Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#1063
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006

 anknic, on 02 martie 2015 - 22:35, said:

black magic (codreanca): epoca de maturare dupa 20 iulie (eu sunt in sud Posted Image )

la mine in nord, Black Magic se poate recolta intre 23-30 august

#1064
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003

 gheo_55, on 02 martie 2015 - 22:54, said:

Arcadia ,Vostorog,se pot cumpara din Romania.

vreau si eu  soiurile astea de la moldoveni Novîi Podaroc Zaporojia, Consul (de Străşeni) si Talisman (Frumoasa Albă x Vostorg) dar unde in Romania?

#1065
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 sereghi, on 02 martie 2015 - 22:24, said:

eu nu am auzit sa existe vre-un soi cu fructificare in iulie. daca afli, te rog anunta-ma si pe mine

Cu fructificare in iulie e soiul Perla de Scaba, eu am catva butuci dar cand am vrut sa caut sa fac o plantatie nu am gasit disponibili ...seamana mult cu soiul Ceasla

pt Anknic... eu iti recomand soiul Matilde are aceiasi perioada de coacere ca Victoria (inceputul lu august ) dar gustul si productie superioara...

#1066
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 muscleman, on 03 martie 2015 - 00:17, said:


vreau si eu  soiurile astea de la moldoveni Novîi Podaroc Zaporojia, Consul (de Străşeni) si Talisman (Frumoasa Albă x Vostorg) dar unde in Romania?

Am sa pun o intrebare la o moldoveanca dar nu promit , au facut ceva figuri vamesii la niste ciresi , doar 2 la numar , ca nu e voie ..

#1067
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 anknic, on 02 martie 2015 - 22:21, said:

vreau un soi extratimpuriu. prin aug se mai coc vite, vreau ceva de iulie Posted Image

la noi in vie nu a inghetat nimic, desi am avut boala la greu asta vara nu pare acum nimic afectat (poate pt.ca la un moment dat l-am obligat pe tata sa stropeasca sustinut si doar cu sistemice). deja a stropit sapt.trecuta cu ulei horticol si solutie cuprica. ma tin de capul lui sa dea sulf la dezmugurit si dupa aia sa se tina de programul de tratamente.
  Soiul Perla,  se coace la sfarsit de iulie. Boabele sunt medii, ciorchini mari, culoare galben verzui, aroma foarte pronuntata de muscat.Soiul cel mai timpuriu din Romania.Imediat dupa , se coace soiul Regina viilor, boabe mai mari, ciorchini mari, galbeni, dar nu asa aromati ca Perla.Tot cam in aceasta perioada , Cardinal, boabe rotunde si mari, culoare rosie, usor aromati,, pielita tare ,crocanta, foarte buni, sensibil la geruri mari.Va recomand Perla

PS   Eu am o suprafata de 2000mp plantati cu Perla

#1068
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu mai vreau decat soiuri rezistente. am comandat: tereza, muscat de poloskei, codreanca, esther, dunavska, moldova, medina si aromata de czerszeg.

mai vreau sa comand palatina, rezistenta de Bulgaria si fanny r, nu erau in stoc la firma unde am facut prima comanda, dar le mai caut. sa le vad cum se comporta si incet-incet umplu golurile din vita cu astea si scot tot ce e f.sensibil.

LE: fac o revolutie in vita...am comandat si sarma ca sa o pun la dublu :)

#1069
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003

 danero2004, on 03 martie 2015 - 09:49, said:


Am sa pun o intrebare la o moldoveanca dar nu promit , au facut ceva figuri vamesii la niste ciresi , doar 2 la numar , ca nu e voie ..

Abia astept raspunsul ...ciudat sa nu te lase sa aduci doar  nu cumpar mii de bucati cate 1 de fiecare  sa vad cum  se comporta intai la conditiile din Suceava

#1070
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
E , candva am fost si eu granicer la vama Albita , era de multe ori un moft sa mai scot ceva de la un moldovean , asa e epoca , dar cica nu e voie in EU cu material saditor altul decat autorizat in EU . Asa zic ei , ea le zice ca duce la baiatul ei si de aia nu poate lua decat 1-2

#1071
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006

 Patrick007, on 02 martie 2015 - 17:35, said:

senator .. mai esti prezent pe aceasta rubrica.. am incerca sa iti dau un mesaj privat dar din pacate nu am reusit.. am speranta ca la un moment dat ne gasim in zona.

Cei ce doresc datele de contact ale utilizatorului "senator" (retras de pe forum) imi pot solicita in PM informatiile.

#1072
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Pacat  ca venea cu informatii utile pentru unii  mai ales in domeniul viticol

#1073
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
e pe alt forum activ

#1074
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
L-a luat dna-ul pe senator, de s-a retras?

#1075
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
nivelul de "cultura" se pare , nu ii placea de unii de venisera pe aici

#1076
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

 anknic, on 02 martie 2015 - 12:11, said:

vreau sa iau cativa butasi de vita de masa extratimpurie si rezistenta. pt.boabe negre m-am gandit la Black Magic (Codreanca), pt.boabe albe...ce ma sfatuiti?
Cel mai timpuriu soi de vie care se gaseste la noi, este soiul Perla de Csaba.In sudul tarii se coace dupa 15 iulie.

#1077
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stiu asta, dar perla nu face parte dintre soiurile noi cu  rezistenta biologica.

#1078
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
De unde ati dat comanda de vie?in special cele cu rezistenta...sunt si eu interesat sa cumpar

#1079
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 anknic, on 02 martie 2015 - 12:11, said:

vreau sa iau cativa butasi de vita de masa extratimpurie si rezistenta. pt.boabe negre m-am gandit la Black Magic (Codreanca), pt.boabe albe...ce ma sfatuiti?
La struguri negri ar trebui avut in vedere si Esther si Argesis (omologat de Stefanesti, Arges).

La cei albi, ar fi interesant soiul Victoria.

 anknic, on 02 martie 2015 - 22:21, said:

vreau un soi extratimpuriu. prin aug se mai coc vite, vreau ceva de iulie Posted Image
Alb, Muscat Perla de Csaba. Dar n-are boabele foarte mari.

 anknic, on 03 martie 2015 - 18:45, said:

nu mai vreau decat soiuri rezistente. am comandat: tereza, muscat de poloskei, codreanca, esther, dunavska, moldova, medina si aromata de czerszeg.
In afara de Esther, restul sunt in epocile II, III si IV de coacere (adica August-Septembrie). Moldova parca e tardiva.....

Edited by horia66, 04 March 2015 - 23:33.


#1080
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de masa:

soi culoare coacere sensibilitati crestere observatii

palatina alb inceput aug rez ger vigoare mijlocie spre mare
rezistenta de bulgaria alb inceput sept nepretentios vigoare medie
fanny r alb mijloc sept nepretentios fata de sol si mediu
muscat de poloskei alb mijloc sept usor sensibil la ger vigoare mare bun si pt vin
tereza alb mijloc sept rez ger vigoare mare
aron alb mijloc sept nepretentios vigoare mare

codreanca rosu 20 iulie rez inghet f.mare
nero rosu inceput aug  vigoare mare samburi mari
esther rosu inceput aug  vigoare mare samburi mici
dunavska rosu inceput sept rez ger vigoare mare
moldova rosu sf.sept rez ger si seceta vigoare mare fara samburi

de vin:


soi culoare coacere sensibilitati crestere observatii

aromata de cserszeg alb 15-Sep sensibil la seceta soi mediu spre viguros
bianca alb 1-Sep sensibil la seceta vigoare mare ploile pot afecta inflorirea
medina rosu 15-Sep nepretentios crestere medie

 willrock252000, on 04 martie 2015 - 21:49, said:

De unde ati dat comanda de vie?in special cele cu rezistenta...sunt si eu interesat sa cumpar


in principiu unele se mai gasesc si prin magazine, eu am preferat sa iau de la pepiniera (Cimbrud) pt.a avea garantia ca-s libere de boli si sunt cat de cat de calitate.

 horia66, on 04 martie 2015 - 23:33, said:

In afara de Esther, restul sunt in epocile II, III si IV de coacere (adica August-Septembrie). Moldova parca e tardiva.....

nu mai aveau in stoc palatina (inceput de aug), rezistenta de Bulgaria (inceput de sept) si fanny r (mijloc sept), dar urmeaza sa le iau si pe ele Posted Image

 horia66, on 04 martie 2015 - 23:33, said:

La struguri negri ar trebui avut in vedere si Esther si Argesis (omologat de Stefanesti, Arges).

La cei albi, ar fi interesant soiul Victoria.


Alb, Muscat Perla de Csaba. Dar n-are boabele foarte mari.



despre argesis voi cauta info, soiul Victoria il am in vie, este destul de sensibilos, nu chiar ca o vita nobila  (un muscat de hamburg de ex, dar nu e nici rezistent ca soiurile noi)... perla de csaba imi aduce un vecin (el ii zicea ceasla, dar am studiat si e perla), in afara de timpurietate nu e un soi valoros, boabele sunt micute si e destul de sensibil, intr-un an cum a fost anul trecut ai ciorchinele mai mult de jumate mancat de putregai, cu toate tratamentele...

Edited by anknic, 05 March 2015 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

jean_b

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate