Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#613
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am rezervat deja aici: http://www.booking.c...c9992efe;dcid=2
Super oferta, 52 Euro camera cu mic dejun inclus. Sper sa fie ok.

#614
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
sa va fie de bine !
pai ce-ar putea fi rau ? ai linie de metrou direct de la aeroport , alta direct in centru , hotelul arata super , nota f buna , mic dejun inclus , pretul  ...
asteptam impresii  la intoarcere !

#615
lauram22

lauram22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2010
am cumparat biletele pentru lisabona, 7 zile in august. am mers pe varianta de tap pentru ca diferenta fata de blue air a fost de 15e/pers, iar orele de zbor sunt mult mai bune.
intrucat am mai vizitat o data acest minunat oras, sper ca de data asta sa reusim sa vedem si sintra, sa stam si 2 zile la ocean.
in ceea ce priveste cazarea, vrem sa inchiriem un apartament de 6 persoane intr-o zona centrala, bairro alto ne-am gandit. ati mers pe varianta asta de cazare in lisabona? aveti ceva recomandari? noi am stat asa la barcelona si am fost mai mult decat incantati.
din ce imi amintesc, te descurci usor fara metrou in zona, dar cu acces direct si rapid la tramvaiul 28. am dreptate?

Edited by lauram22, 12 February 2013 - 11:54.


#616
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Eu, cand am fost, am inchiriat un apartament de pe homelidays dar nu in bairro alto ci in alcantara. Era langa o statie de tren, un supermarket si niste restaurante de cartier foarte ok si langa o linie de tramvai, la 3-4 statii de cais do sodre. Tin minte ca atunci cand cautam apartamente gasisem mai multe pana sa iau o decizie, asa ca n-ar trebui sa ai probleme in privinta asta.

#617
lauram22

lauram22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2010

View Postyesyesyesyo, on 12 februarie 2013 - 13:31, said:

Eu, cand am fost, am inchiriat un apartament de pe homelidays dar nu in bairro alto ci in alcantara. Era langa o statie de tren, un supermarket si niste restaurante de cartier foarte ok si langa o linie de tramvai, la 3-4 statii de cais do sodre. Tin minte ca atunci cand cautam apartamente gasisem mai multe pana sa iau o decizie, asa ca n-ar trebui sa ai probleme in privinta asta.
nu stiu de ce, dar am uitat complet de homelidays... ma apuc sa-l puric chiar acum

#618
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Urmeaza sa plec in curand in Madeira cu escale in Lisabona. TAP mi-a anulat un zbor, dar pana la urma totul spre bine ca stau o noapte in plus in Lisabona.

In total am o escala de 7 ore la dus, iar la intoarcere o zi full + jumatate.

Am schitat urmatorul plan. Astept pareri, ce putem optimiza, daca este ok ca timp, la ce sa renuntam etc.

Ziua 1
#######
OTP-LIS:  05:00-07:25 AM
- escala 7h in Lisabona. Trebuie sa fim la 13:00-13:30 la aeroport LIS.

BAIXA
- coboram la Marques de Pombal (cu metroul 10 statii de la LIS pana la Amarela, schimb si inca 2 statii: 30min).
- Marques de Pombal -> Av. Liberdade -> Rossio -> Rua da Prata (paralela este Rua Augusta - artera pietonala) -> Praca do Comercio (panorama fluviului + statuia lui Isus + arcul de triumf): 2.3km (26min pe jos) conform GoogleMaps.
- prin Alfama -> Se Catedral -> Castelo de Sao Jorge (panorama deosebia).


#################################
La Intoarcere din Madeira.

Ziua 2
#######
- aterizare 12:45, cazare 13:30, putem pleca in oras la 14.
- Centrul: Rossio -> Rua do Carmo -> Chiado -> Praca Luis de Camoes ->  Bairro Alto. Elevador da Gloria.

#######################
Ziua 3 (full)
#######################
- Belem. Mosteiro dos Jeronimos, Padrão dos Descobrimentos (monument destinat descoperirilor portugheze + turn), Turnul Belem.
Prin centru daca ramane timp seara.

#######################
Ziua 4
#######################
LIS-OTP: Miercuri 06 Martie 08:05-16:15 cu escala 1h la Munich

Podul Vasco dA Gama care apare prin toate filmele, emisiunile, vederile despre Lisabona, este de vreun interes aparte?

#619
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
prea incarcata prima zi , prea lejera a 3-a .
calatoria cu metroul va va lua mai mult de 30 min. pana la Marques de Pombal ( iar cele 26 min. le faci cu mers intins, fara sa casti gura pe undeva ) insa nu asta e problema . pe Av. Liberdade nu prea aveti ce face la ora aia . eu zic ca cel mai bine , dupa ce admirati zona , luati autobuzul pana la restauradores ( mai vedeti ceva pe geam )   ,  apoi rossio . din piata figueria luati autobuzul pana la castel . pt priveliste trebuie sa platesti biletul de intrare . iar daca tot il platesti , vizitezi si castelul ( nu rata camera obscura ! ) . coborati pe jos prin alfama spre catedrala insa opriti-va cateva minute si la miradouro santa luiza si portas do sol . daca va mai ramane timp va plimbati pe strazile din zona, apoi luati metroul spre aeroport . zona o mai puteti aprofunda si cand va intoarceti din belem ( coborati in praca do comercio ) , aveti destul timp .
o alta varianta pt prima zi  , mai aproape de aeroport , ar fi oceanarium si o tura cu telegondola ( vezi bine si podul ) , insa daca nu te-ai gandit la ea , probabil nu te atrage . totusi , ma gandeam ca fiind cu copilul...ar fi o idee  idealul ar fi fost sa mai aveti inca o zi la dispozitie pt zoo -  f frumos si atractiv pt copii si inca alte trasee prin oras .

in ziua 2 ia-o in sens invers traseului scris de tine ( asa vei cobora ) si incearca sa nu ratezi in traseul tau elevador santa justa . daca reusesti sa bagi intraseu si bica ( urcare/coborare ) , esti tare !

Edited by dariuscha, 20 February 2013 - 13:01.


#620
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
multumesc. Voi tine cont.
Cu tramvaiul Eletrico 28 din Martim Moniz cand sa mergem? Pe lumina sau pe intuneric?

Am vazut ca bileltele autobuz/tramvai sunt separate de cele de metrou (nu sunt comune ca in alte locuri). Se vand bilete individuale sau sunt mai eficiente abonamente de 1-2 zile?

pt. funicular sunt bune biletele de bus/tramvai?

#621
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
noi am fost in iunie si se intuneca tarziu . zic totusi ca ziua ar fi indicat cu 28 .
tramvaiul pt belem ia-l din figueria, de la capat . drumul e lung si-ar fi bine sa prindeti un loc . cand am fost noi ( era si duminica , cand intrarea la manastire si turn e gratuita )   din piata comercio s-a umplut tramvaiul ( care era f lung/incapator altfel ) .
noi am luat cartele viva viagem ( parca asa se numesc , sper sa nu gresesc ) de la automatul de la metrou ( 0,5 euro ) pe care le-am incarcat tot acolo cu abonamente pt 24 de ore ( din momentul primei validari ) . cardul e valabil peste tot ( metrou , bus, tram , elevator ) si e reincarcabil  . doar pt bus am luat o singura data si de la sofer . atentie ,  urcarea se face numai pe usa din fata , iar soferul e f atent la validarea cartelelor !

#622
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Salutare, ajungem si noi in luna mai in Lisabona, aterizam pe la 6 dimineata si pana la ora 14 cand putem face check-in la hotel, imi poate da cineva sugestii pt umplerea timpului? Multumesc!

#623
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
eu zic sa incepeti prin a va lasa bagajul la hotel . asa va puteti organiza programul cum doriti . in plus, poate aveti noroc si alfati ca puteti face check-in mai devreme .

#624
silvc

silvc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.08.2010
Saptamana trecuta (mai 2013) am petrecut 7 zile in Portugalia, vreo 4 in Lisabona asa ca ma dau si eu cu parerea:

Din ce am vizitat m-a impresionat Ocenarium-ul, al doilea cel mai mare din lume, este aproape de metroul Oriente (o statie impresionanta), pe linia de metrou de la Aeroport. La Ocenarium petreci 2-3 ore. Zona orasului e interesanta, sunt multe cladiri de birouri si de pe faleza se vede foarte bine podul Vasco da Gama.


* Alta zona a orasului care mi-a placut a fost Belem, pacat ca nu poti ajunge direct cu metroul, eu am luat un autobuz de la Praça do Comércio dar poti lua tramvaiul 15 sau autobuzele 28, 727, 729, 751 (e bine sa verifici intai).
Din statia de tramvai sau autobuz din Bellem poti merge pe jos pentru a vizita obiectivele turistice, pe drum gasesti:
- Museu Nacional dos Coches (de calesti) - e mic si interesant, l-am vizitat pentru ca nu mai aveam nimic de vizitat in acest cartier.
- Pe drumul principal pe Rua Belém 84-92 gasesti Confeitaria de Belém, o cafenea din sec XIX care vinde cunoscutele Pastel de nata (pastéis de nata) care se consuma cu zahar si scortisoara, restaurantul este foarte mare (400 de locuri) iar vanzatorii se misca foarte repede. Astfel de prajituri gasesti si in alte Pastelarii (cofetarii), sunt foarte bune, merita incercate, de obicei sunt promotii daca cumperi un pachet de 6.
- pe langa aceasta cofetarie am gasit un restaurant fain recomandat de Trip Advisor, cred ca se numea Adega De Belémmai dar nu sunt sigur. Oricum in Portugalia este recomandat sa mananci peste, cod (Bacalhau) si dorada este destul de frecvent dar gasesti si somon sau ton. Interesant e ca in meniuri nu gasesti garnituri in caz ca nu iti plac cartofii sau orezul e bine sa intrebi chelnerul, de baut recomand Sangria (fara gheatza).
- Igreja da Memória e Mosteiro dos Jerónimos - e impresionanta, in manastire se gaseste Mormantul lui Vasco da Gama.
- Muzeul Maritim, interesant daca iti plac barcile, contine si o hala cu tot felul de corabii, muzeul este in interiorul Manastirii Jerónimos inspre Planetariu.
- peste drum (treci prin pasajul subteran) se afla Monument to the Discoveries cu statuile lui Vasco da Gama si Magellan iar la vreo 15-20 min. de mers pe faleza se afla Turnul Torre de Belém - ultima vizita la ora 18.
- pe faleza poti vedea podul 25 Aprilie care seamana cu cel din San Francisco dar si monumentul Cristo Rei
- am mai vizitat Jardim Agrícola Tropical dar nu m-a impresionat, nu este un parc ingrijit.


* In cartierul Alfama am vizitat Castle of São Jorge insa a fost pierdere de vreme, daca ajungi aici nu merita sa dai 7Euro pentru a te plimba pe ziduri mai ales daca esti constrans de timp, interesant e sa te plimbi printre casele din jurul castelului.
Biserica Sé este interesanta, cred ca poti ajunge la ea cu vestitul tramvai 28 (are un singur vagon si este cu interior din lemn), vezi ca pana aici ai ceva de urcat.

* Cartierul BAIXA si AVENIDA - poti ajunge cu metroul
- trebuie sa vezi liftul Elevador de Santa Justa care te duce in piata Largo do Carmo unde gasesti ruinele din sec 14 ale Bisericii Igreja Convento do Carmo.
Aici sunt cartiere frumoase, merita sa te plimbi pe stradutele inguste de jumatate de metru sa vezi trotuarul care se ingusteaza pana la 20cm, masinile inghesuite dar si sa observi locatarii, ai sa ramai uimit cum isi intind la geam hainele la uscat, vezi de la ciorapi pana la chiloti :)

* In Lisabona, daca mai ai timp merita sa vezi Museu Nacional do Azulejo (faianta) unde ajungi cu un autobuz.
Daca ai masina merita sa mergi la Cabo da Roca, cel mai vestic punct al Europei, vezi ca aici bate foarte tare vantul, e bine sa ai o pelerina sau un polar.

* Langa Sintra am vizitat Monserrate Palace (Palácio de Monserrate) cu un parc impresionant (gen gradina Botanica).
In Sintra mai merita de vazut The Pena National Palace (Palácio Nacional da Pena) cu o gradina uriasa si un castel foarte fain. Prin apropiere este Castelo dos Mouros (Castelul Maur) care are niste ziduri impresionante pe care te poti plimba.
Langa Sintra este The Queluz National Palace (Palácio Nacional de Queluz) cu un palat frumos si o gradina cu portocali si lamai dar si statui si fantani cu Azulejo (faianta).
Convento dos Capuchos nu mi-a placut, l-am vizitat inspre seara si nu era prea bine luminat iar gradina din jur era in paragina.

* Plajele lor nu m-au impresionat, ce am vazut erau plaje mici, stancoase si marea era agitata.


* In Portugalia merita sa incerci peştele, vinul (de Porto), fructele exotice dar si branza (au mai multe tipuri), in general, la restaurante ti se aduc niste antreuri gen masline, branza, unt, daca le mananci trebuie sa platesti, cel mai bine e sa intrebi inainte cat costa. Daca nu stii in ce restaurant sa intri verifica meniul de la intrare, eu recomand restaurantele cu sigla Trip Advisor pe ușă.

Ce mi-a mai placut din bucataria portugheza a fost friptura de vita cu cartofi copti, carnea era foarte frageda.
La metrou exista 2 tipuri de carduri, unul pe care poti pune calatorii si unul pe care il incarci cu minim 5E, automatele de bilete functioneaza cu bancnote de maxim 20E insa poti incarca si de la ghiseu.
Daca ai timp iti recomand sa faci un Tur pietonal gratuit organizat de studenti care iti vor arata aspecte mai putin cunoscute ale orasului - vezi http://www.tripadvis...stremadura.html . Turul dureaza 2-3 ore, atentie nu o sa vizitezi obiectivele foarte cunoscute si nu te va duce in tot orasul doar in 2-3 cartiere, la sfarsit poti sa donezi cativa bani 2-5-10 euro.

Mi-a fost utila aplicatia Lisabona de la Trip Advisor, mai ales comentariile dar si Ghidul Lisabona de la DK.
Masina am inchiriat de la http://www.rupauto.pt pentru ca aveau pret bun pentru o masina mai mare dar gasesti si la aeroport multe firme de inchiriat iar apartament am inchiriat de pe airbnb.com (eram mai multi oameni si am iesit mai ieftin).

Eu inca nu am scos pozele dar mi-au placut cele de pe http://www.nikonisti...-nikon1-v1.html

#625
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
In sfarsit a mai scris cineva si despre Lisabona, trezindu-mi amintiri foarte placute :)

View Postsilvc, on 23 mai 2013 - 11:26, said:

* In cartierul Alfama am vizitat Castle of São Jorge insa a fost pierdere de vreme, daca ajungi aici nu merita sa dai 7Euro pentru a te plimba pe ziduri mai ales daca esti constrans de timp, interesant e sa te plimbi printre casele din jurul castelului.
Poate nu ati alocat voi suficient timp si castelului, eu m-am relaxat pe zidurile alea prinzand orasul si raul la apus, cu o sticla de vin.

View Postsilvc, on 23 mai 2013 - 11:26, said:

* Plajele lor nu m-au impresionat, ce am vazut erau plaje mici, stancoase si marea era agitata.
Unde ai fost la plaja? Eu am fost la Costa da Caparica si Carcavelos si m-au impresionat tocmai prin lungime/latime si calitatea nisipului, mai ales la Carcavelos.

#626
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postyesyesyesyo, on 23 mai 2013 - 13:58, said:

Poate nu ati alocat voi suficient timp si castelului, eu m-am relaxat pe zidurile alea prinzand orasul si raul la apus, cu o sticla de vin.



eu zic ca nici dimineata nu-i rau ! plus pauza de o cafea pe terasa , privind specatacolul paunilor ....
Attached File  IMGP1606.JPG   151.75K   85 downloadsAttached File  IMGP1611.JPG   132.84K   81 downloadsAttached File  IMGP1614.JPG   135.24K   78 downloadsAttached File  IMGP1620.JPG   171.29K   73 downloadsAttached File  IMGP1637.JPG   128.88K   72 downloadsAttached File  IMGP1638.JPG   116.57K   72 downloadsAttached File  IMGP1640.JPG   76.94K   78 downloadsAttached File  IMGP1649.JPG   206.32K   77 downloadsda, cred ca merita 7 euro !Attached File  IMGP1602.JPG   131.13K   70 downloads

#627
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Cat au costat biletele la Quinta da Regaleira? Nu am reusit sa gasesc informatii despre pretul biletelor .....

#628
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.cultursin...aspx?aid=100018

#629
baron2006

baron2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.12.2007
Buna sa va fie ziua tuturor. Tocmai ce m-am intors din excursia din Lisabona si doresc pe aceasta cale sa va multumesc celor care v-ati "rupt" din timpul vostru sa scrieti pe forum tips/tricksuri.
Am fost plecat timp de 7 nopti in aceasta magnicifica capitala. Am prins oferta buna la cazare 295 EUR 2 pers la Residencial O Paradouro un pseudo hotel foarte curat si cat de cat bine amplasat.Aveam statia de metrou la 3 minute, vestitele magazine Pingo Doce si MiniPreco la 3-7 minute pe jos ( depinde ce alegeai ) .
Avand atat timp la dispozitie am vizitat cam tot ce se putea in Lisabona si in zonele din imprejurimi. Va pot recomanda, ca sa nu mai stati sa alergati de la obiectiv la obiectiv, vestitele autobuze Hop On - Hop Off. Noi am luat un bilet de 48 de ore la Yellow Bus tours ce ne oferea 2 linii + excursie in Belem + excursie cu tramvaiele lor ( ale Yellow Bus tours - unde stateai foarte relaxat pe scaun, nu te inghesuiai ca restul turisitilor in clasicele 28 )  vechi pe linia 28. Pretul a fost de 25 EUR/48h. In plus, cu ajutorul acestui bilet, puteai circula gratuit pe toate liniile de autobuz, tramvai, aveai acces la Elevatoare si la tramvaiele ce duceau la Miradouro-urile lor. Eu zic ca asta e varianta cea mai buna pentru a nu te durea capul si sa stai sa alergi dintr-o parte in alta. Pentru a vizita imprejurimile, tot cei de la Yellow Bus Tours aveau o excursie de jumatate de zi ( cu ghid ! ) ce te plimba prin Sintra (unde vizitai Palatul Nacional Pena), Cabo da Roca, Boca de Inferno, Cascais. Aceasta costa 31,5 EUR/pers ( in acest pret era inclusa reducerea de 25 % care o aveam datorita celor 48 de ore luate cu autobuzele hop on/hop off )  cu tot cu intrarea la Palat.
In rest ce pot sa mai zic, transportul mi s a parut destul de scump dar in rest, intrarile la obiective, mancarea, bautura au preturi OK.Este un oras foarte frumos, din punctul meu de vedere, mai frumos decat Barcelona. Daca mai doriti mai multe amanunte, puteti sa ma contactati pe P.M. deoarece pe forum nu prea o sa stiu cand o sa mai intru.
Va salut.

#630
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Pe lista destinatiilor pentru anul viitor, pe primul loc se afla Lisabona. Dupa excursia de anul acesta din Florenta, Lisabona aduce foarte mult cu acest oras in care m-am simtit extraordinar. As vrea sa vizitez orasul in 8 zile/7 nopti pentru a fi sigur ca ma pot bucura de toate monumentele si obiectivele turistice si de el in in sine. Am nevoie de urmatoarele clarificari:

1. Ce perioada a anului sa aleg: mai/iunie sau septembrie? Vreau neaparat sa fac baie in ocean. In oras exista plaje sau sa merg in Carcavelos?
2. Ce companie aeriana este cea mai buna? In perioada mai a anului viitor, cu TAP ma costa cam 270 euro/pers, tot pe acolo cu Lufthansa, iar BlueAir nu-mi afiseaza nimic dupa ce dau cautare zbor pe site-ul lor.
3. Am observat ca si aici exista un card special pentru vizitarea muzeelor, mersul cu transportul public, numit Lisboa Card. Este rentabil?
4. Sunt de ajuns aceste zile pentru vizitarea: Santa Justa Elevator, Castelo de São Jorge, Ponte Vasco da Gama; cartierele Alfama, Chiado, Baixa si Praça do Comércio; Belem Tower, Jerónimos Monastery, Monument to the Discoveries, Coach Museum, Museu do Azulejo, Museu da Marinha, Jardim Zoológico, Parque das Nações, Ajuda Botanical Gardens, Lisbon Botanical Gardens? Eventual in cele trei zile cat are valabilitate acel card? As mai vrea sa dedic o zi vizitarii orasului Sintra si 1-2 zile mersului la plaja si inotului in apale oceanului.

Multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate