Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6899 replies to this topic

#919
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Daca il faci demisec-demidulce ,nu crezi ca o sa aiba grade cam putine?

#920
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Recunosc ca nu-s "cunoscator" si nici mare consumator! Posted Image
Daca zic ca mie imi ajung 100 l/an/familie unii vor "comenta"! .... jumatate merge catre amici!

Dupa gustul meu: Feteasca Regala pe granita demisec/demidulce (cu un pic pas
spre demidulce) e vinul care imi place! .... are suficienta tarie! ...clar, daca as lasa
fermentatia sa "curga" pana la epuizarea drojdiilor salbatice/fermantatia totala a
zaharurilor, ar fi un vin mai tare!

#921
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
eu nu am avut curaj sa opresc fermentatia dar totusi , zaharul remanent nu re-fierbe ? Adica poate cu Tannisol sa fie mai stabil dar sulful.... ma gandesc si la optiunea de a stoca vreo 20 o sticla de vin

#922
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Vinul este ok pana la inceput de martie! ... atunci se termina de consum! ...fiind frig
nu se caseaza si nu incepe o noua fermentatie! ....

Eu sunt "junior"! ... cei care "joaca" in Liga Campionilor (si au cantitati mari de stocat) nu
lucreaza dupa cele zise de mine! ....

Numai bine!

#923
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Exact din cauza ca toate vinurile din comert au dioxid de sulf / sulfiti - imi fac singur vinul fara asemenea otravuri.
Mai bine sec, acru, borsit, oricum dar fara chimicale.
De la atatia conservanti ajungem toti "sfinti" - ca ne dezgroapa dupa 12 ani ai avem "moastele" neatinse, suntem imbalsamati total din timpul vietii...

Pentru cine vrea vin dulce - incercati mai bine reteta tip Kagor - la vinul vechi se adauga sirop gros de must fiert (deshidratat) si este lasat sa fiarba pana se opreste singur (pe la 15-16 grade).

#924
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am si eu o intrebare - e adevarata povestea cu cancerul bacterian adus din Italia? De la ce firma, ca nu am gasit pe net si mi-a intrat morcovul ca am pus 200 butasi de la VCR...

#925
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Poate ne spui si noua povestea pe care ai auzit-o... cred ca suntem multi curiosi sa o auzim...

#926
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Cancerul bacterian poate veni de la orice pep din tara ,nu e nevoie sa vina din Italia.De citeva ori ,in ultimii 10 ani  am cumparat diverse vite de la VCR si nu a avut nici una cancer bacterian.

#927
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Articole despre Vrancea si Galati
http://www.monitorul...e_2_149587.html
http://www.viata-lib...inta-podgoriile

#928
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Ne convine sau nu in al doilea ziar se vorbeste despre o posibila cauza....Teoretic vorbind, cei care ţin la culturile lor ar trebui să îndepărteze butucii afectaţi şi să îi ardă. Când se defrişează o plantaţie bătrână, solul trebuie lăsată aproximativ trei ani până la înfiinţarea unei noi culturi. Din nefericire, acum, viticultorii plantează imediat în aceleaşi locuri...
Cat despre doamna din primul articol...Serban... pe care o cunosc destul de bine...cand anumite posturi de conducere sunt obtinute in Romania dupa anumite criterii, numai dupa capacitatea intelectuala nu, trebuie sa ne obisnuim dupa astfel de declaratii...
  Eu am plantat anul asta cam 1200 de butuci luati de la VCR si am incredere in profesionalismul acestei firme...

#929
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

View Postadriano1978, on 08 septembrie 2014 - 20:09, said:

Ne convine sau nu in al doilea ziar se vorbeste despre o posibila cauza....Teoretic vorbind, cei care ţin la culturile lor ar trebui să îndepărteze butucii afectaţi şi să îi ardă. Când se defrişează o plantaţie bătrână, solul trebuie lăsată aproximativ trei ani până la înfiinţarea unei noi culturi. Din nefericire, acum, viticultorii plantează imediat în aceleaşi locuri...
Cat despre doamna din primul articol...Serban... pe care o cunosc destul de bine...cand anumite posturi de conducere sunt obtinute in Romania dupa anumite criterii, numai dupa capacitatea intelectuala nu, trebuie sa ne obisnuim dupa astfel de declaratii...
  Eu am plantat anul asta cam 1200 de butuci luati de la VCR si am incredere in profesionalismul acestei firme...
Daca nu puneai ultima fraza deveneai credibil

#930
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Salut la toata lumea,

O intrebare de novice pt amatori avansati sau profesionisti cumsecade: pt zona Sibiu (altitudine 600 m, insolatie insuficienta si temp de iarna de pana la 20-22 grade) ce soiuri de masa ar merge?
Sigur, e clar ca soiuri rezistente la ger, dar, in principiu, mai timpurii sau cum?

Multumesc.

#931
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
Vreau sa cumpar struguri merlot si cabernet din jud Prahova;stie cineva vreo oferta? cam 400kg din fiecare imi trebuie,eu sunt din bucuresti

#932
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Foloseşte bursa, te rog.

#933
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum se obtin vinurile -sec demisec demidulce??se baga zahar in ele?

#934
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

View Postsilesax, on 14 septembrie 2014 - 19:50, said:

cum se obtin vinurile -sec demisec demidulce??se baga zahar in ele?
Cred ca daca repet bine ce au zis cei mai bazati ca mine , se opreste fermentatia la un anume grad de fierbere si asa obtii zahar rezidual si creezi acele soiuri demidulci gen grasa de cotnari

#935
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postb42kef, on 08 septembrie 2014 - 20:27, said:

Daca nu puneai ultima fraza deveneai credibil

La pag 36 am cateva poze cu noua plantatie... o firma care de ani buni e LIDER MONDIAL in productia de butasi de vita de vie nu cred ca mai are nevoie de publicitate...

#936
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@adriano1978 - este o plantatie de vie tanara? Ca boala apare dupa mai multi ani (5? 10?), si dupa geruri mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate