Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Operatia de menisc, probleme, recuperare

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 hendrix_rulez, on Mar 10 2006, 22:08, said:

mersi mult!  :kisstogether:  o sa-mi fac rost de niste indicatii de recuperare si ar trebui sa merga treaba ok.
doctorul a spus ca a scos cam 25-30% din meniscul extern, oare aia ii mult?
oricum sezonul asta de ski ii dus si eu m-am dat numai vreo 3 zile. dupa aia am cazut si am 'defectat' meniscul. dar sper la anul sa bag mai mult. astept iarna viitoare.l :worthy:  :lol:  :coolspeak:
Meniscul extern din cate stiu eu se reface. Bine ca nu era partea interna. La iarna cred ca poti sa te sui pe schiuri. Important e sa mergi pe picior ca sa nu ti se atrofieze muschii.

#38
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
hmmm... meniscul extern a fost extirpat partial, cam 30%, deci hmmm... nu prea are ce sa se mai refaca. si de fapt aia e si ideea, faci menisectomie tocmai pt ca meniscul e un cartilaj, nu se mai reface de la sine. mai exista o metoda in care se pot 'trata' meniscuri lezate, insa aia este ceva mai complicata din toate punctele de vedere. prin aceasta nu se scoate bucata de menisc afectata, ci se reconstruieste si blabla, nu stiu nici eu multe amanunte si ce mai stiu mi lene sa scriu. dar aceasta metoda are nevoie de recuperare mult mai lunga, iar daca recuperarea nu se face ca la carte risti sa strici toata ciorba.

Edited by mufã, 10 March 2006 - 23:41.


#39
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

 hendrix_rulez, on Mar 9 2006, 21:52, said:

oare in cat timp pot sa-mi reiau activitatile de inainte? ma refer la ski, alergat, catarat. o sa fie genunchiul ala mai sensibil cu mult?
piciorul tau nu o sa mai fie niciodata la fel. o sa iti descoperi singur noile limite. oricum, o sa te recuperezi 90% iar din cand in cand o sa iti scartaie.

Edited by zahei, 11 March 2006 - 02:16.


#40
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
inainte de operatie aveam simptomele astea :ma durea cand calcam pe el flexat, daca roteam tibia spre dreapta, ma intepa genunchiul tare. astea la cam o luna si ceva dupa ce m-am accidentat, fiindca imediat dupa accident durerile erau mult mai nasoale. in fine. as vrea sa stiu daca acum, dupa o saptamana post operatie e normal sa ma intepe genunchiul cand il rotesc spre dreapta. si de fapt cum ar fi normal sa ma doara dupa operatie. asta daca ati fost operati puteti sa-mi ziceti.
    e de rau daca am inceput sa ma dau pe cursiera asa devreme? ieri am facut vreo 35km

Edited by mufã, 13 March 2006 - 21:54.


#41
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
au trecut deja aprox 20 de zile de operatie. genunghiu` i bine,nu mai prea doare,totusi,cand calc pe el flexat simt o durere in spatele rotulei. este normala?oare as putea sa ma sui pe skiuri zilele aste daca ma dau usor?
   multa bafta :peacefingers:

#42
Soleil

Soleil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2005
Buna!

Am nevoie de parerile voastre, daca s-a mai confruntat cineva cu asta si alte chestii..

Povestea pe scurt:
Acum vreo 3 saptamani am cazut cu schiurile destul de nasol si m-am lovit la genunchi.
Diagnostic: entorsa grad II, posibila ruptura de ligament colateral si ligament incucisat anterior. Am facut radiografie - nu sunt oase rupte. Mi s-a spus ca trebuie sa fac RMN sa vada ce e pe la articulatii. Atela ghipsata timp de 10 zile si dup-aia mai vedem. E posibila operatia.
Am stat cu atela 13 zile, apoi am dat-o jos, incerc sa misc genunchiul. Dupa aproximativ o saptamana (fara fizioterapie), il pot indoi mai mult de 90 de grade, mai mult nu am fortat ca mi-e teama.

Am facut RMN, ieri am luat rezultatele:
- luxatie anterioara a cornului ventral al meniscului medial
- linie fina, hiperintensa IR, cu semnal intermediar T1, dispusa orizontal la nivelul cornului posterior al meniscului medial
- ligament incrucisat anterior orizontalizat cu contur anterior intrerupt, semnal intermediar T1 si T2 prin ruptura partiala
- arie de edem osos pe conturul dorsal al platoului tibial.

Ortopedul a spus ca e nevoie de operatie pentru a indeparta partea de menisc luxata. Probabil va incerca sa repare si ligamentul daca tot ma taie. Nu stie daca poate rezolva artroscopic, o sa incerce, dar nu stie daca se poate...

Am fost la dr. Mircea Marculescu la Spitalul Militar.
Incerc sa mai obtin o opinie de la dr Marius Filip de la Municipal, numai ca nu prea reusesc sa dau de el.

A mai avut cineva astfel de probleme? E operatie complicata sau nu? Si refacerea?
Stiti cumva ceva despre vreunul din acesti medici? Si cam cat "costa" o astfel de operatie?

Multumesc!
Flaviana

#43
shobi

shobi

    dabãl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu am avut de-a face cu o luxatie de patela (cred ca asa ii zice la rotula medical) pe scurt ... mi-a sarit rotula destul de naspa acu vreo 2 ani ... cu ligamentu rupt, cu tot tacamu ... l-am tinut in ghips ... am fost la  spitalu de copii din bucuresti (am un lapsus, nu mai stiu cum ii zice) unde am decis sa nu fac operatia atunci (era in mijlocu anului), ci sa o fac vara ... pana sa vina vara, am aflat de operatia artroscopica care se face la spitalul colentina
din pacate, era prea greu sa intervina artroscopic, asa ca au facut-o clasic ... dar stiu ca era un tip care avea probleme cu meniscul si a facut artoscopie si la 2 zile putea sa mearga ... eu zic ca merita sa dai o fuga pana la spitalul Colentina, medicul ... Marinescu nu mai stiu cum ( e o tipa ) ;)

#44
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
Am trecut si eu printr-o operatie de leziune de menisc intern(provocata de cazatura la baschet), cu artroscop. In 1-2 saptamani eram pe picioare.

Recomand doctorul Vari Andras (Brasov): http://www.medici.ro...?id_document=36.

Operatia in aprilie 2004 a costat 8 milioane ROL.

#45
dilema

dilema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 22.02.2006
Incearca la MedSport. Este pe langa bazinul din complexul Lia Manoliu.
Doctorul Anghelescu,  medicul echipei nationale de rugby.
Bafta!

#46
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Un singur nume, dr Filipescu de la spitalul sf. Ioan. Cred ca e cel mai cunoscut in nume in lumea sportiva...

#47
thejohn

thejohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2004
Salut, am 21 ani si sunt student de 3 ani de zile la ETH in Iasi. In urma cu 2 ani, la sfarsitul anului 1,la un meci de fotbal am bagat piciorul (stangul) la minge in fata la unul si acesta a calcat si a cazut pe piciorul meu, eu simtind doua pocnituri puternice, ca si cum mi-ar fi iesit osul din articulatie si ar fi intrat inapoi. Nu m-am putut ridica singur si am fost carat de niste colegi pana in camera de camin. Dupa vreo 3 zile piciorul ma durea inca si era putin umflat, asa ca m-am dus la cabinetul medical din campus unde D-na Dr. responsabila pe fac. mea mi-a zis ca am o entorsa la genunchi si ca nu imi mai da trimitere la un ortoped ca acesta mi-ar zice acelasi lucru. Mi-a recomandat un antiinflamator (nu mai stiu cum se chema) si o fasa elastica.
Ma simteam mai bine, si dupa o luna si ceva am iesit cu niste cunoscuti la iarba verde unde printre altele am incins de un fotbal. Dupa putin timp, la o schimbare de directie mi-a pocnit genunchiul tare si nu am mai fost in stare sa joc. M-am speriat dar m-am gandit ca nu e refacut piciorul sa m-am decis sa il odihnesc si sa nu mai joc fotbal sau sa il solicit o vreme. Nu l-am solicitat doi ani de zile, timp in care mi-a mai pocnit de cateva ori (la bunici la munca campului sau cand alergam dupa unul care m-a bulgarit, etc).
Anul acesta m-am saturat, m-am gandit ca nu e bine ce fac, plus ca am inceput sa ma ingras incetul cu incetul si cand vad copii care joaca tenis cu piciorul sau fac sport ma cuprinde asa un dor. Mi-am masurat coapsa stanga si e cu 1 cm mai mica decat cea dreapta in situatia in care eu sunt stangaci si tot timpul partea stanga a fost mai dezvoltata decat partea dreapta. Imi mai si pocneste usor genunchiul cateodata cand il indoi si nu il simt deloc stabil pe exterior.
Am fost la centrul medical din campus unde mi-a dat trimitere la spitalul studentesc din Copou. Acolo domnul doctor ortopedic,dupa ce am facut o raza si m-a consultat (asta dupa vreo trei zile de umblat. Prima zi-vineri mi-a zis sa vin luni ca nu e nimeni la raza. Am fost la raza sa vad daca gasesc pe cineva luni,iar persoana de acolo mi-a zis ca poate sa imi faca si atunci daca aveam trimitere. M-am gandit ca poate era D-nu Dr ocupat si am plecat. Luni am venit la ora 17,programul lui fiind 14-20 si nu l-am gasit pt ca plecase acasa. Marti am fost si pe usa scria ca a plecat in concediu.Miercuri am venit la ora 13:00 si am reusit sa intru  :first: ) mi-a zis ca e deplasat meniscul exterior genunchiului stang. Mi-a zis sa ma dau cu un antiinflamator (bengay) si sa port o fasa elastica timp de 3-4 saptamani :confused:  :scratchchin: apoi: daca ma simt mai bine continui tratamentul + fizioterapie, daca nu (ceea ce e si cazul meu acum) programam o zi in care sa imi scoata meniscul exterior de la genunchiul stang.
Problema e ca nu ma simt mai bine si au trecut 3 saptamani si ar trebui sa ma duc sa il scoata.
Am dat seach pe google "leziune menisc" si am dat peste doua topicuri tot pe acest forum in care in primul ( http://forum.softped...showtopic=84694 ) un baiat operat si ramas fara menisc la genunchiul stang zice ca (quote) "In urma cu 2 ani am suferit un accident la baschet, dupa o saritura mai deosebita am cazut intr-o groapa si mi s-a rupt menisc-ul din genunchiul stang. Am fost operat anul trecut in aprilie cand a fost scoasa o bucata de menisc de aprox 5 cm lungime si 1cm latime. Doctorul a spus ca genunchiul poate functiona perfect si fara acesta pentru ca se regenereaza suficient. Genunchiul se comporta destul de bine de atunci dar pocneste cand il indoi in anumite pozitii si nu imi confera deloc senzatia de stabilitate naturala. Operatia a avut loc la un ortoped foarte bun din Brasov, la clinica sa privata".  Asa ceva nu vreau sa mi se intample si mie fiind foarte asemanatoare starea lui de dupa operatie cu starea mea de acum.
Am inteles ca mai exista posibilitatea de suturare a meniscului (tot de pe acel topic), posibilitate de care dr. la care am fost eu nu mi-a zis nimic, dar (quote): "Multi ortopezi fac excizia meniscului rupt din mai multe motive:
1)comoditate
2)perioada de recuperare mai mica
3)complicatii imediate posibile mai putine.
O sutura de menisc:
1)e mult mai dificila tehnic
2)perioada de recuperare e foarte lunga
3)esecul sau succesul interventiei depinde in mare masura si de pacient, care trebuie sa-si vada de treaba cam un an.
Multi chirurgi isi spun ca nu-si risca ei reputatia daca tie iti arde sa joci un fotbal inainte de terminarea perioadei de recuperare"

Eu nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa imi pierd meniscul si sa nu mai am o articulatie normala niciodata. Pot eu ca pacient sa ii cer ('demand') doctorului sa imi faca operatia de suturare si nu cea de scoatere a meniscului?
Sa mai cer si parerea altor medici? Faza e ca la acest Dr. operatia ar fi gratis, deoarece sunt student si am asigurarea aia pe care o au toti studentii. Nu stiu, daca apelez la alti Dr. de la alte spitale, acesta fiind un centru medical studentesc, va fi gratis sau va costa? In situatia care sunt acum, fara sa ma operez as putea sa ma apuc de sport,chiar sala de forta sa imi intaresc musculatura piciorului (il simt foarte atrofiat)?

Daca sunt persoane cape pot sa imi raspunda la intrebari, sa imi dea sfaturi, au suferit intamplari asemanatoare sau pot sa imi recomande Dr. f. buni din Iasi rog sa posteze aici. Multumesc anticipat :worthy: !!!

#48
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
eu nu mai am menisc deloc la genunchiul stang, mi-au fost scoase ambele. si cel intern cat si cel extern. sunt 8 ani de atunci si inca nu s-a degradat articulatia. sunt sanse destul de mari pentru o artroza prematura dar oricum optiunile sunt limitate la o ruptura multipla de menisc (al meu era rupt in vreo 30 de locuri deci s-a exclus din start posibilitatea unei cusaturi). se poate inlocui cu plastic (total neindicat si sursa de probleme urate in timp) sau cu un menisc de la o mortacine de varsta si talie apropiata (slabe sanse). si fara menisc poti face sport si miscare, dar nu de performanta, dupa efort intens si prelungit te resimti.

Edited by zahei, 19 June 2006 - 07:08.


#49
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003

 zahei, on Jun 19 2006, 08:05, said:

eu nu mai am menisc deloc la genunchiul stang, mi-au fost scoase ambele. si cel intern cat si cel extern. sunt 8 ani de atunci si inca nu s-a degradat articulatia. sunt sanse destul de mari pentru o artroza prematura dar oricum optiunile sunt limitate la o ruptura multipla de menisc (al meu era rupt in vreo 30 de locuri deci s-a exclus din start posibilitatea unei cusaturi). se poate inlocui cu plastic (total neindicat si sursa de probleme urate in timp) sau cu un menisc de la o mortacine de varsta si talie apropiata (slabe sanse). si fara menisc poti face sport si miscare, dar nu de performanta, dupa efort intens si prelungit te resimti.
Dar totusi am auzit de multe cazuri in care jucatori profesionisti de fotbal s-au operat de menisc si dupa o perioada de cateva luni au putut sa revina din nou la o performanta sportiva maxima ! Ei ce optiune de operatie au ales ?

#50
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

 flex21, on Jun 22 2006, 20:59, said:

Dar totusi am auzit de multe cazuri in care jucatori profesionisti de fotbal s-au operat de menisc si dupa o perioada de cateva luni au putut sa revina din nou la o performanta sportiva maxima ! Ei ce optiune de operatie au ales ?
fotbalistii care isi scot meniscul devin niste ruine in cativa ani.

Edited by zahei, 27 June 2006 - 11:39.


#51
lemon_demon

lemon_demon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 26.06.2006
am o prietena cu probleme la ambii genunchi, in sensul ca nu poate face flexia completa a gambei pe coapsa (spre exemplu, ca atunci cand vrei sa stai "pe vine"), fiindca genunchii i se blocheaza. nu-si revine decat daca intinde piciorul progresiv. cineva i-a spus ca ar putea fi vorba de o ruptura partiala de menisc, cand un fragment desprins din acesta impiedica articulatia sa functioneze corect. de asemenea, i s-a spus ca se poate rezolva prin artroscopie. daca a facut cineva aceasta operatie, sa-mi spuna cam cat dureaza recuperarea si daca articulatia va functiona ca inainte, normal.

#52
crisage

crisage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.12.2006

 thejohn, on Jun 17 2006, 16:22, said:

Salut, am 21 ani si sunt student de 3 ani de zile la ETH in Iasi. In urma cu 2 ani, la sfarsitul anului 1,la un meci de fotbal am bagat piciorul (stangul) la minge in fata la unul si acesta a calcat si a cazut pe piciorul meu, eu simtind doua pocnituri puternice, ca si cum mi-ar fi iesit osul din articulatie si ar fi intrat inapoi. Nu m-am putut ridica singur si am fost carat de niste colegi pana in camera de camin. Dupa vreo 3 zile piciorul ma durea inca si era putin umflat, asa ca m-am dus la cabinetul medical din campus unde D-na Dr. responsabila pe fac. mea mi-a zis ca am o entorsa la genunchi si ca nu imi mai da trimitere la un ortoped ca acesta mi-ar zice acelasi lucru. Mi-a recomandat un antiinflamator (nu mai stiu cum se chema) si o fasa elastica.
Ma simteam mai bine, si dupa o luna si ceva am iesit cu niste cunoscuti la iarba verde unde printre altele am incins de un fotbal. Dupa putin timp, la o schimbare de directie mi-a pocnit genunchiul tare si nu am mai fost in stare sa joc. M-am speriat dar m-am gandit ca nu e refacut piciorul sa m-am decis sa il odihnesc si sa nu mai joc fotbal sau sa il solicit o vreme. Nu l-am solicitat doi ani de zile, timp in care mi-a mai pocnit de cateva ori (la bunici la munca campului sau cand alergam dupa unul care m-a bulgarit, etc).
Anul acesta m-am saturat, m-am gandit ca nu e bine ce fac, plus ca am inceput sa ma ingras incetul cu incetul si cand vad copii care joaca tenis cu piciorul sau fac sport ma cuprinde asa un dor. Mi-am masurat coapsa stanga si e cu 1 cm mai mica decat cea dreapta in situatia in care eu sunt stangaci si tot timpul partea stanga a fost mai dezvoltata decat partea dreapta. Imi mai si pocneste usor genunchiul cateodata cand il indoi si nu il simt deloc stabil pe exterior.
Am fost la centrul medical din campus unde mi-a dat trimitere la spitalul studentesc din Copou. Acolo domnul doctor ortopedic,dupa ce am facut o raza si m-a consultat (asta dupa vreo trei zile de umblat. Prima zi-vineri mi-a zis sa vin luni ca nu e nimeni la raza. Am fost la raza sa vad daca gasesc pe cineva luni,iar persoana de acolo mi-a zis ca poate sa imi faca si atunci daca aveam trimitere. M-am gandit ca poate era D-nu Dr ocupat si am plecat. Luni am venit la ora 17,programul lui fiind 14-20 si nu l-am gasit pt ca plecase acasa. Marti am fost si pe usa scria ca a plecat in concediu.Miercuri am venit la ora 13:00 si am reusit sa intru  :first: ) mi-a zis ca e deplasat meniscul exterior genunchiului stang. Mi-a zis sa ma dau cu un antiinflamator (bengay) si sa port o fasa elastica timp de 3-4 saptamani :confused:  :scratchchin: apoi: daca ma simt mai bine continui tratamentul + fizioterapie, daca nu (ceea ce e si cazul meu acum) programam o zi in care sa imi scoata meniscul exterior de la genunchiul stang.
Problema e ca nu ma simt mai bine si au trecut 3 saptamani si ar trebui sa ma duc sa il scoata.
Am dat seach pe google "leziune menisc" si am dat peste doua topicuri tot pe acest forum in care in primul ( http://forum.softped...showtopic=84694 ) un baiat operat si ramas fara menisc la genunchiul stang zice ca (quote) "In urma cu 2 ani am suferit un accident la baschet, dupa o saritura mai deosebita am cazut intr-o groapa si mi s-a rupt menisc-ul din genunchiul stang. Am fost operat anul trecut in aprilie cand a fost scoasa o bucata de menisc de aprox 5 cm lungime si 1cm latime. Doctorul a spus ca genunchiul poate functiona perfect si fara acesta pentru ca se regenereaza suficient. Genunchiul se comporta destul de bine de atunci dar pocneste cand il indoi in anumite pozitii si nu imi confera deloc senzatia de stabilitate naturala. Operatia a avut loc la un ortoped foarte bun din Brasov, la clinica sa privata".  Asa ceva nu vreau sa mi se intample si mie fiind foarte asemanatoare starea lui de dupa operatie cu starea mea de acum.
Am inteles ca mai exista posibilitatea de suturare a meniscului (tot de pe acel topic), posibilitate de care dr. la care am fost eu nu mi-a zis nimic, dar (quote): "Multi ortopezi fac excizia meniscului rupt din mai multe motive:
1)comoditate
2)perioada de recuperare mai mica
3)complicatii imediate posibile mai putine.
O sutura de menisc:
1)e mult mai dificila tehnic
2)perioada de recuperare e foarte lunga
3)esecul sau succesul interventiei depinde in mare masura si de pacient, care trebuie sa-si vada de treaba cam un an.
Multi chirurgi isi spun ca nu-si risca ei reputatia daca tie iti arde sa joci un fotbal inainte de terminarea perioadei de recuperare"

Eu nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa imi pierd meniscul si sa nu mai am o articulatie normala niciodata. Pot eu ca pacient sa ii cer ('demand') doctorului sa imi faca operatia de suturare si nu cea de scoatere a meniscului?
Sa mai cer si parerea altor medici? Faza e ca la acest Dr. operatia ar fi gratis, deoarece sunt student si am asigurarea aia pe care o au toti studentii. Nu stiu, daca apelez la alti Dr. de la alte spitale, acesta fiind un centru medical studentesc, va fi gratis sau va costa? In situatia care sunt acum, fara sa ma operez as putea sa ma apuc de sport,chiar sala de forta sa imi intaresc musculatura piciorului (il simt foarte atrofiat)?

Daca sunt persoane cape pot sa imi raspunda la intrebari, sa imi dea sfaturi, au suferit intamplari asemanatoare sau pot sa imi recomande Dr. f. buni din Iasi rog sa posteze aici. Multumesc anticipat :worthy: !!!




Salut! Am si eu probleme tot la genunchiul stang. Povestea este urmatoarea : mergeam pe o alee care ducea la camin si pamantul fiind uscat,am aluneat pe nisip cu piciorul drept si m-am sprijint pe piciorul stang fara sa ating un deget de pamant.dupa aproximativ o ora si jumatate a m-a luat o durere infernala de nu mai puteam sa calc pe el, sa-l tin drept,sau sa il indoi. Am fost la Policlinica pt studenti Iasi, la doctorul Lisnic Vasile,dincate imi aminetsc,si mi-a zis sa ma dau cu un gel antiinflmator(diclac) sa il dau cu gheata si sa il tin in fasa. Cand am revenit,dupa doua saptamini in care nu mi-a trecut decat f putin durerea, medicul nici nu se uita la picor si imi zice sa continui tratamentul asa cum mi-a zis dumnealui. In fine. Foarte revoltat de situatie si mai ales ca doctorul nici macar nu s-a uitat la picior , am cerut o trimitere la un alt doctor care imi zice ca am entorsa grava si leziune de menisc.Acest din urma doctor mi-a recoamndat recuperare+aceleasi sfaturi ca si primul doctor. Acum este mai bine dar nu in totalitate,dak merg mai mult incepe iar sa ma doara. Recent am intalnit un sportiv de performanta care a avut ceva asemanator si nu s-a operat. Timp de u an a facut recuperare,iar intr'un final a inceput sa i se umfle grav genunchiul. A fost operat si i s-a zis ca avea ligamentele rupte si i-au 'putrezit'.Chestia asta m-a speriat tare de tot si nu vreau sa ajung in cazul lui.
   Daca ai gasit un medic bun,te rog,sa imi dai si mie adresa cabinetului D-nului Dr.
   Sau poate imi dai ID-ul tau de mess sa mai vb. Idul meu este : cristi_geaman. Mersi mult.

#53
ATG

ATG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2004
crisage incearca sa faci toate investigatiile necesare ,IRM,radiografii si neaparat un examen clinic .Doar asa poti sti care e situatia clara.Te pot indruma spre un ortoped bun daca doresti .Ptr. alte informatii ID-ul meu de mess [email protected]

#54
clax_117

clax_117

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.10.2006
salut...am si eu o problema la genunchiul drept... acum o luna m-am lovit rau la genunchi in timpul unui meci de fotbal  (cineva a intrat direct in genunchiul meu)...in cateva ore genunchiul s-a umflat, nu-l mai puteam indoi si ma durea ingrozitor.... la medic mi-a facut radiografie si mi-a spus k am fisura la rotula.... am intrebat sa nu fie vreo problema la menisc sau ligamente si mi-a spus sa stau linistit k nu este cazul....mi-a pus ghips si am stat o luna...ieri mi-am scos ghipsul....piciorul era tot umflat si nu-l puteam indoi...m-am gandit k este din cauza perioadei state in ghips si k o sa-mi treaca(medicul mi-a spus sa nu-l fortez timp de o luna si sa port fasa elastica)... dar durerea este la fel de mare k si inainte sa-mi puna ghipsul...cand incerc sa-l indoi simt o durere puternica in spatele genunchiului....ce credeti k ar trebui sa fac??? va rog, am nevoie de niste sfaturi!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate