Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

casa din B.S.F.(boltar spuma finisat)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
ce parere aveti despre aceasta tehnologie pentru ca si eu cand am vazut asa ceva am ramas uimit
astept pareri pro si contra dar si sa dezbatem acest subiect!!!!!!!!!!!!



Elementele modulare tip BSF (Boltar Spuma Finisat) sunt compuse dintr-un bloc de spuma poliuretanica care include o retea de goluri. Fiecare tip de element modular este placat cu panouri din gips carton, fibra de sticla, placi OSB, etc. in functie de domeniul de utilizare.
    VIDEO-------                   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YlGBZRFbxBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by matzu_2003, 08 August 2008 - 01:47.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
[url="http://www.youtube.com/watch?v=YlGBZRFbxBU"]http://www.youtube.com/watch?v=YlGBZRFbxBU[/url]
[/quote]


casuta purcelusilor....

#3
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 conu71, on Aug 8 2008, 10:42, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YlGBZRFbxBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



casuta purcelusilor....
crezi tu ca este casuta purcelusilor? eu mai degraba vad ca arata a locuinta si nu a cotet

#4
caScacios

caScacios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.08.2008
simplu-> casă tip american, peste 50 de ani o dărâmi și faci alta (dacă ai norocul să te tină 50 de ani)

e o mentalitate relativ ok, dar in românia n-o să prindă, in românia omu` iși face casă din toți banii care îi are și vrea să-l țină cel puțin lui, si fiului (fiicei) lui, deci 2 generații.

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 caScacios, on Aug 8 2008, 17:18, said:

simplu-> casă tip american, peste 50 de ani o dărâmi și faci alta (dacă ai norocul să te tină 50 de ani)

e o mentalitate relativ ok, dar in românia n-o să prindă, in românia omu` iși face casă din toți banii care îi are și vrea să-l țină cel puțin lui, si fiului (fiicei) lui, deci 2 generații.


de curiozitate: cum montezi termopanele? in loc de suruburi le prinzi in spuma si in scobitori? stalpii aia mici si multi de beton....cum prinzi armatura lor cu cea care iese si fundatie? te-ai gandit ca la un cutremur cu forta de forfecare mare iti cauti casa prin curte? vibrator nu am vazut. sau se sparg caramizile alea de jucarie daca bagi vibratorul in ele?:))))))) ce le mai da prin minte constructorilor din romania....nu as adopta acest sistem nici macar daca imi faci casa gratis. nu te supara pe mine dar sunt o gramada de probleme la sistemul asta structural. alta intrebare: cum mama naibii agati niste corpuri suspendate in casa aia pe peretii dinspre exterior? mi se pare mult mai simplu sa fac o casa in cadre si pe urma sa bag caramizile minune ca sa astup golurile. macar la un cutremur nu cad decat zidurile alea de jucarie pe tine iar structura ramane in picioare si nu te trezesti cu placa de la etaj peste tine in pat. haidi pa

#6
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
constructiile ca si orice alta ramura industriala sunt in continua crestere si se cauta solutii tot timpul ptr a creea ceva nou....
b.s.f.-ul ca oricare alt produs care se vinde pe piata constructilor are niste agrementari tehnice,niste omologari rezultate in urma analizelor de
laborator
de asemenea tehnologiile de montaj au fost agrementate si,deci sunt viabile........
un perete de b.s.f.  corect executat are o durata de viata cel putin egala cu a intregii constructii in conditii normale de exploatare....
daca construim spre ex un perete din caramida si nu se respecta tipologia de constructie se intampla acelai lucru ca si o casa pe lemn,metal etc

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
eu te-am intrebat altceva. daca se poate sa raspunzi la obiect ar fi perfect si ti-as ramane indatorat

#8
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
acel filmulet nu iti arata toate detaliile de executare deci nu ma pot pronunta in acest moment plus ca nu am nici cunostinte de armare, structura etc
eu am gasit acest filmulet l-am vizionat si am ramas uimit de aceasta tehnica:mai mult nu iti pot spune iar la sustinerea corpurilor se pot prinde de tavan ca este placa turnata din ce imi aduc aminte ........ramane de vazut acel filmulet si de astra,punkt,asxxl si cine mai este in domeniul constructiilor ca sa isi dea cu parerea


apropo de termopane cred si sustin cu tarie ca in tara noastra sunt, daca nu sute poate cateva zeci de geamuri termopan care stau decat in spuma
dar acum depinde si de spuma (de umplere,de fixare etc) si depinde si de cunostintele celui care le monteaza........... :thumbup:

#9
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
iata un alt link [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A4BBTxrC6zs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
paullie

paullie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.12.2004
As fi curios sa vad si un filmulet care testeaza rezistenta, termoizolatia, impermeabilitatea ( :P ) si alte proprietati. Adica sa fim seriosi... il baga in apa si pluteste, WOW, magie! Asta inseamna ca rezista la apa ? :)
Daca as fi sa dau un pronostic as zice ca e un produs tipic facut de americani pt americani. Sper sa ma insel!

Edited by paullie, 09 August 2008 - 19:05.


#11
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
si eu as fi curios la rezistenta acestei cladiri ,,,,,,dar cred ca nu este sistem american....nu stiu dc dar nu cred.iar constructia cred ca este facuta in romania :huh:

#12
Dumitrumi

Dumitrumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.07.2008
Daca vrei o casa cu constructie rapida si ieftina, ar fi o solutie...Dar vorba aia: cat dai, atata face! Rezistenta slaba, crapaturi regulate insa ai o buna izolare termica!  :rolleyes:

Edited by Dumitrumi, 14 August 2008 - 09:01.


#13
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
sa fie mai ieftina ca una din caramida? adica blocurile se lipeau cu spuma care e scumpa si intra mult acolo!

#14
Dumitrumi

Dumitrumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.07.2008
La caramida mai adaugi tencuiala, gletul sau rigipsul (cu tot ce constituie el) si izolatia! Dar, are o rezistenta net superioara fata de constuctia prezentata!

#15
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Am gasit aici ceva detalii despre tipul asta de constructie:

http://www.casesigra...va-antiseismica

#16
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
deci din cate se observa rezistenta acestui sistem este destul de buna ......


Pentru obtinerea structurii de rezistenta, elementele modulare tip BSF se monteaza pe suprafata suport prevazuta cu elemente de ancoraj. Peretii se obtin prin teserea elementelor modulare tip BSF, rezultand o retea de goluri in care se monteaza carcasele de armatura-dimensionate conform unui calcul structural, in care se toarna beton.

Planseele sunt realizate montand pe post de cofraje elemente modulare tip BSF intre grinzi metalice profil T.
Elementele modulare tip BSF se livreaza in sistem paletizat, fiecare bloc in parte fiind numerotat conform proiectului de executie al constructiei. Elementele modulare tip BSF sunt destinate realizarii peretilor portanti, interiori sau exteriori la constructii civile, comerciale si industriale, precum si la cladiri cu caracter rezidential, cu un regim de inaltime ce se va stabili de catre proiectant.

„Am facut teste de rezistenta la Timisoara, care au aratat ca o astfel de structura poate sustine in conditii de rezistenta optime o cladire cu 20 de etaje”,

#17
caScacios

caScacios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.08.2008

 conu71, on Aug 8 2008, 17:37, said:

de curiozitate: cum montezi termopanele? in loc de suruburi le prinzi in spuma si in scobitori? stalpii aia mici si multi de beton....cum prinzi armatura lor cu cea care iese si fundatie? te-ai gandit ca la un cutremur cu forta de forfecare mare iti cauti casa prin curte? vibrator nu am vazut. sau se sparg caramizile alea de jucarie daca bagi vibratorul in ele?:))))))) ce le mai da prin minte constructorilor din romania....nu as adopta acest sistem nici macar daca imi faci casa gratis. nu te supara pe mine dar sunt o gramada de probleme la sistemul asta structural. alta intrebare: cum mama naibii agati niste corpuri suspendate in casa aia pe peretii dinspre exterior? mi se pare mult mai simplu sa fac o casa in cadre si pe urma sa bag caramizile minune ca sa astup golurile. macar la un cutremur nu cad decat zidurile alea de jucarie pe tine iar structura ramane in picioare si nu te trezesti cu placa de la etaj peste tine in pat. haidi pa

e o chestie de mentalitate :P

deaia americanii o duc mult mai bine decât noi, chiar daca sunt o nație de proști :)

#18
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 caScacios, on Aug 29 2008, 14:07, said:

e o chestie de mentalitate :P

deaia americanii o duc mult mai bine decât noi, chiar daca sunt o nație de proști :)

.............no coment!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate