Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#1585
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
Traian Brad ( e nick name ) a pus poze cu calusarea la pom la turbo Z , https://www.facebook...&type=3 la vie mai trece putin la mine , cand voi reface legatura fac si poze

Attached Files



#1586
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
am prins momentul si am facut cateva poze , remarc ca metoda la pomi presupune 2-3 muguri , la vie prin folosirea unuia singur nu are circulatie a sevei pe o parte implicit calusarea e defectuoasa pe acea parte , vedem in timp cum evolueaza

Attached Files



#1587
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
calusare la altoire in verde in despicatura din 2015

Attached Files



#1588
Ic867

Ic867

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2016
Salutare.daca cineva poate sa ma ajute.Am vita de vie Victoria,al 2-lea an de la plantare,undeva o saptamina in urma au inceput sa se ingalbeneasca o parte din tufe,deodata pe frunza se observa niste pete verzi-galbui lucioase,apoi se igalbenesc total si se incovoaie,ulterior se usuca,mentionez ca nu sunt citeva frunze,dar tufa intreaga,am anexat si fotografie.cine cunoaste,va rog frumos sa-mi spuneti ce este,si cu ce se trateaza.

Attached Files


Edited by Ic867, 09 July 2016 - 22:41.


#1589
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Scuze pentru ca trezesc idei din sezonul trecut.

View Postzvonacfirst, on 07 martie 2016 - 15:19, said:

Am o vie foarte batrana, circa 60-70 de ani, pe care fostul proprietar nu a mai ingrijit-o timp de vreo 4-5 ani......
Acum am acces la butasi, pot sa ma apuc de taiere dar nu stiu cum sa o tai ca sa o intineresc.
La mine fostul proprietar a avut grija sa o si rada. Numai bine, ca a dat tanara, din pamant.

View Postadriano1978, on 05 martie 2016 - 20:03, said:

In viile tinere se recomanda  a se practica ogorul negru... in viile pe rod  trifoiul se recomanda pe toate tipurile de sol.
Trifoiul intradevar fixeaza N in sol, doza de N fixat de frifoi variaza intre 100-210 kg de N la hectar depasind lucerna, bobul, mazarea...
Deci e o idee buna sa pun trifoi in toata via? Sau numai pe intervale, iar pe randuri urmand sa fie in continuare sapata?
Daca e vorba doar de intervale, nu prea merge la mine, ca am intervale inguste, de 0.8 - 1 metru

#1590
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
In cazul tau nu cred ca e indicat deoarece ai intervale foarte inguste,,, se recomanda doar inierbarea doar pe intervale...

#1591
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Are cineva pe rod soiul rezistent Regent? .Cum se comporta la ger ,seceta,boli,dezmugureste odata cu celel soiuri?;din experienta personala,va rog.Multumesc!

#1592
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgheo_55, on 11 iulie 2016 - 08:33, said:

Are cineva pe rod soiul rezistent Regent? .Cum se comporta la ger ,seceta,boli,dezmugureste odata cu celel soiuri?;din experienta personala,va rog.Multumesc!
poate iti va raspunde dl Biris Gheorghe aici https://cepage.sunphoto.ro/REGENT

#1593
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Nu am eu experienta mai deloc, ma intreb doar daca e Regent un butuc minunat gasit in via mea. Unul singur era, intinde corzi foarte lungi, urca lejer in copaci in fiecare an. Si strugurii au fost foarte gustosi, aparte.

Daca el e, la mine pare sa mearga foarte bine. Mult mai putin bolnav decat restul viei (n-am stropit deloc nici anul trecut nici anul asta), struguri cam putini dar mari si buni.
Stau undeva intre Bucuresti si Ploiesti, la nord de Fierbinti. Clima nitel mai rece decat in Bucuresti in trei sezoane, Iarna e cam totuna in Bucuresti si acolo.
Zona ploioasa, daca e sa compar cu Nordul Dobrogei. Am totusi 1-2-3 luni de seceta pe an.

Edited by til, 12 July 2016 - 15:12.


#1594
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
IC867 iti recomand sa stropesti via. S-ar putea sa fie ceva insecte. Incearca cu novadim/decis si iti recomand sa bagi si ceva de mana si fainare.

#1595
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Ce tare, citeam de Regent pe Wikipedia. In anumite zone unde infloreste fix inaintea unui sezon ploios, unii vopsesc corzile in alb ca sa nu se incalzeasca la soare, sa dea corzile mai tarziu si sa infloreasca abia dupa ploi :lol:

#1596
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
http://www.scvblaj.r...nte_feb2016.pdf

Pentru cei care cauta soiuri de struguri omologate la noi si pe stoc, linkul este foarte util

#1597
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Anul asta am folosit la stropit numai sistemice. Sunt foarte multumit, via e curata, in conditiile in care in zona multe vii sunt compromise, in special de mana.Am folosit ridomil,topsin, inainte de inflorit,   mikal,topsin dupa inflorit,  ridomil,bumper la stropit 3,  si folpan cu falcon la stropit 4.La soiul Perla de Csaba si Busuioaca de Bohotin am pus si rovral.  Vecinii de tarla au folosit produse de contact, si chiar daca au fost permanent in zona(ei locuiesc acolo) strugurii sunt compromisi.

#1598
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
De acord cu tine!! Si noi la fel am mers doar cu sistemice in special de la Bayern plus Ridomil si Bumper. La noi in zona sunt cazuri putine de mana, dar in ultimul timp au aparut destule zone cu fainare. Via se prezinta bine in acest moment. Foarte rar gasim un ciorchine cu 1-2 boabe afectate ceea ce este foarte bine. Astept cu interes intrare in parga ca sa scap de munci.

Am folosit Mikal Flash, Falcon, Folicur Solo, Ridomil si acum pe final Topsin cu Ridomil si cu Bumper (cazuri mari de fainare in zona).. Melody cu Folicur. In 2 stropeli am introdus si insecticice (Novadim sau Decis) si in alte 2 am introdus compexe de crestere 15 15 15.

neamanole.. cate stropeli s-au dat pana in prezent? pentru putregai veti mai da ceva in afara de Rovral? eu ma gandesc sa bag la cele de masa pe final Mythos dar nu stiu exact cand trebuie sa fac asta ca sa previn putregaiul

Edited by Patrick007, 21 July 2016 - 10:12.


#1599
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Asa cum am spus am stropit de 4 ori. Nu am de gand sa folosesc altceva ptr putregai in afara de rovral,  ptr ca sunt nesimtit de scumpe(cele sistemice pentru putregai), de fapt incerc sa urmaresc evolutia si sa nu mai stropesc decat daca apar primele semne de boala.Eu daca as vrea sa stropesc preventiv ptr putregai as faceo la intrarea strugurilor in parga

PS   Parca Pyrus e mai ieftin ,intra mai putin la hectar si are aceiasi subst activa,

Am vrut sa-l bag dupa inflorit dar nu e compatibil cu mikal , asa ca l-am inlocuit cu topsin

#1600
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Salutare, vă deranjez cu o întrebare! Am o vie nobilă pe al doilea an, si am scapat-o cu stropitul la timp! A fost foarte afectată de mana,  intre timp i-am facut 2 tratamente cu curzatemanox si Topsin si aproape si-a revenit complet. Zic aproape ca au aparut frunze noi dar care si ele unele sunt deja afectate! Acum mi sa recomandat sa stropesc cu acrobat, bumper, topsin si un foliar! In fine lroblema mea este ca la unii butuci lastarul este galben cu pete negre! Ce inseamna asta? Isi mai revine? Tre sa-i dau ceva anume?

Attached Files



#1601
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Salutare,....cam cu cit timp inainte de cules opriti stropirile?

#1602
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostUrsu82_Kiki, on 28 iulie 2016 - 05:56, said:

Salutare, vă deranjez cu o întrebare! Am o vie nobilă pe al doilea an, si am scapat-o cu stropitul la timp! A fost foarte afectată de mana,  intre timp i-am facut 2 tratamente cu curzatemanox si Topsin si aproape si-a revenit complet. Zic aproape ca au aparut frunze noi dar care si ele unele sunt deja afectate! Acum mi sa recomandat sa stropesc cu acrobat, bumper, topsin si un foliar! In fine lroblema mea este ca la unii butuci lastarul este galben cu pete negre! Ce inseamna asta? Isi mai revine? Tre sa-i dau ceva anume?
Mana.
Stropeste cu Dithane M45.
2 tratamente cred ca ajung.

Edited by vasile59, 31 July 2016 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate