Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#451
calintwf

calintwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 06.09.2006
Am citit cateva pagini, si nu am reusit sa fac o sinteza si nici sa trag o concluzie.
Sunt nevoit sa intreb, pentru a obtine un raspuns cat mai complet:

E vorba de un astigmatism pentru o persoana de 31 ani, care poarta ochelari in jurul valorii de 4(+/-
nu retin...). Intrebarile sunt:

1.Ce tip de interventie e cea mai buna pentru interventia asta? Lasik sau Lasek? O alege pacientul sau medicul...?

2.Ce aparat e cel mai performant pentru operatie? (am vazut ca sunt mai multe modele, si nu stiu
   care urmaresc ochiul activ/pasiv, sau care au avantaje asupra altora...

3.Ce clinici poseda aparatul recomandat si daca doctorul care opereaza are reputatie buna?

4. Per ansamblu, se poate face un top al clinicilor? Nu stiu ce sa aleg intre Cluj (acolo locuiesc), Bucuresti,
Budapesta, sau unde mai e alta clinica de top...

Rog moderatorul sa permita abordarea, caut un raspuns rapid, decizia ma preseaza. Multumesc.

#452
orllandoz

orllandoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2006

 calintwf, on Aug 2 2007, 09:12, said:

2.Ce aparat e cel mai performant pentru operatie? (am vazut ca sunt mai multe modele, si nu stiu
   care urmaresc ochiul activ/pasiv, sau care au avantaje asupra altora...
Din cate cunosc eu cel mai bun aparat laser care a ajuns la noi in tara e Carl Zeiss Mel 80 si il au cei de la Oculus din Bucuresti.
Si eu incerc sa culeg astfel de date despre cele mai bune clinici si aparate laser existente in Bucuresti, deocamdata doar de asta stiu.
Daca aflu de altceva mai bun o sa anunt pe forum.
Dintre LASIK si LASEK eu as alege-o pe ultima, dar din pacate nu stiu sa se foloseasca acesata procedura la Oculus.

#453
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

 calintwf, on Aug 2 2007, 09:12, said:

Am citit cateva pagini, si nu am reusit sa fac o sinteza si nici sa trag o concluzie.
Sunt nevoit sa intreb, pentru a obtine un raspuns cat mai complet:

E vorba de un astigmatism pentru o persoana de 31 ani, care poarta ochelari in jurul valorii de 4(+/-
nu retin...). Intrebarile sunt:

1.Ce tip de interventie e cea mai buna pentru interventia asta? Lasik sau Lasek? O alege pacientul sau medicul...?

2.Ce aparat e cel mai performant pentru operatie? (am vazut ca sunt mai multe modele, si nu stiu
   care urmaresc ochiul activ/pasiv, sau care au avantaje asupra altora...

3.Ce clinici poseda aparatul recomandat si daca doctorul care opereaza are reputatie buna?

4. Per ansamblu, se poate face un top al clinicilor? Nu stiu ce sa aleg intre Cluj (acolo locuiesc), Bucuresti,
Budapesta, sau unde mai e alta clinica de top...

Rog moderatorul sa permita abordarea, caut un raspuns rapid, decizia ma preseaza. Multumesc.

eu imi doresc sa merg in turcia la istanbul . au allegreto 400 eyetracker activ aberometru si fac si lasek. dar stiu ca nu oricine poate sa faca lasek. in functie de dioptire si de grosimea corneei

#454
Pleasure Seeker

Pleasure Seeker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2006
Procedura LASIK presupune sectionarea unui flap de pe suprafata corneei cu ajutorul unui microkeratom (blade lasik) sau cu ajutorul unui laser numit Intralase (bladeless/all laser lasik) dupa care se aplica laserul propiu-zis pentru modelarea corneei direct pe tesutul stromal.Dupa interventie flap-ul se fixeaza si reataseaza.

Procedura LASEK este cea mai superficiala intrucat nu implica incizii corneene.Epiteliul este detasat de stroma corneeana dupa care se aplica laserul propiu-zis pentru modelarea corneei,apoi epiteliul este repozitionat.

Avantaje LASEK:
-complicatiile asociate cu taierea si reatasarea flap-ului sunt eliminate
-sindromul ochiului uscat este mai redus (nervii responsabili pentru reflexul lacrimal nu sunt taiati spre deosebire de lasik)

Dezavantaje:
-timp de recuperare mai lung in comparatie cu LASIK
-poate cauza disconfort si durere mai mare in comparatie cu LASIK

De obicei procedura LASEK se foloseste la pacientii care au corneea subtire,deoarece nu se poate creea flap-ul specific Lasik.
Cei care sunt implicati in activitati care prezinta un risc mare de accidentare la ochi (cum ar fi box-ul) le este indicata procedura LASEK.

Rezultatele sunt similare dupa ambele proceduri.In final este alegerea fiecaruia.


La Oculus nu este folosita procedura Lasek.

Edited by Pleasure Seeker, 04 August 2007 - 10:51.


#455
Pleasure Seeker

Pleasure Seeker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2006
Vision correction surgery patients will get just as good results from LASIK as from LASEK, a new study shows.

Both surgeries use lasers to cut flaps in the cornea to correct its shape. LASEK (laser-assisted subepithelial keratectomy) cuts only the outside surface of the cornea.

This avoids some of the flap problems that can come with the deeper cut made during LASIK (laser in situ keratomileusis). But LASEK recovery is a bit longer, and there may be more pain after surgery.

Some doctors say LASEK is better. Others swear by LASIK.

Which is better? To find out, University of Illinois at Chicago researcher Dimitri Azar, MD, and colleagues compared 122 eyes treated with LASIK to 122 eyes treated with LASEK.

"Both procedures seem safe, effective, and predictable," Azar says in a news release.

Eyes treated with LASEK ended up with slightly better vision. But the difference was too small for patients to notice.

"We found that although there were some differences ... that favor the LASEK procedure, the differences were not clinically significant," Azar says.

The findings appear in the December issue of the American Journal of Ophthalmology.

#456
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007
am fost la consult la bucuresti.ochiul este sanatos si poate suporta orice fel de operatie: lasik lasek implant.
dintre toate. doar lasek sunt dispus sa fac.
am inteles ca la dioptriile de peste -5 exista risc mai mare ca sa am probleme de vedere noaptea(halouri lumina insuportabila...) in cazul operatiei lasek fata de lasik
nu inteleg de ce, din moment ce pe cornee se intervine la fel pentru modificarea dioptriilor, singura diferenta fiind modul in care se ajunge la cornee. inseamna ca operatiile nu sunt identice nici la modelarea corneei?

exista cineva sa dea o explicatie concreta?

#457
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Sunt niste considerente de optica. Exista formule matematice care dicteaza cat anume sa iti taie din cornee ca sa te aduca la 0. In cazul LASEKului se taie un pic mai putin decat la LASIK. In mare, asa cum am mai zis riscurile celor doua operatii sunt aproximativ egale (adica LASEKul nu este neaparat mult mai safe decat LASIK).

#458
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
E cam greu daca ai dioptrii mai mari de 3

#459
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

 nano_thrust, on Aug 14 2007, 10:18, said:

E cam greu daca ai dioptrii mai mari de 3


????? Te-ai gandit mult pana sa scoti perla ????  :deadtongue:

#460
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007
eu am -5.5 respectiv -6 miopie la ochi.

am inteles ca e ceva mai riscant peste 5

#461
Pleasure Seeker

Pleasure Seeker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2006
nu este ... am o vecina care avea -13 miopie si s-a operat...acum vede foarte bine fara ochelari

la hipermetropie,astigmatism peste 5 e mai dificil

#462
SilviaStefania

SilviaStefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2007
Buna,

Am tot citit acest topic am vazut avantaje si dezavantaje pentru operatiile Lasik si Lasek. Nu a spus nimeni nimic deppre implantul refractiv- cu cristalin artificial. Eu am -9 cu -9.25. Din cate am mai citit cred ca asta mi s-ar recomanda. oricum intentionez sa merg la un consult amanuntit pentru ca vreau sa ma operez cat mai repede!!! Daca a mai facut cineva `operatia` asta va rog sa-mi dati mai multe detalii, sau daca aveti mai multe informatii.

Va multumesc anticipat,

Silvia

#463
SilviaStefania

SilviaStefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2007
Pleasure Seeker ne poti spune mai multe despre vecina ta - unde s-a operat, ce metoda a ales medicul, cat a costat?

Multumesc,

Edited by SilviaStefania, 24 August 2007 - 12:10.


#464
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Salut!

Am intrat pe topicul asta, deoarece vreau sa ma operez, am reusit sa strang si banii necesari operatiei (am inteles ca ar costa in jur de 1000 - 1200, ajungand undeva la 1500 cu tot cu tratamentul post-operator - picaturi, etc., etc.). Insa (cu amendamentul ca nu am reusit sa citesc toate paginile, deoarece timpul nu imi prea permite) nu am vazut foarte multi care sa fi facut operatia, ci mai mult persoane care isi dau cu parerea, fara sa fie in cunostinta de cauza (din punctul meu de vedere, doar pentru ca ai citit ceva pe niste siteuri sau forumuri, nu poti avea cunostintele pe care le are un om care a trecut prin asta. Experienta e cel mai bun profesor.)

Ca atare, va rog, daca ati trecut prin aceasta operatie, recomandati clinicile in care ati fost operati, pentru ca cei care inca nu au facut-o sa poata alege.

Eu am mai cunoscut cateva persoane care s-au operat, insa atunci nu eram foarte interesata, pentru ca imi era putin teama, si nu am intrebat de clinici. In acest moment, facand raportul riscuri/beneficii prefer sa imi asum riscul - care nu pare a fi chiar foarte mare.

Personal, ma intereseaza unde as putea sa ma operez in Bucuresti. O clinica sa aiba si medici buni si aparatura cat mai performanta (cat se poate pentru Romania, evident), deoarece nu am timpul necesar sa plec din tara.

Astept raspunsurile voastre cat mai curand, pentru ca nu mai am rabdare. Sincer, dupa 18 ani de purtat ochelari, te cam saturi!

Multumesc anticipat!

#465
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 metalghost, on Aug 25 2007, 11:42, said:

Sincer, dupa 18 ani de purtat ochelari, te cam saturi!

Mie imi merge perfect , dupa si mai multi ani - am -2.75 cu -4.5 si din punctul meu de vedere riscurile operatorii/postoperatorii depasesc avantajele .

#466
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006

 AMDG, on Aug 25 2007, 13:05, said:

Mie imi merge perfect , dupa si mai multi ani - am -2.75 cu -4.5 si din punctul meu de vedere riscurile operatorii/postoperatorii depasesc avantajele .

Aici este vorba de optiunea fiecaruia. Eu sunt dispusa sa imi asum aceste riscuri.

In alta ordine de idei, mi-a fost recomandata clinica Alcor din Bucuresti, unde opereaza Dr. Tataru Calin. A fost cineva operat acolo? Stiti ceva despre ei? Nici pretul nu este foarte piperat (3000 ron pentru ambii ochi, in raport cu 2000 Euro la Oculus). Daca stiti ceva despre Alcor, va rog postati!

Sa fiu sincera, as aprecia mult mai mult experienta cuiva care s-a operat, decat parerile neavizate ale cuiva care nu a facut-o!!!

Multumesc!

#467
orllandoz

orllandoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2006

 metalghost, on Aug 26 2007, 09:57, said:

mi-a fost recomandata clinica Alcor din Bucuresti, unde opereaza Dr. Tataru Calin.
De clinica asta nu stiam. Le-am trimis un mail in care am cerut detalii despre tipul de laser folosit ptr ca intr-adevar o operatie cu laser excimer la ei costa de doua ori mai putin decat la Oculus, ceea ce imi ridica niste semne de intrebare. Singura explicatie care imi vine acum in minte e ca ar folosi un laser de o generatie mai veche, dar o sa clarific acest aspect dupa ce o sa imi raspunda la mail.

#468
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Le-am trimis si eu un mail. Sa vedem acum care va fi raspunsul. De asemenea, eu nu am vazut pe site nici ce metoda folosesc...

Am reusit, intr-un final, sa citesc mare parte din posturi. Din pacate, majoritatea sunt o mare disputa intre doi utilizatori... asta este, n-avem ce-i face, traim in Romania (si asta ne ocupa tot timpul).

Am o curiozitate. Daca in Romania clinicile sunt atat de varza, de ce vin uneori straini sa se opereze aici? Am citit un articol intr-un ziar, in care spuneau ca sunt straini care prefera clinicile din Romania pentru operatii la ochi sau interventii stomatologice, deoarece raportul pret/calitate este mai bun. Nu stiu cat de adevarat este, si nici nu vreau sa ma implic in vreo polemica, insa mie timpul nu imi permite sa plec din tara. Ca atare, va trebui sa gasesc o clinica in Bucuresti, sa ma pot opera. Am vazut ca cel mai des apare numele clinicii Oculus, insa acolo nu se efectueaza procedura Lasek (spre care as tinde, dupa datele acumulate).

Sunt persoane care s-au operat, insa nu au postat clinica... Eu consider ca ar fi un real ajutor pentru cei care vor sa se opereze, daca cei care au facut-o deja ar spune si unde s-a efectuat operatia, sau macar medicul care i-a operat. Chiar si moderatorii au acceptat sa se dea aceste informatii.
Astept cu nerabdare un raspuns de la voi, cei care v-ati operat (mai ales in Bucuresti).

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate