Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#55
circolocooo

circolocooo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2008
pe 7 ianuarie 2009 se implinesc 2 ani de cand am 'obtinut' la schi o ruptura de lia, leziune a meniscului si nush ce laxitate in ligamentul colateral de la genunchiul drept(asa a iesit la rmn). am facut putina recuperare (vreo 2-3 luni) dar m-am lasat. Singurare durere ce am simtit-o a fost in momentul accidentului si a fost una surda si de scurta durata. De 2 ani nu ma doare genunchiul (decat daca il fortez mult) insa e instabil-nu pot decat sa merg. Fara fotbal, fara schi, doar sah, table. Acum stau si ma uit in urma si imi dau seama ca daca ma tineam de treaba (ligamentoplastie) acum ar fi trebuit sa fiu pe picioare. Ideea e ca am fost la mai multi medici si am ramas cu un gust amar sa zic. Primul la care am fost a zis ca nu-i problema-in 6 luni joc fotbal si c anu tre sa fac rmn ca nu e problema. Eu eram agitat fff rau si am facut rmn de capul meu si se pare c abine am facut. Al doilea m-a luat cu proteze si alte lucruri de gen dar fara sa ma lamureasca ce sa fac . Asa ca dupa 2 medici tot in aer eram- nu stiam ce trebuie sa fac, ce am patit exact. Am cautat pe net si am dat peste un site care se numeste medicinasportiva.ro, am mers si m-am intalnit cu doctorul Panait care m-a lamurit ce e cu genunchiul si ce am patit eu de fapt si care ar fi drumul de urmat. M-am linistit dupa acest episod intrucat acum eram si eu informat si intelegeam ce si cum s-a intamplat si cam ce e de facut.Dupa aceasta faza de consultanta, am facut recuperare vreo 2-3 luni.
De curand am fost la alt medic care mi-a spus clar ligamentoplastie, deoarece daca nu fac nik o sa-mi distrug genunchiul.  
In concluzie, pot sa spun ca am lasat timpul sa treaca degeaba. Acum incerc sa ma adun si sa fac ce trebuie: recuperare (musculatura piciorului drept e atrofiata, pulpa piciorului drept e cu 1 cm mai mica decat cea de la stangul), sa caut un medic sa repar meniscul dupa care sa fac ligamentoplastia si dupa sa sper ca in max 2 ani sa pot sa fiu ca inainte (sa joc un fotbal, sa fac un schi).
Bafta!

#56
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 circolocooo, on Sep 17 2008, 15:20, said:

pe 7 ianuarie 2009 se implinesc 2 ani de cand am 'obtinut' la schi o ruptura de lia, leziune a meniscului si nush ce laxitate in ligamentul colateral de la genunchiul drept(asa a iesit la rmn). am facut putina recuperare (vreo 2-3 luni) dar m-am lasat. Singurare durere ce am simtit-o a fost in momentul accidentului si a fost una surda si de scurta durata. De 2 ani nu ma doare genunchiul (decat daca il fortez mult) insa e instabil-nu pot decat sa merg. Fara fotbal, fara schi, doar sah, table. Acum stau si ma uit in urma si imi dau seama ca daca ma tineam de treaba (ligamentoplastie) acum ar fi trebuit sa fiu pe picioare. Ideea e ca am fost la mai multi medici si am ramas cu un gust amar sa zic. Primul la care am fost a zis ca nu-i problema-in 6 luni joc fotbal si c anu tre sa fac rmn ca nu e problema. Eu eram agitat fff rau si am facut rmn de capul meu si se pare c abine am facut. Al doilea m-a luat cu proteze si alte lucruri de gen dar fara sa ma lamureasca ce sa fac . Asa ca dupa 2 medici tot in aer eram- nu stiam ce trebuie sa fac, ce am patit exact. Am cautat pe net si am dat peste un site care se numeste medicinasportiva.ro, am mers si m-am intalnit cu doctorul Panait care m-a lamurit ce e cu genunchiul si ce am patit eu de fapt si care ar fi drumul de urmat. M-am linistit dupa acest episod intrucat acum eram si eu informat si intelegeam ce si cum s-a intamplat si cam ce e de facut.Dupa aceasta faza de consultanta, am facut recuperare vreo 2-3 luni.
De curand am fost la alt medic care mi-a spus clar ligamentoplastie, deoarece daca nu fac nik o sa-mi distrug genunchiul.  
In concluzie, pot sa spun ca am lasat timpul sa treaca degeaba. Acum incerc sa ma adun si sa fac ce trebuie: recuperare (musculatura piciorului drept e atrofiata, pulpa piciorului drept e cu 1 cm mai mica decat cea de la stangul), sa caut un medic sa repar meniscul dupa care sa fac ligamentoplastia si dupa sa sper ca in max 2 ani sa pot sa fiu ca inainte (sa joc un fotbal, sa fac un schi).
Bafta!


Iti propun sa mergi si la doctorul Codorean. Este un medic exceptional (fostul medic al Stelei), cu multa pregatire de specialitate in strainatate, preocupat de "meseria" pe care o practica, apropiat de pacienti. Explica ff bine! Il gasesti la Spitalul Militar din Bucuresti (pe la Gara de Nord, hotel Astoria). Tot aici poti sa faci si recuperarea, cu trimitere de la medicul de familie (e foarte bine dotata sectia, cu aparatura de ultima ora!).

#57
essex2006

essex2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2008

 circolocooo, on Sep 17 2008, 15:20, said:

pe 7 ianuarie 2009 se implinesc 2 ani de cand am 'obtinut' la schi o ruptura de lia, leziune a meniscului si nush ce laxitate in ligamentul colateral de la genunchiul drept(asa a iesit la rmn). am facut putina recuperare (vreo 2-3 luni) dar m-am lasat. Singurare durere ce am simtit-o a fost in momentul accidentului si a fost una surda si de scurta durata. De 2 ani nu ma doare genunchiul (decat daca il fortez mult) insa e instabil-nu pot decat sa merg. Fara fotbal, fara schi, doar sah, table. Acum stau si ma uit in urma si imi dau seama ca daca ma tineam de treaba (ligamentoplastie) acum ar fi trebuit sa fiu pe picioare. Ideea e ca am fost la mai multi medici si am ramas cu un gust amar sa zic. Primul la care am fost a zis ca nu-i problema-in 6 luni joc fotbal si c anu tre sa fac rmn ca nu e problema. Eu eram agitat fff rau si am facut rmn de capul meu si se pare c abine am facut. Al doilea m-a luat cu proteze si alte lucruri de gen dar fara sa ma lamureasca ce sa fac . Asa ca dupa 2 medici tot in aer eram- nu stiam ce trebuie sa fac, ce am patit exact. Am cautat pe net si am dat peste un site care se numeste medicinasportiva.ro, am mers si m-am intalnit cu doctorul Panait care m-a lamurit ce e cu genunchiul si ce am patit eu de fapt si care ar fi drumul de urmat. M-am linistit dupa acest episod intrucat acum eram si eu informat si intelegeam ce si cum s-a intamplat si cam ce e de facut.Dupa aceasta faza de consultanta, am facut recuperare vreo 2-3 luni.
De curand am fost la alt medic care mi-a spus clar ligamentoplastie, deoarece daca nu fac nik o sa-mi distrug genunchiul.  
In concluzie, pot sa spun ca am lasat timpul sa treaca degeaba. Acum incerc sa ma adun si sa fac ce trebuie: recuperare (musculatura piciorului drept e atrofiata, pulpa piciorului drept e cu 1 cm mai mica decat cea de la stangul), sa caut un medic sa repar meniscul dupa care sa fac ligamentoplastia si dupa sa sper ca in max 2 ani sa pot sa fiu ca inainte (sa joc un fotbal, sa fac un schi).
Bafta!

Salut,

Eu m-am operat de menisc si LIA la Dr. Anghelescu , si pot sa spun ca la 6 luni de cand m-am operat de LIA pot sa joc fotbal, este drept ca nu la capacitate maxima dar oricum, destul de bine. Este unul dintre cei mai buni medici din tara pe articulatii, are peste 5000 de artroscopii si deobicei opereaza numai sportivi (fotbalisti), iar aparatura este de ultima generatie. Adresa de web este pm, iar numarul de telefon al clinicii este pm. Oricum consultaita este 50 de RON asa ca nu ai nimic de pierdut, si in plus poti face recuperarea la ei cu medic permanent care te poate sfatui. Sanatate si multa bafta

Edited by adadoi, 20 September 2008 - 10:20.
detalii prin mesaj privat, altfel e considerat reclama


#58
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Buna!
Dupa fix 6 luni de la operatia la genunchi (condromalacie, plica sinoviala), am avut un accident, cel puternic lovit fiind operatul (genunchiul!)... Ma doare, acum, de nu mai pot, mi s-a umflat, dar nu mi s-a innegrit! Ce as putea lua pentru dureri si ca sa mi se desumfle? Din pacate, nu pot sa ajung la medicul care m-a operat decat spre sfarsitul lunii octombrie (din cauza serviciului!...)...
Multumesc tuturor celor ce imi vor da sfaturi, imi vor raspunde la obiect!
Sanatate si sa nu patiti ca mine!

#59
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Operatia mea se apropie. Va rog, cineva care a trecut printr-o ligamentoplastie sa-mi dea un PM. Am cateva intrebari legate de aceasta procedura si urmarile ei.

#60
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
intra pe [link prin pm], Virtual knee surgery. Acolo gasesti mai mult informatii despre o astfel de operatie. iar pe la pag.50-60 si un nr. de telefon apartinand cuiva care a fost operat de asa ceva (sau sotul/sotia a suferit interventia)!
Bafta multa!
Sanatate!

Edited by adadoi, 28 September 2008 - 17:36.


#61
NikoleVera

NikoleVera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2008
Buna ziua...
Cu riscul de a ma repeta as dori imperios un raspuns cu privire la situatia genunchiului meu.
Am avut un accident la baschet acum sase ani timp in care am consultat medici privati si de stat si m-au tratat cu un total dezinteres spunandu-mi ca trebuie sa fac fizioterapie si ca genunchiul meu nu are decat o leziune partiala de meninsc. Dupa fizioterapie(pe care am facut-o in mod repetat) si infiltratii cu nu stiu ce subst nu am observat nicio schimbare, genunchiul fiind la fe de dureros si instabil.Cele mai multe lovituri le-am cumulat la baschet si am incetat sa ma mai duc la doctor deoarece ma trimiteau acasa cu o radiografie perfecta si diagnostic ambiguu.
Timp de sase ani am convietuit cu piciorul afectat si devenise obisnuinta durerea si nu bagam de seama ca miscarea nenaturala poate provoca alte prbl. La cei 20 d ani ai mei am ajuns silita de imprejurari la urgente, unde medicul de garda m-a trimis din nou acasa cu genunchiul blocat, dureros si umflat.(diagnostic entorsa usoara de genunchi) Atunci m-am hot sa imi fac un RMN fara trimiterea niciunui ortoped iar rezultatul nu a fost incurajator:
Ruptura de LIA, ruptura de corn posterior meninsc intern, Condropatie stadiu III la nivelul condilului intern si stadiu IV la nivelul condilului extern si fractura cu avulsie de fragment osos la nivelul condilului femural lateral cu retractia ligamentului colateral extern.
M-am dus la spital ptr interpretarea rezultatului si acelasi doctor mi-a spus ca e de operat. A doua zi am facut artroscopia unde doctorii mi-au spus ca trebuie sa urmez tratament medicamentos timp d un an (Joint Protex) ptr refacerea cartilajelor care sunt mancate pana la os si neaparata ligamentoplastie. Doctorul care m-a operat la spitalul Sf Pantelimon a precizat o posibila a treia operatie ptr refacerea cartilajului ....
Am stat, alergat, jucat si lovit incontinuu timp d aproape sase ani... timp in care mi s-a erodat cartilajul pana in grad III si IV...
In astfel d situatie este nevoie de operatie de cartilaj? Cat timp stai in carje? tinand cont ca am si LIA rupt d atata timp...
La ce medic ar fi ok din pct d vedere calitate(manopera:) )/pret sa fac operatia/ operatiile?
Biletul de externare suna cam asa: Ruptura LIA; Condromalacie GR III condil intern; Condromalacie Gr IV condil extern; Leziune LIA
Artroscopia nu prea mi-a fost de ajutor decat sa puna un diagnostic clar la genunchi si sa curete zona lezata de atata timp (mi-au spus ca se vedea clar ca e un genunchi suferind din franjurile acelea albe)..Au intrat in genunchi artroscopic si au realizat ca desi RMN`ul a spus ca am ruptura de corn posterior meninsc intern...meninscurile sunt intacte! Ambii doctori au analizat si reanalizat meninscurile ca sa se asigure ca e ok...iar dupa au mutat camera un pic mai incolo au tresarit si au chemat tot cadrul medical prezent sa se holbeze la genunchiul meu,cand au vazut ca am cartilajele mancate practic pana la os. (timp in care am ridicat capul sa vad si eu...usor amuzata..de reactia lor...si mi-au impins capul inapoi pe pat instant ) Gaura din cartilajul din interior e aproape pana la os...iar din cartilajul celalalt a ajuns la os. Mi-a spus ca tre sa iau medicamente un an d zile ptr cartilaj si SPERA sa se refaca...altfel va fi nevoie de o noua interventie chirurgicala...
Ligamentul incrucisat nu mai exista de ceva timp bun...in locul lui fiind franjurile acelea albe...si un gol!
Am stat cu genunchiul aproape 6 ani in cap ....lovit...instabil...si incetul cu incetul...incepi sa ii inveti slabiciunile..cum sa calci sa`ti fie mai bine...cum sa te asezi ..pe ce parte sa dormi sa nu sara din articulatie....cum sa sari la baschet si cum sa dansezi...Am avut probleme multe cu el...Si intr-adevar vina e si a amea...ca nu am insistat la medici...dar am fost dezamagita de rezultatul atat de ambiguu pe care il primeam d fiecare data...Nu dezamagita ca nu am nik grav...ci mai degraba dezamagita ca ei zic ca nu am nik!
ce sanse de recuperare ...ar fi?:)

#62
lenzi

lenzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.03.2007
Camera artrosscopica nu vede meniscul in profunzime ci doar suprafata acestuia.
RMN-ul pe de alta parte poate arata fisuri interioare ale meniscului.
Daca RMN-ul este mai vechi de 1 an mai poti face unul sa vezi o eventuala evolutie.
Pt ce ai tu e indicat sa mergi la cel putin 2 medici - afla pareri de specialitate si nu de pe forum!

Edited by lenzi, 29 October 2008 - 12:11.


#63
NikoleVera

NikoleVera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2008

 lenzi, on Oct 29 2008, 12:09, said:

Camera artrosscopica nu vede meniscul in profunzime ci doar suprafata acestuia.
RMN-ul pe de alta parte poate arata fisuri interioare ale meniscului.
Daca RMN-ul este mai vechi de 1 an mai poti face unul sa vezi o eventuala evolutie.
Pt ce ai tu e indicat sa mergi la cel putin 2 medici - afla pareri de specialitate si nu de pe forum!

RMN`ul e facut acum 2 luni(20 august  08)...Nu stiu ce sa zic..Azi am fost din nou...la medicul ortoped care m`a operat artroscopic si mi-a zis ca am nevoie si de transplantul de cartilaj...pe langa ligamentoplastia programata in noiembire-decembrie.S-au uitat f meticulos la meninscuri...de cateva ori bune chiar...si au ajuns la concluzia ca sunt intacte...LIA lipsea din genunchi si gaurile din cartilaje...:)
Multumesc mult de sfat...chiar o sa consult un al doilea medic...ptr un diagnostic cat mai exact.

#64
azer

azer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.05.2006
Sal genunchisti,

Proaspat operat de menisc, viitor operat de LIA(aprox februarie 2009). A auzit cineva de dr. Oancea Florin de spitalul de urgente Floreasca. Cineva mi-a spus ca este chiar mai tare si mai serios decat Anghelescu sau Codorean.

#65
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 azer, on Oct 31 2008, 16:34, said:

Cineva mi-a spus ca este chiar mai tare si mai serios decat Anghelescu .

Cu Anghelescu (de la medsport?) avea dreptate, pe restul nu-i cunoastem.

#66
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Oameni buni, m-am operat, luni la spitalul Sf. Ioan la Dr.Filipescu. A doua zi trebuia sa merg deja la chinetoterapie dar am avut niste sangerari si nu m-a lasat profu. Acum inca mai sangerez dar ft putin aproape punctiform . Pt cei care nu au citit prima pagina am fost diagnosticat cu ruptura LIA si fisura menisc.  Acum la aproape o saptamana de la operatie pot sa spun ca e mai rau ca si in primele zile in sens ca mi-a coborat sangele in zona tibiei si la glezna. S-a umflat glezna si e vanata , tibia e vanata si ea, genunchiul e mare si galben ca un dovleac :rolleyes: . E normal sa cobnoare sangele in halul asta de sa-mi provoace vanatai si umflaturi in regiunile inferioare?
De fiecare data cand ma ridic de la orizontala de vreo 2 zile incoace simt o durere ft mare. Inteleg ca sangele coboara di nnou in picior dar durerea este foarte greu suportabila. Ma dor mai ales zonele vinete.
In rest sanatos :lol:

#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

 Taleniekov, on Nov 2 2008, 17:18, said:

Oameni buni, m-am operat, luni la spitalul Sf. Ioan la Dr.Filipescu. A doua zi trebuia sa merg deja la chinetoterapie dar am avut niste sangerari si nu m-a lasat profu. Acum inca mai sangerez dar ft putin aproape punctiform . Pt cei care nu au citit prima pagina am fost diagnosticat cu ruptura LIA si fisura menisc.  Acum la aproape o saptamana de la operatie pot sa spun ca e mai rau ca si in primele zile in sens ca mi-a coborat sangele in zona tibiei si la glezna. S-a umflat glezna si e vanata , tibia e vanata si ea, genunchiul e mare si galben ca un dovleac :rolleyes: . E normal sa cobnoare sangele in halul asta de sa-mi provoace vanatai si umflaturi in regiunile inferioare?
De fiecare data cand ma ridic de la orizontala de vreo 2 zile incoace simt o durere ft mare. Inteleg ca sangele coboara di nnou in picior dar durerea este foarte greu suportabila. Ma dor mai ales zonele vinete.
In rest sanatos :lol:

Deci te-ai operat de menisc si de LIA ? E destul de normal sa ti se umfle genunchiul cat butoiul... nu se intampla la toata lumea, dar se intampla la multi... gheata la greu, Lioton si rabdare... din pacate hematoamele astea iti vor intarzia recuperarea; kinetoterapie trebuie sa bagi cateva luni bune, sa nu te lasi; succes

#68
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 overseas, on Nov 3 2008, 16:39, said:

Deci te-ai operat de menisc si de LIA ? E destul de normal sa ti se umfle genunchiul cat butoiul... nu se intampla la toata lumea, dar se intampla la multi... gheata la greu, Lioton si rabdare... din pacate hematoamele astea iti vor intarzia recuperarea; kinetoterapie trebuie sa bagi cateva luni bune, sa nu te lasi; succes
Da , ai dreptate , imi inatrzie recuperarea. Nu pot sa fac ca se extind hematoamele si se umfla tot piciorul. Gheata bag la greu , glezna imi este vanata si umflata  :mellow: si nu prea inteleg de ce. A coborat sangele , bun, dar de ce sa se umfle glezna? Mai am vanatai pe tibie si una mare sifrumoasa exact sub forma tifonului cu care m-au legat.
De cate ori ma ridic in picioare simt ca crap. Se scurge sangele in picior iar vanataiile si plagile dor ca dracu.
Inca o chestie, am o incizie pe genunchi de la operatie cam de 2-3 cm unde s-a adunat o colectie de sange si s-a umflat  destul de tare exact in jurul inciziei. Ce recomandati,sa scot acel sange cu un ac steril?

#69
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Taleniekov, on Nov 3 2008, 18:31, said:

Inca o chestie, am o incizie pe genunchi de la operatie cam de 2-3 cm unde s-a adunat o colectie de sange si s-a umflat  destul de tare exact in jurul inciziei. Ce recomandati,sa scot acel sange cu un ac steril?

Mai baiete, tu te-ai operat la dr Filipescu (unul din cei mai buni ortopezi pe chirurgia genunchiului-asa se aude) si stai sa ceri sfaturi de tratament pe forum? De ce nu ii pui intrebari chiar doctorului sau colaboratorilor (rezidentilor) lui ?

Piciorul se va dezumfla cu timpul, tine-l mai ridicat pe o perna cand stai in pat, pune gheata, bagi Lioton cand iti recomanda doctorul si iti faci programul de recuperare pe care ti l-a recomandat.

Edited by ionutz78, 03 November 2008 - 19:30.


#70
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 Taleniekov, on Nov 3 2008, 19:31, said:

Da , ai dreptate , imi inatrzie recuperarea. Nu pot sa fac ca se extind hematoamele si se umfla tot piciorul. ....
...
Se pare ca ai o circulatie foarte proasta a sangelui si o fragilitate vasculara "de rahat"  :D
Tot ce trebuie sa faci este recuperare ... si se pare ca sambata ai lipsit  :lol:  :deviltongue:

#71
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 ionutz78, on Nov 3 2008, 20:29, said:

Mai baiete, tu te-ai operat la dr Filipescu (unul din cei mai buni ortopezi pe chirurgia genunchiului-asa se aude) si stai sa ceri sfaturi de tratament pe forum? De ce nu ii pui intrebari chiar doctorului sau colaboratorilor (rezidentilor) lui ?
Fiindca sunt din Satu-Mare care e la 700 de km distanta de Bucuresti si la control m-achemat numai marti.

Edited by Taleniekov, 04 November 2008 - 10:25.


#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

 Taleniekov, on Nov 4 2008, 10:25, said:

Fiindca sunt din Satu-Mare care e la 700 de km distanta de Bucuresti si la control m-achemat numai marti.

Si eu am avut o recuperare foarte grea, hematoame negre, nu vinete :( nu te speria de dureri sau umflaturi, problema e sa nu degenereze hematoamele alea in vreo infectie; daca simti vreo infectie ceva nu ezita sa apelezi la un doctor local neaparat; urmareste-ti temperatura chestii din astea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate