Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#163
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Muscatul de Hamburg pana acum se prezinta bine. Am prins bine aceasta vie cu stropitul dar din pacate o furtuna cu grindina mi-a cam spart 15% dintre boabele de pe ciorchini. O sa fie mai greu la cules cand va trebui curatat ciorchinele dar asta e.. astept zilele cu soare si saptamaniile fara ploaie :).

Regula ta deja o aplic pentru cam 1 ha de vie... acolo unde acea furtuna cu piatra a distrus mai mult de 30% dintre boabele unui ciorchin nu mai stropesc, nu mai bag tractorul la arat.. astept doar sa vina sezonul de cules. Din pacate cred ca va trebui sa vand ceasla la vin pentru ca va fi foarte greu la cules .. macar la feteasca merge tot bagat la sac atat timp cat nu ajunge sa faca mucegai.

Asa e agricultura .. cand e bine cand nu e bine. Oricum ce conteaza cel mai mult va fi pretul de vanzare din sezon din piata locala .. abia atunci poti sa faci un calcul daca va iesi un profit frumos sau nu.

#164
ioana2404

ioana2404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2009
Buna,

Mi-am cumparat anul asta casa cu gradina, in care sunt deja plantati vreo 5 butasi de vie cu struguri de masa. Via a fost plantata pe latura vestica a casei, exact langa terasa. Vechii proprietari au legat via de balustadele terasei care e din lemn de conifer. Eu m-am mutat in aprilie cand via era deja destul de dezvoltata, am curatat-o, am ridicat-o si am prins-o cat se putea de aceeasi balustrada de terasa pentru ca oricum era si ea destul de incolacita. Acum dupa ce voi culege strugurii vreau insa sa o iau de pe terasa, sa ii constuiesc o bolta pe care sa o prind. Ma gandesc eu ca asa impusc 2 iepuri dintr-o lovitura: intai ca elberez balustrada terasei sa nu ajunga sa putrezeasca sau sa se prabuseasca sub greutatea viei, si apoi ca as putea la un moment dat sa imi umbresc terasa cu bolta de vie.

Rugamintea mea este sa ma sfatuiti si pe mine cu cate ceva. Intai ca nu stiu exact cand anume se poate face desprinderea viei de pe balustrada: toamna dupa ce culeg strugurii sau in primavara? Apoi ce tip de spalieri ar trebui instalati? Confectionati din fier? Si de unde ii gasesc?

#165
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Desprinderea se face cel mai bine primavara, la taiat (vita de vie, ca sa produca, trebuie taiata anual). Nu toamna, pt. ca s-ar putea sa degere unele noduri la iarna, si le pierzi.

Spalierii pentru bolta se fac din teava / cornier / "I"-uri, de catre un "meserias". La dimensiunile pe care le doresti. Ca la croitor...

#166
ioana2404

ioana2404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2009

 horia66, on 30th August 2011, 22:32, said:

Desprinderea se face cel mai bine primavara, la taiat (vita de vie, ca sa produca, trebuie taiata anual). Nu toamna, pt. ca s-ar putea sa degere unele noduri la iarna, si le pierzi.

Spalierii pentru bolta se fac din teava / cornier / "I"-uri, de catre un "meserias". La dimensiunile pe care le doresti. Ca la croitor...

Multumesc foarte mult pt sugestii. Deci in aceasta toamna tai de pe lista problema cu vita de vie, mai raman doar celelate 999 de alte probleme de prin curte :)

#167
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara!

Cam cu cit credeti ca se vor vinde strugurii anul acesta?

O cunostiinta mi-a propus sa cumpar Feteasca si"Ceasla" cu 2.5 ron, foarte frumosi din spusele ei, dar tb sa ma duc sa-i aduc dintr-un judet vecin.

#168
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La cati struguri s-au facut anu' acesta, banuiesc ca vor fi tare ieftini ... Cu mult sub cei "2,5 ron" propusi matale.

#169
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Eu nu vind struguri asta era pretul propus, bineinteles nenegociat, pt struguri din zona Cotnari. Si mai tb sa tirii camioneta pina acolo.

#170
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu zisei "propusi matale", nu "propusi de matale".

Mai clar, "propusi catre matale".

2.5 ron is strugurii de masa in Bucuresti... daca iei cantitati mari.

#171
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Mea culpa. OK.

#172
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da' nu la matale se canta:

"Bun ii vinul ghiurghiuliu,
Cules toamna pi ta^rziu
Mai pi bruma^, mai pe-omat
Mult mai beu si nu ma-mbat"

La ce cauti struguri pe timpul asta ? Ca mai e pana-n noiembrie ...

#173
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am cumparat ieri feteasca si ottonel, astazi l-am facut must si as dori sa stiu ce tratament sa-i fac.
Am indicatia de la cel de unde cumparasi sa-i pun bioxid de sulf 1l la mia de must dupa ce-l trag prima oare de pe drojdie. Eu stiam ca acesta se pune acum in must, cum e mai bine?
Anul trecut am folosit bentonita, mai stiti de alte procedee de tratare a vinului folosite de voi?

#174
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

 katlin, on 22nd September 2011, 14:31, said:

Am cumparat ieri feteasca si ottonel, astazi l-am facut must si as dori sa stiu ce tratament sa-i fac.
Am indicatia de la cel de unde cumparasi sa-i pun bioxid de sulf 1l la mia de must dupa ce-l trag prima oare de pe drojdie. Eu stiam ca acesta se pune acum in must, cum e mai bine?
Anul trecut am folosit bentonita, mai stiti de alte procedee de tratare a vinului folosite de voi?

cam asa ceva stiu si eu, bioxidul de sulf se pune in must 1l/1000l must , iar dupa se face ''pritoc" aasa se zice la mine in zona , adica se se separa de drojdie , apoi se pune bentonita pentru limpezirea vinului dar nu stiu ce cantitate...

#175
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 horia66, on 22nd September 2011, 09:56, said:

Da' nu la matale se canta:

"Bun ii vinul ghiurghiuliu,
Cules toamna pi ta^rziu
Mai pi bruma^, mai pe-omat
Mult mai beu si nu ma-mbat"
De mult ma gandeam sa leg acest cantec de subiect.Nu l-am legat pe cand cautai o mandra blonda si una bruneta,dar acum daca ai inceput matale ...eu continui.

#176
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu nu mai inteleg nimic!
Voi puneti sulf si bentonita in must? Sau in vin, dupa fierbere?

#177
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Asta vreau si eu sa aflu.

#178
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 horia66, on 22nd September 2011, 06:56, said:

Da' nu la matale se canta:

"Bun ii vinul ghiurghiuliu,
Cules toamna pi ta^rziu
Mai pi bruma^, mai pe-omat
Mult mai beu si nu ma-mbat"

La ce cauti struguri pe timpul asta ? Ca mai e pana-n noiembrie ...

Buna seara!

Da' daca da vreo ploicica amusi, boaba di struguri, cum ii dupi seceti, crapi si iata mari necaz di dilema!

Si cum mama naibii fac sa pun caciula macar linga "i", asa ca matale, sau tre' sa fac musai facultatea veterinara mai inainte?!

#179
antonica

antonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.11.2004

 danutz_2009, on 22nd September 2011, 21:02, said:

Eu nu mai inteleg nimic!
Voi puneti sulf si bentonita in must? Sau in vin, dupa fierbere?
daca strugurii sunt atinsi de boala( fainare , putregai..), dupa ce se dau prin zdrobitor-desciorchinator este recomandat sa adaugi bioxid de sulf in cada unde sunt depusi sau dupa ce se scurge mustul in damingeni , butoaie..etc .
bentonita se utilizeaza dupa ce mustul s-a transformat in vin , nu mai fierbe si urmeaza sa se efectueze primul pritoc ( tragerea de pe drojdie) pentru limpezire .
eu nu va recomand sa folositi bentonita ci mai degraba limpezire naturala prin frig .

#180
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
insa foarte mare atentie : daca mustul a dat in fiert NU mai puneti bioxidul de sulf decat dupa ce sta din fiert, altfel vinul o sa aiba un gust ciudat. In mod normal dioxidul de sulf se pune in must imediat ce sa zdrobit strugurii 1l la 1000 kg, pentru dezinfectie, iar bentonita se pune in butoi dupa aceeasi reteta, 1kg la 1000 de l vin, pentru limpezire.

 antonica, on 25th September 2011, 18:04, said:

daca strugurii sunt atinsi de boala( fainare , putregai..), dupa ce se dau prin zdrobitor-desciorchinator este recomandat sa adaugi bioxid de sulf in cada unde sunt depusi sau dupa ce se scurge mustul in damingeni , butoaie..etc .
bentonita se utilizeaza dupa ce mustul s-a transformat in vin , nu mai fierbe si urmeaza sa se efectueze primul pritoc ( tragerea de pe drojdie) pentru limpezire .
eu nu va recomand sa folositi bentonita ci mai degraba limpezire naturala prin frig .

Eu in schimb va recomand bentonita pentru ca altfel prin metoda naturala nu toate particolele de drojdie ajung la fundul butoiului ci mai raman in suspensie ceea ce duce in primavara la deteriorarea vinului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate