Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

izolare casa interior si exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#73
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor, am o intrebare pentru cei care se pricep , si anume: Pot izola caramida la exteriorul casei cu polistiren direct, adica fara sa tencuiesc caramida, sau trebuie neaparat tencuita si apoi izolata? multumesc

#74
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 vladislav25, on 06 august 2015 - 08:13, said:

Salutare tuturor, am o intrebare pentru cei care se pricep , si anume: Pot izola caramida la exteriorul casei cu polistiren direct, adica fara sa tencuiesc caramida, sau trebuie neaparat tencuita si apoi izolata? multumesc

daca peretii sunt drepti, se poate.
eu personal chiar daca peretii au fost drepti am pus si tencuiala. am vrut sa astup orice goluri ar fi ramas in/pe la caramida. (si o parere personala ca e mai bine cu tencuiala decat fara) Posted Image.

PS la o vecina de-a mea (30 m de mine) am vazut chiar zilele trecute ca au pus polistiren direct pe caramida.
DAR ceea ce vroiam sa precize (nu stiu exact care era cauza, neglijenta sau perete stramb) puneau foarte multa spuma la polistiren.
cred ca dpdv al costurilor a consumat foarte multa spuma care e scumpa. (de retinut aspectul)

Edited by roPopa, 06 August 2015 - 08:39.


#75
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc de raspuns, dar adezivul de polistiren nu e bun sau e mai buna spuma?

#76
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca se refera la spuma care se pune in lufturile ramase intre placi. Multe lufturi -> multa spuma.
Eu n-am pus spuma, meseriasii mei nu auzisera de treaba asta.

Altfel, polistirenul se poate pune pe caramida netencuita, doar ca probabil nu merge pusa "la pieptene" ci doar pe mamaligi.

#77
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 til, on 06 august 2015 - 16:18, said:

Cred ca se refera la spuma care se pune in lufturile ramase intre placi. Multe lufturi -> multa spuma.
Eu n-am pus spuma, meseriasii mei nu auzisera de treaba asta.

Altfel, polistirenul se poate pune pe caramida netencuita, doar ca probabil nu merge pusa "la pieptene" ci doar pe mamaligi.

ma refeream la faptul ca intre caramida si polistiren trebuie pusa spuma, ca sa se lipeasaca de casa. si nu ma refer la lufturi, alea teoretic nici nu ar trebui sa existe ca doar acuma faci invelisul final.
exista 2 moduri. mamaligi de spuma, sau "caroiaj" adica tragi dungi de spuma pe laturile polistirenului (si cum mai crezi de cuviinta) si lipesti de caramida.

#78
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Buna
Sper sa postez unde trebuie.
am 3 geamuri termopan de finisat la interior. Au ramas asa de vreun an de zile (la exterior e facuta izolatia + termosistem peste - e facut boboc)
Si a ramas la mine sa fac pe interior....ca mesterii au plecat demult .
Ce trebuie sa fac? Cum sa fac? Cu ce materiale?
Atasez si o poza. Undeva in dreapta se vede si geamul din sufragerie E cea mai buna poza de care m-am invrednicit :(
http://craiovaimobil...aded/275064.jpg
Multumesc!

#79
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 cumparaturidepenet, on 10 august 2015 - 11:21, said:

Buna
Sper sa postez unde trebuie.
am 3 geamuri termopan de finisat la interior. Au ramas asa de vreun an de zile (la exterior e facuta izolatia + termosistem peste - e facut boboc)
Si a ramas la mine sa fac pe interior....ca mesterii au plecat demult .
Ce trebuie sa fac? Cum sa fac? Cu ce materiale?
Atasez si o poza. Undeva in dreapta se vede si geamul din sufragerie E cea mai buna poza de care m-am invrednicit Posted Image
http://craiovaimobil...aded/275064.jpg
Multumesc!

pai ar trebui cam asa:
taiata spuma
pus glet grosier iar apoi CM 127 (nu sunt foarte sigur ca trebuie si unu si altul. poate merge pus doar 127 (finisaj)).
slefuit gletul (cu smirghel)
dat cu lavabila peste.

#80
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
MUltumesc pentru sfat :)

#81
marius0744

marius0744

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2015
buna ziua,
am o casuta de gradina in care nu locuiesc decat ocazional 1,2 zile per week in perioada calda.
este de genul casutelor pe care le asamblezi singur - cu pereti de 3 cm grosime si cu 5 m pe 4 m lungime pereti.
as vrea sa o izolez doar la exterior.
1. care ar fi materiale ok pentru o izolatie minima ? (polistiren - de cat grosime, membrana difuzie, cu ce prind polistirenul de lemn - spuma sau adeziv ?)
2. la soclu ar trebui sa pun polistiren extrudat ?
in spatele casutei vreau sa prelungesc pentru o baie, cu peretii din osb
1. peretii interior la baie e ok sa-i izolez cu vata (minerala sau bazaltica?), folie anticondens si rigips de umiditate (de ce grosime?).
2. peste rigips pot sa pun faianta?
iar la exterior la baie, peste osb - pot sa pun adeziv polistiren, ( e cazul de dibluri?), plasa, polistiren (de ce grosime) ?; unde pun bariera de vapori la peretele exterior?
va multumesc pentru ajutor.

#82
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Titlul acestui topic este:''izolare casa interior si exterior''.
Aceste izolatii au devenit de atat de multe feluri si parereile atat de impartite ca aproape numai stii ce sa mai crezi.
Vin si eu cu o intrebare sa vedem ce parere aveti.
O casa cu peretii de caramida este recomandat sa se faca cu caramizi de 25cm pentru peretii exteriori si cu caramizi de 12cm pentru peretii interiori.
Daca peretii exteriori se fac din doua randuri de caramizi de 12cm cu un spatiu gol intre ei de sa zicem 10cm in care sa punem un material termoizolant ce avantaje si dezavantaje prezinta solutia asta constructiva?

#83
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 bulan60, on 06 noiembrie 2016 - 15:52, said:

Titlul acestui topic este:''izolare casa interior si exterior''.
Aceste izolatii au devenit de atat de multe feluri si parereile atat de impartite ca aproape numai stii ce sa mai crezi.
Vin si eu cu o intrebare sa vedem ce parere aveti.
O casa cu peretii de caramida este recomandat sa se faca cu caramizi de 25cm pentru peretii exteriori si cu caramizi de 12cm pentru peretii interiori.
Daca peretii exteriori se fac din doua randuri de caramizi de 12cm cu un spatiu gol intre ei de sa zicem 10cm in care sa punem un material termoizolant ce avantaje si dezavantaje prezinta solutia asta constructiva?

Nu este nevoied e material termoizolant intre ziduri, aerul stationar este bun izolator termic. Banuiesc ca singurul dezavantaj este ca trebuiesc supradimensionate fundatia, stalpii de rezistenta si centurile. Sper ca stii ca zidurile alea de caramida vor avea doar rol de umplutura, nu si de rezistenta a casei.

#84
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
peretele exterior nu e voie sa se faca de doar 12 cm grosime.

ce spui tu trebuie facut asa: perete caramida normal de 25cm spatiu cu vata si perete exterior (prins cu bride de peretele de rezistenta) dintr-un strat de caramida decorativa.
trebuie si un gol de aer itre peretele ext si vata din interior.

e o soluti f buna care tine mult timp daca ai banii suplimentari pentru ea.

#85
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
msn2 in primul rand nu ai inteles postul anterior, omul zice clar : O casa cu peretii de caramida este recomandat sa se faca cu caramizi de 25cm pentru peretii exteriori si cu caramizi de 12cm pentru peretii interior - deci nici pomeneala de 12 cm perete exterior.
E foarte corect ce spune omul in postul lui, peretele exterior/perete de rezistenta iar in interior perete de 12 cm iar intre ei camera de aer, e adevarat ca la noi inca nu a prins aceasta moda.

#86
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 bulan60, on 06 noiembrie 2016 - 15:52, said:

Titlul acestui topic este:''izolare casa interior si exterior''.
Aceste izolatii au devenit de atat de multe feluri si parereile atat de impartite ca aproape numai stii ce sa mai crezi.
Vin si eu cu o intrebare sa vedem ce parere aveti.
O casa cu peretii de caramida este recomandat sa se faca cu caramizi de 25cm pentru peretii exteriori si cu caramizi de 12cm pentru peretii interiori.
Daca peretii exteriori se fac din doua randuri de caramizi de 12cm cu un spatiu gol intre ei de sa zicem 10cm in care sa punem un material termoizolant ce avantaje si dezavantaje prezinta solutia asta constructiva?

Cum se va comporta caramida din peretele exterior la ciclurile de inghet/dezghet?
Aici simularea la 60% umiditate si -15°C exterior:
Attached File  u-wert-berechnung_Brick12cm+vata10cm+Brick12cm.pdf   282.85K   14 downloads

Dpmdv problema cea mai spinoasa este zona incercuita mai jos:
Attached File  Capture.JPG   170.1K   30 downloads

#87
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Domnilor multumesc pentru sfaturi.
Avand in vedere ce spune domnul IngN mai jos:

 IngN, on 07 noiembrie 2016 - 12:37, said:

e adevarat ca la noi inca nu a prins aceasta moda.
am luat hotararea sa construiesc cu ziduri de caramida de 25 pe exterior si de 12 pe interior cu izolatie pe exteriorul casei.
Asa face toata lumea asa o sa fac si eu.

Edited by bulan60, 07 November 2016 - 14:22.


#88
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Kendo, on 07 noiembrie 2016 - 13:14, said:

Cum se va comporta caramida din peretele exterior la ciclurile de inghet/dezghet?
Aici simularea la 60% umiditate si -15°C exterior:
u-wert-berechnung_Brick12cm+vata10cm+Brick12cm.pdf

Dpmdv problema cea mai spinoasa este zona incercuita mai jos:
Capture.JPG
caramida aia nu are probleme cu umiditatea daca e pusa in opera cum trebuie: cu spatiu intre ea si vata din interior si o solutie de impermeabilizare pe fata exterioara.

@ingN: citeste ultimul rand unde spune clar: "Daca peretii exteriori se fac din doua randuri de caramizi de 12cm cu un spatiu gol intre ei de sa zicem 10cm" dar oricum nu mai conteaza, omu s a lamurit

#89
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Solutia de impermeabilizare pe fata exterioara presupune ca nu mai vine apa/umiditate din exterior. E corect?
La ce fel de spatiu te referi, ventilat sau neventilat?
Dar condensul prezentat se datoreaza vaporilor din casa, deci ar trebui si o folie antivapori, nu?

#90
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
spatiu dintre caramida ext si sandwichul: zid principal plus vata tre sa fie de minim 5 cm, ventilat.
la cladirile de birouri sau industriale se mai pune ca fata exterioara placare cu panouri de aluminiu in loc de caramida.

https://www.google.r...HH4TLFRP5q28sM:

http://community.hom...9065000000007c1

in link sunt exemple

https://ro.pinterest...-facade-system/

Edited by msn2, 07 November 2016 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate