Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Bronzatul la solar....

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
teasing

teasing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.08.2008

View PostLauriciD, on Aug 22 2008, 12:23, said:

Pentru că există vorba aia "nu crezi până nu vezi".

si ce anume nu credeai? ca exista solar?

crede-ma (sau nu, ca am senzatia ca ai o idee fixa si-ti trece timpul mai usor blamandu-i pe cei care fac ce faceai tu acum doua luni :) ), ar trebui sa preferi razele care te bronzeaza in locul celor care nu. fireste, cu masura in toate.

#20
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Postteasing, on Aug 22 2008, 23:15, said:

si ce anume nu credeai? ca exista solar?

crede-ma (sau nu, ca am senzatia ca ai o idee fixa si-ti trece timpul mai usor blamandu-i pe cei care fac ce faceai tu acum doua luni :) ), ar trebui sa preferi razele care te bronzeaza in locul celor care nu. fireste, cu masura in toate.
Părerile sunt împărțite. Nu pot fi toți de aceeași părere cu tine, că dacă ar fi așa, topic-urile ar fi din ce în ce mai pustii. Nu blamam pe nimeni, doar mi-am dat cu părerea, am dat un sfat din punctul meu de vedere. Probabil ar fi trebuit să-l dau din al tău. Scuze de off.
Cât despre întrebarea ta inspirată, nu pot trage decât concluzia că-ți cam place să ataci.

#21
Ancutzyka

Ancutzyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2010
si eu as vrea sa merg al solar ca neah...vine ziua mea si ma gandeam sa nu fiu alba complet...dar am inteles ca inafara de pretul pe minut trebuie sa mai platesti de fiecare data o crema...care cica e destul de scumpa.imi spune si mie cineva despre ec e vorba?:-s..multumesc

#22
cristinelu

cristinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007

View PostAncutzyka, on 18th April 2010, 00:47, said:

si eu as vrea sa merg al solar ca neah...vine ziua mea si ma gandeam sa nu fiu alba complet...dar am inteles ca inafara de pretul pe minut trebuie sa mai platesti de fiecare data o crema...care cica e destul de scumpa.imi spune si mie cineva despre ec e vorba?:-s..multumesc

crema nu este obligatorie, insa e necesara. Nu te obliga nimeni sa o cumperi. Oricum parerea mea este sa nu intri la solar fara a-ti aplica crema, care te si protejeaza (nu este scumpa).
Nu uita ca inainte de fiecare sedinta sa-ti exfoliezi corpul, apoi sa ti-l hidratezi.
Multa bafta!

Edited by cristinelu, 04 July 2010 - 12:43.


#23
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007
Buna!

Anul asta e primul cand merg la solar. Mi-a fost frica de el pana acum, dar anul asta fiind o vreme asa de innorata, m-am decis sa merg. Eram deja bronzata ceva de la soare si am trecut repede de la 12 la 18 si apoi la 24 de minute.

Am facut 2 sedinte de 24 de minute cu o zi pauza, de bronzat nu m-am bronzat cine stie ce (am un ten ciudat: ma bronzez greu, dar ma bronzez bine daca stau mult la soare respectiv solar.

Problema MARE este ca stau de 40 de ani la soare si nu mi s-a intamplat ABSOLUT nimic rau, dar dupa 2 sedinte de 24 de minute de solar, au inceput sa ma doara sanii foarte rau. Durerea a persistat aproape 20 de zile, pana dupa menstruatie.

Apoi am mers la mare. Toate bune, am stat la soare intr-o zi chiar 8 ore incheiate, stau mereu la ore de varf si nici o durere de sani decat cu cateva zile inainte de ciclu, menstruatia a venit ca la carte, toate ok.

Am venit acasa si, ca tampita, zicandu-mi ca bronzul trebuie "fixat", m-am dus din nou la solar si iar am bagat 24 de minute cu o zi pauza si iar 24. Durerile de sani de dinaintea menstruatiei nu mi-au mai disparut, sunt in a 10-a zi de la inceputul ciclului si sanii ma dor destul de tare.

Solarul e daunator. Daca stau mai putin de 24 de minute se pare ca nu imi apar aceste dureri, dar ceva sigur se produce si la mai putin de 24 de minute. In plus, la mai putin de 24 de minute nu se cunoaste mai nimic decat daca merg in fiecare zi acolo, ceea ce inseamna mult deranj, mult timp pierdut si bani.

Eu nu stiu cum nu se vaita mai multa lume de aceste dureri de sani, nu stiu cum aveti curaj sa va expuneti in continuare la moarte si nu stiu cum unii spun ca soarele e mai periculos ca solarul cand eu vad cu ochii mei ce se intampla, eu fiind un bronzeur profesionist, in fiecare vara ducandu-ma toate weekendurile la plaja, plus concediul la mare.

Soarele este natural. Solarul este un fals pentru femeia ocupata care nu are timp sa se duca sa se bronzeze natural, dar este moarte curata, parerea mea.

Eu acum stau intr-o stare de tensiune groaznica si astept sa imi vina urmatorul ciclu ca sa vad daca mai scap vreodata de durerile astea sau nu. Nu stiu daca o sa mai calc vreodata pe la solar, sper sa ma tina Dumnezeu cu mintea intreaga si sa nu mai calc pe acolo. Avand in vedere ca si asa sufar de niste probleme cu imunitatea, daca scap si de data asta de cancer, e mare lucru.

Nici nu se compara solarul cu soarele. Soarele nu face NICI un rau daca stai cu sanatatea nu bine, ci rezonabil. Pe cand solarul te imbolnaveste in 2 sedinte, sanatos fiind. E o foarte urata inventie pusa la dispozitia maselor. Ar trebui sa se ia masuri drastice de interzicere a acestor aparate de omorat oameni. Daca nu ar mai fi solare, ne-am bronza fiecare cat si cum am putea, nu ar mai fi concurenta asta absurda intre noi, care e mai bronzata, ca de fapt asta e, si totul ar fi foarte bine si natural.

Statul interzice un algocalmin, dar solarul merge ca pe roate.

Iar schimbarea climei care aduce din ce in ce mai multi nori pe cer, baga din ce in ce mai multi oameni in solarii si apoi in mormant.

Cei care pun la dispozitie aceste aparate ar trebui sa inteleaga un lucru extrem de simplu: omul a fost creat in mediul natural, este adaptat acestuia si orice fel de artificiu este daunator. In loc sa incercam sa ne apropiem de natura, noi ne indepartam, creand niste monstri (gaze de esapament, solarii, mancare cu hormoni de crestere si E-uri, distractii si munca pana dimineata) si pe urma ne intrebam: dar de ce oare om fi obezi? Dar de ce oare om avea cancer la san? Dar de ce oare om avea diabet?

Lumea a innebunit de tot, parerea mea, iar eu ma pun la mintea lor cu sarcofagele de omorat oameni. Si asa este destula poluare. Solarul e ce ne mai lipsea.

Edited by jl_rona, 23 July 2010 - 22:30.


#24
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Nu ți-a spus nimeni că durata maximă recomandată este de 18min?
Nici măcar tu n-ai fost interesată să afli, ori credeai că te și poți muta în el?

Edited by CICI&Co, 23 July 2010 - 23:17.


#25
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
acu ma bag si io aiurea in seama,da sa stai 8 ore la plaja nu e daunator? intreb si io..

#26
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
eu singura data cand am fost la solar,a fost anu asta,am stat 8 minute si m'am bronzat destul de vizibil (ma inrosisem ff putin),a doua zi trecandu'mi roseata.
eu am o alunita langa buric,neagra, iar cat am facut plaja la munte cu pantaloni scurti pe mine cat sa'mi acopere alunita, a inceput sa ma doara de cand am venit acasa.ma doare doar cand o apas,o ating.
m'am gandit ca nu e bine sa mai fac solar, nu pt cancer de piele,ci pt alunite.nu vreau sa ma umplu de ele.

#27
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostStryker_9, on 24th July 2010, 01:29, said:

acu ma bag si io aiurea in seama,da sa stai 8 ore la plaja nu e daunator? intreb si io..


pentru un bronzeur profesionist nu  :D

io am dubii si legate de solarul ala care a permis tehnic cele 24 de minute. cele destepte isi stiu sigure limita, chiar daca si clienta, si tanti de la salon is pe aratura.

#28
kymberly

kymberly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 10.10.2009
intrebare tampita: ce este asa atragator sa fi 'arsa de soare' sau ma rog, neagra? Adica cat mai arsa, prajita daca se poate! Pentru cine o facem? Pentru ei? intreaba un barbat daca este atras de o 'prajita' si o sa vezi ca nu. Mai nou s-a inventat autobronzarea organica care suna foarte bine si nu este nici scumpa, nu am incercat inca dar o sa o fac.
Overall, solarul banuiesc ca nu este chiar asa de daunator daca tii situatia sub control si mai ales daca tot esti o impatimita a solarului, ar trebui sa mergi pe la medic mai des, pentru check up

@jl_rona - daca ai asa dureri cumplite, de ce nu te duci la doctor? exista tot felul de teste speciale care pot depista orice schimbare celulara incipienta

View Posthoney_andrada, on 17th August 2010, 10:13, said:

eu singura data cand am fost la solar,a fost anu asta,am stat 8 minute si m'am bronzat destul de vizibil (ma inrosisem ff putin),a doua zi trecandu'mi roseata.
eu am o alunita langa buric,neagra, iar cat am facut plaja la munte cu pantaloni scurti pe mine cat sa'mi acopere alunita, a inceput sa ma doara de cand am venit acasa.ma doare doar cand o apas,o ating.
m'am gandit ca nu e bine sa mai fac solar, nu pt cancer de piele,ci pt alunite.nu vreau sa ma umplu de ele.


Alunitele nu se expun la soare din cate stiu eu, NICIODATA, iar la solar se acopera cu ceva.

#29
sandgrl

sandgrl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2007

View Postjl_rona, on 23rd July 2010, 23:09, said:

am bagat 24 de minute cu o zi pauza si iar 24.


La solarul unde merg eu este un afis maaaaaaare de tot cu instructiuni si precautii, care spune ca intre doua sedinte de solar trebuie sa existe o pauza de minim 48 de ore, nu mai mult de 2 sedinte pe saptamana, respectiv 30 pe an.
Si intr-adevar, durata recomandata de stat la solar variaza in functie de acesta, dar totusi, 24 de minute?
Ma mir ca nu s-au uscat si au cazut, la cat te-ai expus la ultraviolete, atat la soare cat si la solar.
Tine-o tot asa! :)

L.E.: Bronzeur profesionist? Seriously? :))

Edited by sandgrl, 24 September 2010 - 23:50.


#30
Bobulika

Bobulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.10.2010
Wow, 18 min, 24 min...la noi mai mult de 10 minute nu sta nimeni in solar...mai mult ca atat, lumea se cam fereste de solare deja...parca a rasunat prin toata mass media ca e daunator si e cancer si bla bla si lumea tot se baga acolo! am fost de cateva ore a cate 6 minute inainte de nunta sa-mi fac putina culoare, dar mai mult nu bag un picior acolo!

apropos, soarele nu e la fel de periculos...daca stai sub el cu minte desigur...de ex, de la ora 9 pana la 11, sau dupa orele 16...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate