Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Calathea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Frunzele se indreapta spre lumina. Probabil de aceea s-au si lasat intr-o parte. Nu mai e mult pana la primavara, cand soarele va avea mai multa putere, iar distanta fata de fereastra nu va mai fi asa o problema. Daca trece cu bine peste iarna, va fi ok.
Nu-i schimba ghiveciul acum, decat daca da semne de suferinta (frunze ingalbenite, uscate etc.).

Edited by Valentina30, 23 January 2009 - 21:12.


#20
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
He, he!... :lol: Acuma, seara, s-au ridicat! Si eu citisem pe undeva ca e invers! Ca ziua stau ridicate si noaptea coborate.
Am stat cu ochii pe ea toata ziua. Nici nu am mai aprins becul, ca sa o urmaresc.
Merci mult, Valentina! O mai las cu ghiveciul. Intrasem in panica cand am vazut frunzele asa.

#21
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009
de curand mi-am luat un ghiveci cu aceasta planta ,insa florile s-au uscat iar acumobserv ca se usca si frunzele...cine poate sa-mi dea detalii despre aceasta planta si modul de ingrijire? va multumesc

#22
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
E vorba despre aceasta planta?
Daca da, mai este mai jos un topic despre ea, Calathea Crocata - diferite specii. Sfaturi de ingrijire gasesti tot acolo.
Daca nu e vorba despre ea, pune o poza si poate o recunoste cineva si te poate ajuta.

#23
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009

 karmenutza01, on Jan 31 2009, 14:50, said:

E vorba despre aceasta planta?
Daca da, mai este mai jos un topic despre ea, Calathea Crocata - diferite specii. Sfaturi de ingrijire gasesti tot acolo.
Daca nu e vorba despre ea, pune o poza si poate o recunoste cineva si te poate ajuta.
da aceasta este mersi mult de imformatie

#24
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007

 Valentina30, on Jan 23 2009, 21:11, said:

Frunzele se indreapta spre lumina. Probabil de aceea s-au si lasat intr-o parte. Nu mai e mult pana la primavara, cand soarele va avea mai multa putere, iar distanta fata de fereastra nu va mai fi asa o problema. Daca trece cu bine peste iarna, va fi ok.
Nu-i schimba ghiveciul acum, decat daca da semne de suferinta (frunze ingalbenite, uscate etc.).
Valentina, are niste frunze noi care trebuie sa apara, vreo 4 bucati. Doua dintre ele sunt mai deschise decat celelalte. Restul de 2 bucati - una s-a uscat cu totul in "teaca" ei, deci nu cred ca se va mai deschide, cealalta se usuca dinspre varf. Ce trebuie sa-i fac? O schimb in alt ghiveci, mai mare?

#25
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
karmenutza, lipsa luminii, mai bine spus insuficienta acesteia si aerul uscat din casa face ca frunzele sa se usuce prematur. Cum spuneam si in alt mesaj anterior, trebuie sa o asezi la lumina si sa o pulverizezi des pe frunze, cu apa la temperatura camerei... chiar si pe cele noi, care abia apar din ghiveci.

#26
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009

 andrea-V, on 1st February 2009, 18:10, said:

da aceasta este mersi mult de imformatie

Buna ziua. Si eu am o Calathea Crocata “Tassmania” cumparata acum o luna. Si mie mi s-au uscat florile si sunt frunze care se usuca. Tu cum ai rezolvat problema ta? Multe multumiri anticipate.

Attached Files



#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
a mea a murit de mult. dzeu s-o ierte. si copiii ei au murit. dzeu sa-i ierte si pe ei :worthy:

#28
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
A mea deja moare a 2-a  :lol:
Nush cum am asa talent  :D
Cert este ca nu ii merge, habar n-am de ce...
Pe a 2-a o am de prin octombrie, noiembrie, i-a mers bine pana a venit vara :D
Desi am udat planta constant..tot moare..asta este..am altele mai frumoase  :P

#29
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Buna,

Am si eu o calateea de vreo 2 ani si pana acum a trait foarte bine, a crescut frumos, i-au dat si pui...
De cateva sapt am observat ca apar niste pete pe ea ca de rugina, nu pe toate frunzele, doar pe o parte. Ce sa ii fac?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate