Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6899 replies to this topic

#199
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Multumesc pentru raspuns!

Producatorul de vita, de care ati amintit, ceruia lastarul-altoi?
Cam la ce temperatura credeti ca le pot pastra? Peste cateva grade? Merge si
un minus de 2-3 grade?

Numai bine!

#200
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Pe cele care le vindea prin super market  le parafina.Pe cele care le vindea direct catre populatie -nu.Ultimele le scotea de la stratificare in momentul in care ii venea clientul in curte si ii cerea vita.Locul unde erau stratificate vitele era o magazie aflata la nivelul solului cu zidurile nu mai groase de 30-40 cm si fara izolatie.Deci peste iarna putin probabil sa fi avut doar temperaturi pozitive in magazie.

#201
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
Va salut, stie cineva cam cat costa 1ha de vie de soi merlot? sau alte soiuri :D

#202
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Vrei sa plantezi tu sau vrei sa cumperi ha plantat de altii?

#203
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

 danutz_2009, on 14th October 2011, 21:04, said:

Vrei sa plantezi tu sau vrei sa cumperi ha plantat de altii?

Vreau sa cumpar nu sa infiintez, este de vreo 20 de ani plantat acolo dar arata f bine , a fost ingrijita :D

#204
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Atunci discuta numai cu localnicii!

#205
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

 danutz_2009, on 15th October 2011, 19:55, said:

Atunci discuta numai cu localnicii!

Am discutat si pretul este destul de mare dupa parerea mea 30000 lei noi hectarul , mie unu mi se pare destul de mult.... si de aceea am intrat aici , macar sa aflu niste preturi din alte zone sau alte pareri ,dupa ce se apreciaza un hectar de vita de vie...

#206
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Degeaba iti zicem pretul din Timisoara, din Constanta, etc daca tu esti din ..... Satu-Mare!
Sunt variatii mari de pret, functie de zona, client, soi, varsta plantatiei, etc.
Personal nu mi se pare un pret exagerat! Mai negociaza!
Oricum te costa mai mult sa plantezi tu un ha.

Bafta!

#207
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Am raspuns dincolo unde ai mai pus aceasta intrebare:

http://forum.softped...m...&p=10567292

#208
Floring_19

Floring_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2011
Va salut!

Ma intereseaza sa plantez in gradina aproximativ 250 de butuci de vita de vie pentru vin. Locatia este undeva in Judetul Ialomita, in apropiere de Fetesti.
As vrea sa stiu un soi de struguri albi si unul negru care se preteaza cel mai bine in aceasta locatie. (sa fie cat de cat rezistent la mana si la daunatori si sa iasa un vin cat mai bun). Precizez ca pe acest teren am avut vreo 30 de ani vita de vie soiul "1001" care a mers foarte bine.

Astept sfaturi.
Multumesc mult.

#209
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Bianca (alb) si Nero (...negru).

#210
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 25.10.2004
Un salut tuturor celor care au contribuit in acesta discutie, pe care, sincer, am citit-o cu mare, foarte mare, placere. Sunt "indragostit" de vinurile  din zona Piemonte (Asti, Cuneo, Alba Pavia), si am avut ocazia sa gust, degust....si chiar mai mult :) vinurile din zona: barbera, bonarda, dolceto, freisa, barolo(locuiesc la 20 km de localitatea cu acelasi nume), nebbiolo .
M-am referit la vinurile rosii, nu sunt un impatimit a celor de alta....culoare.
OK, interesul meu este urmatorul: in perioada nu neaparat imediata(minimum un an), mi-as dori sa-mi indeplinesc un vis, si anume sa incerc sa produc unul, doua tipuri de vinuri mai sus mentionate, in Romania, maxim 200-300 plante. Zonele din Romania unde posed teren agricol sunt,Oltenia, langa raul Oltet, (putin deluroasa), si langa Bucuresti, zona nord-vest, Padurea Raioasa (zona campie).
In momentul de fata incerc sa acumulez cat mai multe cunostinte de aici, din italia, de la colegi, amici, si de la "expozitiile" care au loc in diferite localitati, in perioada de toamna-iarna.
Intrebarea, catre cunoscatorii in ale viticulturii, din Romania, este, daca cineva a incercat sa produca vin din soiurile de vita folosite in aceasta zona a italiei, si daca a reusit, tinand cont de diferentele de clima care exista, desi m-am convins ca sunt destul de mici (iarna sunt diferente datorita temperaturilor mai scazute din Ro).
Multumesc pentru timpul acordat, si toate cele bune.

Edited by catalinn, 15 November 2011 - 17:25.


#211
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, daca ne spui exact si la care soiuri de vita te referi, poate s-o gasi careva ... Ca am impresia ca vinurile insirate de matale sunt mai mult denumiri de podgorii, nu soiul de vita din care provin.

#212
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 25.10.2004

 horia66, on 15th November 2011, 19:54, said:

Pai, daca ne spui exact si la care soiuri de vita te referi, poate s-o gasi careva ... Ca am impresia ca vinurile insirate de matale sunt mai mult denumiri de podgorii, nu soiul de vita din care provin.
denumirile de vinuri de mai sus, sunt identice cu  cel al vitei de vie. In momentul in care cumperi planta, (de la producator), e specificat tipul de vin, nu o alta denumire. Probabil nu detin destule informatii, deaceea am si scris postul de mai sus. pot eventual sa arat cateva foto:
freisa
barbera
multumesc

Attached Files



#213
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Parerea mea, e ca ar trebui sa vorbesti cu producatori locali ( italieni) de butasi ( barbatele) si care au distributie in Romania. Ei pot sa-ti zica care din soiurile alese de tine sunt recomandate in zona ta sau nu....Eu unul asa am procedat acum 3 ani , in cazul meu cu butuci de masa, atunci am ales soiul Matilda de care sunt multumit.

Edited by adriano1978, 16 November 2011 - 14:42.


#214
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 catalinn, on 16th November 2011, 11:49, said:

freisa

Sa fie "fraga"...? Sau fraga e "fragola" in italiana ? Sunt altoiti ?

E posibil sa fie un soi destul de cunoscut in Europa, dar fiecare sa-i zica (local) cumva ... Ar trebui sa intrebi (sa-ntrebam...) un proaspat si silitor absolvent de viticultura...

#215
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 horia66, on 16th November 2011, 19:01, said:

Sa fie "fraga"...? Sau fraga e "fragola" in italiana ? Sunt altoiti ?

E posibil sa fie un soi destul de cunoscut in Europa, dar fiecare sa-i zica (local) cumva ... Ar trebui sa intrebi (sa-ntrebam...) un proaspat si silitor absolvent de viticultura...
Freisa e un soi tipic regiuni Torino, nu il cunosc deloc,  in schimb vinul  de barbera e destul de raspandit in Italia.

pt mai multe detalii.
http://it.wikipedia...._con_uva_Freisa

#216
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 25.10.2004
Aku daca tot am ..."intrat in joc", tre sa...joc.
Am sunat la un producator destul de important in zona, care produce vinurile preferate de mine( freisa si barbera). Se chiama "Duchessa Lia" , si sunt la 50 de km de mine.
Prin telefon nu iti dau nici un detaliu (era evident), in schimb, contra unei sume, poti face turul proprietatii, in care poti cere detalii (esti acompaniat de cineva din familia proprietara), si din punctul de vedere al tipului de vita, ingrijirea acesteia, precum si procesul de productie, imbuteliere, etichetare. Bineinteles (partea placuta), degustari de vinuri.
Chestia interesanta e ca aparte vinul, vand si vita, produse de tratament al vitei, pana si balegar - ala cred ca e mai okay in Romania -
Probabil o sa merg acolo, dar in primavara, cand incep lucrarile pe camp.
Pana atunci mai tre' ca citesc multe
Toate cele bune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate