Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Albania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#1
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Salut!
A fost cineva in Albania? Anul asta ne-am gindit sa lasam la o parte destinatiile foarte populate de turisti ca Grecia, Spania, Italia, Turcia si sa ne aventuram in "necunoscut". Am gasit hotele cu 20 de euro pe noapte, dar am inteles ca in Albania stau cam prost cu electricitate si uneori hotelurile folosesc generatoare proprii... :)
Ce ar fi interesant de vazut in Albania, in general? Ne-am gindit sa stam maximum 4 zile la mare intr-un orasel numit Saranda, dar in rest nu am stabilit deocamdata nici un itinerariu.Este usor de calatorit cu autobuzele dintr-un oras in altul?
Astept impresiile dvs. de calatorie  :)

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 26 2008, 21:05, said:

Salut!
A fost cineva in Albania? Anul asta ne-am gindit sa lasam la o parte destinatiile foarte populate de turisti ca Grecia, Spania, Italia, Turcia si sa ne aventuram in "necunoscut". Am gasit hotele cu 20 de euro pe noapte, dar am inteles ca in Albania stau cam prost cu electricitate si uneori hotelurile folosesc generatoare proprii... :)
Ce ar fi interesant de vazut in Albania, in general? Ne-am gindit sa stam maximum 4 zile la mare intr-un orasel numit Saranda, dar in rest nu am stabilit deocamdata nici un itinerariu.Este usor de calatorit cu autobuzele dintr-un oras in altul?
Astept impresiile dvs. de calatorie  :)
Saluti... am fost mai demult in Albania, dar am niste update-uri mai recente.
Ce e de vizitat: Tirana (probabil oricum vei ateriza in Tirana) - se rezolva intr-o zi, un centru construit in stil pseudo-italian si un oras in plina dezvoltare. Langa Tirana - iti trebuie insa masina ca transportul in comun e mai complicat, cetatea de la Kruja - cetatea lui Skendenberg reconstruita si un muzeu facut de fiica lui Enver Hohxa. In sud, exista 2 orase-muzeu - Berat si Gjirokaster (ro - Girokastra), ultimul un oras cu o puternica comunitate aromana. Orase vechi, un soi de Sighisoara a Albaniei. Sarande se doreste sa devina un soi de Paralia Katerini a Albaniei, fiind in dreptul insulei Corfu, dar din cate am inteles, e departe de acest ideal :)
Se poate circula cam peste tot cu autobuze, presupun ca de cand n-am mai fost pe acolo, soselele s-au imbunatatit radical. Ideal ar fi: Tirana - Kruja - Tirana - Berat - Girokastra - Saranda - eventual Corfu, plecare de acolo.

#3
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc mult de tot pentru sugestii. Vom zbura cu Wizzair pina la Korfu fiindca nu am reusit sa gasim preturi rezonabile spre Tirana.
Din Korfu ferry spre Saranda si speram sa existe si autobuze spre Tirana si celelalte orase.(indiferent de gradul de confort).

Oare merita sa cumparam un Lonely Planet numit Eastern Europe? (Albania mai este inclusa si in Mediteranean Europe.Ghidul acela insa nu ne-ar folosi in viitor, fiindca am vizitat deja toate tarile prezentate acolo, in afara de Albania).

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 27 2008, 19:31, said:

Multumesc mult de tot pentru sugestii. Vom zbura cu Wizzair pina la Korfu fiindca nu am reusit sa gasim preturi rezonabile spre Tirana.
Din Korfu ferry spre Saranda si speram sa existe si autobuze spre Tirana si celelalte orase.(indiferent de gradul de confort).

Oare merita sa cumparam un Lonely Planet numit Eastern Europe? (Albania mai este inclusa si in Mediteranean Europe.Ghidul acela insa nu ne-ar folosi in viitor, fiindca am vizitat deja toate tarile prezentate acolo, in afara de Albania).
eu l-as lua pe cel mai nou

#5
trav

trav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.06.2007

View Postbackpacker_mom, on May 27 2008, 19:31, said:

Multumesc mult de tot pentru sugestii. Vom zbura cu Wizzair pina la Korfu fiindca nu am reusit sa gasim preturi rezonabile spre Tirana.
Din Korfu ferry spre Saranda si speram sa existe si autobuze spre Tirana si celelalte orase.(indiferent de gradul de confort).

Oare merita sa cumparam un Lonely Planet numit Eastern Europe? (Albania mai este inclusa si in Mediteranean Europe.Ghidul acela insa nu ne-ar folosi in viitor, fiindca am vizitat deja toate tarile prezentate acolo, in afara de Albania).

http://www.inyourpoc...irana_IYP_5.pdf

Full 52-page print copies of Tirana In Your Pocket (400 lek, €3) are available at the following places in Tirana. If you're having trouble locating a copy, call +355 68 20 55807 for help.

Airport
Airport arrivals and departures halls bookshops

Hotels
Rogner Europapark Hotel bookshop
Sheraton Hotel bookshop
Tirana International Hotel bookshop

Bookshops
Adrion
Friend's Book House
Librari Albania
Librari Bardha

Other
Albanian Experience travel agency, Sheraton Hotel
Avis office, Rogner Europapark Hotel
Austrian Airlines
DHL
Hertz
Malev

#6
Capitanul Nemo

Capitanul Nemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007
Reprezentarea Albaniei in pomenitul Lonely Planet - Med. Europe este slăbuță, datorită interesului încă subțire pe care îl au turiștii străini pentru această țară. Eu am ediția a 7-a, am cumpărat-o acum aproape doi ani, poate cea nouă e mai bună. Am făcut un update ușor la ea, folosind internetul.

Eu plec pe 20 iulie în direcția 'Cuibului de Vulturi', ca parte a unui voiaj ciclist transeuropean de câteva săptămâni bune, venind dispre Macedonia. Chiar dacă toți îmi spun că sunt nebun deoarece vreau să merg în această țară, și încă pe două roți, eu însă abia aștept să găsesc o adevărată capsulă a timpului acolo, în care să revăd România anilor '90-'94. Am mai avut o intenție să ajung în Albania pe bicicletă, acum zece ani, însă erau vremuri tulburi în acea perioadă.

Știu că drumurile sunt cele mai proaste din Europa, gunoiul se aruncă pe marginea acestora sau oriunde le este albanezilor la îndemână, există rețele criminale organizate, trenurile nu au geamuri, prețurile sunt mici, sunt circa 700 000 de buncăre rămase în urma dictatorului de trist renume Hoxha. Și mai e Skanderberg...

#7
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
:huh:   :huh: doaaaaaaaamne eu imi fac crucea daca vreti sa vizitati tara asta.romanii care locuiesc in grecia stiu despre ce vb.Sa va vad eu cum va intelegeti cu leprele astea ca ei engleza nu vb o iota.Ce-a mai mare mafie de proxenetism din europa sunt albanejii,va vad eu parca ca ramaneti fara fete daca luati prietenele cu voi(aici in gr au rapit o groaza),in grecia nr 1 pt traficul de droguri si arme.80% din masinile care o sa le vedeti sunt furate si daca va duceti pe acolo sa le transimiteti salutari pt romanul care l-au impuscat in ianuarie(in discoteca romaneasca,tipul avea sotia insarcinata acasa si nu era vinovat cu nimic,l-au impuscat fara nici un motiv,nu ii cunostea).
Inculti,nu au auzit de sapun,cu fitse pe ei,si tiganii nostri din romania sunt lux pe langa ei.
Sorry ca sunt offtopic dar nu am putut sa ma abtin
Vacanta placuta!!

Edited by miss_bianco, 16 June 2008 - 04:59.


#8
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Sigur ca am auzit si chestii rele despre Albania, dar noi am calatorit in tari destul de ciudate ca sa zic asa...
Vom avea cu noi ghid de conversatie si dictionar, in afara de Lonely Planet Eastern Europe.
Si daca nu ne-o place deloc ne putem intoarce in Corfu, desi sper sa nu fie cazul.
Calatorie placuta Nemo!

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on Jun 16 2008, 13:49, said:

Sigur ca am auzit si chestii rele despre Albania, dar noi am calatorit in tari destul de ciudate ca sa zic asa...
Vom avea cu noi ghid de conversatie si dictionar, in afara de Lonely Planet Eastern Europe.
Si daca nu ne-o place deloc ne putem intoarce in Corfu, desi sper sa nu fie cazul.
Calatorie placuta Nemo!
Nu-ti fa probleme, Albania este destul de primitoare si safe.

#10
CristinaK

CristinaK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
va rog sa ne spuneti si noua cum a fost, as fi vrut si eu sa merg. Dar peste tot am auzit numai lucruri rele si nici la ambasada n-au fost prea deschisi...

#11
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
Daca unii romani care traiesc in italia de exemplu si au facut prostii pe acolo,hai sa zicem ca 50 % din italieni ne priveste rau.Aici in grecia procentul despre grecii care cred ca  albaneji sunt oameni rai nu e de 50 %,este de 99,9 %.Eu din ce am vazut numai o fata din toata natia asta era mai de "treaba".
Sper sa aveti o vacanta placuta,dar nu as putea sa fac o vacanta stand cu frica stiind ca pericolele sunt la orice pas.E ca si cum te-ai ducei jungla,si v-am spus ca majoritatea nu vb engleza o iota.Se merita toate astea pt un loc frumos,o plaja etc?

#12
Deeia

Deeia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
am cunoscut  2 albanezi. se ocupau  cu  recuperari evident , si cu bataie la comanda.

de mici sunt invatati cu violente extreme, asta e natura lor.  good luck ;)

#13
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
stiu ca vi se pare incitant,uau sa va duceti acolo,dar nu aveti idee unde mergeti.Sper sa va intoarceti cu bine doar atat.

#14
Capitanul Nemo

Capitanul Nemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmiss_bianco, on Jun 18 2008, 16:06, said:

stiu ca vi se pare incitant,uau sa va duceti acolo,dar nu aveti idee unde mergeti.Sper sa va intoarceti cu bine doar atat.

Vă rog să detaliați.

Ați fost personal în Albania? De ce nu avem idee unde mergem? Ce argumente aveți?

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCapitanul Nemo, on Jun 18 2008, 17:18, said:

Vă rog să detaliați.

Ați fost personal în Albania? De ce nu avem idee unde mergem? Ce argumente aveți?
Da, am fost, e super ok... intr-adevar infrastructura rutiera este challenging - aduce cu o combinatie de America Latina si Asie mai subdezvoltata, dar oamenii sunt draguti si ospitalieri. Aduc foarte mult cu italienii din sud, iar daca nu te bagi in business-urile lor, vei avea exact aceleasi probleme pe care le vei avea cu Mafia in Sicilia. Tara e superba, din pacate e cam haos, dar, deh, cum zice si postul e o destinatie mai neobisnuita. Nu este all-inclusive-ul din Turcia. Poate nu exista niste monumente senzationale (desi cetatea de la Kruja sau Girokastra sunt foarte faine, chiar si Berat- ul). Am inteles ca si orasul si lacul Shkodra in nord sunt deosebite, dar nu am ajuns. Enjoy... e o tara interesanta si atat de diferita tinand cont ca sunt totusi in Europa si in curand aliati cu noi in NATO.

#16
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007

View PostCapitanul Nemo, on Jun 18 2008, 17:18, said:

Vă rog să detaliați.

Ați fost personal în Albania? De ce nu avem idee unde mergem? Ce argumente aveți?

Nu am fost personal si nu vreau sa ma duc am cunoscut poprul tarii si asta cred ca e de ajuns.Am scris mai sus parerea mea nu e nevoie sa repet.

#17
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
pentru cine a stat in RFG, n-ar trebui sa fie o problema!





Rahova,Ferentari,Giulesti...

#18
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostCapitanul Nemo, on Jun 15 2008, 01:40, said:

în care să revăd România anilor '90-'94.

paralela nu e tocmai potrivita. albania are o puternica influenta italiana, italiana e de altfel principala limba straina vorbita. principala deosebire consta in faptul ca vilele celor care muncesc afara (cam 300.000 de persoane) arata a vile italiene, nu a buncare de bca si caramida ca la noi. apoi majoritatea podurilor construite (si nemodernizate) inainte de 80 au numai o banda de circulatie. tara e plina de cazemate mari si mici, le veti gasi in miniatura si in magazinele de suveniruri. la durres pe malul marii e un bar ciudat incropit chiar pe acoperisul unei cazemate de artilerie.
Nu mai tin bine minte [poate ma ajuta imperator], butrint sau girokastra e in intregime din maramura si calcar. asta ii da o stralucire deosebita in lumina apusului. are 200 de familii care louiesc in ea si circa 40 de biserici si altare crestine, + 2 moschei - moscheia alba (din piatra alba) si moscheia rosie (din caramida rosie). ambele moschei sint niste turnuri cu diametru de 1 m si o scara de fier in spirala. parca tot pe drumul asta e ochiul albastru - un izvor cu apa f rece si limpede.

e saracie mare, o sa vedeti si acolo ruine de fabrici si blocuri demolate pentru caramizi. foarte comune sint blocurile cu 1-2 etaje, cum se faceau prin 70 in localitatile mai mici din romania. 2 camere, baie, bucatarie si balcon.
exista pe acolo, nu prea mai stiu unde, o manastire de cca 1000 de ani. de mincat mai mult mincare italiana. vinul local nu e cine stie ce, dar e baubil. recomand crevetii, sint enormi. coniac skanderberg nu am gasit, am inteles ca a cumparat o firma straina drepturile.

prin 90 a fost incheiat un acord - nu stiu daca mai e valabil - intre italieni, greci si albanezi, prin care cca 300.000 de albanezi capatau drept de munca legal in cele 2 tari. conditia  afost ca pescarii albanezi sa isi scoata motoarele de putere mare de pe barci. mafia albaneza fiind resposabila pentru traficul de persoane si contrabanda pe mare. chestia asta a afectat pescarii si mai putin mafiotii.

albanezii sint baieti buni si au degete indeminatice. in pietele lor va veti simti ca in pietele noastre. daca vi se fura ceva, lasati orice speranta.

Edited by gomez99, 23 June 2008 - 11:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate