Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

INVERTOARE DE TENSIUNE DE LA 12V LA 220V

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
vertigo1983

vertigo1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2004
As vrea sa fac un inversor de tensiune de mare putere circa 3000-4000W. Stiu ca e treaba serioasa dar sunt hotarat si chiar daca nu il fac personal tot nu am chef sa dau vreo 1000$ pt unu. Dar ceva bani tot asa da cuiva care ma poate ajuta. Mersi si astept raspunsurile voastre.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si care este experienta ta in domeniu?!
3000-4000W de la 12V la 220V?! Ai cumva o baterie de submarin?! :D

#3
vertigo1983

vertigo1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2004
nu conteaza experienta chiar vreau sa fac asa ceva si am zis ca as plati pt asa ceva. Daca crezi ca ma poti ajuta.....
      daca poti sa stai pe messenger adresa mea de mail e [email protected]
asa am putea discuta mai pe larg

Edited by vertigo1983, 19 November 2004 - 18:27.


#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si la ce vrei sa-l folosesti si de unde se alimenteaza cu 12V?

#5
vertigo1983

vertigo1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2004
Am niste panouri solare care scot la 12V+- destul de mult variaza. Problema e ca pe net am tot citit de niste baterii ei zic ceva "deep cycle" sau "long cycle lead acid sau nicd".
   stiu ca probabil par un nebun dar nu ma las, adica aia de afara or fi mai destepti ca noi.
    
   ca sa vezi de unde imi vine toata aceasta panarama uita-te pe www.otherpower.com -dupa mine e super tare site-ul

#6
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Cauta un ups vechi de 3-4 KVA, poate iesi mai ieftin si mai simplu, desi de obicei sunt la 24 v, depinde pentru ce iti trebuie.
Sau de la un ups, invertor de tensiune, amplificator de masina, etc iei partea care se ocupa cu ridicarea tensiunii si ii maresti puterea.

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La un randament de 80% pentru a obtine 4000W se consuma 5000W. Curentul mediu consumat din 12V este de 416A. La o densitate de curent de 3A/mm2 se obtine o sectiune de  138mm2 si este nevoie de un cablu cu diametrul de 14-15mm.  :D
Proiectul este mai complicat decit un trafo de sudura, 1500-2000W , vezi aici, (site-ul este in rusa) iar costurile pentru un proiect in faza de prototip sunt mult mai mari decit cumpararea unui produs de serie.  :)

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Incearca la inceput sa construiesti sau sa adaptezi un UPS de putere mai mica  la panourile solare, pentru a obtine macar 50W. Dupa aceea mai discutam. :)

#9
Valicus

Valicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.11.2004
Salut, ma chinui cu energia asta alternativa de aproape 1 an de zile si am studiat foarte multe chestii pe tema asta.Am bagat si o groaza de bani, chiar mi-am cumparat celule sa-mi fac un panou(resturi si sparturi din state).In primul rand sincer cred ca nu-ti trebuie asa ceva si afara e o problema cu invertoarele astea plus ca daca invertorul e de 3-4Kw inseamna ca merge constant cam undeva peste jumatatea(cele mai bune undeva la 60%) valori lor declarate de catre producator.Sincer din ce-am studiat nu-ti trbuie asa ceva.Un exemplu, lumina din casa pe 12v este mult mai putin costisitoare si relativ simplu de realizat.Daca vrei si frigider, masina de spalat, etc. afla ca exista si asa ceva special pentru instalatii solare dar la preturi foarte prohibitive pentru noi desigur(cel mai eftin frigider pentru solare coasta undeva la 800USD in state).Daca vrei sa investesti bani in asa ceva mai bine stai de vorba cu mine eu deja am avanst in acest domeniu, practic cred ca la anu o sa incep sa scot si ceva bani din chestia asta.Inca un mic detaliu, instalatiile de energie alternativa sunt mixte adica solar+eolian sau hidro(acum ca a venit iarna ma ocup de eoliena), fiecare separat merg numai pe zone bine definite pentru fiecare in parte si chiar si asa sunt o multime de probleme.

#10
lalihifi

lalihifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.06.2005
Problema nu ar fi asa mare cu invertorul daca nu doresti neaparat tensiune sinusoidala.
Daca doresti tensiune dreptunghiulara se rezolva relativ usor  :worthy: .
La tensiune sinusoidala ....  mai vorbim :confuzzled:

                                  Laurentiu

#11
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am si eu o lacuna in domeniul asta si poate ma lamureste cineva: de ce invertoarele se fac cu tensiune cu forma de unda dreptungiulara si nu sinusoidala? E o chestiune de randament? Ca in secundar iese o forma de unda nu prea prietenoasa...  :cursing:

#12
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Vertigo a scris:
"As vrea sa fac un invertor de tensiune de mare putere circa 3000-4000W. Stiu ca e treaba serioasa dar sunt hotarat si chiar daca nu il fac personal tot nu am chef sa dau vreo 1000$ pt unu. Dar ceva bani tot asa da cuiva care ma poate ajuta. Mersi si astept raspunsurile voastre."

Vreau si eu sa fac asa ceva. Fac apel la electronistii de prin C.E.T.-uri, stiu sigur ca ei au in intretinere asa ceva. Mai ales ca prin anii 80 existau niste circuite integrate de comanda in faza a tiristorilor (BAA 145) cu care cred ca se poate face un invertor. Un principiu, o schema cat mai sintetizata ceva acolo...  
Este adevarat, sunt scheme complexe dar cred ca se pot construi si in conditii de amator.
Va rugam frumos!!!

Yagi

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Circuitele cu BAA145 si tiristoare se foloseau la variatoare care redresau curentul alternativ trifazic de 380 v transformindu-l in curent continuu variabil intre 0-300V pentru alimentarea motoarelor de CC de mare putere la masini unelte.
Eu spun ca nu aveti sanse sa construiti in regim de amator invertoare de 3-4000W , ca idee am vazut cum arata un astfel de invertor 24Vcc-220Vca, la camioanele Coca-Cola, alea cu sute de becuri de craciun, aveau 1500w si pot spune ca erau piese industriale de arta imposibil de facut acasa.

#14
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu cel mai mare invertor pe care l-am vazut (aprox 1000W) l-am vazut pe un aparat de sudura stricat. Oscilatorul era facut cu 8 tranzistori IRFP460 comandati de niste circuite integrate speciale (banuiesc ca sa nu apara dezechilibre intre curentii care trec prin fiecare tranzistor).
Nu-s in nici un caz chestii de facut acasa.
Yagi, buna ideea cu tiristorii, dar vezi ca mai nou sunt mosfet-urile astea smechere (gen IRFP-urile de care am zis).

#15
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Poate ca imi fac viata prea usoara, dar dintr-un oscilator cu cuart de 50Hz de ce nu se construieste asa ceva? Pe tot netul am vazut doar scheme cu astabile sau cu 555 care generau o forma de unda dreptunghiulara si niciunde un oscilator sinusoidal trecut printr-un traf ridicator de tensiune. Asta era intrebarea.

Edited by mister_rf, 29 February 2008 - 08:15.


#16
lalihifi

lalihifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.06.2005
Bravo frumoasa replica mi-ati dat "invertor de garaj "
Lucrez in acest domeniu .. Industrial .. ASA CA STIU CE VREA  :angry:
O SCHEMA LA PUTEREA ASTA SE LUCREAZA DEJA CU MODULE DE FORTA (IGBT SAU FET)
Un trafo toroidal de puterea asta ptr invertor e foarte mare si scump .
Dar cu bani se face " Nu sunt probleme " si nu cum zic unii ""De garaj ""
Credeam ca vrei sa-l faci cu adevarat de aceea am intrebat dar vad ca este doar o idee
ASTA E BAIETII :coolspeak:

#17
lalihifi

lalihifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.06.2005
Problema nu este teoretica .....ESTE PRACTICA :D
La nivele de putere asa mare se lucreaza deja cu componente scumpe .
Iar un trafo ridicator la comanda (3..4 kw) este destul de scump .
Orice greseala distruge instantaneu componentele de forta (foarte scump).
Asta nu inseamna sa nu incerci dar... banii  sunt ai tai  :D
Porcarii pe care scrie 500w si au 100 vad destule dar la 3..4kw nominali deja nu mai discuti de facut acasa sau pe la prieteni.
Multa bafta
                       :peacefingers:

#18
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

Gheorghe Dracu, on Jul 27 2005, 12:21, said:

Poate ca imi fac viata prea usoara, dar dintr-un oscilator cu cuart de 50Hz de ce nu se construieste asa ceva? Pe tot netul am vazut doar scheme cu astabile sau cu 555 care generau o forma de unda dreptunghiulara si niciunde un oscilator sinusoidal trecut printr-un traf ridicator de tensiune. Asta era intrebarea.

<{POST_SNAPBACK}>

Obtinerea unei forme sinusoidale in secundar nu este strict legata de o referinta ultrastabila, fie acesta si dintr-un cristal de quartz...
Este mai simplu sa obtii un semnal dreptunghiular deoarece elementele semiconductoare folosite  au un randament maxim folosite in regimul de ''inchis/deschis''. Simularea unei unde sinusoidale se poate face cu o suma de semnale dreptunghiulare si de aceea se complica comanda si/sau numarul de device-uri folosite... In practica se foloseste acest lucru la puteri mai mari pentru obtinerea tensiunii alternative trifazice. Un pic de teorie aici: http://leiwww.epfl.c...ufer_epe_01.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate