Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Scotia...

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
A fost careva in Scotia ? Recomandari despre hoteluri , locuri care merita vazute , preturi , etc. ? Nu-s snob dar am vazut aseara un film si aveau oamenii niste peisaje beton...

#2
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
bun topicul asta ca eu plec la Edinburgh Sambata si n-am mai fost in Scotia pana acum + iau avion pana la Londra si de acolo o sa ma duc cu trenul deci orice sfaturi,indicatii si pareri ar fi bine venite.Stiu ca Edinburgh e al 2lea cel mai vizitat oras din insula ,ca-i frumos,vreme instabila si alte chestii d-astea ce tin de statistici si carti dar o parere personala ceva ar fi draguta.Eu o sa stau la Express by Holiday Inn City ,a mai fost cineva acolo?O sa merg si intr-o excursie prin zona Inverness ,Loch Ness.....in nord ca e tare frumos din cate stiu eu.

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu esti snob si nu-i minciuna ... uite aici un set de super poze din scotia : http://www.pbase.com/paskuk/scotland

si eu vreau sa ajung, dar nu inca :)

#4
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
entity : esti citit pe forum p-acilea , sa nu ne lasi la greu...ia reportofon cu tine sau pix si hartie pentru ca vrem sa stim tot : costuri , conditii in aeroportul londonez , cum e Edinburgul , vremea , oamenii cum se poarta , chestii de-astea...

#5
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
^ cu siguranta o sa-mi postez parerile si experientele avute pe acolo cand ma intorc :D .

Chiar nu a fost nimeni de pe aici in Scotia? Ah,pacat ca ar fi fost interesant sa citesc niste opinii inainte sa plec.

#6
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Prietene , cin-sa mearga in Scotia ? Ca la cat costa treaba , chiar daca mi-au placut pozele si filmele si toate alea , trebuie sa declin macar pana termin de vazut Europa si de dus copilul la Disneyland...orice sejur include Anglia ( cu excursiile de rigoare ) , tine vreo 7-12 zile , pentru o persoana n-am vazut mai ieftin de 800-1300 euro si tre sa-ti iei si partenera de viata...zic ca pentru 2 oameni plus bani in buzunar pentru diverse fara 3000 euroi nu prea au cum ajunge pe acolo...parerea mea ! De-aia esti un norocos si trebuie sa ne spui ce si cum !!

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
eu merg in Edinburgh,Londra si Amsterdam cu circa 4000 de Euro(2 persoane) cu avion inclus Bucuresti-Londra si Munchen-Bucuresti,21 de zile (6 Edinburgh,7 Londra,6 Amsterdam,2 Munchen),hotel 3,4 stele(chiar 5 la Amsterdam ca era la oferta).La asta se adauga Interrailul.Chestia e ca am facut rezervarile foarte devreme,inca de prin Mai si am avut noroc ca unele hoteluri aveau chiar si niste promotii iar avionul cu British si Tarom l-am scos pe la 200 Euro de persoana.E o suma mare dar e o excursie lunga si pe care mi-o doream de mult si tineam sa merg in conditii cat mai civilizate.

Edited by entity22, 16 July 2008 - 17:01.


#8
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Sa nu uiti ca ai promis sa ne povestesti ce si cum, la intoarcere. Si noi suntem interesati de Scotia, in principiu, asa ca ai mai putea ajuta si pe altii sa se hotarasca.
Vezi ca fac socoteala cand trebuie sa va intoarceti si te bantui cu mass-uri! :D

#9
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
sunt in Edinburgh de aproape 5 zile,maine plec spre Londra si m-am gandit ca daca tot am niste timp liber sa postez asa "la cald" . E foarte frumos,orasul e mic,cochet,plin de turisti. E scump dar nu la fel de scump ca Londra(ex : o apa la 750 ml e intre 90pence si 1.90 depinde de locatie),poti sa-ti iei cate ceva si mancarea pt 2 persoane poate sa fie intre 10 si 30 lire cat sa te saturi. Oamenii sunt foarte draguti,am vazut cativa beti dar nu am vazut dubiosi si transportul in comun se face cu autobuzul,foarte foarte usor si bine.Tot centrul este de batut cu piciorul.Eu am prins si vreme foarte buna,primele 2 zile frig(chiar si 14 C) dar soare (a plouat de vreo 3 ori cate 5 minute si apoi soare)

#10
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Vacanta placuta in continuare! Cand te intorci, te asteptam sa detaliezi cum ai reusit sa planifici o astfel de vacanta cu o suma rezonabila. Observasem la un moment dat anul asta ( am avut si noi in plan sa mergem in Scotia ) ca numai avionul era in jur de 900 euro/persoana...

#11
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
hello !! 4000 de europeni e rezonabil pentru o excursie de cateva zile ??? esti baiatul lu Rockfeller , cumva ? 95 din 100 de romani cu acesti bani se duc 7 zile in Antalya ( 1500 euro ) la ultra all inclusive , 5-7 zile intr-o insula greceasca ( Rhodos , Creta , etc. ) - 2000 euro si le raman bani si pentru revelionul 2009...

#12
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
@asus: si problema ta este????

#13
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
poate nu ai retinut>entity pleaca 21 de zile cu 4000 de euro.nu sta o saptamani in tarc la turci :)

#14
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 bela, on Jul 25 2008, 15:51, said:

@asus: si problema ta este????

Mi-e ciuda ca n-am 4000 euroi sa-l ajung din urma...asta e problema mea , il astept sa povesteasca ce si cum...plus poze !

#15
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
m-am intors de 2 zile si m-am gandit sa pun niste poze din Scotia . A fost foarte frumos,oamenii foarte draguti,orasul micut,plin de parcuri/verdeata,turisti chiar multi dar atmosfera e foarte relaxata ,totul e organizat. Eu am mers cu avionul de la Buc la Londra si de la Londra am luat trenul (de la King's Cross,face 4 ore si un pic si e foarte frumos,comod,civilizat)deci nu stiu cat ar costa avionul direct.
Ca puncte de interes ar fi castelul cu parcul de la poalele lui,Royal Mile,muzeele de istorie,arta,etc care sunt gratuite,vasul Britannia,Holyrood Park cu Arthurs Seat,Mary King's Close,Camera Obscura,The Dungeon,etc .Eu am luat si o excursie de o zi la Loch Ness unde mi-a placut foarte mult si drumul trece prin Glen Coe care e o zona spectaculoasa si pe langa Ben Nevis.Despre mancare nu stiu ce as putea sa spun,mie mi-a placut ,se gaseste orice si au Fish & Chips foarte buni si portii mari sa te saturi la preturi rezonabile(asta daca evident reusesti sa treci peste faza in care transformi toate preturile in leii astia amarati),au si bere buna,whiskey.

Attached File  DSC00735s.jpg   808.13K   251 downloads Attached File  DSC00741s.jpg   886.94K   238 downloads Attached File  DSC00747s.jpg   917.23K   210 downloads
Attached File  DSC00797s.jpg   986.99K   219 downloads Attached File  DSC00811s.jpg   890.22K   171 downloads Attached File  DSC00821s.jpg   895.39K   169 downloads
Attached File  DSC00829s.jpg   943.35K   175 downloads Attached File  DSC00969s.jpg   915.25K   210 downloads Attached File  DSC00991s.jpg   796.49K   183 downloads
Attached File  DSC01001s.jpg   979.42K   194 downloads

Prin Glen Coe

Attached File  DSC00886s.jpg   703.19K   194 downloads Attached File  DSC00898s.jpg   803.53K   191 downloads

Loch Ness

Attached File  DSC00910s.jpg   937.63K   204 downloads Attached File  DSC00915s.jpg   976.77K   164 downloads Attached File  DSC00928s.jpg   831.85K   140 downloads
Attached File  DSC00939s.jpg   892.6K   119 downloads

#16
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Faine poze...

#17
ionnuta

ionnuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2007
Scotia,

Cea mai frumosa tara din europa dupa parerea mea. Vizitati coasta vestica - Oban, isle of Mull, Isle of Iona, niste peisaje cum nu mai vezi nicaieri. Merita sa mergi si la Fort William, sa vezi Ben Nevis, cel mai mare varf din UK. Totusi e o tara scumpa.

#18
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Da entity22, frumoase poze! Nu ne spui si noua cum ai facut bugetul acestei calatorii? Avion, cazari, mancare..etc?  Raman recunoscatoare!  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate