Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bancpost hartuieste clientii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008
Buna ziua,

Prietena mea a facut un imprumut la Bancpost dar din motive obiective nu a putut sa achite ratele la timp raminind in urma in medie cu 2-3 luni.

La inceput cei de la recuperare datorii (cred) au insistat in a suna pe numarul de telefon trecut in contract. Cum nu a mai raspuns la acel numar, au aflat/cautat in cartea de telefon dupa numele de familie si adresa pina au gasit si au sunat pe numarul de fix unde nu locuieste de fapt ea, dar stau parintii. De fiecare data au intimidat pe cei care au raspuns la telefon insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent sa platesca datoriile. Acel numar de telefon nu a fost specificat in contract de asemenea nici faptul ca ar fi de acord cu o astfel de procedura.

Nu s-au rezumat la atit ci au inceput sa sune vecinii de bloc si sa-i roage sa mearga sa sune la usa sa anunte ca trebuie mers de urgenta la Bancpost sa achite datoriile ca e o situatie grava.

Aceste metode de a determina un client sa platesca sint legale in Romania? Teoretic, daca nu plateste, nu ar trebui sa urmeze calea legala pentru recuperarea datoriilor?

Multumiri.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Familia clientului meu a fost amenintata si hartuita intr-un mod abominabil pentru o datorie pe care i-o imputa o forma de asigurari renumita in Romania. Sotia primit telefoane de amenintare, au mers si la ea la serviciu s-o constranga sa plateasca. Desi ea personal nu avea nici o obligatie, ci sotul. Si nu a avut martori, inregistrari audio, nimic.

Imi pare rau, insa acesti "experti" au grija sa hartuiasca omul fara martori, pana il aduc la 9.
Singurul lucru pe care prietena ta poate sa-l faca este sa le ofere parintilor un telefon de ultima generatie pentru inregistrarea convorbirilor. Normal ca nu e legal! Ce ar vrea "recuperatorii"? Ca parintii sa cedeze nervos si sa vanda apartamentul?
Curaj si doamne-ajuta! In mod normal, banca/societatea de recuperare a creantelor ar trebuie sa plateasca la despagubiri morale pana le ies prin caciula.

#3
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008
De fiecare data suna cu numar ascuns. Am incercat personal sa iau legatura cu cei care suna dar Bancpost relatii cu publicul nu are cunostinta de numerele de telefon ale acestora, cei de la recuperari datorii neputind fi contactati in nici-un fel.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
interesant
hotul striga hotul :(
pai daca ai datorii neplatite, ce pretentii mai ai? hartuire?
nu a mers teapa, aiurea :(

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostTheShield, on Jul 2 2008, 20:30, said:

De fiecare data suna cu numar ascuns.
Bine, dar banuiesc ca la tel se recomanda, nu? Cum a zis si clara, inregistreaza convorbirile. In plus, cei de la compania de telefonie iti pot oferi un desfasurator daca depui o plangere la Politie.

#6
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008

View Postaeon, on Jul 2 2008, 19:43, said:

interesant
hotul striga hotul :(
pai daca ai datorii neplatite, ce pretentii mai ai? hartuire?
nu a mers teapa, aiurea :(

Te incadrezi in categoria romanilor care au pretentia ca le stiu pe toate si nu se pot abtine de la comentarii doar pentru a arata celorlalti ce interensati si inteligenti sint ei. Sau cum se zice pe la americany "to show off".

Dupa cum te-ai exprimat tu nici daca ar folosi violenta fizica asupra familiei ei sau a ei personal n-ar fi o problema, ca doar n-a platit la timp acum trebuie silita sa o faca. Cum sa te plingi de agresiune cind tu la rindul tau esti un agresor, ai luat bani si nu-i dai inapoi.

Ce n-ai citit tu este ca eu am intrebat daca aceste practici sint legale sau nu. In viziunea mea de neavizat in domeniu, Bancpost ar trebui sa actioneze in instanta pentru recuperarea datoriilor, lucru absolut normal, firesc, sau cum vrei sa-i zici dar nu sa practice aceste metode de intimidare.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostTheShield, on Jul 2 2008, 20:09, said:

De fiecare data au intimidat pe cei care au raspuns la telefon insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent sa platesca datoriile.

1) Nu vad ce e asa amenintator aici. Nu i-a amenintat cu moartea, nu i-a injurat, nu le-a zis ca-i asteapta la usa sa-i bata.
Au spus ca e grav (2-3 luni de neplata + penalizari) si ca trebuie sa plateasca.
Ce vroiai, sa se milogeasca de voi si sa va roage frumos pe banii lor?

View PostTheShield, on Jul 3 2008, 18:59, said:

Bancpost ar trebui sa actioneze in instanta pentru recuperarea datoriilor, lucru absolut normal, firesc, sau cum vrei sa-i zici dar nu sa practice aceste metode de intimidare.

2) Daca, Doamne-fereste, va trezeati cu citatia la usa, incepeati sa bociti cum ca vai, dar nu era normal intai sa va anunte, nu era normal sa va sune si sa va intrebe ? Ca de ce v-a dat direct in judecata...
Orice institutie, om sanatos la cap, incearca intai rezolvarea problemei pe cale amiabila. Normal ca te suna sa-ti spuna ca e grav...ce-ai vrea ? sa Rada la tine la telefon si sa-ti dea un premiu ca sa platesti ?!

Mie nu mi se pare absolut NIMIC anormal in ce spui mai ales ca nu povestesti de amenintari cu moartea, vatamare corporala, etc.

Aia va suna sa platiti dracului ca sa nu mai treaca nici ei, nici voi, prin birocratia unui proces, si voi urlati ca vrei sa va dea in judecata.
Romani :death:

Edited by spare-me, 04 July 2008 - 07:56.


#8
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008
romania te 'ubim , si cu tine ne mandrim [ http://www.invision.smileyville.net/smilies/vio%20(33).gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu pricep de ce nu raspundeti la telefoanele societatii de recuperare si de ce preferati sa va bagati intr-un proces in care , pe langa datorii restante+ penalitati o sa mai aveti de platit si cheltuieli de judecata .
va dispera ca va suna? soarta , next time pay on time.
ideal ar fi sa raspundesti la telefon si sa rezolvati situatia amiabil ; daca nu puteti plati intreaga suma dintr-un foc , cereti o esalonare a platilor.
dar ce faceti voi e cam tot aia cu ce face sinucigasul care dupa ce si-a pus funia de gat , vrea sa renunte se sa mai gatuie dar da cu piciorul in scaun [ http://www.invision.smileyville.net/smilies/vio%20(15).gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by soul_attitude, 04 July 2008 - 07:58.


#9
c17h21no4

c17h21no4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2007
sincer mie mi se pare foarte corect ce au facut cei de la bancpost si sincer cred ca daca faci un imprumut , dupa prima rata neplatita ar trebui sa intrii la puscarie direct sau sa-ti sciata casa la vanzare sau sa mori ... la alegere.
nu mananci , nu platesti intretinerea , nu bei apa ca sa-ti platesti datoriile , asa e moral , daca nu respecti meriti sa patesti tot felul de chestii naspa ...

#10
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postc17h21no4, on Jul 4 2008, 08:57, said:

sincer mie mi se pare foarte corect ce au facut cei de la bancpost si sincer cred ca daca faci un imprumut , dupa prima rata neplatita ar trebui sa intrii la puscarie direct sau sa-ti sciata casa la vanzare sau sa mori ... la alegere.
nu mananci , nu platesti intretinerea , nu bei apa ca sa-ti platesti datoriile , asa e moral , daca nu respecti meriti sa patesti tot felul de chestii naspa ...
nu generaliza ca acuma aberezi : sunt situatii obiective sau de forta majora care pot sa  te impiedice sa platesti o rata . Dupa tine ar trebui impuscati a doua zi pe stadion , in ovatiile multimii.
ins chimb sa intarzii mai multe luni si sa eviti orice contact cu firma de recuperari si sa iti asumi riscul unui proces deja e alta poveste , una nasoala din pacate

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postc17h21no4, on Jul 4 2008, 08:57, said:

sincer mie mi se pare foarte corect ce au facut cei de la bancpost si sincer cred ca daca faci un imprumut , dupa prima rata neplatita ar trebui sa intrii la puscarie direct sau sa-ti sciata casa la vanzare sau sa mori ... la alegere.
nu mananci , nu platesti intretinerea , nu bei apa ca sa-ti platesti datoriile , asa e moral , daca nu respecti meriti sa patesti tot felul de chestii naspa ...
Daca vorbesti serios, mi-e mila de tine. :console:

Mie nu mi se pare normal sa sune la parinti, vecini, etc. Au incercat pe cale amiabila si nu a mers? S-a trimis vreo notificare cu confirmare de primire si n-a avut efect? Bun, se recurge la justitie, nu la amenintari. Se spune ca traim intr-un stat de drept; intr-un stat de drept o asemenea practica nu cred ca este acceptata. O dovada in plus ca bancile sunt camatarii legale.

#12
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postjay333, on Jul 4 2008, 09:59, said:

Daca vorbesti serios, mi-e mila de tine. :console:

Mie nu mi se pare normal sa sune la parinti, vecini, etc. Au incercat pe cale amiabila si nu a mers? S-a trimis vreo notificare cu confirmare de primire si n-a avut efect? Bun, se recurge la justitie, nu la amenintari. Se spune ca traim intr-un stat de drept; intr-un stat de drept o asemenea practica nu cred ca este acceptata. O dovada in plus ca bancile sunt camatarii legale.
ai vreo dispozitie legala care sa-i impiedice? eu unul nu prea am gasit.
ce nu e interzis in mod explicit este permis.
nu e moral , dar e legal ( din nefericire , pentru ca nici eu nu sunt de acord cu aceasta practica)
daca as fi in locul recuperatorilor, 3 notificari si , daca nu s-a rezolvat , la proces.
dar e mai usor pentru ei sa terorizeze poporul decat sa se lege la cap cu un proces care poate dura ani de zile.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
probabil c17h21no4 era ironic :)


e un lucru bun ca incearca sa dea de ea. normal ar fi fost ca ea sa raspunda la telefon si sa le explice alora problema si sa le spuna clar: plateste sau nu.
in mod normal, faptul ca aia telefoneaza la parinti si vecini nu e ok, intrucat ei nu sunt implicati in chestia asta si, mai mult, ii afecteaza imaginea prietenei tale. dar daca ea nu raspunde la telefon, respectivele telefoane pot fi motivate destul de usor: n-am stiut ce s-a intamplat cu ea si am incercat sa-i comunicam problema prin toate mijloacele la care ne-am gandit.

#14
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostTheShield, on Jul 2 2008, 20:09, said:

Buna ziua,

Prietena mea a facut un imprumut la Bancpost dar din motive obiective nu a putut sa achite ratele la timp raminind in urma in medie cu 2-3 luni.

La inceput cei de la recuperare datorii (cred) au insistat in a suna pe numarul de telefon trecut in contract. Cum nu a mai raspuns la acel numar, au aflat/cautat in cartea de telefon dupa numele de familie si adresa pina au gasit si au sunat pe numarul de fix unde nu locuieste de fapt ea, dar stau parintii. De fiecare data au intimidat pe cei care au raspuns la telefon insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent sa platesca datoriile. Acel numar de telefon nu a fost specificat in contract de asemenea nici faptul ca ar fi de acord cu o astfel de procedura.

Nu s-au rezumat la atit ci au inceput sa sune vecinii de bloc si sa-i roage sa mearga sa sune la usa sa anunte ca trebuie mers de urgenta la Bancpost sa achite datoriile ca e o situatie grava.

Aceste metode de a determina un client sa platesca sint legale in Romania? Teoretic, daca nu plateste, nu ar trebui sa urmeze calea legala pentru recuperarea datoriilor?

Multumiri.


acum de ce nu le plateste?si scapa de toata daravela.

daca iei un credit de nevoi personale fara ipoteca, nu vad cum sa-si recupereze banca paguba.banii aia sunt dati pe incredere, cam la risc.
Iau 40 mii de la abn, de exemplu, credit de nevoi personale fara ipoteca si in aceeasi seara sunt in avion catre Barbados :P  for ever.
Cum isi mai vede banii inapoi banca?

Pot eventual sa-i blocheze contul curent, in sensul ca veci pururi nu mai poate primi salariul in Romania intr-un cont curent, indiferent de firma unde va lucra sau la banca unde va voi sa-si deschida contul curent.

Doar daca primeste salariul cash.

E  normal ca banca sa angajeze astfel de recuperatori ca sa-si recupereze paguba.tu in locul bancii cum ai proceda, nu la fel?

Edited by jihadu, 04 July 2008 - 10:37.


#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
o sa mai curga multa mizerie pe dambovita pana cand romanul va intelege ca daca a facut o datorie TREBUIE sa o plateasca

#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Normal ca trebuie sa o plateasca. Insa aici cred ca era in discutie modul in care banca intelege sa-si recupereze banii.  ;)  Spre exemplificare: am un coleg care a dat niste bani imprumut unor cunostinte pe baza unui act notarial. Cunostintele respective s-au cam facut ca uita de data scadenta. Colegul meu nu s-a dus peste ei sa-i casapeasca (chiar daca avea cum si cu cine). A incercat initial sa rezolve problema pe cale amiabila, apoi au recurs la un avocat si i-a dat in judecata. Ieri imi spunea ca i-au intrat banii in cont. Da, a pierdut ceva timp insa rezultatul este cel scontat. Daca o persoana poate actiona civilizat, o institutie nu ar putea adopta acelasi comportament?

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postjay333, on Jul 4 2008, 11:52, said:

Normal ca trebuie sa o plateasca. Insa aici cred ca era in discutie modul in care banca intelege sa-si recupereze banii.  ;)  Spre exemplificare: am un coleg care a dat niste bani imprumut unor cunostinte pe baza unui act notarial. Cunostintele respective s-au cam facut ca uita de data scadenta. Colegul meu nu s-a dus peste ei sa-i casapeasca (chiar daca avea cum si cu cine). A incercat initial sa rezolve problema pe cale amiabila, apoi au recurs la un avocat si i-a dat in judecata. Ieri imi spunea ca i-au intrat banii in cont. Da, a pierdut ceva timp insa rezultatul este cel scontat. Daca o persoana poate actiona civilizat, o institutie nu ar putea adopta acelasi comportament?

pai tocmai ai zis
exact asta face banca, incearca sa rezolve pe cale amiabila
nu da roade, trece la partea a doua

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Jul 4 2008, 11:52, said:

Normal ca trebuie sa o plateasca. Insa aici cred ca era in discutie modul in care banca intelege sa-si recupereze banii.  ;)  Spre exemplificare: am un coleg care a dat niste bani imprumut unor cunostinte pe baza unui act notarial. Cunostintele respective s-au cam facut ca uita de data scadenta. Colegul meu nu s-a dus peste ei sa-i casapeasca (chiar daca avea cum si cu cine). A incercat initial sa rezolve problema pe cale amiabila, apoi au recurs la un avocat si i-a dat in judecata. Ieri imi spunea ca i-au intrat banii in cont. Da, a pierdut ceva timp insa rezultatul este cel scontat. Daca o persoana poate actiona civilizat, o institutie nu ar putea adopta acelasi comportament?
mda...una e sa iei bani de la cineva si alta e sa iei banii de la cate zeci, sute de mii de cineva-uri.

mai trebuie sa intelegi ce inseamna si satisfactia clientului. 99 % prefea sa nu fie dati in judecata, 1 % nu-si platesc cu lunile datoriile + penalizarile si se plang ca de ce-i suna acasa si nu-i da in judecata :death:

apoi la tribunal spuneau ca n-au fost anuntati, n-au fost sunati

vezi topicul cu Kasolvenzia : "a...vai...da' de ce sa ma dea in judecata ?! de ce nu ma suna nu ma instiinteaza ?!"

cata parsivenie si ipocrizie...acolo toti se planga ca orange/vodafone/mai stiu eu cine, lasa sa se acumuleze debite, nu suna si ii da in judecata.

aici vine unu' si se plange ca de ce-l anunta si se roaga de el si nu-l da in judecata.
asa ar trebui tarati prin tribunale astia...cu anii

Edited by spare-me, 04 July 2008 - 10:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate