Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat sa coste casa mea?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Ufff, sper sa nu ma bombaniti. Cred ca ati fost cu totii la inceput cand habar nu aveati de nimic.
Ok, sa presupunem ca am terenul acum (e o problema ca am vrea sa construim in curtea vitorilor socrii, dar speram ca se rezolva).
Deci, avem terenul, vrem o casa de aprox 45mp la parter cu: living si bucataria pe un perete + o baie  si la etaj: doua dormitoare si o baie mica.
De la proiectant, arhitect, avize, muncitori, materiae si ce o mai fi, la cat credeti ca am ajunge cu cheltuielile? Pana acum stiu doar ca proiectantul (primul abordat) cere 1000euro .(nu am vorbit eu personal cu el, cica 20 euro/mp dar la ce am vrea noi 1000 euro plus ce bani o sa fie de dat la avize :deadtongue: ).
Casa s-ar construi intr-o curte unde mai este o casa (gaze, apa, curent la botul calului).
Please help, orice ajutor este binevenit ca sunt copac, la inceput de tot!  Ceva informativ daca nu aveti timp de detalii.

Edited by TheLuckyCat, 30 August 2008 - 04:10.


#2
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
La gata nu o scoti cu mai putin de 500e mp, si nu cu finisaje de lux.(orientativ, cum ai cerut)

#3
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Primul sfat pe care pot sa ti-l dau daca o sa construiesti in curtea socrului este sa te asiguri ca inainte de a incepe orice investitie acolo sa ai terenul pe numele tau, al sotiei sau al ambilor (prin contract de vanzare cumparare, nu donatie). Niciodata, dar niciodata nu te apuci sa faci investitii pe terenul altcuiva. Sper ca viitoarea sotie si viitoarea familie sa inteleaga.

#4
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007
eu zic in primul rand ca e f mare pretul pe proiect, noi am dat anul trecut 5e/mp desfasurat (fara instalatii pt ca am considerat ca nu merita si bine am facut) adica arhitectural si rezistenta.
pe noi ne-a dus casa la gata in jur de 400e/mp fara finisaje superlux dar cu materiale bune si in finl sunt f multumita de cum a iesit. E adevarat ca au mai crescut preturile, dar daca ai rabdare si cauti bine poti sa gasesti preturi bune.
Urmeaza sfatul lui mihilic si clarifica situatia inainte...

#5
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Interesant subiect !
Si eu ma apuc sa imi construiesc casa , poate facem schimb de idei, sfaturi , etc .
Sunt inca la faza cu proiectul ; arhitectul tau ti-a cerut f mult !!!
Eu pt o suprafata de 160 mp ( totala ) platesc 1320 euro cu tot  ( arhitect , instalatiii , electrice , structura , rezistenta )  plus ce o sa mai ma coste avizele .
Am vazut ca spunea cineva ca te-ar costa o casa la gata  cam 400-500 euro pe mp  , dar nu cu finisaje scumpe si fine.
Chiar ma gandeam cat m-ar costa si pe mine casutza .............eu sus fac mansarda pe care nu o finisez la gata ! Pe afara ii facizolatia  , geamurile  iar in interior probabil doar peretii .......
Credeti ca imi vor fi suficienti vreo 50 000 euro ?
Multumesc  :)

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgeorge67, on Aug 30 2008, 05:38, said:

La gata nu o scoti cu mai putin de 500e mp, si nu cu finisaje de lux.(orientativ, cum ai cerut)

Se poate si sensibil mai putin. Depinde si cu cine lucrezi, si ce materiale folosesti.

#7
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Multumesc pentru rapunsuri. Uff, ma gandeam la un maxim 40.000euro si sper sa reusim asa ( prietenul vrea si el sa munceasca la ea ca sa scuteasca din cheltuieli. La finisaj interior, zugraveala, faianta, gresie, parchet sa facem/punem noi si nu o facem din caramida ci BCA)
Casa de fapt , dupa ce am aflat ca trebuie sa lasam un spatiu de 1.80 intre vecinii dn spate si noi daca vrem sa facem geamuri pe partea aia, a ajuns la 40mp jos si tot atat sus. Micuta tare, dar sper ca draguta.
Mihilc, ai dreptate 100% cu trecerea terenului si pe numele meu, mai ales ca eu nu sunt casatorita cu prietenul meu, dar din pacate nu se va putea face chestia asta decat dupa obtinerea autorizatiei de constuctie (curtea "socrilor" are in total 200mp, ei au o casa in fata gen trenulet iar noi ne-am construi in spate, cu un mic loc de spatiu verde intre cele doua case. Cum nu se da autorizatie decat daca ai mai mult de 150mp, va trebui sa aplice ei penru o modernizare si adaugare la vechea casa si dupa obtinerea autorizatiei, sa ne faca actul de vanzare-cumparare).

Quote

eu zic in primul rand ca e f mare pretul pe proiect, noi am dat anul trecut 5e/mp desfasurat (fara instalatii pt ca am considerat ca nu merita si bine am facut) adica arhitectural si rezistenta.
Dar astia isi pun tariful si in functie de orasul in care sunt? Cred ca o sa mai curtam si altii din oras(Constanta) odata ce o sa fim siguri ca mergem pe planul actual, sa vedem ce alte tarife mai sunt.

La cat sa ne asteptam sa dam pe proiect la o casuta atat de mica cu tot ce se poate in el chiar obtinere de avize, etc?

#8
danoak

danoak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.05.2007
Salut!
Si eu vreau sa-mi construiesc o casa, in toamna asta o sa torn fundatia iar la primavara incep constructia. Casa ar urma sa aiba in jur de 160 mp (parter+etaj). Nu am nici cea mai vaga idee in ceea ce priveste constructiile, dar un prieten care si-a facut casa acum doi ani mi-a promis ca ma va ajuta cu orice informatii din experienta lui, ca sa-mi fie mai usor. Vreau sa construiesc in regie proprie, pentru ca din cate am aflat, pretul cu o firma de constructii poate sa iasa si triplu fata de regie proprie. As avea cativa oameni pe care sa ma bazez, ma mai ajuta si prietenul meu cu niste cunostinte, deci premise sa o construiesc in regie proprie sunt. Acelasi prieten mi-a spus ca diferenta la pret intre caramida si bca nu ar fi foarte mare, dar calitativ si din punt de vedere al durabilitatii, caramida e sfanta (desi e mai scumpa). Problema este ca n-as vrea sa ma coste mai mult de 70 - 80.000 de euro intreaga constructie la cheie, pentru ca n-am de unde sa scot mai multi bani. Credeti ca o sa ma pot incadra in limita asta? Si oare voi putea sa finalizez pana la sfarsitul anului viitor? Fara tencuiala si finisaje exterioare, numai pe interior. Mersi anticipat pentru orice sfaturi si informatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate