Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatia de menisc, probleme, recuperare

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
cristianC

cristianC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.12.2004
Tibi, atat timp cat nu cunosc varsta persoanei cu care port dialog, nu imi permit sa vorbesc altfel. Plus ca nu e placerea vietii mele sa vorbesc pe forumuri ca sa stiu ce si cum, da vad ca is chestii intreresante pe aici.
De ieri am facut exercitii si mi s-a mai desumflat genunchiul, si in paralel cu el s-au intarit muschii. Pana dupa revelion nu mai merg in spitale, mi s-a urat de ele. Am sa merg de luni la Clinica Sportiva pentru recuperare. Azi am indoit genunchiul  mai mult de 90 grade.
Cred ca incep sa o iau spre bine, azi chiar am facut baie (nu dus) si am putut sa ma deplasez pana acolo.
Multumesc tutor pentru interes, si nu am vrut sa atac pe nimeni.

#20
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cristic,
Asa fac doctorii, e un obicei al lor...

Iti recomanda ceva, apoi spun "mea culpa".
Eu n-am de gind sa fac concurenta cu Tibi, n-ar avea sanse in fata mea, care nu sint doctor, dar pot deveni.

Eu spun doar sa nu te increzi in doctori pina nu verifici din mai multe surse.
Faptul ca Tibi este asa autoritar il pun pe seama iritarii pe care o simte cind cineva care nu e doctor isi permite sa-i dea sfaturi.

Pai, iti dau stimabile, daca tu nici Lasonilul nu stii pentru ce este, inseamna ca nu le stii chiar pe toate, asa ca e bine sa asculti cind cineva vorbeste, mai ales cind vorbesc eu.

Nu uita, cristianc, dusuri fierbinti pina nu mai suporti, apoi rece, la fel pina nu mai suporti.
Asta ajuta la revenirea elasticitatii muschiului.

Tibi, sper sa nu interpretezi gresit, si sa consideri postul meu ca un atac sau mai stiu eu ce.

#21
cristianC

cristianC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.12.2004
Burvi acuma 15 min am facut dus asa. Apoi m-am dat cu fenilbutazona (momentam aia am) si am facut indoiri. Trebuie sa spun ca am trecut de 90% din indoirea genunchiului si.. si nu ma ma dor mushii asa tare, presupun ca e de la fenilbutazona.
Orium, am sa va tin la prezent cu tot, sa vedem cine a avut dreptate si de ce. (ma refer la doctori).
Am inceput sa merg.. ieri abia stateam in picioare. Am citit pe undeva ca muschoii de la picioarte se atrofiaza cel mai repede, dar se refac relativ repete.

#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Daca vrei o recomandare pentru un doctor bun : Bucuresti, Spitalui Sf. Ioan, Dr FILIPESCU. E cel mai bun din domeniul asta din Romania, opereaza sportivi celebri de la noi... Are saloanele lui in spital amenajate super, cu televizor, aer conditionat... Ma mira faptul ca nimeni de pe forum nu ti-a spus de el. Nu te duce in alta parte, risti mult, nu te juca cu viatza ta.

p.s. cand am ajuns eu la el sa o consulte pe prietena mea, tocmai a intrat in cabinet Violeta Beclea, si dupa cum vorbea cu el se vedea ca il cunostea foarte bine...

#23
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Eu sugerez sa nu ne mai ascundem si sa le spunem doctorilor pe nume... Ca sa stim cu adevarat de cine sa ne ferim intr-o situatie similara.

Numai bine!

PS: Am spus-o, o repet: Romania este tara tuturor posibilitatilor. Orice este posibil aici. Nimic nu ma mai mira!

#24
cristianC

cristianC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.12.2004
Danic, va veni si vremea aia, curand. Momentan doresc portite si iesiri catre o insanatosire rapida. Dupa aceea, sunt dispus la orice.
Renderman multumesc de recomnadare, e cam dificil ca eu din Timisoara sa ajung in Bucuresti, si mai ales in perioada sarbatorilor.
Dupa revelion voi veni, si atunci imi va trebui ajutorul userilor de aici.

#25
aNDRYs

aNDRYs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 17.11.2003
In urma cu 2 ani am suferit un accident la baschet, dupa o saritura mai deosebita am cazut intr-o groapa si mi s-a rupt menisc-ul din genunchiul stang. Am fost operat anul trecut in aprilie cand a fost scoasa o bucata de menisc de aprox 5 cm lungime si 1cm latime. Doctorul a spus ca genunchiul poate functiona perfect si fara acesta pentru ca se regenereaza suficient. Genunchiul se comporta destul de bine de atunci dar pocneste cand il indoi in anumite pozitii si nu imi confera deloc senzatia de stabilitate naturala. Operatia a avut loc la un ortoped foarte bun din Brasov, la clinica sa privata.

As dori sa stiu de la cei care au trecut prin asaceva sau activeaza in domeniul ortopediei, ce se poate face pentru a obtine o recuperare totala? Este nevoie de o alta operatie sau sportul medicinal poate face "pocnirile" sa dispara? Stiu ca foarte multi sportivi profesionisti patesc treburi de-astea mereu si in cateva luni sunt inapoi pe teren...

Mersi.

Edited by aNDRYs, 19 October 2005 - 21:00.


#26
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Chiar exista recuperare totala?

#27
aNDRYs

aNDRYs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 17.11.2003
Sunt convins ca exista, dar nu stiu ce implica... sper doar sa nu fie necesara o alta operatie...

#28
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Ma...io am avut ruptura de ligament si leziune de menisc. Din cate stiu eu, dupa o operatie de leziune de menisc ar trebui sa fi OK daca faci recuperarile alea responsabil....adica da, nu o sa iti mai trosneasca genunchiul. Io mai am o operatie, dupa 2 facute deja, ca sa imi reconstruiasca ligamentul. :confuzzled:

#29
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Problema la tine e ca ti-a excizat meniscul. Articulatia aia n-o sa mai fie normala niciodata.
O solutie eleganta (dar care presupune o perioada de recuperare mult mai lunga) ar fi fost suturarea meniscului.
Multi ortopezi fac excizia meniscului rupt din mai multe motive:
1)comoditate
2)perioada de recuperare mai mica
3)complicatii imediate posibile mai putine.
O sutura de menisc:
1)e mult mai dificila tehnic
2)perioada de recuperare e foarte lunga
3)esecul sau succesul interventiei depinde in mare masura si de pacient, care trebuie sa-si vada de treaba cam un an.

Multi chirurgi isi spun ca nu-si risca ei reputatia daca tie iti arde sa joci un fotbal inainte de terminarea perioadei de recuperare.

#30
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
eu de obicei am facut recuperare la un fizioterapeut (sau kinetoterapeut) insa asta imediat dupa . Mi se pare cam mult totusi, ca dupa 2 ani sa nu fi trecut !
Poti sa mai incerci cu laser (am avut si eu probleme cu genunchiul...si le-am rezolvat)
E piciorul de bataie la baschet ?

#31
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
de 2 zile am facut menisectomie la timisoara.ideea i ca vreau sa recuperez.doctoru a zis sa merg fara carje,sa fac repaos,sa recuperez muschii piciorului,sa numi fac probleme,dupa care sa evaporat,fiind grabit.mam externat,am venit acasa si acuma nush procedura:vreau sa stiu daca i bine sa merg p picior fara carje,care e limita genunchiului intre repaos si recuperare acuma,la scurt timp dupa atroscopie?efectiv,io acuma ce am de facut?
multam

#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Daca a zis sa mergi fara carje atunci mergi fara probleme. Nu tre' sa tii gheata ceva pe genunchi?

Edited by renderman, 09 March 2006 - 21:35.


#33
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
tin gheata

#34
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006
oare in cat timp pot sa-mi reiau activitatile de inainte? ma refer la ski, alergat, catarat. o sa fie genunchiul ala mai sensibil cu mult?

Edited by mufă, 09 March 2006 - 22:52.


#35
lolalove

lolalove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2006
Intr-adevar poti relua mersul fara cirje precoce, chiar fara recuperare - in functie de operatie, totusi abia peste 4-8 saptamani poti face sport sau efort sustinut. Ar trebui sa-ti suni si sa intrebi doctorul, el stie mai bine. Dar ar trebui sa existe indicatii de recuperare in fisa de iesire din spital. Multa sanatate si bafta! :)

Edited by mufă, 09 March 2006 - 23:57.


#36
hendrix_rulez

hendrix_rulez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2006

View Postlolalove, on Mar 10 2006, 00:42, said:

Intr-adevar poti relua mersul fara cirje precoce, chiar fara recuperare - in functie de operatie, totusi abia peste 4-8 saptamani poti face sport sau efort sustinut. Ar trebui sa-ti suni si sa intrebi doctorul, el stie mai bine. Dar ar trebui sa existe indicatii de recuperare in fisa de iesire din spital. Multa sanatate si bafta! :)

mersi mult!  :kisstogether:  o sa-mi fac rost de niste indicatii de recuperare si ar trebui sa merga treaba ok.
doctorul a spus ca a scos cam 25-30% din meniscul extern, oare aia ii mult?
oricum sezonul asta de ski ii dus si eu m-am dat numai vreo 3 zile. dupa aia am cazut si am 'defectat' meniscul. dar sper la anul sa bag mai mult. astept iarna viitoare.l :worthy:  :lol:  :coolspeak:

Edited by mufă, 10 March 2006 - 22:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate