Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu ce sa da peste pazie?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tevion2005

tevion2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare tuturor....va rog spuneti-mi si mie cam care e un pret bun pentru pazie uscata lata de 24 cm si cu ce e mai bine sa dau pe ea (Sadolin sau ce altceva?)

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 tevion2005, on Aug 22 2008, 21:27, said:

Salutare tuturor....va rog spuneti-mi si mie cam care e un pret bun pentru pazie uscata lata de 24 cm si cu ce e mai bine sa dau pe ea (Sadolin sau ce altceva?)
Sadolin are produse ft bune, iti recomand un impregnant protector(anticarie, antimucegai), care poate fi si colorat, deci un bait mai destept, ca sa intelegi, NU da cu email, e o chestie de timp pana va crapa(emailul)

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Intre Sadolin si Savana ?

Prin email te referi la lac,sau la ce ?

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 DDuras, on Aug 24 2008, 19:25, said:

Intre Sadolin si Savana ?

Prin email te referi la lac,sau la ce ?
Sadolin, fara drept de apel, numai ca-s cam nesimtiti la preturi..., savana e multa vrajeala si multa reclama..., ai vazut vrodata reclama la ROLLS-ROYCE?
email= vopsea solvent pt lemn si metal, si lacul tot din categoria asta e, numai ca e transparent, si merge bine pe lemn DACA s-a tratat mai intai cu ce-am scris mai sus

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multam.

Edited by DDuras, 24 August 2008 - 20:34.


#6
tevion2005

tevion2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.09.2006
Multumesc de informatii. Eu trebuie sa dau pe pasie (cred ca cu sadolin) si sa colorez pazia in maro inchis, pt ca asa e si culoarea acoperisului. Problema e ca pazia e uscata si sper sa nu trebuiasca sa folosesc f. mult Sadolin...aveti idee cam ce pret are Sadolinul si de unde se poate gasii mai ieftin. Am 68 ml (lata de 24) de pazie de dat.

#7
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 tevion2005, on Aug 25 2008, 01:25, said:

Multumesc de informatii. Eu trebuie sa dau pe pasie (cred ca cu sadolin) si sa colorez pazia in maro inchis, pt ca asa e si culoarea acoperisului. Problema e ca pazia e uscata si sper sa nu trebuiasca sa folosesc f. mult Sadolin...aveti idee cam ce pret are Sadolinul si de unde se poate gasii mai ieftin. Am 68 ml (lata de 24) de pazie de dat.
Sadolin stiam ca e in jur de 45 lei/ lt(in hiper); dar au mag lor in Pipera, cam in dreptul lacului, si altul pe str Caraiman, colt cu Grivitei, dar cred ca e cea mai scumpa varianta, in orice caz orice ai da, iti trebuie 2-3 straturi. Pe PM pot sa-ti spun variantele mele, una italiana si una romaneasca

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Pazia se trateaza numai la exterior sau se da si pe interior?
Am luat lambriuri lacuite (un strat de lac cred ca au)

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
cei care se ocupa de lemn recomada un strat si pe interior. Considera ca lemnul va lucra diferit daca este tratat doar pe o parte, cealalta parte fiind expusa totusi la conditii de mediu similare, mai putin uv. dar umiditate din aer, inghet, cadura mare etc...

Edited by septimiu80, 03 April 2011 - 13:45.


#10
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 anonima1, on 3rd April 2011, 08:36, said:

Pazia se trateaza numai la exterior sau se da si pe interior?
Am luat lambriuri lacuite (un strat de lac cred ca au)
Nu prea este bine daca au fost lacuite.Ar trebui sa le slefuiesti cu un smirghel fin,sa dai cu un impregnant pe cele doua fete (de preferinta un impregnant care contine si fungicid si insecticid) si pe urma merge sa dai 2min pana la 4 maini de bait (lazur,lasur,etc...)

#11
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu am vopsit cu sadolin un foisor si dupa 2 ani arata de parca am vopsit ieri.Am dat 2 maini cu Sadolin Base 3 maini cu Sadolin Extra.

Inca un sfat, cumpara pazia dintr-un hipermarcket pt ca e uscata si trasa impecabil, eu nu am facut asa si am bagat o groaza de bani in vopsea...

#12
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Arata asa dupa 2 ani pt ca ai dat mai multe straturi decat era necesar, si pt ca lemnul se trateaza dupa 3-4 ani de la aplicare, dupa primul an nici un bait nu se rebsoarbe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate