Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitionare Plita Inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Kr3atorU

Kr3atorU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2008
Salut,
Vreau sa achizitionez o plita cu inductie, dar nu prea se gaseste de cumparat <_<  
Eu sunt din Alba Iulia, dar nu gasesc pe nicaieri. Ma puteti ajuta cu ceva informatii, chiar si din imprejurimi: Sibiu, Cluj, Deva...
Am alocat pentru aceasta achizitie intre 1800-2200 lei. Pe net, prin comanda am gasit, dar as vrea sa o pot "tactila" inainte de cumparare.

#2
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View PostKr3atorU, on Jun 25 2008, 09:52, said:

Salut,
Vreau sa achizitionez o plita cu inductie, dar nu prea se gaseste de cumparat <_<  
Eu sunt din Alba Iulia, dar nu gasesc pe nicaieri. Ma puteti ajuta cu ceva informatii, chiar si din imprejurimi: Sibiu, Cluj, Deva...
Am alocat pentru aceasta achizitie intre 1800-2200 lei. Pe net, prin comanda am gasit, dar as vrea sa o pot "tactila" inainte de cumparare.

poate ti se potriveste una din astea Pentru distribuitori poti folosi functia "de unde pot cumpara? "

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate stiu, cele pe inductie sunt sensibil mai piperate decat cele vitroceramice :)

#4
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View PostCourage, on Jul 25 2008, 20:51, said:

Din cate stiu, cele pe inductie sunt sensibil mai piperate decat cele vitroceramice :)

stii cum se zice...... dai un ban da` stai in fata ....

#5
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postplimbaretul, on Jul 27 2008, 00:13, said:

stii cum se zice...... dai un ban da` stai in fata ....
Nu stai chiar in fata!!am cumparat o plita cu 2 ochiuri..........dar iti trebuie oale extra pentru inductie,si cam costa.
In schimb.........se misca repede decat vitroceramica.
IN germania o plita cu 2 ochiuri ajunge undeva la 90-95E

Edited by adi_master, 27 July 2008 - 08:14.


#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006

View Postadi_master, on Jul 27 2008, 09:13, said:

Nu stai chiar in fata!!am cumparat o plita cu 2 ochiuri..........dar iti trebuie oale extra pentru inductie,si cam costa.
In schimb.........se misca repede decat vitroceramica.
IN germania o plita cu 2 ochiuri ajunge undeva la 90-95E

Sunt si la noi la Metro, Carrefour modele cu vreo 1.8 milioane si un singur ochi, putere de 1800 Watti. Dar e din aia pe picioruse.

De ce spui ca trebuie oale extra?
Cred ca merg cam toate oalele din inox.
Cum se comporta setarile pt. temperatura si programarea timpului pt. oprirea plitei? Mi se par f. interesante.

#7
planiolro

planiolro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.11.2007

View Postadi_master, on 27th July 2008, 09:13, said:

Nu stai chiar in fata!!am cumparat o plita cu 2 ochiuri..........dar iti trebuie oale extra pentru inductie,si cam costa.
In schimb.........se misca repede decat vitroceramica.
IN germania o plita cu 2 ochiuri ajunge undeva la 90-95E

Se misca mai repere? Ce inseamna asta?Poti da un exemplu concret? Dar din punct de vedere al consumului de energie? Ce este mai avantajos. O plita de inductie cu 4 ochiuri costa aproximativ 4000. As da suma asta daca as stii ca in timp imi recuperez investitia din factura de curent. Cam cat platesti facutra de curent de cand folosesti incalzirea pe inductie? Stiu ca gatitul electric este costisitor. Nu stiu cum este cel pe inductie? La magazine nimeni nu stie nimic pt ca nici nu le au expuse cel putin in provinicie.

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006

View Postplaniolro, on 17th September 2009, 13:25, said:

Se misca mai repere? Ce inseamna asta?Poti da un exemplu concret? Dar din punct de vedere al consumului de energie? Ce este mai avantajos. O plita de inductie cu 4 ochiuri costa aproximativ 4000. As da suma asta daca as stii ca in timp imi recuperez investitia din factura de curent. Cam cat platesti facutra de curent de cand folosesti incalzirea pe inductie? Stiu ca gatitul electric este costisitor. Nu stiu cum este cel pe inductie? La magazine nimeni nu stie nimic pt ca nici nu le au expuse cel putin in provinicie.

Cosumul este undeva la jumatate. Cele cu inductie au un rand. de cca 80% iar cele electrice sau pe gaz sub 50 la suta.
Sunt plite cu inductie si in jur de 2000 Ron.
Incalzesc mult mai repede fiindca la aceiasi putere consumata au randament cam dublu.
Dar nu poti folosi vase de aluminiu (tigai) inox nemagnetic, iena.
In schimb merg oalele emailate  :naughty:

Deci pretul este cam ca la gatirea pe gaz, putin mai mare dar conteaza sa ai si abonament CTP la Renel.

#9
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Am văzut undeva, cred că la Altex, ceva plite care aveau si inducție și și IR, sunt recomandate pentru că nu toate vasele sunt de fier. Deci 2 IR și 2 inducție. Problema era pretul, 2500 lei, jaf pe față ținând cont că o plită pe inducție costă vreo 150 de lei și o plită cu 4 ochiuri IR costă 1000 de lei cu tot cu cuptor.

View Postcipaul, on 17th September 2009, 20:05, said:

Cosumul este undeva la jumatate. Cele cu inductie au un rand. de cca 80% iar cele electrice sau pe gaz sub 50 la suta.
Sunt plite cu inductie si in jur de 2000 Ron.
Incalzesc mult mai repede fiindca la aceiasi putere consumata au randament cam dublu.
Dar nu poti folosi vase de aluminiu (tigai) inox nemagnetic, iena.
In schimb merg oalele emailate  :naughty:

Deci pretul este cam ca la gatirea pe gaz, putin mai mare dar conteaza sa ai si abonament CTP la Renel.
Aici te contrazic, cele electrice de tip ceaușist, alea cu placă de fier, care au ars multe degete la vremea lor au sub 50%. Cele electrice IR au un randament bun dacă oala e un pic mai mare decât ochiul. Sigur, nu ajunge la randamentul celor cu inducție dar cele cu inducție care merg la neferoase îs al naibii de scumpe (asta dacă se găsesc deja că nu prea cred).

#10
ro_pow

ro_pow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.05.2007
salut, as dori un sfat in legatura cu achizitionarea unei plite cu inductie, intre urmatoarele modele:
Whirlpool la 2000 lei respectiv Beko la 1300 lei, ar avea un avantaj Whirlpool care sa justifice diferenta de pret?
multumesc! :)

http://www.domo.ro/A...ool_ACM_847_BA#
http://www.domo.ro/A...Beko_HII64400AT

#11
Loto

Loto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2007
Salut! Si eu am inceput sa ma interesez de plitele pe inductie (am trecut de faza comparatiei intre gaz, vitro-ceramic si inductie) si sunt curios daca ai luat in considerare si variantele de la ikea, Teka, Bosch, Whirlpool, Samsung etc.?
Din diferite discutii am inteles ca si la plitele pe inductie, diferenta de pret este data si de randament, dar nu gasesc informatii despre cum poti compara randamentul lor.
Marea majoritate a discutiilor se leaga de functionalitati de tipul booster / amplificare a anumitor ochiuri, zone de incalzire etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate