Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

cum deschid un geam termopan blocat

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005
habar nu am daca postez bine, sper ca cineva patit sa ma lamureasca.

Unul din geamurile apartamentului s-a blocat. Geamul are mai multe puncte de prindere: 3 pe mijloc (unde e manerul), unul sus si unul langa balamaua de sus  (punctul de prindere e o chestie in forma de L pe tocul geamului dupa care culiseaza un fel de cui si care tine geamul inchis) si unul sau mai multe "cuie" s-au blocat, nu se mai deplaseaza cand invart de maner si au ramas dupa "L"-ul fixat pe toc.

Problema nu e grava, si celalalt ochi de geam se deschide in ambele sensuri dar ma streseaza  :cursing: - nu imi pot inchipui o modalite practica, mi se pare imposibil sa deschizi geamul ala fara sa strici tamplaria.

Nu stiu cine le-a pus si ce garantie au avut - asa am luat apartamentul... Daca e cineva patit... plese help

Multumesc

#2
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
La mine un cui de inzavorare s-a rupt si a ramas pe inchis, si anume cel de sus. Am tras de fereastra asfel incat sa pot baga o surubelnita de lacatus in apropiere de maner, pe interior, astfel am putut sa bat intr-una din cele 2 proeminente ale sinelor ce urca cuiele.
  Este cam greu sa-ti explic dar studiaza la geamul celalalt. Sinele care culiseaza in sus si in jos au in dreptul manerului de actionare al geamului 2 proeminente, tu trebuie sa tragi de geam astfel incat sa incapa oblic o surubelnita, pusa pe aceste proeminente, in care sa bati in sus , respectiv in jos, pentru a  debloca fereastra.
  Dupa aceasta este simplu de desfacut sistemul.
   Bafta si mai ales rabdare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate