Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Distanta dintre partea de sus a ferestrei si tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
La casa pe care o construiesc am zidit 10 randuri de caramida porotherm (am ajuns la 250 cm). Ferestra se termina la 9 randuri, adica ~225 cm.
Vreau o inaltime a camerei undeva la 270-280 cm.
Ca urmare trebuie sa pun buiandrugi la ferestre (nu direct centura). Peste buiandrugi vine centuracam 20-30 cm pana in tavan.
Rezulta ca de la partea de sus a ferestrei pana la tavan voi avea cam 45-55 cm .

Este prea mare aceasta distanta?

(Am vazut case la care aceasta distanta este mai mica 20-30cm adica centura direct peste fereastra sa tina si loc de buiandrug).

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai.........ori redimensionezi ferestrele sau torni centura cu tot cu boiandrugi!!
Daca vei face tavane false din gipscarton tot trebuie sa te mai lasi cel putin 150mm

#3
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

View Postadi_master, on Aug 16 2008, 17:36, said:

Pai.........ori redimensionezi ferestrele sau torni centura cu tot cu boiandrugi!!
Daca vei face tavane false din gipscarton tot trebuie sa te mai lasi cel putin 150mm

Adi_master...nu cred ca voi face tavane false, iar buiandrugii as vrea sa ii torn separat. iar centura o data cu placa.

Problema mea este daca aceasta distanta de ~ 50 cm intre partea de sus a ferestrei si tavan e inestetica...

Ferestrele pleaca de la 95 cm si au 130cm inaltime. Daca le-as redimensiona atunci ele ar ajunge cam la 155cm...

#4
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postm2008, on Aug 16 2008, 16:55, said:

La casa pe care o construiesc am zidit 10 randuri de caramida porotherm (am ajuns la 250 cm). Ferestra se termina la 9 randuri, adica ~225 cm.
Vreau o inaltime a camerei undeva la 270-280 cm.
Ca urmare trebuie sa pun buiandrugi la ferestre (nu direct centura). Peste buiandrugi vine centuracam 20-30 cm pana in tavan.
Rezulta ca de la partea de sus a ferestrei pana la tavan voi avea cam 45-55 cm .

Este prea mare aceasta distanta?

(Am vazut case la care aceasta distanta este mai mica 20-30cm adica centura direct peste fereastra sa tina si loc de buiandrug).



tu  ai diferanta asta acum de 45-55 cm pentru ca te duci cu inaltimea camerei la 270-280 cm si de aici iti rezulta aceasta diferenta
tu ceea ce ai vazut diferenta de 20-30 cm este ca inaltimea camerei este undeva la 250-260 cm
teoretic acesta inaltime proiectantii o fac numai la bucatarie sufragerie locul de luat masa iar dormitoarele le lasa undeva la 250cm
in general este undeva la 30cm aceasta distanta deci tie ti-ar mai veni 20 cm in plus care nu este o distanta fff mare la 50 cm
acum ramane daca iti va palcea tie pentru ca tu o sa locuiesti in aceea casa..............

Attached Files


Edited by matzu_2003, 16 August 2008 - 17:17.


#5
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Pentru a nu mai avea aceasta distanta de cca 50 cm intre partea de sus a ferestrei si tavan am hotarat sa merg cu fereastra pana sub centura. Dar apare o alta problema: Am ferestre cu deschiderea de 180 cm, iar centurile mele sunt  de fi 10 (6 bare), iar deasupra ferestrelor am zid.... Sunt suficient de rezistente?

#6
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Chiar nu e nimeni pe aici ca sa mai dea cate o sugestie

#7
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postm2008, on Aug 17 2008, 19:57, said:

Chiar nu e nimeni pe aici ca sa mai dea cate o sugestie


Sa vedem...

dimensiunea si inaltimea ferestrei depinde inclusiv de suprafata camerei.
Exista un raport intre ele.

Dar, parerea mea e sa nu te complici, daca ferestrele sunt prea jos, fa un tavan fals la 10 cm de tavanul real si la revedere.

Unde e problema?

Si la rezistenta trebuie sa faci calculul. Ce greutate va avea zidul de deasupra ferestrei. Si depinde de ce structura folosesti deasupra ferestrei. Eu nu stiu sa le calculez, dar un arhitect te rezolva imediat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate