Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

o noua moda in constructii?!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
aseara am vazut pe discovery cum a aparut o noua gaselnita in constructii, panza de beton. englezii, din plictiseala probabil, s-au gandit ca daca tot exista panza sau fasa aceea ghipsata sa faca o panza plina de ciment. si au si aratat cum le-a fost adusa panza intr-un sac de plastic, apoi au bagat un furtun cu apa de au umplut sacul ca sa se imbibe bine panza, apoi au scos-o din sac, au cuplat o pompa de aer si dupa ceva timp au umflat-o complet. a doua zi puteai sa dai cu ciocanul in ea de tare ce era, se intarise complet. si asta in 24 de ore. partea proasta e ca arata cam naspa, parca era un vierme preistoric cu peretii cam neregulati. ei ziceau ca ar avea si oaresce izolatie termica insa... ma cam indoiesc. insa faza mi-a amintit despre un documentar, tot pe la discovery vazut, despre tipul care a reusit sa construiasca primul case ca o cupola din beton. metodele sunt asemanatoare numai ca in cel de-al doilea caz se umfla tot cu o pompa de aer o prelata speciala ca un balon si care ia o forma semisferica, apoi se pozitioneaza fierul beton si se adauga betonul facut gros, sa nu alunece. dupa ce s-a intarit se desumfla si ramai cu o casa aratoasa, semisferica pe care o poti izola ulterior. interesant, nu?

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
da, interesant. Astia sunt? http://www.designboo...retecanvas.html
http://www.concretecanvas.org.uk/

Edited by blimpyway, 03 July 2008 - 23:43.


#3
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postblimpyway, on Jul 3 2008, 23:40, said:

dap. ei sunt. mi-a placut ultimul clip cand cu mouse-ul puteai sa te plimbi prin hardughia lor. ma gandesc, o merge sa pui la exterior pamant si apoi sa plantezi iarba? o avea rezistenta? asa, ai avea si o izolare termica mai buna. sau, cum s-ar putea izola mai bine? chestia asta ar fi interesanta ca o cas de vacanta, desi.... nu stiu ce pret o avea. insa e faina ca se ridica repede.

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai dupa calcule cica n-ar fi prea plapand:

Quote

..
The University of Bath has completed Finite Element Analysis of both CCS16 and CCS54 structures. The result showed that the shelter can withstand all specified load cases including a person standing on the roof, uneven snow loading and Hurricane force winds. In addition it proved that the shelter can be earth-bermed with up to 0.75m of wet sand on the sides of the structure and 0.5m on the roof.
...

earth-bermed cred ca e vorba  pamant pe pereti laterali.
deasupra suporta 0,5m de nisip umed.

Variante de izolare ar fi spuma de poliuretan pe interior,  sau chiar pe exterior, inainte de a-l acoperi cu o folie protectoare si pamant. E cam scumpa dar adapostu e mic. Spuma de poliuretan se comporta bine in timp si e destul de rigida. Varianta poate ar mai fi perlitul turnat ca un nisip peste si deasupra folie si pamant.

Ce nu-mi place totusi la panza asta cu ciment este folia de pvc pe interior.

#5
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postblimpyway, on Jul 4 2008, 20:29, said:

pai dupa calcule cica n-ar fi prea plapand:


earth-bermed cred ca e vorba  pamant pe pereti laterali.
deasupra suporta 0,5m de nisip umed.

Variante de izolare ar fi spuma de poliuretan pe interior,  sau chiar pe exterior, inainte de a-l acoperi cu o folie protectoare si pamant. E cam scumpa dar adapostu e mic. Spuma de poliuretan se comporta bine in timp si e destul de rigida. Varianta poate ar mai fi perlitul turnat ca un nisip peste si deasupra folie si pamant.

Ce nu-mi place totusi la panza asta cu ciment este folia de pvc pe interior.
am citi tot situl si, intr-adevar s-ar putea pune pamant. ar fi bestial. oare nu s-o putea intoarce pe dos ca o soseta? ca sa vina partea de cauciuc pe dinafara si sa asigure si o impermeabilizare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate