Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gerber; Lectra; Investronica; ....etc

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Salutare, pentru ca sunt tot mai multi oameni care ma intreaba cum poate sa invete un program de constructii de tipare pentru industria textila, am sa deschid acest topic (sper sa nu mai fie altul similar, eu nu l-am gasit).
Sper sa ne intalnim cat mai multi Constructori de tipare, si Gradatori cu experienta pentru a impartasii si celorlalti care acum incep sa intre in aceasta lume. sa ne ajutam intre noi cu schimburi de documentatii...etc.
Despre mine:
Am folosit un programul CAD AccuMark de la Gerber timp de 4ani.
Cunosc Gerberul destul de bine. L-am si predat o perioada.
In prezent folosesc Modulul Modaris de la Lectra.


Am sa revin cu ceva documentatii despre Gerber, pentru ca am fost intrebat.

#2
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
As vrea sa intreb persoane care stiu mai multe sisteme(lectra,gemini,gerber,assyst,investronica...)
si au lucrat in ele...care ar fi cel mai greu de invatat ?care sunt mai complete?Plusuri si minusuri unul fata de celala
  
As dori contra cost sa gasesc o persoana care ar fi dispusa sa ma invete GERBER!!!De preferat sa fie din Cluj sau Alba

Edited by blacoco, 31 July 2008 - 20:27.


#3
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008

 blacoco, on Jul 31 2008, 21:15, said:

As vrea sa intreb persoane care stiu mai multe sisteme(lectra,gemini,gerber,assyst,investronica...)
si au lucrat in ele...care ar fi cel mai greu de invatat ?care sunt mai complete?Plusuri si minusuri unul fata de celala
  
As dori contra cost sa gasesc o persoana care ar fi dispusa sa ma invete GERBER!!!De preferat sa fie din Cluj sau Alba


Un exemplu cat de usor poti face modificari in lectra chiar daca sunt impicate mai multe piese.Plus o functie pe care o are lectra si nu o are niciun sistem din ce stiu eu,print.Cu culoarea MOV iti arata cum a fost la inceput fara sa fii nevoit sa suprapui piese.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   123.42K   140 downloads


#4
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Iata o prima introducere in folosirea programului AccuMark.


 blacoco, on Aug 5 2008, 20:32, said:

Un exemplu cat de usor poti face modificari in lectra chiar daca sunt impicate mai multe piese.Plus o functie pe care o are lectra si nu o are niciun sistem din ce stiu eu,print.Cu culoarea MOV iti arata cum a fost la inceput fara sa fii nevoit sa suprapui piese.

Functia print di Lectra nu exista in Gerber din cate stiu eu. Eu nici in Lectra nu o folosesc pt ca ma incurca.
Cred eu ca este suficient sa vezi diferenta dintre linia veche si cea noua doar atunci cand faci schimbarea, lucru posibil si in PDS-ul de la gerber.


iata un exemplu:

Attached Files



#5
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008

 stefyb2003, on Aug 6 2008, 00:15, said:

Iata o prima introducere in folosirea programului AccuMark.




Functia print di Lectra nu exista in Gerber din cate stiu eu. Eu nici in Lectra nu o folosesc pt ca ma incurca.
Cred eu ca este suficient sa vezi diferenta dintre linia veche si cea noua doar atunci cand faci schimbarea, lucru posibil si in PDS-ul de la gerber.


iata un exemplu:
Sunt de acord dar as vrea sa vad o modificare in PDS la fel ca si in imaginea pe care am postat-o mai sus in care sunt implicate 2 piese,iar modificarea
este aplicata la amandoua simultan.
La o singura piesa separat e simplu.Dar daca as vrea sa fac in PDS cum am facut in lectra sunt in ceata.mary din lectra=geom in pds daca nu ma insel.

Edited by ploiesteanu, 06 August 2008 - 05:51.


#6
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 blacoco, on Aug 5 2008, 22:30, said:

Sunt de acord dar as vrea sa vad o modificare in PDS la fel ca si in imaginea pe care am postat-o mai sus in care sunt implicate 2 piese,iar modificarea
este aplicata la amandoua simultan.
La o singura piesa separat e simplu.Dar daca as vrea sa fac in PDS cum am facut in lectra sunt in ceata.mary din lectra=geom in pds daca nu ma insel.

Salutare,
Asa cum am mai spus cele doua soft-uri de care vorbim sunt diferite , atat in functii cat si in modul de utilizare.
Nu poti face cu unul tot ce poti face cu celalalt :console: , dar sunt functii alternative.
Din pacate eu nu lucrez cu Expert-ul in Modaris, ceea ce am vazut ca tu ai, mentionez acest lucru pentru ca in Lectra, daca nu ai Expert-ul nu poti face modificari la mai multe piese odata, decat daca acestea au fost importate si lucrate initial cu Expert, acestea avand dependenta creeata deja.
Functia "Walk piece" , din >>> Piece / Modify piece (Gerber), este echvalentul la mary + walking din F8 (Lectra), de fapt numai pentru walking pentru ca "mary" si "divorce" nu-ti este de folos in Gerber, ca nu ai pagini separate ca in Lectra si poti suprapune piesele direct cu mouse-ul.
(Paginile separate,  :angry: o alta inventie rudimentara a francezilor!)
Trebuie sa-ti mai spun ca in Gerber se lucreaza f mult cu mouse-ul iar atunci cand activezi o functie, in dreapta sus este o casuta in care i-ti scrie ce pas sa urmezi.............asadar i-ti da mura in gura. Iar "confirmarea" se face cu click dreapta in ecran apoi OK. Tot prin confirmare se poate anula ultima functie, sau click dreapta in ecran apoi CANCEL.
stiu ca mi-ai mai pus cateva intrebari , dar le-am pierdut ( :D sorry, dar te rog sa le mai pui aici pe forum , ca pe mess, se pierd daca intru pe mai multe comp.  :confused: )
Mai sunt cateva aspecte pe care trebuie sa le sti de la inceput , legate de firul drept. altfel risti sa faci mari greseli , si banuiesc ca nu vrei asa ceva. Vom discuta depre asta data viitoare.
:wave:

#7
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Salut.Majoritatea functilor le cam stiu sa le folosesc.Le-am luat pe fiecare pe rand si am stat la ele pana le-am dat de cap,mai sunt cateva care nu imi iasa.
Dar o sa le reiau!Inca mai am de studiu sa le vad pe toate logic cap coada,dar nu o sa ma las pana nu le inteleg
Ce mi se pare greu in gerber e lucru cu punctele,pot pune un punct pe o linie dar imi pune un punct caracteristic,daca as vrea sa-mi puna punct final sa zicem sau sa-l transform pe cel  final in altfel de punct nu  imi iasa.
Ce nu reusesc sa inteleg e daca imi fac toate piesele ptr model,cum imi fac varianta in gerber?Ca sa-mi bag toate piesele in varianta?
Si firul drept nu am gasit inca,ce am vazut ca daca construiesc o piesa mi=l da implicit.

Si acum legat la modificarea mai multor piese in lectra.Crede-ma ca nu conteaza ce versiune ai,ce depente ai intre piese,totul e o smecherie care in
training nu te invata .Ideia e urmatoarea si e fff simpla,inserezi cu click dreapta cele 2 piese(daca te uiti bine la imag pe care am postat-o o sa vezi linia la placuta pe lateral s-a facut verde) si apoi modifici,si o sa vezi ca se muta amndoua,pot fi 3 ... ;)

#8
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 blacoco, on Aug 10 2008, 10:01, said:

Salut.Majoritatea functilor le cam stiu sa le folosesc.Le-am luat pe fiecare pe rand si am stat la ele pana le-am dat de cap,mai sunt cateva care nu imi iasa.
Dar o sa le reiau!Inca mai am de studiu sa le vad pe toate logic cap coada,dar nu o sa ma las pana nu le inteleg
Ce mi se pare greu in gerber e lucru cu punctele,pot pune un punct pe o linie dar imi pune un punct caracteristic,daca as vrea sa-mi puna punct final sa zicem sau sa-l transform pe cel  final in altfel de punct nu  imi iasa.
Ce nu reusesc sa inteleg e daca imi fac toate piesele ptr model,cum imi fac varianta in gerber?Ca sa-mi bag toate piesele in varianta?
Si firul drept nu am gasit inca,ce am vazut ca daca construiesc o piesa mi=l da implicit.

Si acum legat la modificarea mai multor piese in lectra.Crede-ma ca nu conteaza ce versiune ai,ce depente ai intre piese,totul e o smecherie care in
training nu te invata .Ideia e urmatoarea si e fff simpla,inserezi cu click dreapta cele 2 piese(daca te uiti bine la imag pe care am postat-o o sa vezi linia la placuta pe lateral s-a facut verde) si apoi modifici,si o sa vezi ca se muta amndoua,pot fi 3 ... ;)

Mi-a luat ceva timp sa descifrez ce ai scris mai sus :confuzzled: , apoi sa inteleg.
La gerber sunt 4 tipuri de puncte( uita de cele caracteristice, finale,.........etc. de la Lectra)
1. pct. de intersectie (intre doua segmente) de obicei in colturile piesei, dar nu numai. Acestea sunt marcate cu un triunghi.
2. pct. de curbura ( intre cele de intersectie) care nu se vad decat in momentul cand esti cu mouse-ul pe linie. Acestea sunt marcate cu un cerculet si nu se pot grada.
3. puncte de gradare . Acestea sunt marcate cu un patrat si se pot grada, la fel ca cele de intersectie  care in momentul aplicarii cotei de gradare i-si va schimba marcajul din triunghi in patrat.
4. Contrasemnele.
:OK:

 stefyb2003, on Aug 10 2008, 16:50, said:

Mi-a luat ceva timp sa descifrez ce ai scris mai sus :confuzzled: , apoi sa inteleg.
La gerber sunt 4 tipuri de puncte( uita de cele caracteristice, finale,.........etc. de la Lectra)
1. pct. de intersectie (intre doua segmente) de obicei in colturile piesei, dar nu numai. Acestea sunt marcate cu un triunghi.
2. pct. de curbura ( intre cele de intersectie) care nu se vad decat in momentul cand esti cu mouse-ul pe linie. Acestea sunt marcate cu un cerculet si nu se pot grada.
3. puncte de gradare . Acestea sunt marcate cu un patrat si se pot grada, la fel ca cele de intersectie  care in momentul aplicarii cotei de gradare i-si va schimba marcajul din triunghi in patrat.
4. Contrasemnele.
:OK:
In Gerber nu exista piesa fara fir drept. Eu am fost surprins cand am vazut ca Lectra poate sa si scoata la ploter fara fir drept.

#9
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
sal,nu reusesc sa transform un punct de gradare(patrat)intr-un punct de intersectie(triunghi).Ptr ca vreau sa modific o placuta de buzunar,si imi are punct de gradare la mijlocul ei,si nu pot muta thumbtacks mai incolo de punct.Ptr ca vreau thumbtacks sa fie in capatul placutei.
Un alt lucru care nu imi iasa,de ex modific spatele apoi suprapun spatele modificat cu cel nemodificat si dau sa-mi arate si multiplicarea,dar vreau sa-mi arate numai cateva marimi de la multiplicare si nu toate,cum fac?.In lectra e usor si o sa arat si o imagine sa ma fac mai bine inteles

 blacoco, on Aug 11 2008, 16:48, said:

sal,nu reusesc sa transform un punct de gradare(patrat)intr-un punct de intersectie(triunghi).Ptr ca vreau sa modific o placuta de buzunar,si imi are punct de gradare la mijlocul ei,si nu pot muta thumbtacks mai incolo de punct.Ptr ca vreau thumbtacks sa fie in capatul placutei.
Un alt lucru care nu imi iasa,de ex modific spatele apoi suprapun spatele modificat cu cel nemodificat si dau sa-mi arate si multiplicarea,dar vreau sa-mi arate numai cateva marimi de la multiplicare si nu toate,cum fac?.In lectra e usor si o sa arat si o imagine sa ma fac mai bine inteles

Attached Files

  • Attached File  ex.JPG   82.92K   68 downloads


#10
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 blacoco, on Aug 11 2008, 14:49, said:

sal,nu reusesc sa transform un punct de gradare(patrat)intr-un punct de intersectie(triunghi).Ptr ca vreau sa modific o placuta de buzunar,si imi are punct de gradare la mijlocul ei,si nu pot muta thumbtacks mai incolo de punct.Ptr ca vreau thumbtacks sa fie in capatul placutei.
Un alt lucru care nu imi iasa,de ex modific spatele apoi suprapun spatele modificat cu cel nemodificat si dau sa-mi arate si multiplicarea,dar vreau sa-mi arate numai cateva marimi de la multiplicare si nu toate,cum fac?.In lectra e usor si o sa arat si o imagine sa ma fac mai bine inteles
sal, Ca sa transformi din pct patrat in triunghi trebuie sa unesti cele doua segmente, practic patratul i-ti arata intersectia dintre doua segmente (adica acolo linia este taiata). Foloseste functia "Combine / Merge" din Line- Modify Line, ca sa unesti cele doua linii.

In gerber vezi toate masurile la multiplicare. Daca vrei sa verifici o alta masura poti sa-ti aduci in ecran numai masura respectiva.
De ex: daca baza este 38 si setul de marimi de la 32 la 48. poti sa aduci masura 44 si sa o verifici separat.

#11
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Sal.Sa inteleg ca nu pot vedea doar anumite marimi cand dau sa-mi arate multiplicarea.Automat mi le arata pe toate?Vream sa ma verific daca evntual fac o modific  la o piesa,sterg puncte... sa o suprapun cu cealalta nemodificata si sa vad daca nu mi s-a intamplat ceva cu multiplicarea.Sa nu-mi faca surprize.
Mi-e frica ca nu cumva din greseala sa se modifice multiplicarea si eu sa nu-mi dau seama

Varianta de mai jos o vad greoaie,si cere mult timp
"daca baza este 38 si setul de marimi de la 32 la 48. poti sa aduci masura 44 si sa o verifici separat. "
In lectra le suprapui una peste cealalta dai f9 si vezi la amndoua piesele cum merge multiplicarea,daca eventula a luat-o razna .



Vreau sa arat un exemplu in lectra cat de usor strici gradarea,daca nu stii sa te verifici.Am modificat un punct(din developed,l-am facut punct caracteristic) ,baza ramane la fel dar in momentul in care le suprapui si dai f9 o sa ai surpriza ca la piesa la care ai transformat punctul, gradarea s-a schimbat prin transformarea punctului.Si nu vrea sa mi se intample in Gerber asa ceva!

Am multiplicat punctul(triunghiul,dar nu mi s-a scimbat in patrat).Unde gresesc?

Attached Files

  • Attached File  ex.JPG   126.3K   37 downloads


#12
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 blacoco, on Aug 12 2008, 13:35, said:

Sal.Sa inteleg ca nu pot vedea doar anumite marimi cand dau sa-mi arate multiplicarea.Automat mi le arata pe toate?Vream sa ma verific daca evntual fac o modific  la o piesa,sterg puncte... sa o suprapun cu cealalta nemodificata si sa vad daca nu mi s-a intamplat ceva cu multiplicarea.Sa nu-mi faca surprize.
Mi-e frica ca nu cumva din greseala sa se modifice multiplicarea si eu sa nu-mi dau seama

NU poti vedea ca in Modaris doar anumite masuri, cel putin din cate stiu eu , poate la versiunile mai avansate.
Varianta de mai jos o vad greoaie,si cere mult timp
"daca baza este 38 si setul de marimi de la 32 la 48. poti sa aduci masura 44 si sa o verifici separat. "
In lectra le suprapui una peste cealalta dai f9 si vezi la amndoua piesele cum merge multiplicarea,daca eventula a luat-o razna .

Da , asa este , dar parerea mea este ca acest lucru nu trebuie facut mereu. numai in cazuri speciale.
Oricum in Gerber ai acel "Warning" in care esti avertizat atunci cand faci o modificare la masura de baza si se modifica si gradarea. La Lectra nu am intalnit.


Am multiplicat punctul(triunghiul,dar nu mi s-a scimbat in patrat).Unde gresesc?

Asa cum spuneam mai sus vis-a-vis de puncte. Punctele care sunt multiplicate capata forma de triunghi.
Cele cu forma de patrat, vizibile pe piesa, sunt capete de segment iar in momentul in care le gradezi ele se transf in triunghi. (spun asta din aducere aminte, ca nu pot verifica acum).
Daca vrei sa transformi acel pct in capat de segment in cazul in care nu este, atunci trebuie sa tai linia in acel pct. cu functia "Split line".


#13
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Daca ceva nu mi-a placut in lectra, sa vad puncte inutile pe pise!De multe ori mi s-a intamplat ca in momentul in care desprindeam o bucata dintr-o piesa
,piesa desprinsa sa fie plina de puncte caracteristice(punctele curbe se transforma in puncte caracteristice).Intodeauna stergeam la ele,lasand doar de care era nevoie!Bineinteles ca in momentul in care stergi puncte se schimba forma la linie si ca sa ramana neschimbata,puneam in jurul punctului pe care vream sa-l sterg,puncte curbe!

Ce nu imi place deloc la gerber,NU EXISTA ATRACTIE LA PUNCTE.Daca duci un segment dintr-un punct in altul,nu prinde punctele!
      Daca pun un  MARK X POINT pe o linie,imi pune un punct in forma de x,cum pot sa-l schimb,fie in triunghi,fie in patrat?


Dupa ce am facut toate piesele de care am nevoie la un model, cum fac varianta in gerber?

#14
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 blacoco, on Aug 13 2008, 15:57, said:

Daca ceva nu mi-a placut in lectra, sa vad puncte inutile pe pise!De multe ori mi s-a intamplat ca in momentul in care desprindeam o bucata dintr-o piesa
,piesa desprinsa sa fie plina de puncte caracteristice(punctele curbe se transforma in puncte caracteristice).Intodeauna stergeam la ele,lasand doar de care era nevoie!Bineinteles ca in momentul in care stergi puncte se schimba forma la linie si ca sa ramana neschimbata,puneam in jurul punctului pe care vream sa-l sterg,puncte curbe!

Ce nu imi place deloc la gerber,NU EXISTA ATRACTIE LA PUNCTE.Daca duci un segment dintr-un punct in altul,nu prinde punctele!
      Daca pun un  MARK X POINT pe o linie,imi pune un punct in forma de x,cum pot sa-l schimb,fie in triunghi,fie in patrat?


Dupa ce am facut toate piesele de care am nevoie la un model, cum fac varianta in gerber?

!!!!!!!!!Nu ne mai ajuta si pe noi nimeni pe forumul asta!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!Haideti fratilor sa ne adunam mai multi, ca vorba aia"ude-s doi puterea creste"

Acum sa revenim la subiect.
Sunt coplet de acord cu tine ref. la puncte inutile, si aici as mai adauga piese deschise, colturi care nu pastreaza aceeasi gradare pe linia de taiere ca cea de la linia de coasere. Toate acestea fac Lectra un sistem foarte vulnerabil si greu de utilizat, se pierde foarte mult timp si munca la toate aceste "hibe de sistem" poate ma aud cei de la lectra si fac ceva in aceasta privinta. Si mai trebuie sa mentionez aici modalitatea ciudata de a salva un model , acele cai pe care trebuie intotdeauna setate la fiecare model in parte.

I-mi permit sa te contrazic si sa spun ca exista atractie la puncte , si inca ff precisa. Dar trebuie un pic de exercitiu.
atunci cand vrei sa selectezi un pct. trebuie sa apesi pe linia gazda , in apropierea lui(sa zicem de la aprox 1cm in sus) si tot secretul este sa nu dai drumul la click pana cand nu ai selectat punctul dorit. acest lucru este posibil indiferent de ce distanta este intre puncte. La lectra daca ai pct f apropiate este aproape imposibil sa seletezi cu precizie un pct.

Varianta din Lectra are ca echivalent Modelul in Gerber . Creezi un model, sau cate vrei, bagi piesele in el, setezi de cate ori fiecare piesa , pui un atribut pt tipul de testura (analitic cod in Lectra) apoi salvezi cu denumirea mod respectiv.
poti creea mai multe mod pt un tipar. De ex: mod pt tipare serie 0,  mod pt productie, pe diferite contractii, pt dunga , carou plain , cu sens,......etc.

#15
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Blacoco a zis:

"colturi care nu pastreaza aceeasi gradare pe linia de taiere ca cea de la linia de coasere.???Aici nu inteleg
Nu imi poti arata un exemplu,sau mai multe detalii?

Varianta din Lectra are ca echivalent Modelul in Gerber . Si cum creez varianta in gerber?

Oricum dupa parerea mea,intre lectra si gerber.....Votez ptr lectra!1 Modificarile se fac
mult mai usor in lectra 2 Te verifici usor.Si as vrea sa vad ca imi trimiti o modificare in
gerber in care sunt implicate 2 piese sau mai multe si le modifici simultan pe toate!oricum,
amandoi suntem subiectivi.Tu ai lucrat multi ani in gerber,dupa cativa ani in lectra asa fi curios
daca o sa ramai cu aceasi convingere"



Ref la coltturi- am pus un exemplu in attach. Singurul remediu pe care eu l-am gasit , a fost sa lucrez la acele piese pe linia de taiere.
Daca ai alta solutie , te rog posteaza aici.

Am sa postez un exemplu cum sa creezi un model in Gerber. Trebuie sa-mi fac un pic de timp pt asta.......la capitolul asta stau cam rau. sper sa reusesc in urmatoarele 2 zile.

Din cate am inteles eu de la tine, vrei sa inveti Gerber. Sfatul meu >> atunci invata-l si pe urma sa tragi concluzii si faci comparatii.
Tu deocamdata inveti singur acest sistem si asta este greu. Sunt multe lucruri pe care trebuie sa ti le arate cineva ca sa poti invata corect. Pentru ca asta este ideea sa inveti sa lucrezi corect sa nu faci greseli.
Daca nu inveti corect e clar ca o sa dai vina pe Sistem. I-ti spun asta pt ca am trecut si eu prin asa ceva.
Nu te hazarda sa tragi concluzii pripite.
Eu nu sunt 100% fan Gerber , sunt lucruri care i-mi plac la Lectra si sunt lucruri care i-mi plac la Gerber.
Dar eu iau sistemele asa cum sunt ele. important este sa faci treba cu fiecare din ele.
Poate mai tarziu vom face si niste comparatii. Dar acum nu este cazul.


PS: te rog incearca sa postezi aci pe forum si nu pe mess. Merci

Attached Files



#16
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Lectra,gerber,investronica,assyst,gemini toate sistemele sunt OK,si nu ai ce le baga de vina ,sunt convins de asata.Daca as baga ceva de vina ar fi utilizatorului ca nu-l cunoaste!Ce poti face intrunul din sisteme,clar poti face si in celelalte dar in alt mod sunt convins de asta!E greu cand treci de la un sistem la altul,ptr ca cel putin pana ajubgi sa-l inveti nu faci decat comparatii,ca la mine cutare....era mai usor.Si cum ai zis si tu fiecare are plusuri si minusuri.Dar pana acolo sa zici ca nu e bun sistemul respectiv e cale lunga,eventual nu e buna mintea utilizatorului.
     Si in viata un lucru cat de greu e dupa ce-l stii iti pare usor,greul e pana il stii.Apoi incepe distractia........

#17
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Un program sa vezi toate persoanele care stau pe invizibil pe msg!

You can use the following serial number to unlock the trial version:
F021D2BAF52E4137

 blacoco, on Aug 19 2008, 17:34, said:

Un program sa vezi toate persoanele care stau pe invizibil pe msg!

You can use the following serial number to unlock the trial version:
F021D2BAF52E4137


 blacoco, on Aug 19 2008, 17:53, said:

Un program sa vezi toate persoanele care stau pe invizibil pe msg!

You can use the following serial number to unlock the trial version:
F021D2BAF52E4137
Nu pot sa-l incarc,dar programul se numeste BuddyCheck!

#18
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
"NU poti vedea ca in Modaris doar anumite masuri, cel putin din cate stiu eu , poate la versiunile mai avansate."

1 Se poate vedea la versinea pe care o am eu:View-Grade-Show Selected Sizes!Alegi cu control ce marimi sa iti apara!
2 Si ca sa aiba o linie atractie la puncte trebuie sa fie selectat  GEOM!Si  atunci linia merge din punct in punct,si nu pe langa punct
Inca tot nu am descoperit cum sa fac o varianta in gerber!

Attached Files

  • Attached File  ex.JPG   104.46K   38 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate