Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#37
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009

View Postmanubabanu, on 17th February 2010, 21:56, said:

Pot sa va ajut cu ceva gunoi de grajd,stau in sector 3, cunosc pe cineva cu cateva vaci,eu am sa intreb si sunt convins ca pot sa incarc 3-4 saci de mranita.
Va dau un raspuns sigur ,in maxim 2 zile
nu mai intrebati pentru ca am facut rost azi;multumesc mult;atentie,gunoiul de grajd trebuie sa aiba 3 , 4 ani pt ca in acest timp se descompune;daca il folosesti mai devreme de aceasta perioada arde plantele;se foloseste proaspat doar pentru realizarea mocirlirii, in care se baga radacinile inainte de plantare;acum, ceea ce ma intereseaza , dupa cum am spus si in postul anterior,sunt ingrasamintele.va multumesc, inca o data.

Edited by vitic, 17 February 2010 - 22:22.


#38
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006
Cu multa placere,astept provincia... :peacefingers:  cu transportul lor   <_<

#39
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

View Postvitic, on 17th February 2010, 16:09, said:

am cautat zilele acestea prin Bucuresti si am dat numeroase telefoane pentru a cumpara azotat de amoniu, superfosfat simplu  si sare potasica;desi nu sunt interesat de cantitati mari , ci numai de cateva kg din fiecare,abia am gasit sare potasica la sac de 50kg;are idee cineva unde pot sa gasesc azotat de amoniu si superfosfat chiar si la sac de 50 kg?(in Bucuresti, ma refer)

mai baieti, sa ma iertati daca zic, da se bat 2 lucruri cap in cap, de ex: omul de mai sus vrea o informatie, eu stiu o firma care vinde ingrasaminte, nu e exact ce vrea el (eu am fost si sunt paralel cu chimia, habar n-am ce e aia sare potasica, dar in fine) dar macar stiu e un capat de fir, dar.... si acum vine chestia nasoala, regulamentul forumului interzice sa-i dau numele firmei, link sau adresa ca vezi doamne eu sunt vanzator mascat si vreau sa-mi fac reclama si sa ma "inbuibez" si "sa sug din sangele poporului", sigur exista si aceasta specie, dar PRINCIPALA functie a unui forum este de informare de la unul la altul, deci:

uite nene, eu am luat ingrasaminte de la eurodrip (http://www.eurodripr....ro/contact.php), vezi daca te multumesc, aveau la saci de 20kg

ps: daca imi raspundeti cu "lasa ba ca poti sa dai informatiile aste pe mesaj privat" va intreb eu: de ce mai scriem in forum, de ce nu ne chat-uim unii pe altii?

#40
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009
pupu_depadure-multumesc pentru informatie;am sunat la eurodrip si au numai ingrasaminte care se aplica fie foliar si/sau pentru fertigare prin picurare;ca tot erai nedumerit in legatura cu sarea potasica...........in multitudinea de tipuri de ingrasaminte folosite in viticultura sunt si ingrasamintele chimice simple; in acestea sunt incluse ingrasamintele cu azot, fosfor si potasiu :      
                                 -ingrasaminte cu azot:azotat de amoniu, azotat de calciu,uree etc
                                 -ingrasaminte cu fosfor:superfosfat simplu, superfosfat concentrat etc
                                 -ingrasaminte cu potasiu:sare potasica, sulfat de potasiu etc


De ce vreau musai substantele de care am vorbit?Pentru ca anumite gramaje din aceste susbstante le dizolv in apa la plantarea vitei de vie.Dar acum treptat ingrasamintele chimice simple au fost inlocuite cu ingrasaminte chimice complexe de tip NPK care se gasesc peste tot si la cantitati mici.Pe acestea nu pot sa le dizolv in apa si sa ud vita la plantare.

Edited by vitic, 18 February 2010 - 16:55.


#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpupu_depadure, on 18th February 2010, 15:40, said:

.... si acum vine chestia nasoala, regulamentul forumului interzice sa-i dau numele firmei, link sau adresa ca vezi doamne eu sunt vanzator mascat si vreau sa-mi fac reclama si sa ma "inbuibez" si "sa sug din sangele poporului", sigur exista si aceasta specie, dar PRINCIPALA functie a unui forum este de informare de la unul la altul, deci:
...

Noi parca ne-am salutat la indagra..., nu ?

Stai linistit, ca nu te ia nimeni de raspa^ndac de reclame ascunse, cel putin nu pe aceasta arie ... am eu grija. Plus ca si mie mi se pare normal sa punem in postari toate informatiile utile pt. useri.

Oricum si daca vrei sa vinzi sau sa faci reclama la un produs (agricol sa fie...), poti s-o faci pe "bursa agricola". De-aia am rugat infiintarea ei - pentru cine vrea sa va^nda sau sa cumpere ...

Toate bune.

#42
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

View Posthoria66, on 18th February 2010, 18:45, said:

Noi parca ne-am salutat la indagra..., nu ?

da, horia asa este, dar din pacate atunci n-am avut timp de stat la povesti cu voi, imi pare tare rau si imi cer scuze pt asta, habar n-ai cat de mult mi-as fi dorit...

pt ca n-am apucat sa ne "mai" vorbim va felicit acum pe toti pentru staruinta si incapatanarea voastra de a crea zona de agricultura, felicitarile mele, jos palaria!!

@vitic, imi pare rau ca te-am pus pe drumuri aiurea, asa e foliar, daca stateam un pic sa ma gandesc, imi aduceam si eu aminte ce am in batatura, scuze, ieri n-a fost ziua mea cea mai buna.

incerc azi sa trec pe la niste magazine chipurile de specialitate (fitosanitare + pet shop, cum s-or impaca astea....) si daca vad ceva care sa semene cu ce te intereseaza pe tine ai sa afli, probabil luni.

sa ma iertati cu totii daca ieri am fost cam dur, dar daca cineva pune intrebarea "cum va fii vremea sambata?" si eu ma fac ca ploua, tot rostul acestui forum se duce de rapa.

daca pot sa spun cuiva din ceea ce am patit io, din ce am citit io sau din ce am vazut atunci ii spun, evident ca nu sunt de meserie si nu lucrez la baneasa la anm si chiar daca raspund "eu am citit ca maine vor fii 16 grade" si n-or sa fie, nu inseamna ca vand grade celsius sau ca am vrut sa-l ploua, inseamna ca atat am stiut eu .......

#43
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009
pupu_depadure-mutumesc anticipat.ar fi bine daca s-ar gasi pe undeva susbstantele de care am nevoie in cantitati mici.

Edited by vitic, 20 February 2010 - 21:34.


#44
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
@vitic, imi pare rau dar unde am fost (in piata rahova) n-aveau decat ingrasaminte foliare, daca gasesc altadata o sa scriu aici pe forum

#45
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpupu_depadure, on 22nd February 2010, 11:48, said:

@vitic, imi pare rau dar unde am fost (in piata rahova) n-aveau decat ingrasaminte foliare, daca gasesc altadata o sa scriu aici pe forum
nici o problema, multumesc inca o data.

Edited by vitic, 22 February 2010 - 18:06.


#46
marinet

marinet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2009
stiti cumva daca soiurile muscat hamburg si afuz-ali se preteaza si pentru o bolta... nu le cunosc vegetatia... sunt bogate in frunze? pentru ca la bolta urmaresc sa fac si umbra...

#47
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

View Postvitic, on 11th February 2010, 15:41, said:

as vrea sa stiu , cei care ati plantat si ingrijiti vita de vie, cu ce probleme v-ati confruntat in decursul exploatarii ei;ce forme de conducere utilizati, care pesticide vi s-au parut eficiente si care nu,ce scheme de tratament si tipuri de ingrasaminte ati folosit.



Eu am plantat vita , am respectat regulile de plantare si nu am avut nici o problema, am avut procent de prindere 95%, insa am facut o greseala pe care nu o sa o mai repet niciodata, am plantat in goluri ramase in via pe rod incercand sa o completez, desi vitele s-au prins,de 3 ani ele stagneaza, nu se dezvolta,deoarece sunt umbrite de vitele batrane de alaturi.Cand ma gandesc ca acum ele ar fi trebuit sa intre pe rod...

#48
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai si ce ai fi vrut sa faci altceva in golurile ramase ? eventual sa fi butacit; nu cred sa mai fie probleme azi cu filoxera.

#49
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View Postmarinet, on 27th February 2010, 15:42, said:

stiti cumva daca soiurile muscat hamburg si afuz-ali se preteaza si pentru o bolta... nu le cunosc vegetatia... sunt bogate in frunze? pentru ca la bolta urmaresc sa fac si umbra...
Muscatul de hamburg nu prea, nu e destul de viguros pentru bolta. Afuz-ali in schimb, se preteaza foarte bine. Dealtfel, conducerea tipica pentru acesta e cu tulpina inalta.

#50
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

View PostDDuras, on 15th March 2010, 16:20, said:

pai si ce ai fi vrut sa faci altceva in golurile ramase ? eventual sa fi butacit; nu cred sa mai fie probleme azi cu filoxera.


Trebuia sa fac ceea ce se numeste "marcotare",  am postat  pentru a ajuta,poate ,pe cineva care vrea sa invete din greselile altora.

#51
ginutza69

ginutza69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2010

View Postvalosvasile, on 9th December 2009, 18:13, said:

Salutare,

Stie cineva ce soi de struguri este cel din fotografie?
Se gaseste acum prin toate pietele la 4-5 RON/Kg.

Multumesc.
Cum au spus si alti colegi soiul este moldova.Am asa ceva in bolta.Avantajul acestui soi,-  este tardiv.Cnd pe piata nu se mai gaseste  decat struguri din import eu  dau lovitura cu astia.

#52
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007

Quote

Eu am plantat vita , am respectat regulile de plantare si nu am avut nici o problema, am avut procent de prindere 95%, insa am facut o greseala pe care nu o sa o mai repet niciodata, am plantat in goluri ramase in via pe rod incercand sa o completez, desi vitele s-au prins,de 3 ani ele stagneaza, nu se dezvolta,deoarece sunt umbrite de vitele batrane de alaturi.Cand ma gandesc ca acum ele ar fi trebuit sa intre pe rod...

probabil ca totusi nu ai respectat toate regulele de plantare, eu toate golurile din vie le-am replantat in al 4 -lea an si toti butasii noi s-au prins acum , al 3 -lea an desper sa am si rod. In aceasta primavara am mai scos din cei vechi de 7 ani care nu imiplac si am schimbat cu altceva( Muscat Hamburg) sper sa le mearga bine!

Edited by horia66, 31 March 2010 - 12:59.


#53
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postmocutza, on 4th March 2009, 15:43, said:

m-ar interesa mult sa stiu ...in aceasta perioada de pregatire a vitei de vie as putea face o ierbicidare?

parcela pe care este vie este invecinata cu un teren nelucrat si am o buruiana foarte mare.

ce ierbicid as putea folosi in asa fel incat sa nu imi fie afectata via?

foarte important vita de vie nu se erbicideaza in primii 3 ani de la plantare cand singurul "erbicid" admis este sapa :). eficacitatea cea mai mare se obtine atunci cand buruienile au 10-15 cm inaltime.
este de preferat ca inainte de erbicidat sa se inlature lastarii care au crescut pe tulpina. atentie mare cand se aplica erbicidul sa nu se stropeasca frunzele.
cele mai utilizate erbicide sunt cele care au ca substanta activa glifosatul (Roundup, Volcano, etc.),  sunt erbicide neselective care se absorb prin partile verzi ale plantei.
La Volcano doza era de 200-230 ml/12 l apa (o cana la vermorel).

#54
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007

View Postvalosvasile, on 10th December 2009, 10:27, said:

S-ar parea ca e soiul Moldova pana la urma :-).
La gust sunt dulci dar nu pot spune ca au o aroma deosebita.

Acum o alta intrebare: se pot cultiva in zona Sucevei dat fiind faptul ca acest soi ajunge la maturitate tarziu - dupa 1 octombrie?

Si nu in ultimul rand stie cineva unde as putea gasi butasi din acest soi?

Multumesc.
La mine nu a mers !
Este un soi foarte bun, daca vrei mai multe detalii revin, dar nu apuca sa se coaca (40 km nord de Iasi), este adevarat ca nici expozitia la soare sau solul nu sunt cele mai bune. In cazul meu strugurii raman cam acrisori, nu apuca sa se coaca cum trebuie.
As recomanda sa incerci altceva, dar tot din hibrizii astia moderni (unii le spun soiuri cu rezistențe biologice multiple, altii le spun soiuri rezistente la ger si la boli) ca mie mi se par cei mai buni din mai multe puncte de vedere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

jean_b

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate