Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#1549
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

 remyyy, on 07 iunie 2016 - 17:30, said:

Ce tratamente (sa necesite o singura stropire) pentru mana exista, dar care sa nu lase urme vizibile pe frunze (sa nu se observe ca si cum ar fi folosit vreun tratament) ?

20160607_172048.jpg
equation pro e un fungicid foarte eficient în combaterea si profilaxia manei,

 ciudin, on 12 iunie 2016 - 15:50, said:

Am in curte o bolta cu vie Isabella sau capsunica. Am vazut numai la acest hibrid ca frunzele se ingalbenesc.
Care este cauza? La celelalte soiuri nu se intampla asa ceva.
sunt mai sensibili la lipsa fierului,boala se numește cloroza , tratament:microcart cu fier sau clorostop,etc

#1550
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Buna ziua! caut si eu niste informatii si niste sfaturi! Am 350 de butuci de masa si anume Moldova, Afuzale, Victoria si Muscat de Hamburg! Via am plantat-o in februarie 2015, atunci au fost 370 de butuci si nu s-au prins doar 5, inrest totul ok! Eu nu am fost in tara decat din august, si nu i-am facut nimic, am lasat-o sa creasca cum a vrut ea! I-am pus instalatie de picurare si la 3-4 saptamani o udam! S-a facut dupa mine foarte frumoasa si "stufoasa"! Tot anul a stat doar pe pamant! Anul acesta in primavara la indrumarea unor cunoscatori, am taiat-o de jos si i-am lasat doar 2 ochi, care din acei 2 ochi ar trebui sa las doar 2 lastari! Lucru facut! Intre timp am intins sarma la 80cm si am pus tutori la fiecare butuc! Anul aceasta dupa taierea la 2 ochi, nestiind si taiand exact de langa ochi si nu de la mijlocul dintre ochi mi s-a mai uscat inca 15 si asa am ramas doar cu 350 de butuci! In fine ii voi inlocui la toamna! Lastarii mei au crescut foarte mari si au aproape 2metri de la prima sarma! Precizez ca intre butuci am 1,5metri si intre randuri 2 metri!
Via tot in primavara a fost copcita!
Ce trebuie sa fac in momentul de fata? Cineva mi-a zis sa incerc sa palisez lastarii, unul stanga unul dreapta si de la tutore sa-i las jumatate de metru si sa-l tai! Lastarii care dau de la pamant pana la prima sarma sa-i rup si sa-i las doar pe cei care cresc la palisare!
Eu la momentul de fata am pus niste profile de 30 cm latime pe fiecare spalier pentru a pune randul 2 de sarma dubla la distanta de 30 intre ele! Vreau sa stiu daca e corect asa sau trebuie sa pun sarma dubla exact pe spalier cat e grosimea lui?
Cineva mi-a zis ca pe la sfarsitul lui august de la sarma in jos sa rup toate frunzele ca sa se coaca lemnul! Este corect?
Daca eu vreau sa rup lastarii de la sarma in jos, pot sa o fac in perioada asta urmatoare?
Orice sfat sau parere este binevenita cu ce ar trebui sa fac sau sa am grija de acum incolo!
Multumesc!

Edited by Ursu82_Kiki, 18 June 2016 - 11:33.


#1551
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Pana acuma ai procedat bine. O sa incerc sa raspund la intrebarile tale:
Palisarea e mai bine de facut dupa taierile din iarna, primavara...poti face stanga,dreapta in functie de tipul de taiere pe care il alegi...Daca o faci acuma risti mult sa rupi din lastari, iti recomand sa o faci in anul 3...
Dupa 15 iulie poti sa incepi retezatul, dar lasa mai mult de 1 metru de la tutore ( planta are nevoie si de frunze pt a se hrani...), eu retez dupa ultima sarma (1.8 m)
Lastari de jos trebuie eliminati.
Sarma se leaga direct de spalieri, nu e nevoie de profile...
Scopul retezatului amintit mai sus este si de a ajuta coarda (lemnul) de a se coace... deci lasa frunzele viei in pace ...
Poti rupe lastari de la sarma in jos si acuma, cel mai bine cu ajutorul unei foarfeci de vie...
  Nu ai precizat in ce zona ai via si daca ai efectuat tratamente fitosanitare pana acuma...
Si cateva poze cu via mea in anul 2, aceiasi schema de plantare...

Attached Files


Edited by adriano1978, 19 June 2016 - 10:46.


#1552
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Salutare si multumesc de sfaturi! Tratament i-am facut pana acum odata cu shavit si novadim! Urmeaza ca am niste mana, putregai sa-i fac cu curzatemanox si Topsin! Eu vroiam tot cu Shavit dar cica e mai buna combinatia de mai sus! Am sa incerc,  ce parere aveti? As vrea sa-i mai dau si cu novadim dar  e inflorita via, nu toata dar unii da si nu se recomanda novadim,  asa ca mai astept cu insecticidul! Via e la Tudor Vladimirescu judetul Galati!

Attached Files



#1553
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Buna ziua! Revin cu niste poze si rugamintea cu ce as putea stropi sa isi revina! Nu ma pricep si am ascultat 4 pareri si toate diferite! Ce se vede in poze e fainare sau mana?
O alta curiozitate,  se poate pune in aceeasi pompa sulfomat(sulf), alcupral(cupru)  si topsin? Sau se anuleaza?
Niste raspunsuri urgente mi-ar fi de ajutor in momentul asta!
Mulțumesc anticipat!

Attached Files


Edited by Ursu82_Kiki, 22 June 2016 - 05:32.


#1554
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
este fainare!folicur+karathane,folicur+kumulus + mana ...doar pt fainare polisufura de calciu in procent de 2%

#1555
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Eu zic ca e mana.

#1556
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Hmm,  exact de asta ma lovesc si eu aici! :)  2 tabere! Unii zic ca e fainare,  altii mana! Am facut o greseala si am stropit-o odata marti cu sulf alcupral si topsin si am inteles ca e gresit cu toate 3 la un loc,  si sambata am stropit iar cu curzatemanox si Topsin,  acum sa vad ce iese! Sincer nu sunt cunoscator si imaginați-vă cand vin 5 cu pareri diferite :D, nu stii pe cine sa crezi!

#1557
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,052
  • Înscris: 24.02.2011
Ca sa nu ai dubii da cu Shavit ca scrie ca-i si pentru mana si pentru fainare

Edited by sandel1, 27 June 2016 - 10:56.


#1558
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

 Ursu82_Kiki, on 26 iunie 2016 - 21:15, said:

Unii zic ca e fainare,  altii mana!
frunza atacata de fainare miroase a pestePosted Image

#1559
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 gheo_55, on 26 iunie 2016 - 20:30, said:

Eu zic ca e mana.
Si eu  zic la fel... cel mai indicat produs dupa scuturarea florii este Universalis 593 sc....

#1560
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Rezultate dupa 4-7sapt si citeva obs la altoirile in verde prez la #1534,5.
Din 56 de altoiri s-au prins 48 si au cresteri de la 30 la 100cm. Doi altoi s-au uscat iar sase au incremenit verzi cu lung de la 1 la 3(4)cm.
Procent de reusita 86% ;se incadreaza in limitele indicate, 70-100%.
Nu au fost deosebiri semnificative dupa modul de fasonare al altoiului,dupa felul preg portaltoiului sau mater de legat.Banda verde crapa cam repede(in cca 3sapt) si trebuie refacuta leg.
Legaturile au fost taiate la 35-40 zile.Pe linga lucrarile obisn ,trebuie eliminati mereu lastarii care dau din port.
Desi calusarea este completa pe o parte si incompl pe cealalta ,cresterile mi se par bune.
Presupun ca la altoirea prin copulatie simpla ,calusarea e mai buna.Au fost 5 vite care au atins gros potrivita in jur de 17 iunie;le-am altoit prin cop simpla,s-au prins si peste o luna va spun cum a iesit sudura .

Attached Files



#1561
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
daca stropesti cu polisufura de calciu ai rezultate in max 48 de ore..atacul de mana=pete undelemnii fara nimic pe parte dorsala a frunzei..fainare=pete undelemnii+pori albiciosi pe partea dorsala..shavit nu prea e bun..sropeste cu vermorelul integral..si pe fata si pe dosul frunzei(adica sa curga dupa butuc)..eu am stropit sambata seara si duminica seara deja disparusera porii albiciosi de pa spatele frunzei..acu fiecare face cum vrea.bafta!

#1562
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Daca folosesti produse sistemice , sfatul asta cu imbaierea cat sa se scurga pe butuc nu e bun, daca folosesti de contact -da.

 terravitis, on 27 iunie 2016 - 17:56, said:

frunza atacata de fainare miroase a pestePosted Image
Foarte interesant, poate fi un bun indicator-de retinut si verificat

#1563
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Am auzit din mai multe surse ca italieni si francezii planteaza trandafiri in capatul randului de vie pentru a vedea fainarea! Cică trandafirul face fainare inaintea viei cu o zi sau doua suficient timp ca sa poti stropi!

#1564
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,996
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde de trandafiri dar da, pot fi folositi ca martori, la fel de bine poti folosi, ca si la pomi(martor din aceeasi specie), soiuri de vita foarte sensibile...
E insa o treaba si cu martorii astia, oricat de sensibili ar fi la o anumita boala, daca ii pui fix in cap de rand sunt mult mai bine luminati si ventilati decat planta din rand asa ca si ei trebuie pusi in asa fel incat sa fie sub presiune cat mai mare ca sa reactioneze in timp util altfel avantajul pe care ti-l ofera sensibilitatea martorului e atejuat sau chiar anulat de liosa unor factori favorizanti aparitiei bolii.
stiu oameni care au aplicat spre exemplu la mar, de exemplu cu mutsu pt rapan in plantatie de clona golden si alte soiuri avand ca genitor golden...desi e super sensibil si a fost lasat mai stufos, martorul nu a fost suficient de sensibil si tot au intarziat putin..bagat in rand insa , ori pus in cap de rand N/E a inceput cu vreo 3 zile mai devreme sa dea semne, timp destul pt reactie.

#1565
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Din pacate avem urme de mana la Chasselas pe frunze. Restul soiurilor sunt trecute cu bine deocamdata si mergem inainte.

Urmeaza un stropit impotriva manei pe baza de cupru si am ales Melody, desi aveam in lista Ridomil pentru aceasta etapa de stropiri. Vad ca si in alte parti a aparut. greu greu .. multe ploi si desi am folsosit sistemice de la bayer sau sygenta la maxim 14 zile tot au aparut probleme

#1566
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
La ultimul stropit si eu am oscilat intre cele doua, am ales ridomil, nu am avut si inca nu am probleme, l-am folosit preventiv. In cazul tau cred ca ai ales bine.Este interesant de urmarit efectul melody asupra viei deja afectata pe frunze, si de retinut ptr viitor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate