Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fotograful pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008
Buna, fetelor!
M-am gandit ca un topic deschis aici, despre acest subiect , este util in sectiunea fetelor. De ce aduc vorba despre asta? Pentru ca am acumulat ceva cunostinte ca asistent PR intr-o agentie foto si va pot ajuta cu cateva sfaturi utile. Pentru ca la noi, sunt inca multe fete -doar noi suntem creierul organizarii nuntii, nu? - care sunt atente la toate detaliile necesare realizarii ACELEI zile. Dar uita ca dupa ce se destrama magia basmului, raman amintirile facute de fotograf. Nu aduc vorba de cameraman deoarece este un domeniu in care nu ma pricep. Si apoi imaginile sunt de multe ori mai expresive decat un film. Asadar, daca aveti nevoie de sfaturi legate de angajarea unui fotograf de nunta, intrebati-ma! Iar cele care au avut o experienta fericita sau dimpotriva, impartasiti-o!
Cu prietenie,
Roxana

#2
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postroxana_35, on Jul 8 2008, 17:46, said:

Buna, fetelor!
M-am gandit ca un topic deschis aici, despre acest subiect , este util in sectiunea fetelor. De ce aduc vorba despre asta? Pentru ca am acumulat ceva cunostinte ca asistent PR intr-o agentie foto si va pot ajuta cu cateva sfaturi utile. Pentru ca la noi, sunt inca multe fete -doar noi suntem creierul organizarii nuntii, nu? - care sunt atente la toate detaliile necesare realizarii ACELEI zile. Dar uita ca dupa ce se destrama magia basmului, raman amintirile facute de fotograf. Nu aduc vorba de cameraman deoarece este un domeniu in care nu ma pricep. Si apoi imaginile sunt de multe ori mai expresive decat un film. Asadar, daca aveti nevoie de sfaturi legate de angajarea unui fotograf de nunta, intrebati-ma! Iar cele care au avut o experienta fericita sau dimpotriva, impartasiti-o!
Cu prietenie,
Roxana
Ce trebuie sa urmaresti cand il angajezi?

#3
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postroxana_35, on Jul 8 2008, 17:46, said:

Buna, fetelor!
M-am gandit ca un topic deschis aici, despre acest subiect , este util in sectiunea fetelor. De ce aduc vorba despre asta? Pentru ca am acumulat ceva cunostinte ca asistent PR intr-o agentie foto si va pot ajuta cu cateva sfaturi utile. Pentru ca la noi, sunt inca multe fete -doar noi suntem creierul organizarii nuntii, nu? - care sunt atente la toate detaliile necesare realizarii ACELEI zile. Dar uita ca dupa ce se destrama magia basmului, raman amintirile facute de fotograf. Nu aduc vorba de cameraman deoarece este un domeniu in care nu ma pricep. Si apoi imaginile sunt de multe ori mai expresive decat un film. Asadar, daca aveti nevoie de sfaturi legate de angajarea unui fotograf de nunta, intrebati-ma! Iar cele care au avut o experienta fericita sau dimpotriva, impartasiti-o!
Cu prietenie,
Roxana
eu credeam ca este suficient daca vine cu portofoliul mai trebuie sa urmaresc ceva ?

#4
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postfrexxl, on Jul 8 2008, 18:57, said:

eu credeam ca este suficient daca vine cu portofoliul mai trebuie sa urmaresc ceva ?
Cand am fost cu o prietena, am avut surpriza sa vad ca acelasi album il aratau mai multi fotografi dintr-o firma. Abia cand am inceput sa-l intreb care sunt pozele facute de el a recunoscut ca nu toate si s-a cam inmuiat.

#5
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postfrexxl, on Jul 8 2008, 17:57, said:

eu credeam ca este suficient daca vine cu portofoliul mai trebuie sa urmaresc ceva ?
am citit o multime de povesti pe net despre fotografi cu portofoliu bun, si la nunta au venit bauti, au facut poze cu capacul la obiectiv, sau au disparut dupa cateva ore. deci...  :lol:
totdeauna am fost de parere ca daca cineva e platit pt poze, le face fara chef. ia banii pe ele indiferent cum sunt facute... e foarte greu sa gasesti un fotograf pasionat cu adevarat, documentat etc...

#6
svd1ro

svd1ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2008

View Postflorina, on Jul 9 2008, 02:45, said:

am citit o multime de povesti pe net despre fotografi cu portofoliu bun, si la nunta au venit bauti, au facut poze cu capacul la obiectiv, sau au disparut dupa cateva ore. deci...  :lol:
totdeauna am fost de parere ca daca cineva e platit pt poze, le face fara chef. ia banii pe ele indiferent cum sunt facute... e foarte greu sa gasesti un fotograf pasionat cu adevarat, documentat etc...

... sa gasesti un fotograf e usor ... sa gasesi unul bun si artistic, incepe sa devina o provocare :) ... puneti-l sa faca o poza la floarea de pe pervaz sau la un lucru intr-un colt mai intunecat si sa va arate ce s-a primit, daca va place ... e pe calea cea buna, daca are probleme 'tehnice' sau de 'inspiratie', cautati altul.
[ http://www.artspace.ro/site/artspace.ro/images/logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by svd1ro, 09 July 2008 - 02:04.


#7
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008

View PostLoreley, on Jul 8 2008, 18:55, said:

Ce trebuie sa urmaresti cand il angajezi?
Buna, Loreley!
In primul rand trebuie sa-i vezi portofoliu. Apoi ce echipament are si daca are echipament de rezerva.Apoi trebuie sa semnati un contract. Trebuie sa aiba si el obligatii, nu numai voi mirii. In primul rand, sa fie acoperit daca se intampla ceva cu el.Sa poata sa-ti trimita un coleg. N-ar fi rau sa-ti arate niste recomandari de la fosti clienti.
Fotografii profesionisti doresc o intalnire preliminara cu mirii, sa se obisnuiasca cu camera - ei,mirii - iar fotograful sa le cunoasca particularitatile. Ia in calcul ca un fotograf bun are preturi de la 500 de euro in sus. Asta inseamna ca are si echipamente profi si este bine pregatiti profesional. Nu te-ai lasa operata de un contabil, pe motiv ca are servicii la jumatate de pret fata de un doctor, nu? :) Iar pentru cei care-si doresc nunta in imagini, exista fotografii specializati pe evenimente.
Daca vrei si alte detalii, iti stau la dispozitie.

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
http://forum.softped...howtopic=173167

#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
fetelor, eu va recomand link-ul asta : http://fotografinunt....wordpress.com/

gasiti aici crema cremelor, evident la un pret, dar cu ochi si cu pasiune ;)

#10
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Shobi, ai dreptate! Umblu de o oră pe ele și nu m-am săturat. :wub:

#11
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

View Postflorina, on Jul 9 2008, 02:45, said:

am citit o multime de povesti pe net despre fotografi cu portofoliu bun, si la nunta au venit bauti, au facut poze cu capacul la obiectiv, sau au disparut dupa cateva ore. deci...  :lol:
totdeauna am fost de parere ca daca cineva e platit pt poze, le face fara chef. ia banii pe ele indiferent cum sunt facute... e foarte greu sa gasesti un fotograf pasionat cu adevarat, documentat etc...

Eu l-am gasit! Si, culmea, pe net, cu vreo 2 luni inainte de nunta. Iar pozele i-au impresionat pe toti! :)

#12
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008

View Postchristie, on Jul 10 2008, 12:41, said:

Eu l-am gasit! Si, culmea, pe net, cu vreo 2 luni inainte de nunta. Iar pozele i-au impresionat pe toti! :)
Asa-i! Acesta este un link unde puteti gasi fotografi buni! In curand, veti mai avea un site de unde va puteti alege fotografi profesionisti! Pana atunci, nu uitati ca fotografiile de nunta sunt singurele care vor povesti nunta voastra dupa eveniment. Este important sa va simtiti bine in ziua nuntii, este important sa aveti o nunta in care invitatii sa va impartaseasca bucuria, dar ganditi-va putin si la momentul de dupa. Pentru ca, indiferent cat de buni povestitori ati fi, cuvintele nu vor putea ,,proiecta" pe deplin, filmul nuntii. Si nu-i asa ca vreti sa va impartaseasca emotiile si prietenii care nu au fost la nunta sau de ce nu, copiii care vor veni?

#13
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postroxana_35, on Jul 10 2008, 17:44, said:

Asa-i! Acesta este un link unde puteti gasi fotografi buni! In curand, veti mai avea un site de unde va puteti alege fotografi profesionisti! Pana atunci, nu uitati ca fotografiile de nunta sunt singurele care vor povesti nunta voastra dupa eveniment. Este important sa va simtiti bine in ziua nuntii, este important sa aveti o nunta in care invitatii sa va impartaseasca bucuria, dar ganditi-va putin si la momentul de dupa. Pentru ca, indiferent cat de buni povestitori ati fi, cuvintele nu vor putea ,,proiecta" pe deplin, filmul nuntii. Si nu-i asa ca vreti sa va impartaseasca emotiile si prietenii care nu au fost la nunta sau de ce nu, copiii care vor veni?
aha
asta era motivul pentru care ti-ai facut cont nou nout .

#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View Postfrexxl, on Jul 10 2008, 23:03, said:

aha
asta era motivul pentru care ti-ai facut cont nou nout .


si mie imi pute a reclama mascata. mai bine il facea pe oferte de servicii si macar era pe fata:)))

#15
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postconu71, on Jul 10 2008, 23:14, said:

si mie imi pute a reclama mascata. mai bine il facea pe oferte de servicii si macar era pe fata:)))
rade ciob de oala sparta ...asta facand referire la semnatura ta :P

#16
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008

View Postfrexxl, on Jul 10 2008, 23:03, said:

aha
asta era motivul pentru care ti-ai facut cont nou nout .
Reclama se va face pe site-uri, nu pe forum. Ce ma intereseaza este parerea voastra despre necesitatea unui fotograf de nunta. Pentru ca multe  viitoare mirese sunt foarte putin interesate de ce se intampla dupa nunta. Iar regretele ca nu au avut un fotograf bun  sunt tardive. In plus, chiar n-am nimic de pierdut daca dau un sfat celor care au nevoie. Greu de crezut ca cineva poate ajuta dezinteresat? As pune un icon...dar nu exista ceva care sa-mi exprime sentimentul.

#17
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008

View Postroxana_35, on Jul 11 2008, 00:46, said:

Reclama se va face pe site-uri, nu pe forum. Ce ma intereseaza este parerea voastra despre necesitatea unui fotograf de nunta. Pentru ca multe  viitoare mirese sunt foarte putin interesate de ce se intampla dupa nunta. Iar regretele ca nu au avut un fotograf bun  sunt tardive. In plus, chiar n-am nimic de pierdut daca dau un sfat celor care au nevoie. Greu de crezut ca cineva poate ajuta dezinteresat? As pune un icon...dar nu exista ceva care sa-mi exprime sentimentul.

Inca un sfat! Ati vazut portofoliul fotografului si v-a placut? Vreti sa-l angajati? Intalniti-va cu el si vorbiti-i, vedeti cum va simtiti impreuna. Va simtiti bine ? Personalitatea lui este compatibila cu a d-vs? Nu uitati ca, alaturi de sot(ie),  la nunta, va fi persoana care va fi cel mai mult timp in compania d-vs. Nu ati dori pe cineva a carui prezenta va irita.
Toate cele bune,
Roxana

#18
roxana_35

roxana_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008
Fotograful pentru nunta este un subiect de actualitate, dupa cum o dovedesc si numarul vizualizarilor. Am sa mai scriu cateva sfaturi pentru cele interesate, dar astept comentariile voastre. Care sunt probleme pe care le-ati intampinat, sau ce asteptati de la un fotograf. Rog fetele care au fost mirese, sa impartaseasca din experienta lor. La fel fotografii care se nimeresc pe-aici. Voi renunta sa mai scriu, daca topicul nu se dovedeste interesant.
Alte sfaturi:
1. Sa aveti in gentuta servetele cosmetice, pentru fata. Este bine sa va tamponati fata din cand in cand, ca sa nu va luceasca in poze.
2. Un sfat dat de un fotograf de-afara: Atentie la coafura si machiajul pe care vi le faceti in ziua nuntii. Ganditi-va la ceva clasic, nu optati pentru o infatisare databila. Ganditi-va ca peste ani, cand moda trece, puteti arata ,,invechit".
3. Intrebati-va cosmeticiana care este cea mai buna pudra de baza, pentru a avea un look natural.
4.Daca iti faci un machiaj de proba, cere cat mai multe opinii...desi probabil vei primi mai multe decat iti doresti. Asculta-le, dar alege ceea ce iti place. Ar fi ideal ca sedinta foto de proba sa se realizeze in aceasta zi.Ti-ai da seama cum o sa arati in poze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate