
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

 Mocebon, on 28 iulie 2014 - 19:18, said:

Te-ai sprijinit pe ea din greseala?
După ce vei mai crește puțin, o să mergi și tu in clasa l-a.
Acolo vei învăța literele, una cîte una. După ce le vei învăța, o să poți citi și tu !
Acum ești micuț și te uiți doar la poze !  Ai puțintică răbdare !!!
E , ...și după ce vei învăța să citești ... uită-te la litere aceste și spune-mi și mie ce scrie ....

- E făcută "la ochi", (fără cîntar) ! -

Abia mîine ajung acasă. Acolo unde am cîntarul și pot drămui eu cantități la "mm". Azi am drămuit cu cana și cu lingura.

#6266
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nenea, nenea... pot sa merg direct in clasa a doua?
Ca pana inveti matale sa faci paine mai trece ceva timp.

 mcjohn, on 28 iulie 2014 - 20:28, said:

E făcută "la ochi"
Inteleg, le faci la ochi, la mana... da' mai foloseste-ti si capul.

#6267
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

 Mocebon, on 28 iulie 2014 - 20:40, said:

Nenea, nenea... pot sa merg direct in clasa a doua?
:)

#6268
enter

enter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.01.2006
next. ca a inceput sa-mi placa

#6269
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006
Uoai.. mare-i gradina.. incredibil.
Domnule mcjohn sa fie de folos masina, spor la treaba si spune-ne daca rezistenta e mai puternica decat la Heinner si daca rumeneste ok la 1,25kg..

#6270
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa parerea mea puterea rezistentei e irelevanta. Reglajul termostatului si timpii fac painea sa se coaca. Am avut masina cu rezistenta de 1.300w si o rumenea mai putin decat cea actuala cu 650w. Distributia caldurii in interior este si ea foarte importanta pentru coacere uniforma.

#6271
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

 mntoader, on 29 iulie 2014 - 07:31, said:

Uoai.. mare-i gradina.. incredibil.
Domnule mcjohn sa fie de folos masina, spor la treaba si spune-ne daca rezistenta e mai puternica decat la Heinner si daca rumeneste ok la 1,25kg..
Normal că e mai puternică. Se vede și in poză. Pîinea este mai albă pe deasupra, iar pe exterior e rumenă!
Am lucrat pe prog de 1 kg. Dacă-i dau pe 1.25 kg bănuiesc că o prăjește mai tare !
Spre deosebire de cealaltă , aceasta "gătește" pe 3 X 4 "trepte"
Adică 3 greutăți (750, 1000, 1250 gr) și 3 trepte de rumenire (alb, mediu, negru)+ program rapid. Unde reduce cam o oră programul ales. (In medie 2,30 ore)
Dacă la cealaltă pîinea ieșea mai densă în partea de jos și mai "aerată" în partea superioară (pentru că creștea pe verticală), la aceasta iese densitatea uniformă!
Acum să vedem cîți ani vom sta împreună !
Mai are o chestie care cealaltă nu o avea. Fiecare program, se începe cu un progrămel, de "preîncălzire" a aluatului de 15 min. (Bine, acum cînd afară și in casă sînt 30° C, nu cred că rezistența mai cuplează !)

In prima imag postată ieri, cea in care mașina arată 3,15 ore, se vede cel mai bine culoarea.

#6272
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008

 mcjohn, on 28 iulie 2014 - 20:28, said:

După ce vei mai creşte puţin, o să mergi şi tu in clasa l-a.
Acolo vei învăţa literele, una cîte una. După ce le vei învăţa, o să poţi citi şi tu !
Acum eşti micuţ şi te uiţi doar la poze !  Ai puţintică răbdare !!!
E , ...şi după ce vei învăţa să citeşti ... uită-te la litere aceste şi spune-mi şi mie ce scrie ....

- E făcută "la ochi", (fără cîntar) ! -

Abia mîine ajung acasă. Acolo unde am cîntarul şi pot drămui eu cantităţi la "mm". Azi am drămuit cu cana şi cu lingura.

Apa, uleiul, drojdia (verde, chiar si cea uscata) merg dramuite la "mm cub" dar: alte lichide, faina, seminte, tarate trebuiesc dramuite neaparat cu cantarul la " g= gram".. sunt de diferite consistente/densitati si nu poti estima corect "ochiometric" cu paharul/cana/lingura de bors! Ex.: faina 000 se pune x2,00 fata de lichid, la faina integrala se pune doar x1,85 toate raportate IN GRAME sau Kg.. nu in Litri, mm cubi! Oricum apa poti sa o masori cum vrei mm\3 (milimetru cub), ml, cl, g, L, Kg... densitatea e 1T (1000Kg) pe 1 M\3 ( 1 metru cub) sau 1000L. Se observa pe cana si lingura din dotarea MP niste gradatii care sunt importante, zic eu.

Edited by mihaiC1, 29 July 2014 - 09:55.


#6273
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008

 mcjohn, on 29 iulie 2014 - 09:07, said:

Normal că e mai puternică. Se vede şi in poză. Pîinea este mai albă pe deasupra, iar pe exterior e rumenă!
Am lucrat pe prog de 1 kg. Dacă-i dau pe 1.25 kg bănuiesc că o prăjeşte mai tare !
Spre deosebire de cealaltă , aceasta "găteşte" pe 3 X 4 "trepte"
Adică 3 greutăţi (750, 1000, 1250 gr) şi 3 trepte de rumenire (alb, mediu, negru)+ program rapid. Unde reduce cam o oră programul ales. (In medie 2,30 ore)
Dacă la cealaltă pîinea ieşea mai densă în partea de jos şi mai "aerată" în partea superioară (pentru că creştea pe verticală), la aceasta iese densitatea uniformă!
Acum să vedem cîţi ani vom sta împreună !
Mai are o chestie care cealaltă nu o avea. Fiecare program, se începe cu un progrămel, de "preîncălzire" a aluatului de 15 min. (Bine, acum cînd afară şi in casă sînt 30° C, nu cred că rezistenţa mai cuplează !)

In prima imag postată ieri, cea in care maşina arată 3,15 ore, se vede cel mai bine culoarea.
Pt. uniformizarea aluatului conteaza nr. de rotatii, sensurile , pauzele, timpii etc. a malaxoarelor acta palete! Numa' bine ca a me' "sparge" dospirea cu cateva rotati Posted Image (adaug temperatura controlata din cuva... , deh' microcontrolerul din MP are muuulte de tinut minte!)
Poate cu o ideie o prajeste mai tare daca o setezi pe cantitate mai mare dar insesizabil, normal se prelungeste timpul de fabricatie. Eu o folosesc pe rapid, la greutatea corespunzatoare, rumenire medie si nu se sesizeaza diferente de coacere/rumenire, gust/aroma doar ca painea e mai densa (dar uniforma!) si nu te face sa mananci mult Posted Image
Am patit o faza cand MP nu a mai vrut sa o ia deloc.. afara erau 36gradeC si a me' are preincalzire sic!

Edited by mihaiC1, 29 July 2014 - 10:35.


#6274
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006

 mihaiC1, on 27 iulie 2014 - 09:00, said:

Desigur sunt mici diferente la timpi, temperaturi, nr. rotatii palete.. din timpul pregatirii painii dar nu sunt esentiale ... ramane deci reteta aplicata prost/gresit

 mihaiC1, on 29 iulie 2014 - 10:10, said:

Pt. uniformizarea aluatului conteaza nr. de rotatii, sensurile , pauzele, timpii etc. a malaxoarelor acta palete! Numa' bine ca a me' "sparge" dospirea cu cateva rotati


mihaiC1, nu ai impresia ca te cam contrazici?

#6275
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Am zis ca pun poza... iaca:
Am folosi faina neagra cumparata de la un magazin din Pantelimon. Ei o aduc, din cate am inteles, de la o moara din Balotesti.

Se vede clar diferenta de culoare dintre painea mea si o bucata de franzela cumparata de la magazin. Nu mai zic de gust...

Attached Files



#6276
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008

 mntoader, on 29 iulie 2014 - 11:25, said:

mihaiC1, nu ai impresia ca te cam contrazici?

De unde ai dedus ca ma contrazic?? Sau stai rau cu logica ??

Edited by mihaiC1, 30 July 2014 - 15:08.


#6277
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006
Domnnule mihaiC1, ai probleme cerebrale?
Intr-un post spui ca anumite chestiuni tehnice ("rotatii, sensurile , pauzele, timpii") "nu sunt esentiale" si ca "ramane deci reteta aplicata prost/gresit"???
in alt post spui ca "conteaza nr. de rotatii, sensurile , pauzele, timpii etc. a malaxoarelor acta palete!"

Deci intrebarea este : NU sunt esentiale? sau Conteaza? What the fuck??? Ca sunt curios!

Eu cred ca esti bolnav la cap daca nu intelegi ce spui...

Edited by mntoader, 31 July 2014 - 00:47.


#6278
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

 mihaiC1, on 29 iulie 2014 - 09:45, said:


Apa, uleiul, drojdia (verde, chiar si cea uscata) merg dramuite la "mm cub" dar: alte lichide, faina, seminte, tarate trebuiesc dramuite ...

" ALTE LICHIDE, FAINA, SEMINȚELE "
Cînd merg la Billa, pot lua apa la Bucată, sau la bax, cum vrea mușchii mei, dar făină la litru,  pînă azi nu am reușit să cumpăr.

Atunci cînd am afirmat de măsură la milimetru, m-am referit defapt la etalonul, precizia, măsurătorii.
Una e să cumperi o pîine de 925 grame sau 1250 g și alta e să cumperi o pîine de 1 kg.
Imi amintesc , eram prin clasa a 3-a sau a 4-a, cînd am ieșit "cu clasa în oraș" . Am fost cu "tovarășul Învățător" în parc. Pe atunci învățăm unitățile de măsură. Făcuse Tov. Inv.  un "compas" de 1 m și la fiecare 10 m trăgea o linie. Am măsurat așa, metru după metru, un kilometru.

Dragi colegi de forum, dacă vreunul dintre dumneavoastră, a chiulit de la școalã cînd se preda ... nu știu ce cunoștințe, aici, pe forum se poate recupera materia !
Orice faci,  orice spui,  totdeauna se va găsi o persoană mai "deșteaptă" ca tine, dispus să te învețe, chiar și unde nu ai nevoie !
E mai complicat atunci cînd AI NEVOIE !  Căci parcă sau vorbit ... Cu toții au treabă.
Am vrut său-mi iau MP , am cerut o părere, sprijin, ajutor !
Vă las pe voi să numărați cîte răspunsuri am primit ! (Pe 25.07 am pus întrebarea, pe 28.07 am luat mașina)
E, situația se schimbă după ce am luat-o ! Vorba aceea, "După război mulți viteji se arată ". Unde au fost in timpul bătăliei ?
" Dar toți, parcă fuseseră vorbiți, au început să se dezvinovățească. Cel dintâi i-a zis: ,Am cumpărat un ogor, și trebuie să mă duc să-l văd; rogu-te să mă ierți.’
Un altul a zis: ,Am cumpărat cinci perechi de boi și mă duc să-i încerc: iartă-mă, te rog.’
Un altul a zis: ,Tocmai acum m-am însurat, și de aceea nu pot veni.’'

Scuze de 2 bani !

Această pîine am făcut-o acasă. Am folosit exact aceeași rețetă ca și pe Heinner . Adică...
600 g făină,
330 g apă (de la robinet),
12 g maia,
2 Lg zahar,
2 lg sare,
1 Lg ulei (floarea-soarelui).
Aceasta e pîinea :




Attached File  uploadfromtaptalk1406816415533.jpg   82.69K   26 downloads

Attached Files



#6279
enter

enter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.01.2006
"Vă las pe voi să număraţi cîte răspunsuri am primit ! (Pe 25.07 am pus întrebarea, pe 28.07 am luat maşina)"

Pe 25 bati cimpii cu nr. rotatii, pauze, framintari etc. Nu ai cerut expres un model de masina. De ce draq m-ar interesa de cite ori face pauza utilajul? Dupa cum ai observat, toate fac pita. Cit de buna iese depinde de deservent.

#6280
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008

 mntoader, on 31 iulie 2014 - 00:35, said:

Domnnule mihaiC1, ai probleme cerebrale?
Intr-un post spui ca anumite chestiuni tehnice ("rotatii, sensurile , pauzele, timpii") "nu sunt esentiale" si ca "ramane deci reteta aplicata prost/gresit"???
in alt post spui ca "conteaza nr. de rotatii, sensurile , pauzele, timpii etc. a malaxoarelor acta palete!"

Deci intrebarea este : NU sunt esentiale? sau Conteaza? What the fuck??? Ca sunt curios!

Eu cred ca esti bolnav la cap daca nu intelegi ce spui...

Fratelele meu daca citeai macar 200 de pagini ai fi inteles ca scriu in context ADICATELEA RASPUND LA ULTIMUL MESAJ !! Mare durere de cap la lenesi! Posted Image
1. sunt MP carele' nu au programul microcontrolerului corect
2. sau defecte tehnice din nascare
ADICATELEA CONTEAZA
Majoritatea MP sunt programate diferit: adicatele' au 15 rotatii in sens ace ceas iar altele au 15 rotatii in sens invers ace ceas Posted Image  cea ce ADICATELEA NU CONTEAZA  acta "nu sunt esentiale" sau timp de pauza 1 15s apoi pauza 20s... la alt MP timp pauza 1 20s apoi pauza 15s! Posted Image E TARE GRELE' DOMLE' CU TEHNICA !!!

Edited by mihaiC1, 01 August 2014 - 11:46.


#6281
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 mihaiC1, on 01 august 2014 - 11:36, said:

Fratelele meu daca citeai macar 200 de pagini ai fi inteles ca scriu in context
200 de pagini nu cred ca a citit in toata viata lui... mai taie niste zerouri din numaru' ala, ca il sperii definitiv.

Oricum, pe aria asta aveam exemplificarea fidela a parabolei orbilor: oameni care de 3-4 ani nu sunt in stare sa faca o paine decenta, dau sfaturi altora, vin cu tot felul de idei ciudate, de experiente. Unul cantareste ingredientele la gram si le ia temperatura ca la medic, altul spune versete din Luca si Matei si astepta sa creasca coca, altul se mira ca painea facuta cu faina neagra iese, ce sa vezi, mai "bronzata" decat franzela alba cumpata de el de la magazin.

Edited by Mocebon, 01 August 2014 - 11:58.


#6282
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 12.08.2008

 enter, on 31 iulie 2014 - 17:03, said:

"Vă las pe voi să număraţi cîte răspunsuri am primit ! (Pe 25.07 am pus întrebarea, pe 28.07 am luat maşina)"

Pe 25 bati cimpii cu nr. rotatii, pauze, framintari etc. Nu ai cerut expres un model de masina. De ce draq m-ar interesa de cite ori face pauza utilajul? Dupa cum ai observat, toate fac pita. Cit de buna iese depinde de deservent.

Cine a zis sa te hotarasti doar dupa o zi????? Toate fac "pita" DAR unele chiar "stiu" sa o faca BUNA Posted Image (te insori dupa o zi Posted Image ???) Inainte de a face o prostie mai documenteazate .. nu pune intrebari ca nu e nimeni dator sa explice endetail' si chiar daca o fac.. "mai pe sarite/nu e timp"   DOCUMENTEAZATE!
La diversitatea de modele de MP de pe piata am recomandat ceva ieftin ! DAR  ce e ieftin nu e bun/fiabil/calitate...in multe cazuri. E VALABIL : NU TOT CE E SCUMP E BUN

Edited by mihaiC1, 01 August 2014 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate