Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Google Maps Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
851 replies to this topic

#1
shakespeer

shakespeer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2008
Buna

Sunt unul dintre cei dezamagiti de Google datorita lipsei hartilor in Romania. Asa ca am sapat putin pe internet si am descoperit ca exista un site unde poti depune plangere la Google legat de faptul ca imaginile din orasul tau sunt vechi/proaste/prost pozitionate/pe jumate(cum e la mine, jumate orasul e foarte clar jumate e blur)/inexistente.
Iar daca nu exista informatii referitoare la strazi, trebuie sa-i contactati pe cei de la TeleAtlas si Navteq.
Mai multe detalii gasiti pe linkul de mai jos.

http://maps.google.c...py?answer=98014

Daca vreti sa faceti un lucru bun, si anume sa va puteti localiza in oras dupa hot-spoturile wifi.Adaugati si acces pointul vostru de acasa la baza de date skyhook. Skyhook wireless este "supplyerul de informatii" pt apple care a facut posibila localizarea pe iPod Tocuh si pe iPhone (prima versiune) prin hot spoturi wifi si cell towers.
Eu am dat submit la cele 2 routere care le am acasa si astazi am descoperit ca ma localizeaza. Am dat submit acum cateva luni dar totusi e ceva.
http://www.skyhookwi...s/submit_ap.php

p.s. daca aveti chef de plimbare toata ziua cei de la skyhook angajeaza oameni care sa se plimbe cu masina si sa detecteze accespointuri+locatia lor cu ceva aparate date de ei.

Va rog popularizati ideea si eventual rog moderatorii sa posteze un link si de pe celelalte forumuri la acest topic pentru a contribui la popularizare.

Nu uitati sa intrati pe linkuri si sa faceti ce trebuie pentru ca sa avem si noi G Maps.Daca faceti asta acum, si luna viitoare si tot asa cred ca se vor satura de plangeri in masa si vor face ceva ca sa imbunatateasca situatia.

#2
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
Lol. Imediat se fac 6 luni de cand s-a deschis topicul asta si nimeni nu a dat nici un raspuns.macar sa spuna:da dom'le,e o idee buna,dar eu nu am timp pentru asa ceva.
De aici inca o data (intr-o forma minuscula in cazul de fata),noi,romanii,aratam cat suntem de interesati in a ne reprezenta.
Daca scria omul: se dau gps-uri gratis...cred ca picau serverele softpedia la cate cereri ar fi fost.
Daca a scris ca exista o posibilitate sa aparem si noi pe o harta...pe nimeni nu intereseaza.Fiecare gandeste probabil:eu nu folosesc Google Maps.Tu nu dar altii poate da.Si daca nu acum,poate peste 1-2 ani sau mai tarziu.
Gandind fiecare doar pentru el...in felul asta s-a ajuns in Romania sa se circule cu masini din viitor pe drumuri din epoca de piatra.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din păcate așa este!
Eu am găsit subiectul ăsta de abia în seara asta!
Este foarte interesant și aș vrea să contribui însă nu știu cum....
Un alt subiect interesant era cel cu openmap, parcă, dar nu am reușit să aflu cum poți să salvezi un traseu și cum să îl încarci apoi pe site!
Și îmi pare rău, pentru că am mers pe niște trasee noi față de hărțile încărcate deja pe site!


#4
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008

 copjob2000, on Feb 19 2009, 22:34, said:

Din păcate așa este!
Eu am găsit subiectul ăsta de abia în seara asta! Este foarte interesant ...
Un alt subiect interesant era cel cu openmap ...

Subscriu !

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am reușit decât să salvez un traseu pe un Mio P550 cu un card de 2 GB, dar... atât!
Adică, deși am tot citit cum se face să salvezi un traseu si apoi cum să îl încarci pe site, nu am reușit...
Rog pe cineva care știe cum se face așa ceva, să ne spună mai clar, sau să stabilim o întâlnire pentru relații!

Mulțumesc!



#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
abia acum am gasit si eu ... :(

am trimis un e-mail la ei referitor cu "mini-slujba" :D

#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
inca mai astept raspuns de la ei ...

par cam neseriosi

#8
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

 copjob2000, on Feb 22 2009, 01:02, said:

Nu am reușit decât să salvez un traseu pe un Mio P550 cu un card de 2 GB, dar... atât!
Adică, deși am tot citit cum se face să salvezi un traseu si apoi cum să îl încarci pe site, nu am reușit...
Rog pe cineva care știe cum se face așa ceva, să ne spună mai clar, sau să stabilim o întâlnire pentru relații!

Mulțumesc!


Contacteaza-ma pe mine si iti explic pas cu pas ce trebuie sa faci. E destul de simplu chiar si pentru un incepator.

#9
thesound

thesound

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2004
Am urmat instrucțiuniile de mai sus și m-am dus la TeleAtlas pe site să raportez "problema":

There is no detailed street map. The
whole country map is missing. I think
this is a major problem. Thanks



Acesta este răspunsul primit de la ei:

We apologize, but due to the general nature of your report, we cannot define specific updates to our map database to address it.




http://mapinsight.te...dc4ef0c81822/en
Attached File  Picture_2.png   109.02K   329 downloads


PS: Am auzit de la un prieten că anul acesta (2009), vin până la urmă hărțile pe GM. Tipul zicea că google a încercat în 2005 să cumpere direct hărțile cu .ro (nu știu de la cine, presupun că de la ceva firmă sau autorității), dar prețul cerut era muuuult prea mare că să se renteze.

#10
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Ce surse are prietenul asta al tau ? Nu de alta, dar in europa singurul provider de harti este TeleAtlas. Si momentan la noi in tara au tras 3 linii si gata. Povestea cu cumparatul eu nu o cred, cum ziceam teleatlas se ocupa de harti in europa. Daca vroiau sa aiba provider diferit pentru fiecare tara existau solutii mai multe.

#11
ray78

ray78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.12.2006
am depus si eu plangere. cu cat suntem mai multi cu atat contam mai mult si se rezolva mai repede (sper...)
am intrebat si o data estimativa cand problema va fi rezolvata. sper sa primesc un raspuns.

ps: am un prieten care tocmai s-a angajat la Navteq; ei sunt in proces de mapare completa a intregii tari, o sa mai dureze cel putin juma' de an (daca google se bazeaza pe navteq)

Edited by ray78, 28 April 2009 - 11:59.


#12
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

 ray78, on Apr 28 2009, 12:58, said:

... am un prieten care tocmai s-a angajat la Navteq; ei sunt in proces de mapare completa a intregii tari, o sa mai dureze cel putin juma' de an...
Buna veste, sper sa fie adevarata si sa avem o harta facuta de profesionisti pentru softurile ce folosesc Navteq.

#13
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

 ray78, on Apr 28 2009, 12:58, said:

ps: am un prieten care tocmai s-a angajat la Navteq; ei sunt in proces de mapare completa a intregii tari, o sa mai dureze cel putin juma' de an (daca google se bazeaza pe navteq)

Google foloseste TeleAtlas pentru Europa, nu are treaba cu Navteq. Totusi ar fi o veste buna daca Navteq s-ar ocupa de romania. Amintesc doar faptul ca Nokia Maps foloseste harti Navteq, la fel si Yahoo Maps si Microsoft prin al lor Live Maps. Sper totusi ca si cei de la TeleAtlas vor face acest lucru in viitorul apropiat pentru ca mie mi se pare ca sunt cei mai buni pe acest segment. Chiar si imaginile lor aeriene au calitatea cea mai buna in Google Maps.

#14
Cycloped

Cycloped

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2008
Navteq s-a ocupat si se ocupa foarte serios de Romania.Pe langa Multimap si Live maps, furnizand baza de date si pentru mapquest.com, map24 si altii.
TeleAtlas va incepe sa lucreze la harta Romaniei anul asta( deja fac angajari) Romania si Serbia fiind printre ultimele tari ce vor fi acoperite in Europa.Tari gen,Bulgaria,Rusia fiind cam gata.

#15
v.b

v.b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2006
Pe wikimapia BETA exista deja harti de Romania sau cel putin de Bucuresti

stiu ca hartile de wikimapia sunt furnizate de google

v

#16
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Daca citeai mai sus iti dadeai seama ca, Google NU este furnizor de harti. El foloseste hartile celor de la TeleAtlas. Ce vezi tu pe wikimapia nu sunt harti, sunt imagini aeriene peste care sunt suprapuse poligoane cu locurile interesante dintr-un anumit oras. Harta in sine a orasului Bucuresti tot nu exista.

#17
bfree2run

bfree2run

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.06.2004
Toata treaba asta este total aiurea, eu zic ca mai avem de asteptat 1 an 2 pana se rezolva ceva, momentan sa ii stresam pe cei de la teleatlas cu mesaje,  la un moment tre sa zica ceva.. faceti si voi asta la adresa http://mapinsight.te...dback/index.php '' select English->Start->country Romania si apoi doar puneti pinpointul( este localizat chiar sub zoom, in coltul de sus stanga) la nimereala pe harta scrieti un nume de strada in casuta sau  click pe  pasul 2(va licari cu verde) scri numele strazi care lipseste si apoi pasul 3. si reclamatia/feedback-ul va fi trimis.. Sper sa nu fi uitat nimic sau sa fi gresit ceva. :huh:

#18
gsteph

gsteph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.03.2005
facut precum e descris in precedentul post.

adresa de acasa si serviciu.

sa vedem daca se intampla ceva...

Edited by gsteph, 03 June 2009 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate