Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Numerotare Corel12

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
slodeth2002

slodeth2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2008
Salutare, exista vreun prgram care sa numeroteze (inseriere mai exact) niste etichete? Seria este de felul 0001, 0002 etc.
Am inteles ca sunt script-uri pt. asa ceva dar nu am gasit nimic pe net. Am cautat pe google ore in sir si nimic, numai numerotari de pagina.
Ideea e ca am in acelasi layout 24 de etichete si fiecare cu numarul ei.
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva.  :peacefingers:
Multumesc!

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu se face asta in tipar? de aia sunt nucile de inseriere...

#3
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007
probabil ca sunt putine etichete si le scoate la un copiator ceva...

#4
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
cred ca ce iti trebuie tie este "print merge" in corel; nu am mai folosit de ani de zile dar sa vad daca imi aduc bine aminte, oricum mai sapa si tu:
- iti faci seria respectiva in excel (ai grija sa nu depaseasca 100, corelul o sa crape)
- stergi celelalte sheeturi, si salvezi chestia asta "tab delimited"
- cred ca merge sa o salvezi si txt
- buun, acum tu in corel iti faci frumos un master, dimensiunea etichetei, fontul, culoare, dimensiune fontului bla bla...
- ei si acum lucrurile devin cam vagi, pt ca nu mai tin minte exact - selectezi textul, simplu cu click, te duci in meniu si vei gasi "print merge"
- de acolo urmeaza pasii respectivi, vei ajunge la un moment dat sa importi lista aia din excel, iar corelul iti va face in print preview (acolo unde impozitionezi) toate etichetele in ordinea seriei tale
- poti sa denumesti mai multe campuri: daca tu pe eticheta ai mai multe casute, faci in excel mai multe coloane
- a, da, nu uita in excel sa denumesti prima casuta din capul listei, ex: serie, gogu,.... cum vrei tu, important e sa o denumesti

Treaba este foarte simpla cand ajungi sa o cunosti, merge de minune, inseriezi ce vrei tu, poti avea o lista de nume, prenume, si cnp-ul respectiv, si sa faci o eticheta cu aceste campuri; imi pare rau ca nu imi aduc aminte exact, dar macar ti-am dat ideea.

Succes.

#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Hehe, si eu am lucrat odata la tipografie. :P
Fa-le seriile in Excel. Tiparesti biletele sau ce sint alea, apoi seriile la imprimanta.
Sau citeste astea: http://coreldraw.com...ums/t/4839.aspx

Edited by queensoft, 07 August 2008 - 15:38.


#6
slodeth2002

slodeth2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2008
Gata am rezolvat-o, am gasit un programel de 600 kb care imi genereaza numerele, iar apoi le rezolv cu Print Merge. M-am chinuit 2 ore pana sa inteleg cum merge treaba. Va multumesc mult de tot!  :OK: :kisstogether:

#7
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007

 slodeth2002, on Aug 8 2008, 09:41, said:

am gasit un programel de 600 kb care imi genereaza numerele....

pai noua nu ni-l spui? :)

#8
slodeth2002

slodeth2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2008
L-am atasat aici. Scz nu are 600kb are defapt 6kb :notangel:
Spor la treaba baieti!  :thumbup:

PS: Programelu mai e postat pe aici nu am folosit search-ul inainte sa intreb.

Attached Files


Edited by slodeth2002, 09 August 2008 - 10:05.


#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sau poti face in icsel inserierea...nume, adrese sau ce vrei sa contina eticheta. Poti face cate campuri de generare vrei. Apoi salvezi totul ca text (tab delimited). Incarci fisierul text in corel la print merge si inserezi campurile de generare acolo unde vrei tu. Dupa care perform print merge In functie de performantele sistemului poti da mai mult sau mai putin la "inseriat". Eu am dat maxim 5.000 (cinci mii).

#10
printdigital

printdigital

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2011
Da exista chiar online o aplicatie simpla php care genereaza serii exact asa cum trebuie in special ptr bilete, invitatii.
Du-te pe seriatorul numeric e simplu de folosit. Mai sunt si altele pe acolo nu doar generatorul de numere in serie. Cand am de printat bilete de balul bobocilor de exemplu din cateva clickuri am seriile necesare si apoi le printez din Corel cu print merge

#11
luca-luca123

luca-luca123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2014
Si daca am nevoie de 4 serii pe coala cum fac?

Iar seriile nu sint la fel. Ex.       01  51  101  151

Sa pot printa 50 de coli iar o serie sa mearga de la 1-50  alta de la 51-100,  101-150,  151-200

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Ca sa printezi asa cum vrei, folosesti print merge. Ai acolo niste optiuni pentru crearea de campuri pe layoutul stabilit. In asa fel toate campurile care sunt unul sub altul in calupul de 50 de pagini au numerele de la 1-50, Daca folosesti 4 campuri pe un A4 x 50 pagini vei avea 200 de  bilete numerotate de la 001 la 200. Doar le tai in 4 si le capsezi.

Simplu!

#13
luca-luca123

luca-luca123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2014
Imi pare rau dar nu ma descurc. Daca se poate mai explicit. Mersi mult, deocamdata.

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
uite schema

Attached Files



#15
luca-luca123

luca-luca123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2014
Bine, dar nu ma descurc cu setarile. Cu setarile as dori ajutor. Mersi inca o data.

#16
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 luca-luca123, on 08 februarie 2014 - 07:22, said:

Bine, dar nu ma descurc cu setarile. Cu setarile as dori ajutor. Mersi inca o data.
Vezi ca ai PM

#17
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 14.03.2006
Si eu folosesc la inserierea facturilor, chitantelor etc Corel, cu generarea seriilor direct, fara Excell. Acum m-am lovit insa de o problema: am serii de 8 cifre, iar in Corel vad ca se poate doar pana la 6 (gen 00000x). Ma puteti ajuta cum fac seriile din Excell, probabil acolo ma lasa la 8 cifre, am cautat cate ceva dar ma cam preseaza timpul. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate