Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#1279
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 Patrick007, on 22 iunie 2015 - 15:59, said:

pentru perioada asta eu as recomanda foliar 20-20-20 + folicur solo + topsin +curzate manox
Colegu, daca cu substantele recomandate le inteleg scopul, nu reusersc sa inteleg de ce recomanzi foliar 20-20-20 ?

Iustinica... da ...eu rup toti anticipatii ce cresce sub prima sarma (70-80 cm), in afara de ce ai scris tu o  poti forma butuci la o forma mai inalta...

#1280
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
iustinica,mi se pare ceva in neregula cu vitele tale;in anul3 dupa butasire trebuia sa ai deja ceva productie iar grosimea lastarilor mai bine dezvoltati sa fie de cel putin 8-9 mm.
4mm au acum lastarii vitelor in primul an de butasire.Daca faci un copilit total(inlaturind toti anticipatii) vei obtine o mai buna crestere in lungime;poate asta ajuta daca ai ales o forma de conducere inalta sau semiinalta .Pt forma joasa nu cred ca e nevoie de copilit radical.

#1281
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Problema pentru care vițele mele de 3 ani nu a rodit cred că este mutarea lor în anul 1 spre 2 de unde le aveam la butășit, iar apoi din anul 2 spre 3 pe terenul învecinat pe care tocmai l-am cumpărat și care este mai bun pentru viță (primul era mai pietros, au existat în urmă cu ceva ani niște construcții). Ar putea fi asta o explicație plauzibilă pentru faptul că nu au rodit în anul 3 ?

#1282
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Cred ca da.

#1283
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca mai rup din frunzele de langa struguri la vita de vie (adica aproape pe toate de la nivelul stugurilor) acum...e bine sau rau? ma gandesc ca se aerisesc mult mai bine.

#1284
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cam aceeasi  lucru  m-ar bate si pe mine gandul  ca s-a cam indesit  via  din fata casei care e  condusa sistem bolta, cu toate ca in primavara am taiat la 1-2 cepi  toti lastarii au crescuti din acei cepi au cate 2-3 struguri  dar  au si o lungime mare si voiam sa tai la cam 2 frunze dupa  ultimul strugure. Nu exista riscul de a iesi copili din acea zona? sau ar trebui sa fac carnitul  pe la sfarsitul lui iulie?

#1285
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
A mea e deja taiata la 2 m inaltime...evident ca ies copili, dar exista soiuri la care dau copili si daca nu o tai :)

#1286
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cel putin a mea nu are deloc copili deci copilitul iese din  discutie singura varianta ar fi  scurtarea varfurilor lastarilor cu rod dar fara a dauna de aceea am intrebat

#1287
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
eu la vitele foarte incarcate dau jos 10%-15% din frunze. aici exista riscul cu grindina.. daca ar avea frunze via ar fi mai protejata.
la strugurii de masa de asemenea dau jos 2 -3 frunze de pe coarda cu struguri

legat de intrebarea lui adriano.. de doua ori pe an in stare vegetativa noi ajutam via cu 20-20-20 .. practic via ajutata merge mult mai bine, frunzele sunt mai verzi, boabele mai mari si coardele mai viguroase (am testat de doua ori in doua zone nestropind cateva randuri in aceeasi vie) .. pentru strugurii de masa mai ajutam la final si cu un stropit de coacere.

toamna spre iarna pe uscat ajutam vita de vie la fiecare butuc cu o cana de complexe

#1288
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
Ingrasantul foliar are Rolul sau..pana la floare pt stimulare si polenizare si dupa de crestere a fructului implicit cresterii masei vegetative..un foliar pana in floare si 2 imediat dupa urmat  de un trat 2 cu potasiu creste visibil calitatea fructului ..ca si stropeli recomand acum equation pro sau curzate F insotit de folicur/topsin + teldor/switch/rovral ..Cupru se da incepand cu luna August ..prea devreme acu tinand cont ca are putin sistemic in el..la intrarea in parg pt pielita tare si coarda maturata

Edited by n00b4, 30 June 2015 - 16:00.


#1289
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@patrick, cand defoliezi? Tata zice ca e prea devreme, ca se ard solar strugurii...dar tb.defoliata ca altfel cu toate sistemicele intra boala in ea...

Vreau sa fac experiment:am vita cu randurile e-v, cateva randuri am defoliat complet la nivel de strugure, cateva voi defolia doar partea de rand spre nord, cateva voi defolia doar cateva frunze pe ambele parti...sa urmaresc cum se comoorta la boli si soare.

#1290
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut!
Nu stiu ce vita de vie este, dar va cer parerea cu privire la aspectul acestui ciorchine din poza. Este o boala? Daca da, se mai trateaza si cum sau cu ce?
Multumesc anticipat!

Attached Files



#1291
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
Fainare..folicur+sulf muiabil/kumuls

#1292
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Inlaturarea a3-4 frunze pe lastar in zona strugurilor e recomandat a se face la intrarea in pîrga.Eu ,pt ca am timp si pt a micsora pericolul arsurii boabelor si al bolilor,defoliez in 2-3 etape cite 1-2 frunze incepind de la compactare pina la pîrga. Defolierea mai tine si de clima ,de traditie.Sint locuri unde primele 3-5 frunze se inlatura cind lastarul are in jur de 20cm.
Daca lastarii au deja peste 2m inseamna ca vița a fost subincarcata (exceptind suprafertilizari,apa prea multa,etc).Dupa pozit geografica unde ne aflam,o vita optim incarcata trebuie sa faca pina toamna lastari cu lung medie de 1,5-1,8m.

#1293
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine este supraincarcata...de aia vreau sa defoliez :)

lastarii de 2 m tin de soi, la mine majoritatea sunt soiuri f.viguroase, am cativa butuci cumintei (nu trec pana toamna de ultima sarma), dar majoritatea is tubati...stau cu sfoara de legat si foarfeca tot timpul printre ei...

90% este ceva de genul:

Attached Files

  • Attached File  vita.jpg   289.16K   127 downloads


#1294
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Arata f frumos,insa cu defoliatul eu as fi fost mai blînd

#1295
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am scris deja ca fac experiment: 4 randuri am defoliat crunt (astea sunt cumva mai ferite de soare), 4 randuri defoliez doar pe nord, 8 randuri defoliez subtire si mai defoliez mai incolo. ma intereseaza presiunea de boala (e f.complicat pt.ca la mine vitele sunt super amestecate, nu am reusit sa fac harta cu soiurile...dar vedem)

am citit niste studii cum ca defolierea "crunta" dupa inflorit creste zaharurile, scade acidul si scade f.mult presiunea de boala, in special putregaiul la parga.

sunt extrem de curioasa sa vad daca...chiar se ard strugurii...am citit ca se intampla la peste 40 grade (sper sa nu avem!)

eu am intrebat...ca sa stiu daca a mai facut cineva...daca plang dupa randurile astea :)))

#1296
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 Patrick007, on 30 iunie 2015 - 15:03, said:

legat de intrebarea lui adriano.. de doua ori pe an in stare vegetativa noi ajutam via cu 20-20-20 .. practic via ajutata merge mult mai bine, frunzele sunt mai verzi, boabele mai mari si coardele mai viguroase (am testat de doua ori in doua zone nestropind cateva randuri in aceeasi vie) .. pentru strugurii de masa mai ajutam la final si cu un stropit de coacere.

toamna spre iarna pe uscat ajutam vita de vie la fiecare butuc cu o cana de complexe

De ce nu incerci sa mergi pe o schema de fertilizare foliara...Acuma dupa floare cand colegi se intrec in retezat si desfoliat nu prea mai vad rostul unui N de 20...eu in perioada asta folosesc 10-5-40 +ME...
Colegu N00B4 a explicat foarte bine... pt struguri de masa as mai adauga la ultimul tratament si Ca...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate