Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Politehnica Timisoara !?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ice-t

ice-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.12.2005
sal all , acu peste 1 saptamana dau si eu admiterea la poli , is din vest si am ales Timisoara. Acuma tot stau si ma gandesc la ce sectie sa merg : Ingineria Sistemelor ori Calculatoare si Tehnologia Informatiilor .As alege intre aceste doua sectii, ma poate cineva ajuta care e diferenta dintre ele si sfaturi pentru viitor.

In cazul in care nu trec admiterea ce imi recomandati ? telecomunicatii , constructii  -_- <_<  

Thanks in advance.

#2
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Eu zic sa servesti planurile de invatamant de pe site si sa le compari.
Cat despre a doua intrebare: ETC-ul are admitere exact ca si calculatoarele, doar ca se intra mai usor. La Constructii se intra pe baza de dosar.

Constructiile sunt de departe cea mai cautata facultate din UPT. E o facultate grea, dar cine o termina s-a facut om :P

Edited by Finkregh, 10 July 2008 - 09:27.


#3
sherban_net

sherban_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.01.2008
Cum se calculează media de admitere la construcții?

#4
ice-t

ice-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.12.2005
m=( 2 * medie anuala mate + 2 * medie anuala fizica + BAC ) / 5



P.S Merg azi sa scot foaia matricola si vad la fizica 5  :wallbash: :curse:  . Bine inteles ca am avut 9 si am mers la secretariat o zis ca tre sa caute in arhive dupa catalog  :sadwalk: poate nu il gaseste si ma trezesc cu 5 la fizica

Edited by ice-t, 10 July 2008 - 12:56.


#5
ice-t

ice-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.12.2005
ADMIS La Ingineria SIstemelor (aici am optat eu , intram si la CTI ) cu cine mai sunt coleg :D

#6
ciumonk

ciumonk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2006
Cu mine.Prima optiune IS .

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Finkregh, on Jul 10 2008, 10:26, said:

Constructiile sunt de departe cea mai cautata facultate din UPT. E o facultate grea, dar cine o termina s-a facut om :P
Daca-i atat de cautata, de ce doar la AC si la ETTI se da examen de admitere?

#8
george_scorpio

george_scorpio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2007
A trecut 1 an, cum e la IS ? A aflat cineva care este diferenta dintre ele(Ingineria Sistemelor sau Calculatoare si Tehnologia Informatiilor) ? Pentru ca inca nu s-a raspuns la topic, si eu as vrea sa stiu unde e mai bine ?

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 george_scorpio, on 4th September 2009, 11:27, said:

A trecut 1 an, cum e la IS ? A aflat cineva care este diferenta dintre ele(Ingineria Sistemelor sau Calculatoare si Tehnologia Informatiilor) ? Pentru ca inca nu s-a raspuns la topic, si eu as vrea sa stiu unde e mai bine ?
La Calculatoare faci mai mult software și dincolo mai mult hardware.E mai bine unde-ți place mai mult.

În Timișoara la ingineria sistemelor nu s-au ocupat locurile la buget.

#10
fatal1gy

fatal1gy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2007
la AC faci si hard si soft..in functie de cum iti alegi optionale, la IS faci mai mult hardware..dar si soft ceva..si la Info faci numai soft..asta e diferenta intre ele:D

Apropo de AC: A dat cineva la AC Engleza (AC-CTI INTERNATIONAL)? Se mai face sectia?

#11
grozavu07

grozavu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007

 fatal1gy, on 4th September 2009, 14:17, said:

la AC faci si hard si soft..in functie de cum iti alegi optionale, la IS faci mai mult hardware..dar si soft ceva..si la Info faci numai soft..asta e diferenta intre ele:D

Apropo de AC: A dat cineva la AC Engleza (AC-CTI INTERNATIONAL)? Se mai face sectia?

Din cate stiu eu,la CTI nu va fi sectie de engleza
Si ca sa completez,de la IS sau CTI iesi inginer ,iar de la sectia de Informatica iesi licentiat in informatica


'Calculatoare si Tehnologia Informatiei'.Aici faci atat hardware,cat si software..Adica:proiectare componente hardware si software, algoritmi,baze de date,retele de calc., inteligenta artificiala,programare....

Ingineria Sistemelor(Automatizari):Aici cuprinde: trannsmisii de date,roboti,circuite integrate.....etc

La CTI,din anul 2 faci ceva mai putina matematica decat in anul I.
La IS,materiile legate de Fizica sunt mai grele

#12
fatal1gy

fatal1gy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2007

 grozavu07, on 4th September 2009, 17:21, said:

Din cate stiu eu,la CTI nu va fi sectie de engleza
Si ca sa completez,de la IS sau CTI iesi inginer ,iar de la sectia de Informatica iesi licentiat in informatica


'Calculatoare si Tehnologia Informatiei'.Aici faci atat hardware,cat si software..Adica:proiectare componente hardware si software, algoritmi,baze de date,retele de calc., inteligenta artificiala,programare....

Ingineria Sistemelor(Automatizari):Aici cuprinde: trannsmisii de date,roboti,circuite integrate.....etc

La CTI,din anul 2 faci ceva mai putina matematica decat in anul I.
La IS,materiile legate de Fizica sunt mai grele
Nici la CTI nici la IS nici la Info nu se mai face mate din anul 2! Matematicile (4 la numar) sunt materii de un singur an.

Of, la naiba! Sunt singura generatie CTI engleza?!

#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 fatal1gy, on 4th September 2009, 17:48, said:

Nici la CTI nici la IS nici la Info nu se mai face mate din anul 2! Matematicile (4 la numar) sunt materii de un singur an.

Of, la naiba! Sunt singura generatie CTI engleza?!
:huh:
La Cluj îs 3 numai în primul semestru, și 6 de toate, matematici.
Interesting.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate