Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme radio Gloria

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Gloria nu canta". Dzeule mare..Pe vremea mea, cate...

Ca sa poti sa o repari trebuie sa integei cum "canta". O carte exceptionala care trebuie studiata si apoi inteleasa inainte de interventie este "Depanare radioreceptoarelor". Scrisa de fostului meu director Patrutescu, desi nu i-am fost elev.
Mda, e posibil sa fie mai greu de procurat, dar sigur o sa o mai gasesti pe la tarabe, buticari, etc..Nu cred ca te va costa mai mult de 10 ron....Ceva de vre-o 200 de pagini, format spre A4, cu titluri rosii, parca..
Dupa ce ai citit-o, si de mai multe ori, o sa vezi ca o sa incepi sa pricepi cum functioneza ansambulu.

Prima data faci "misto" de sursa. Adica verifici ca e OK. Tensiunea alternativa din secundarul trafului e cat scrie in schema? Daca -si presupun ca- da, masori redresata si apoi stabilizata. Daca nu sunt cat in schema, postezi valorile si ipoteza dumitale despre ce crezi ca ar produce "buba"...
Apoi finalul audio... .Spui ca se aude neclar. OK, care sunt cele rezultatele celor 2 masuratori esentiale ?
Daca totul e ok, dezlipesti cele 2 fire care duc spre blocul FI MA@MF si bagi semnal de o sursa audio si vcezi cu se aude.. De ex de Line OUT de un PC. Atentie sa pui masa la masa, si nu masa la cald, hi, hi, Nu rade, mai ales la incepatori se mai intampla. Si cine nu recunoaste ca mai furat-o, sau nu a lucrat  sau manca...
Daca iarasi totul e OK, atunci incepe distractia....E bine si util ca ai verificat tastatura. Cum ai zis ca e ok, uita de ea.
Faptul ca ecranul de la tunerul de UUS nu mai era pus nu influenteaza decisiv functionare blocului respectiv. Mai ales ca banda respectiva a fost  "omorata"...Un prieten radioamator, dar pasionat de receptii DX-uri in 3m mi-a zis ca doar moldoveni, adica basarabenii ar mai avea emitatoare acolo in banda respectiva..
Vezi ca daca in loc de semnal de FI de la un alt receptor exact cum ti-au zis predecesorii mei, introduci semnalul de la mufa LINE OUT de la un PC o sa auzi o mare tacere. Pt ca intre cele 2 semnale e o oarescare (mare) diferenta, hi, hi..

Ideea e sa nu iti bagi mainile, pardon surubelnita in bobine sau conzi semireglabili, indiferent care sunt.
La "bombine" singura chestie pe care trebuie sa le-o faci e sa le verifici ca sunt continue, ceea ce e banal. Sau cu bazaitoare, dar e mai util cu voltmetrul, pt ca astfel masori totul...Daca ai gasit-o firul intrerupt, incerca sa il prelungesti, dar vezi sa nu foloseti 1km de "ata", hihi..
Crede-ma, nu incerca sa nu dezlipeti bobinele din cablaj daca daca ai mana formata....Acum razi Prien, dar acum "neshte" ani, cand debutai..Si pompa de fludor era doar desene in carti...
Iti trebuie rabdare. Ca tutunul dauneaza grav sanatatii. E foarte posibil sa rosteti anumite cuvinte care ..., Asa ca incearca sa stai singur in camera, fara mama, sau prietena....
Daca ai incredere in tine si iti aloci niste timp, e imposibil sa nu o rezolvi.
Iar dupa ce va canta, te vei bucura de parca l-ai fi pris pe Dzeu de picior...
Succes.

#20
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am verificat tensiunile.  Valori

Iesire traf - 15,6 V
redresat - 19,58
stabilizat - 11,76

AM deconectat cele 2 fire dinspre blocul FI MA MF , am injectat semnal din placa de sunet si nu se aude nimic. In schimb, cum am deconectat firele, un post de radio tot se aude, iar daca misc de CV se aude ca si cum ai incerca sa acordezi,numai ca postul care se aude ramane acolo, nu se poate face acordul pe alt post...

La bobine nu umblu niciodata , nu pare sa fie umblat in ele sau sa se fi atins cineva astfel incat sa rupa firele...

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
E foarte frumos ca mi-ai indicat niste tensiuni. Dar dupa parerea ta sunt OK, sau gresite? ce zice schema?
Ideea e sa compari ce scrie in schema cu ce ai in montaj. Pt daca in punctul masurat in loc de 5.6 ai 11,76 V , sau 0V, chestia asta e provocata de ..Pleci pe cale logica si sapi pana cand gasesti buba.

Simt ca esti incepator. Si normal ca tie frica. Dar daca nu lupti, o sa ramai cu aparatul nereparat.

Revin la ideea de a cauta mai intai o carte in care sa te lamuresti ce e ala radio, cum e facut, de ce canta pt ca numai asa vei afla de ce nu canta..
Eu verificam finalul audio punand degetul usor umezit pe borna de iesire a placii FI, cea care face legatura cu AAF-ul. Evident ca mai intai dadeam potul de volum la maxim. Sau chiar pe firul de intrare, adica pe cursorul potului. Si daca nu bazaia ca dracu, uitam de altceva si sapam prin audio.....

Nu vreau sa crezi ca fac mistode tine. Ideea e sa intelegi ce se intampla si sa actionezi ca atare. Ia vitamina incredere in tine si la lupta...Daca ti-e frica ca il strici mai rau, crede-ma, nu o sa faci nimic..Oricum nu canta. Eu inca nu am reusit sa repar ceva care functioneza. Doar sa il stric...
Asa ca indrazneste sa formulezi ipoteze. Deoarece am 16V la iesire din traf, mie mi se pare OK, pt ca atat imi da schema..Deci uit de blocul asta..Si asa mai departe..
As fi vrut sa te incurajez spunandu-ti ca am modulele de la vre-o 3 Glorii. Si daca strici ceva ti le trimit gratuit..Din pacate nu imi mai sunt adresabile pt  mimi  2 luni., adica nu voi ajunge eu la ele..
Pe de alta parte ce piese sunt in Gloria, sigur o sa le gasesti..
Asa ca, hai la munca..In schema zice ca e atata, in montaj atat, ce poate provoca asta?
Sa vezi cum te vei simtii dupa ce va canta..

Edited by Prien, 03 June 2008 - 17:14.


#22
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am verificat cu degetul pe punctul cald al pot de vol si bazaie....Eu scrisesem aici pt ca credeam ca e cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema...

Chiar nu imi dau seama de ce e asa mare diferenta de tensiune pe rezistentele respective fata de schema...Si nu prea imi dau seama de unde vine problema...

In schema R205- 0,55 V   ,  R207 -  1,4V

In montaj R205 - 1,64V  , R207   -  7,80V

Nu imi dau seama ce poate provoca diferenta asta...

#23
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Verifica (schimba) C216,C217 si eventual C231.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, sunt rau si off topic.
Mai multi oameni s-au zbatut sa te ajute. Cred ca meritau sa le zici, asta a fost, mersi.
E vina mea ca mi-am tocit tastatura.

#25
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 Prien, on Jun 8 2008, 08:45, said:

Da, sunt rau si off topic.
Mai multi oameni s-au zbatut sa te ajute. Cred ca meritau sa le zici, asta a fost, mersi.
E vina mea ca mi-am tocit tastatura.


:( :(   Eu nu am mai citit de ceva vreme ce s-a scris pe forum si nici nu am mai avut timp sa ma ocup de radio pt ca sunt in sesiune. Asadar, nu l-am reparat inca. Daca as fi reusit as fi postat multumirile mele. Oricum, chiar daca nu o sa reusesc sa il repar , sunt recunoascator celor care au postat...

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu am stiut ca esti in sesiune. E normal sa faci electronica de abia dupa aia.
Spor la invatat si sa ai BAFTA maxima.

#27
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Intre timp am putut sa ma uit la  C216,217 si 231.  Sunt OK.

Am constatat ca radio 'prinde' si pe US1 si pe US2 dar cand nu prinde posturi acolo, se aude tot radio romania. Pe UUS nu se aude reactia ci in orice pozitie a cv se aude tot radio romania. Nu imi explic de ce daca scot cele 2 fire de la etajul final tot se aude radio romania. Nu mai exista nici o legatura intre amplificator si restul....

#28
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007

 augustin87r, on Jun 14 2008, 12:04, said:

Intre timp am putut sa ma uit la  C216,217 si 231.  Sunt OK.

Am constatat ca radio 'prinde' si pe US1 si pe US2 dar cand nu prinde posturi acolo, se aude tot radio romania. Pe UUS nu se aude reactia ci in orice pozitie a cv se aude tot radio romania. Nu imi explic de ce daca scot cele 2 fire de la etajul final tot se aude radio romania. Nu mai exista nici o legatura intre amplificator si restul....
Asta inseamna ca ai in zona un emitator local pe radio romania, pe medii.
Asa faceau si amplificatoarele cu ecranaj insuficient - aparea un radio parazit daca masa nu era bine legata sau daca se folosea cablu neecranat. Se poate elimina punand 100-500 pF paralel cu intrarea amplificatorului audio. La o asemenea capacitate nu afecteaza inaltele. Daca nu tace de tot incearca sa cresti capacitatea pana dispare semnalul - asta insa daca sigur nu e vreo masa dezlipita in montaj. Macar asa vezi daca nu e decuplata masa pe undeva. Poti merge linistit pana pe la 10 nF fara a afecta simtitor calitatea audio - totusi nu vorbim de high-end aici :-)
Daca are integrat in final astea fac asa datorita impedantei mari de  intrare. In cazul asta o rezistenta de valoare dubla ca a potentiometrului de volum ajuta uneori daca nu e prevazuta de fabricant. Poate chiar potentiometrul nu e legat la masa...sau lipitura rece.
Succes!

#29
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Da, intr-adevat e un emitator aici in zona :)  Am pus 22nF in paralel pe intrarea amplificatorului... Mai putin nu era eficient.... Oricum, nici acum nu e eficient 100%,dar asa ramane ,nu ii mai pun rezistenta in paralel pe potentiometru.

Etajul final e cu trazistoare (mai am un Gloria S care are integrat in etajul final)



Pana la urma am constatat ca C231 - 10nF  imi dadea o rezistenta de cativa ohmi. Nu stiu cum de mi-a scapat la inceput. L-am schimbat si  acum merge bine, aud reactia pe UUS foarte bine. Acum am sa incerc un convertor in banda Vest....Si am sa ii schimb condensatoarele electrolitice din etajul final + sursa...

Va multumesc mult tuturor pentru ajutorul si timpul acordate...

Si o singura intrebare mai am: ce rost are firul care e pus de pe corpul CV pe carcasa de tabla a difuzorului? E o masa ,dar la ce foloseste? Vad ca si fara ea merge la fel...

#30
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Hmm...22nF?
Cam mult, macar nu te mai calca pe nervi zgomotul de pe medii... iar daca am retinut era pentru o matusa care sigur nu va protesta fata de reducerea benzii de trecere audio - sesizabila cel mult pe FM.
Bine ca l-ai facut; firul ala pare a avea legatura cu ecranarea la radiofrecventa, poate cu el pus ai un ecran suplimentar pentru etajele de FI daca sunt prin zona, dar la fel de bine poate fi si exces de zel.
Poate ma ajuta cineva, la fel sunt si eu curios de ce la etajele de iesire din TV romanesti cu lampi - alea cu difuzoare de 750 de ohmi e o rezistenta de 1M si conectata carcasa difuzorului la masa.

#31
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 carageae, on Jun 14 2008, 20:55, said:

Hmm...22nF?
Cam mult, macar nu te mai calca pe nervi zgomotul de pe medii... iar daca am retinut era pentru o matusa care sigur nu va protesta fata de reducerea benzii de trecere audio - sesizabila cel mult pe FM.
Bine ca l-ai facut; firul ala pare a avea legatura cu ecranarea la radiofrecventa, poate cu el pus ai un ecran suplimentar pentru etajele de FI daca sunt prin zona, dar la fel de bine poate fi si exces de zel.
Poate ma ajuta cineva, la fel sunt si eu curios de ce la etajele de iesire din TV romanesti cu lampi - alea cu difuzoare de 750 de ohmi e o rezistenta de 1M si conectata carcasa difuzorului la masa.


Am uitat sa spun : potentiometrul  de volum nu era pus la masa. Dupa ce l-am pus la masa merge radioul inca si mai bine...

22nF o fi mult,dar bunica mea o sa asculte pe UL Radio Antena Satelor 153khz......Deci zgomotul enorm de acolo va fi redus si mai bine.....Am vrut sa functioneze toate gamele pt ca asa imi place mie sa am lucrurile... Si acum o sa experimentez cu UUS

#32
BlaxxunRomania

BlaxxunRomania

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.12.2007
Rezistența aceea de 1M, tre' să fie de la vr-un filtru, ceva, o chestie pentru rejectarea oscilațiilor. ...
Auziți, am găsit topicul acesta, și m-am gândit că poate-mi repar și eu osciloscoapele. Că apoi cu ele îmi voi repara și restul drăcăriilor.  :P
'The main osciloscope' s-a stricat, adică i s-a dus sursa. Ca să-l repar, trebuia să văd oscilațiile. Am cumpărat încă un osciloscop. Unul rusesc, din alea simple.  ;)
Osciloscopul rusesc nu mergea pe frecvență mare, și am încercat să-l modific, dar l-am fărâmat.  :rolleyes:
Așa dar, acum am două osciloscoape bulite. Credeți că are vre-un rost să discut despre ele aici ?  B)

:D
trăiască electroniștii !

#33
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
firul acela - de fapt un fel de panglica impletita din litze (la Gloria 3 cel putin) tine de ecranare - lasa-l acolo si eventual refa-i cositorirea de pe CV

#34
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 MadKat, on Jun 16 2008, 18:19, said:

firul acela - de fapt un fel de panglica impletita din litze (la Gloria 3 cel putin) tine de ecranare - lasa-l acolo si eventual refa-i cositorirea de pe CV


Da,stiu de tresa metalica ce era pusa la Gloria 3 ....La tipurile mai noi, tresa s-a inlocuit cu un simplu fir litat izolat...L-am legat bine unde trebuie...

Acum mai am o curiozitate: maica-mea mare care sta la tzara, undeva langa Dragasani, are un Gloria 4 care merge bine  (exceptand faptul ca cei care intra prin casa apasa pe claviatura si schimba gama de unda si maica-mea mare imi zice mereu ca iar s-a stricat :)))) ......Ideea: daca il bag in priza intr-un anume fel se aude un brum mare, foarte suparator;daca rasucesc stecherul, brumul scade simtitor. Din ce cauza sa fie asta ?

#35
BlaxxunRomania

BlaxxunRomania

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.12.2007

 augustin87r, on Jun 18 2008, 11:58, said:

[...]daca il bag in priza intr-un anume fel se aude un brum mare, foarte suparator;daca rasucesc stecherul, brumul scade simtitor. Din ce cauza sa fie asta ?
Preul, preul nu este bine ecranat. Potențiometre neecranate corect, ș.a.m.d.
Efectul de brum se poate manifesta și datorită interferenței pe unde scurte, medii și lungi. Aici e vorba de întreruperi ale decuplărilor, ceea ce poate duce la modularea cu 50 Hz, sau cu armonice de ale sale ...

Edited by BlaxxunRomania, 18 June 2008 - 20:37.


#36
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Eu as merge pe ideea unei slabe izolatii la traf intre primar si secundar. Verifica daca se aprinde suspect de tare (ca un pic se aprinde la oricare) creionul de tensiune pus pe masa aparatului in ambele pozitii ale stecherului.
Daca da, concluziile le tragi singur.
Daca nu...poate e preul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate