Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#181
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Din ce am inteles atat dioxidul de sulf cat si bentonita sunt ptr. limpezire. Treaba pare muult mai complicata :
Ptr. limpezire se mai foloseste albumina, sange, cazeina, cleiul de peste. Ca substante minerale se folosesc caolinul, pamantul de spania si cea mai raspandita bentonita. Cea din urma nu se pune in vin asa dupa ureche ci se prepara un gel cu apa fiarta, se lasa in repaus 48 ore ptr. umflare apoi se amesteca f. bine ptr. dizolvarea cocoloaselor si sfaramarea acestui gel deoarece se coaguleaza si se acopera cu un invelis protector care impiedica repartizarea lui in vin.

SO2 se foloseste atat la limpezire cat si la conservare vinului. Dupa pritocul 1 doza de SO2 se stabileste in functie de fermentarea malolactica; ptr. un vin normal doza e 10-15mg/l. In sezonul cald doza poate fi de 100mg/l.
Sunt multi care folosesc fitile de sulf arse in recipiente insa au multe dezavantaje:
-continutul de arsen care ajunge in vin impreuna cu SO3
-sulful cazut in timpul afumatorii poate cauza aparitia de miros de hidrogen sulfurat
-nu se poate determina cantitatea de dioxid introdusa.
Ptr. o reusita a limpezirii cu bentonita trebuie sa fiti atenti la temperatura de 20 grade.

#182
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011
pentru limpezire am vazut o metoda f interesanta fara a pune absolut nimic in vin vorbesc de cantine(crame) mici si f mari(Terre del Barolo) unde am vazut aceasta metoda in Italia Regiunea Piemonte zona BAROLO (cunoscatorii stiu...)ei,filtreaza vinul prin filtre de bumbac dese,,il muta dintr-un vas in altul continuu pana scot drojdia din vin si se limpezeste.am sa pun niste fotografii cu minunatiile astea de vii curand si ce tehnici de lucru au.....adevarata arta

#183
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Mai facut curios!
Stau cuminte, ca un catel (cu urechile ridicate), si astept ..... amanunte (multe)!

Numai bine!

#184
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 gabrielovidiu, on 26th September 2011, 21:14, said:

pentru limpezire am vazut o metoda f interesanta fara a pune absolut nimic in vin vorbesc de cantine(crame) mici si f mari(Terre del Barolo) unde am vazut aceasta metoda in Italia Regiunea Piemonte zona BAROLO (cunoscatorii stiu...)ei,filtreaza vinul prin filtre de bumbac dese,,il muta dintr-un vas in altul continuu pana scot drojdia din vin si se limpezeste.am sa pun niste fotografii cu minunatiile astea de vii curand si ce tehnici de lucru au.....adevarata arta
Dar de TANNISOL nu ti-au zis, e produsul lor pe care il folosesc cam 99 % din cei care sunt in domeniu...filtratul nu rezolva de singura problema. eu folosesc acest produs de peste 5 ani cu rezultate mult mai bune decat metodele vechi despre care se discuta mai sus

#185
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008
Fratilor, nu mai bagati sulf in vin ca va mor neuronii... asta se cheama la voi vin natural? dupa ce ca strugurii de soi nobil sunt plini de pesticide...Incercati mai bine sa-l trageti in vase de mai multe ori (si sa-l filtrati bine) pana se limpezeste, ca doar nu sunteti de la Vinalcool. Vinul bun se obtine cu munca si sudoare. :)))
Eu, unul, prefer sa beau un "zaibar" facut in casa din "capsunica" nestropita cu absolut nimic. Nu-i adaug nici macar zahar. NU MA DOARE CAPUL, NU MA IMBAT si pana la Craciun e butoiul gata....ca mai mult oricum nu rezista. Ca fapt divers, voi ati auzit de probiotice?

Edited by cetnik, 28 September 2011 - 16:51.


#186
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pai ptr. conservare cu ce-l tinem mai mult timp? Am si hibrida  cam 1000l si acesteia nu-i fac nimic dar trebuie consumat pana in vara. Via nu stropita, nu zahar si sulfiti dar nu rezista.

#187
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
M-ati bagat in ceata! Sunt cam nedumerit!

cetnik, pana la Craciun, butoiul este "gata-limpezit" sau "gata-golit"?
adriano1978, da-ne si ceva amanunte despre produsul asta: doza, unde se gaseste, etc!

Chestia cu filtrarea prin bumbac nu cred ca este aplicabila acasa. Cred ca necesita pompe
puternice care sa "invinga" rezistenta filtrului de bumbac si a tuburilor de transport.
Filtrele au o durata de viata limitata. Trecem peste toate si......avem vinul limpezit!
Dar cum tratam vinul sa nu se oteteasca pana in primavara/vara (ptr cei care au vin mult)?

Numai bine!

#188
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 omnitera, on 23rd September 2011, 23:05, said:

...
Si cum mama naibii fac sa pun caciula macar linga "i", asa ca matale, sau tre' sa fac musai facultatea veterinara mai inainte?!

Nu, nu tre' facultate... Shift 6.

 danutz_2009, on 28th September 2011, 21:45, said:

M-ati bagat in ceata! Sunt cam nedumerit!
Tratament eco: se afuma butoiul cu fum de coarde de vita (se intoarce butoiul cu fundul in sus, pe pirostrii, si se face focul cu coarde de vita, stropindu-l din cand in cand, pentru a arde mocnit si cu mult fum).

Limpezire: albus de ou - dupa al doilea pritoc (cel din ianuarie-februarie). Se pun cca. 20-30 albusuri (nebatute !) la 200 litri de vin, se agita apoi intens vinul in vasul in care se afla (se poate deserta intr-o caldare mai mare... si se poate agita acolo). Albusul de ou va colecta toatre impuritatile din vin si se va aduna la suprafata, ca o spuma mizerabila... Se trage apoi vinul trecandu-l printr-un tifon mai des.


Quote

Dar cum tratam vinul sa nu se oteteasca pana in primavara/vara (ptr cei care au vin mult)?

Asta depinde de concentratia alcoolica. Prima conditie: vasul pastrat plin ochi (cu ca^t mai putin aer deasupra - unii pun chiar cateva linguri de ulei la gura damigenei).

A doua conditie: concentratia in zaharuri a mustului. Daca nu e suficienta, trebuie corectat la cules cu sirop de zahar invertit.

#189
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ca sa detaliez un pic ce am zis mai sus: in manualele de viticultura (ca v-am spus ca m-am apucat sa le citesc....) scrie ca soiurile de struguri pt. vinuri de masa acumuleaza la maturitate cam 180-200 g zaharuri la litrul de must, iar cele pt. vinuri superioare acumuleaza cam 200-220 g zaharuri la litru.

Asadar, cel mai bine ar fi sa se determine concentratia zaharurilor in must, in momentul zdrobirii strugurilor. Se poate folosi un refractometru de zahar (zaharometru) gradat in procente. In situatia in care mustul are sub 18% zaharuri (180 de grame la litru inseamna 18%...), acesta ar trebui imbogatit. Imbogatirea nu trebuie sa depaseasca 5% (5 kg zahar la 100 litri must), ajungandu-se astfel in situatia cand mustul are 15-16% (si poate fi caracterizat calitativ drept o ...posirca), sa se ridice concentratia in zahar pana la 20-21% care caracterizeaza un vin de masa cinstit, sau chiar superior ...

Pentru imbogatirea mustului cu zahar se va realiza un sirop cald (cu foarte putina apa) in care se adauga - ca sa fim in registrul "bio"... - zeama de la 4-5 lamai (la 5 kg de zahar), sau doua-trei maini de macese zdrobite. De ce ? Pentru ca zaharul se inverteste (se desface in glucoza si fructoza) la cald, in mediu acid, iar lamaile vor asigura acidul citric natural, iar macesele acidul ascorbic, de asemenea natural. Eu prefer varianta cu macese, pentru ca acidul ascorbic este mult mai putin acru decat cel citric si nu-mi strica gustul mustului.

Dupa ce a dat cateva clocote, siropul de zahar invertit se lasa sa se raceasca si apoi se toarna cald peste strugurii zdrobiti. Astfel, drojdiile il vor primi ca si facand parte din must, si vor incepe fermentarea lui. De ce cald ? Pentru ca va trezi drojdiile mai repede, sa intre in activitate si fermentarea va incepe mai rapid.

Vreau sa va spun ca am gustat recent un vin alb facut din struguri hibrizi (capsunica - fraga alba), vin care avea 2 ani si care - tinut in damigeana pe plin - avea un gust si un buchet care depasea orice riesling sau feteasca regala cu denumire de origine....

Edited by horia66, 29 September 2011 - 14:31.


#190
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 horia66, on 29th September 2011, 15:27, said:

Ca sa detaliez un pic ...

Detalii ...foarte binevenite. Multumim ca le impartasesti cu noi. Sunt cu adevarat utile pentru toti cei mai putin cunoscatori in ale viei si vinului.

Si apropo de vin din struguri hibrizi, imi amintesc si eu ca in urma cu mai multi anisori un unchi al meu facea un vin foarte bun din struguri albi, "noha" parca se numeau si care aveau un continut foarte mare de alcool dar care am inteles ca au fost interzisi intr-o anumita perioada. In prezent in gospodariile taranesti din Ardeal ei sunt bine mersi si ridica in continuare gradul de alcol din vinurile hibride.

#191
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 danutz_2009, on 28th September 2011, 20:45, said:

adriano1978, da-ne si ceva amanunte despre produsul asta: doza, unde se gaseste, etc!

Revin cu detalii despre produsul TANNISOL ,se prezinta ca o pastila efervescenta , avand ca substante active metabisolfito di potasio 95%, vitamina C 3% , tannino 2%, aceste substante ajuta la tratarea si prevenirea  bolilor  vinului precum : limpezire, casare, etc. Doza e de 1-2 pastile la 100 de litri de vin...Nu cred ca inca nu sa importat si in Romania. Pt cantitati mici de vin cred ca sunt mai indicate filtrele cu carton, pt costul mai redus cu consumabile...de filtrele cu bumbac nu am auzit pana acuma ...

Edited by horia66, 03 October 2011 - 14:25.


#192
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010

 horia66, on 29th September 2011, 15:27, said:

Pentru imbogatirea mustului cu zahar se va realiza un sirop cald (cu foarte putina apa) in care se adauga - ca sa fim in registrul "bio"... - zeama de la 4-5 lamai (la 5 kg de zahar), sau doua-trei maini de macese zdrobite. De ce ? Pentru ca zaharul se inverteste (se desface in glucoza si fructoza) la cald, in mediu acid, iar lamaile vor asigura acidul citric natural, iar macesele acidul ascorbic, de asemenea natural. Eu prefer varianta cu macese, pentru ca acidul ascorbic este mult mai putin acru decat cel citric si nu-mi strica gustul mustului.

Dupa ce a dat cateva clocote, siropul de zahar invertit se lasa sa se raceasca si apoi se toarna cald peste strugurii zdrobiti. Astfel, drojdiile il vor primi ca si facand parte din must, si vor incepe fermentarea lui. De ce cald ? Pentru ca va trezi drojdiile mai repede, sa intre in activitate si fermentarea va incepe mai rapid.

Interesanta reteta. Cred ca la anul o voi incerca si eu. Mai ales ca am macese destule. Tata punea de obicei sare de lamaie. Spunea ca acidul citric nu mai permite dezvoltarea acidului acetic, prin urmare nu se mai oteteste vinul. Adevarul este ca am avut si vin de 2 ani (recolta 2008 si recolta 2009) care a rezistat foarte bine. Dar reteta asta cu siropul cald si cu macese imi suna chiar si mai bine.

#193
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 actionmedia, on 5th October 2011, 10:40, said:

... cu macese imi suna chiar si mai bine.

Off topic: macesele sunt o sursa exceptionala de vit. C. Dati copiilor sa bea asa-numitul "vin" de macese (care nu e deloc un vin, mai degraba un fel de braga...) si nu vor mai raci deloc la iarna. Chestie verificata pe fiicele mele, cand erau mai mici.

#194
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011

 luvio, on 1st October 2011, 08:32, said:

Detalii ...foarte binevenite. Multumim ca le impartasesti cu noi. Sunt cu adevarat utile pentru toti cei mai putin cunoscatori in ale viei si vinului.

Si apropo de vin din struguri hibrizi, imi amintesc si eu ca in urma cu mai multi anisori un unchi al meu facea un vin foarte bun din struguri albi, "noha" parca se numeau si care aveau un continut foarte mare de alcool dar care am inteles ca au fost interzisi intr-o anumita perioada. In prezent in gospodariile taranesti din Ardeal ei sunt bine mersi si ridica in continuare gradul de alcol din vinurile hibride.


Noham i se spunea la via respectiva,fraga alba de fapt,care se culegea pe bruma,cans se scuturau ciorchinii.In jud Botosani,e plin de soiul asta.

#195
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am niste vite de vie, altoite "la masa", in primavara.
Acum vitele sunt in gradina, la sol.
In primavara viitoare vor fi mutate la locul final.
Cum credeti ca-i mai bine:
-sa fac un musuroi peste ele, sa ramana pe loc?
-sa scot vitele, sa le pastrez in rumegus, intr-un beci neincalzit?

Numai bine!

#196
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ai multe ? Locul definitiv de plantare este in camp ?Ai cartita sau soareci in gradina ?

#197
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sunt circa 100 de vite.
Locul definitiv este in (alta) gradina, dar nu pot sa-l eliberez acum.
Nu am cartite (vizibile)!
Soareci in gradina? Nu cred! Hambarul cu cereale (unde au ce manca) este departe.

As prefera sa nu le las acolo pentru ca nu sunt bine "ingropate" in sol.
Sunt cam 3/4 in sol! Deh, mi-a fost greu (lene) sa fac un sant mai adanc!

Daca raman pe loc, sa scurtez la cateva ochiuri lastarii? Unii au si 0,7-1 m.

Numai bine!

#198
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 danutz_2009, on 10th October 2011, 21:48, said:

Daca raman pe loc, sa scurtez la cateva ochiuri lastarii? Unii au si 0,7-1 m.
La vita nu ma pricep,deci nu stiu ce sa-ti raspund.Dar parca imi aduc aminte din ce am vazut la un producator de vita de vie, ca le scotea de la stratificare cu coardele (soiul) taiate la cativa ochi (circa un lat de palma).

Referitor la variantele prezentate de tine anterior - pot face doar o paralela intre pastrarea materialului saditor pomicol si cel viticol.As face stratificarea in beci cu nisip (nu rumegus).Nisipul patrunde mai usor intre radacini ,mai ales daca il pui mai zvantat si apoi il umectezi.Peste iarna il mai uzi cand vezi ca este nevoie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate