Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scotia...

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

 nniki, on 4th September 2011, 21:10, said:

Salut, ce single malt-uri ai luat si cam la ce preturi? Ai gustat din ele, ce recomanzi?

Am baut: Glenmorangie, Aberlour si Glenfiddich (astea sunt din Highlands -Speyside), Talisker (din Skye Island - un pic mai afumat), Lagavulin (Islay), Glenkinchie (langa Edinburgh).
Pretul depinde de cat de mult a stat la maturat whisky-ul. Cele de 10 ani sunt mai ieftine (25-40 lire) iar cele peste 12 ani mai scumpe.
Mie imi plac cele din insule Talisker sau Lagavulin. Au o aroma de afumat si sunt un pic mai aspre. Din Speyside imi place Aberlour. Nu sunt un cunoscator. Am descoperit single malt-ul in 2008 cand am fost in Scotia si de atunci nu prea ma mai incanta altele. Mai greu cu cumparatul ca sunt cam scumpe. Da de o sticla pe luna tot gasesc bani :-).
Daca mergi la Edinburgh la muzeu o sa degusti din mai multe zone si o sa iti poti face o idee despre fiecare zona.

#56
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 iced_earth, on 8th September 2011, 09:36, said:

Am baut: Glenmorangie, Aberlour si Glenfiddich (astea sunt din Highlands -Speyside), Talisker (din Skye Island - un pic mai afumat), Lagavulin (Islay), Glenkinchie (langa Edinburgh).
Pretul depinde de cat de mult a stat la maturat whisky-ul. Cele de 10 ani sunt mai ieftine (25-40 lire) iar cele peste 12 ani mai scumpe.
Mie imi plac cele din insule Talisker sau Lagavulin. Au o aroma de afumat si sunt un pic mai aspre. Din Speyside imi place Aberlour. Nu sunt un cunoscator. Am descoperit single malt-ul in 2008 cand am fost in Scotia si de atunci nu prea ma mai incanta altele. Mai greu cu cumparatul ca sunt cam scumpe. Da de o sticla pe luna tot gasesc bani :-).
Daca mergi la Edinburgh la muzeu o sa degusti din mai multe zone si o sa iti poti face o idee despre fiecare zona.

single malt - imi lasa gura apa :) - laphroaig e preferatul meu

ma chinui de 2 ani sa ajung in scotia dar nu reusesc..... sper ca la anu' sa merg.

care-i treaba cu festivalul din edinburgh - vad ca este teatru, muzica, dans.... a fost cineva?

#57
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
se pare ca in vara o sa ajung ptr. cateva zile in aberdeen - imi poate recomda cineva ce e de vazut prin zona?
multumesc anticipat,

#58
laur09

laur09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.02.2012

 benji81, on 14th March 2012, 15:35, said:

se pare ca in vara o sa ajung ptr. cateva zile in aberdeen - imi poate recomda cineva ce e de vazut prin zona?
multumesc anticipat,
iti zic eu dar pe 30 aprilie ca atunci ajung..am mai fost dar acum vreo 4 ani,dar nu-mi amintesc decat stadionul si o Biserica romaneasca la care am fost

#59
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
N-a mai fost nimeni prin Scotia??

#60
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Poate ajung si eu pe la anul in primavara. Vremea e capricioasa mereu, dar vreau sa fie totul verde. Cum e prin aprilie?

#61
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 popovicias, on 14 octombrie 2013 - 19:00, said:

Poate ajung si eu pe la anul in primavara. Vremea e capricioasa mereu, dar vreau sa fie totul verde. Cum e prin aprilie?


Cred ca prin aprilie ploua.
E de preferat sa mergi in iunie sau septembrie, localnicii spun ca sunt cele mai insorite luni, cu ploile cele mai putine.
Noi am fost la sfarsitul lui iunie si nu am avut nicio zi de ploaie, ca sa nu mai spun ca (pentru mine :D) a fost cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o vreodata.
Daca poti, mergi si in Insula Mull :heart:

#62
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am gasit bilet pt. Aprilie 2014 OTP-Edinburgh cu Klm cu escala la Amsterdam, ore decente la 257Euro.
Este un pret bun?
Voi cu ce ati mers si cat a costat biletul?

 Enigel, on 15 octombrie 2013 - 07:52, said:



Cred ca prin aprilie ploua.
E de preferat sa mergi in iunie sau septembrie, localnicii spun ca sunt cele mai insorite luni, cu ploile cele mai putine.
Noi am fost la sfarsitul lui iunie si nu am avut nicio zi de ploaie, ca sa nu mai spun ca (pentru mine Posted Image) a fost cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o vreodata.
Daca poti, mergi si in Insula Mull Posted Image

Da, abia astept sa merg. Anul asta am fost in Irlanda si mi s-a parut super. Apropos, seamana cu Irlanda la peisaje domoale si flora?
In Irlanda anul acesta la sf. lui Aprilie nu era totul inverzit. Un localnic imi spunea ca este ceva special, ca este cam cum 3 sapt. natura in urma.
In scotia in Aprilie este  totul verde oare? Nu ma refer la pajisti care sunt mereu verzi ci la copaci, paduri.

Referitor la ploaie vad ca pe bbc la mediile anuale este cam la fel in fiecare luna. Doar orele de lumina si temperatura difera ... :) http://www.bbc.co.uk/weather/2650225

#63
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 popovicias, on 15 octombrie 2013 - 09:38, said:

Am gasit bilet pt. Aprilie 2014 OTP-Edinburgh cu Klm cu escala la Amsterdam, ore decente la 257Euro.
Este un pret bun?
Voi cu ce ati mers si cat a costat biletul?


Noi am fost in 2011, nu mai tin minte cat a costat avionul, da' mi se pare pret bun 257 Euro.

Am fost si in Irlanda, dar nu mi s-a parut ca seamana cu Scotia. Irlanda e mai incopacita :D, adica are mai multi copaci, nu vezi in principal dealurile alea golase.
Si nu cred ca in aprilie e totul inverzit nici in Scotia...

a, popvicias, e cineva pe forum care a locuit in Scotia, cred ca il poti intreba una alta pe PM. E vorba de danmonty.

#64
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Enigel, on 15 octombrie 2013 - 07:52, said:



Cred ca prin aprilie ploua.
E de preferat sa mergi in iunie sau septembrie, localnicii spun ca sunt cele mai insorite luni, cu ploile cele mai putine.
Noi am fost la sfarsitul lui iunie si nu am avut nicio zi de ploaie, ca sa nu mai spun ca (pentru mine Posted Image) a fost cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o vreodata.
Daca poti, mergi si in Insula Mull Posted Image

Din ce am gasit pe net, se pare ca in iulie - august ar fi cea mai buna vreme pentru a vizita Scotia. Cum august este o luna de festivaluri in Edinburgh, cu preturi imense la cazare, ma gandeam ca in iulie ar fi perfect. As vrea sa merg la anu', tarifele la biletele de avion sunt cam pe la 250-250 EUR de persoana cu KLM (destul de mari dpmdv), insa nu sunt decis in privinta transportului prin Scotia si rog sfaturi: cu masina inchiriata mi se pare destul de dificil, avand in vedere ca n-am condus niciodata invers asa ca ma gandesc ca trenul ar fi varianta perfecta. Totusi liniile ferate sunt destul de limitate... as avea sanse sa vad ce este esential, calatorind doar cu trenul? (ma rog, am vazut ca in train pass sunt incluse si niste autobuze si ferry catre doua insule).

Multumesc!

#65
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Noi am fost in Scotia anul acesta in la inceputul lui mai,daca as mai merge as alege sa merg putin mai tarziu.Si e impropriu sa spun ca am fost in Scotia,cand ea e mare,frumoasa, de vizitat peste tot+insule ,iar noi am fost doar in Edinburgh,Glasgow si North Berwich..
Am fost la Londra cu avion si de acolo am luat busul-a fost o varianta de compromis,dar era mult mai ieftin decat trenul si am calatorit noaptea,astfel incat am economisit 2 nopti de cazare-caci apoi ne-am intors in L unde am continuat vacanta. Nu am mers cu masina caci nu avea sens,transportul in comun e foarte bine pus la punct,trenuri +busuri-care sunt putin mai ieftine,dar merg bine si conditiile sunt ..europene..dar depinde foarte mult de cat vrei sa stai acolo si ce anume vrei sa vizitezi.
Intrebati-ma ce vreti sa mai stiti,ca eu daca ma apuc scriu despre Scotia la nesfarsit...Este superba,am cel putin 3 vacante in cap care sa fie tot in Scotia,dar in alte zone..Si acolo cred ca ar fi necesara masina..

Edited by piticutz82, 15 October 2013 - 10:30.


#66
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 piticutz82, on 15 octombrie 2013 - 10:28, said:

Noi am fost in Scotia anul acesta in la inceputul lui mai,daca as mai merge as alege sa merg putin mai tarziu.Si e impropriu sa spun ca am fost in Scotia,cand ea e mare,frumoasa, de vizitat peste tot+insule ,iar noi am fost doar in Edinburgh,Glasgow si North Berwich..
Am fost la Londra cu avion si de acolo am luat busul-a fost o varianta de compromis,dar era mult mai ieftin decat trenul si am calatorit noaptea,astfel incat am economisit 2 nopti de cazare-caci apoi ne-am intors in L unde am continuat vacanta. Nu am mers cu masina caci nu avea sens,transportul in comun e foarte bine pus la punct,trenuri +busuri-care sunt putin mai ieftine,dar merg bine si conditiile sunt ..europene..dar depinde foarte mult de cat vrei sa stai acolo si ce anume vrei sa vizitezi.
Intrebati-ma ce vreti sa mai stiti,ca eu daca ma apuc scriu despre Scotia la nesfarsit...Este superba,am cel putin 3 vacante in cap care sa fie tot in Scotia,dar in alte zone..Si acolo cred ca ar fi necesara masina..

Pentru vizita m-am gandit undeva la 8 - 10 nopti, iar ca locuri de explorat m-am inspirat de pe site-urile care ofera tururi, gen http://www.scottisht...asp?departure=1
Banuiesc ca astia ii duc pe turisti prin cele mai relevante locuri, atat cat ar incapea in 7-8 zile. Pentru mine aceste tururi nu reprezinta o optiune, avand destul de multe restrictii (de timp, de locatii de cazare sau financiare).
As vrea sa ajung pe insulele Skye si Lewis, prin Highlands (grosul excursiei), dar si pe coasta de est si bine'nteles in Edinburgh. Glasgow pare a fi un oras industrial, mai putin atractiv. Adica prefer o zi - doua in alta parte, decat sa bifez un oras.
Am gasit niste site-uri unde sunt listate foarte multe posibilitati de B&B, pe la 70-100 + EUR/noapte, conditii decente, in case la localnici Posted Image. Cred ca merg pe varianta asta, pentru ca hotelurile sunt destul de scumpe.
As vrea sa stiu daca planul meu ar fi realist, avand in vedere modalitatea de transport - cel de 8 zile din 15:: http://www.scotlandr...dom-of-scotland

Edited by stedan, 15 October 2013 - 10:52.


#67
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Dupa cum am spus,noi am stat foarte putin fata de ceea ce ofera aceasta zona.Insa am stat totusi 5 zile si n-am apucat sa facem multe din lucrurile pe care le planuiam.
Sa-ti dau un exemplu:Inverness. Era la 6 -7 ore distanta dus intors de Edinburgh si oricat ne-am straduit nu mai incapea,pentru ca deh,aveam cazare in Edinburgh.Am preferat mai degraba sa batem orasul in stanga si dreapta .La Glasgow am ajuns pentru ca pe acolo mergea ruta catre distileriile Glengoyne- pentru ca eram acolo am zis ca hai sa dam o tura de oras,dar nu se compara cu Ed. Si aici ar fi fost ideal sa mergem catre zona lacurilor,dar eram pe prea mare fuga,ne-ar fi trebuit cazare in zona si noi iarasi trebuia sa ajungem in Ed.ar fi fost perfecta o masina ca zona e de vazut.
Insa daca iti propui un traseu in care sa schimbi cazarea la 1-2 zile,atunci e perfect pt ce vrei tu si ai nevoie de masina.Sunt trenuri si busuri si ce vrei,dar nu prin toate localitatile mici ,pitoresti si must see trec la intervale convenabile.Spre exemplul: la o ora de Ed exista un orasel la mare,care se numeste North Berwich si e absolut super ,peste tot am l-am gasit fiind descris ca un must deoarece este tipic zonei din care face parte.Lipit de N Berwich exista Tantallon Castle ,pe care poate l-ai gasit deja pe site-uri si care ofera niste peisaje dramatice care merita toate pozele pe care le poti face.Ei bine,pana la N Berwich exista tren,dar de acolo faci cam o  ora pe jos pana la castel sau iei busul care vine din cand in cand si trece departe de zona centrala si etc.Si la intoarcere ultima cursa era la ora x,nu prea tarziu.Asa ca te limita in planurile pe care le-ai fi avut.Noi am reusit si asa si sa ajungem sa mancam homar pe bancile din port dupa planul meu idilic conceput de acasaPosted Image ,insa..mai stransi cu usa de timp..Si alea 3 min de mers cu busul au costat 3 lire,ca era tarif fix.
Sigur ca stim deja ca masina e cel mai usor mod de a calatori cand vrei sa faci asa multe in asa putin timp- pentru ca 10 zile in acest vcaz nu e prea mult,dar la ce preturi sunt ce naiba sa faci.Drumurile erau  bune,chiar si in zonele rurale si nu foarte aglomerat.Nu stiu cum e restul Scotiei,dar pot sa-ti spun ca in Ed &Glasgow traficul nu era sa te sperie,adica daca ai fost la Londra-nu te gandi la traficul de acolo,ca n-au legatura.Sigur totul depinde de buget si de posibilitatea de adaptare la condusul aceasta anormal pt noi..
Am facut si eu calcule pentru diverse tururi organizate si sunt cam scumpe,te poti descurca mai bine on your own,insa sa te documentezi fff bine de acasa,sa nu ajungi sa bajbai la fata locului.Oricum eu nu sunt adepta chestiilor organizate,prefer sa fac totul pe cont propriu.
Daca as merge iar- si acum cu discutia asta asa m-a prins un dor- as lua masina.Daca nu mi-as permite mai multe zile,atunci atat cat mi-as permite,insa as lua drumurile la rand ..dormind pe la hanurile locale..

Cred ca cel mai bine te apuci si scrii pe o foaie tot ce vrei sa vezi si ce exista acolo exact de vizitat,apoi vezi cat timp iti ia. Dupa care foloseste scotrail sa vezi cat costa si cum ai sta cu timpul...Apoi compara cu masina...Ce pot eu sa-ti spun este doar ca au fost zone unde am mers cu tren/bus si am regretat ca la un moment dat nu m-am putut da jos sa ma arunc in campul verde..
Dar pe de alta parte calatoritul cu trenul poate fi foarte romantic..Posted Image

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult,dar sper sa ajungi si sa vii inapoi cu multe informatii.

Edited by piticutz82, 15 October 2013 - 12:14.


#68
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 stedan, on 15 octombrie 2013 - 10:18, said:


Din ce am gasit pe net, se pare ca in iulie - august ar fi cea mai buna vreme pentru a vizita Scotia. Cum august este o luna de festivaluri in Edinburgh, cu preturi imense la cazare, ma gandeam ca in iulie ar fi perfect. As vrea sa merg la anu', tarifele la biletele de avion sunt cam pe la 250-250 EUR de persoana cu KLM (destul de mari dpmdv), insa nu sunt decis in privinta transportului prin Scotia si rog sfaturi: cu masina inchiriata mi se pare destul de dificil, avand in vedere ca n-am condus niciodata invers asa ca ma gandesc ca trenul ar fi varianta perfecta. Totusi liniile ferate sunt destul de limitate... as avea sanse sa vad ce este esential, calatorind doar cu trenul? (ma rog, am vazut ca in train pass sunt incluse si niste autobuze si ferry catre doua insule).

Multumesc!


stedan, noi am inchiriat masina. Ne place sa mergem multisor si sa facem opriri dese, de aia vrem de obicei masina.
Intr-adevar, e cam nepalcut condusul pe stanga, dar sa stii ca te obisnuiesti relativ repede, plus ca nu e chiar asa aglomerat.
Cu exceptia zonelor din preajma oraselor mari, sunt in general putine masini, chiar sunt multe zone unde trec masini atat de rar, incat e doar o singura banda de mers, iar pe stanga si pe dreapta sunt refugii - cine ajunge primul la un refugiu opreste si-l lasa sa treaca pe cel care vine din sens opus.
In zonele cu multe masini insa, mie mi s-a parut ca se conduce cam nebuneste, e plin de piloti amatori pe-acolo :D
A, da, iar motociclistii sunt de cosmar, astia care iti fac sa-ti stea inima prin Romania sunt niste molcuti pe langa scotieni =))

#69
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Voi ajunge in Scotia la inceputul lui Iunie, 8 nopti.
As avea o intrebare: Aberdeen merita vizitata? Sau sa renunt la zona respectiva?

In momentul actual planul turului (cu masina inchiriata) ar fi asa:

1. 17:30 aterizat la Edinburgh luat masina si plecat spre Aberdeen, innoptat Aberdeen
2. Aberdeen-> Inverness -> Isle of Skypes
3. Isle Of Skyles -> Ford William
4. Fort William -> Oban
5. ??
6. Oban -> Edinburgh (predat masina)
7 Edinburgh
8 Edinburgh (decolare la 11 AM)


Cum vi se pare asa in linii mari? Nu stiu exact pe unde voi innopta ci am doar punctele importante de atins.
Vad insa ca Aberdeen ma deviaza putin de la drum si l-as exclude. Ce parere aveti?

#70
gabinicola79

gabinicola79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2013
salut
e cineva aici pe forum care ajunge anul acesta la T in the Park? 11-13 iulie Kinross...

#71
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Legat de bani: voi scoate direct cu cardul lire de la bancomat (card visa electron BT in ron). Este vreo banca preferata sau vreuna pe care sa  o evit din cauza de comisione sau curs prost?
Ms.

#72
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013

 popovicias, on 29 decembrie 2013 - 18:03, said:

Voi ajunge in Scotia la inceputul lui Iunie, 8 nopti.
[....]

Cum vi se pare asa in linii mari? Nu stiu exact pe unde voi innopta ci am doar punctele importante de atins.
Vad insa ca Aberdeen ma deviaza putin de la drum si l-as exclude. Ce parere aveti?

Popovicias, ai ajuns pana la urma in Scotia? Cate zile, ce traseu ai facut, unde ai innoptat? Planuiesc si eu a vacanta pentru la anul si mi-ar prinde bine sa ma inspir din experientele altora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate