Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#325
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
luni am si eu programata operatia de reconstructie, la Regina Maria cu dr Codorean...
pentru LIA se va folosi o grefa autologa iar pentru LCI un ligament artificial ... se va interveni si pentru condropatie si menisc daca este cazul....mensicul apare intact pe RMN dar cine stie....
gonna be an awesome summer! :D

#326
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Batfa mare si recuperare reusita!!
Medicul cred ca e printre cei mai buni din tara.

#327
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
multam.....

View Postoaspetele, on 16 iunie 2015 - 14:12, said:

Medicul cred ca e printre cei mai buni din tara.
asa zice si tovarasul prim' Posted Image
bine ca n-am avut programare sapt. asta ca ma amana... :)

Edited by bubalus, 16 June 2015 - 19:02.


#328
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Mda,  si au trecut 3 zile de la operatie....  Reparatii majore:
- reconstructie LIA cu autogrefon
- reconstructie LCI prin augmentare cu ligament artificial
- sutura corn menisc extern
- sutura corn menisc intern
- refacere cartilagiu rotula prin microfracturi.
Am stat peste 3 ore in operatie desi mi s-au parut doar cateva zeci de minute. Anestezia f ok, rahie,  n-am simtit nimic si nici dupa nu am avut probleme (fara ameteli,  greata,  etc).
Nasol tare a fost de a doua zi,  am suportat durerile f rau,  calmantele nu au ajutat prea mult. Acum e mai bine atata timp cu nu ma misc nici in pat.
5 saptamani nu pun piciorul in pamant.  
De a doua zi am inchiriat aparat de flexie pasiva.  Primele 2 sapt fac la 45 grade urmatoarele 3 urc spre 90. Cu aparatul e destul de usor,  fara e criminal,  pot cateva grade dar cu dureri groaznice...
Sincer stiam ca va fi rau dar nu ma asteptam sa fie asa de rau....

Edited by bubalus, 25 June 2015 - 16:52.


#329
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Si asta e doar inceputul. am trecut prin doua operatii de genu , una la stangu , una la dreptu. A trecut un an de la ultima operatie si sunt bine mersi, joc fotbalfara probleme,orteze sau alte chestii. Ideea e ca tre sa stii ce vrei mai departe...daca vrei doar sa iti reiei activitatea normala ,gen plimbat,alergat dupa cate o femeie , etc atunci nu e nevoie de prea mult efort. Daca vrei sa ajungi la stadiu la care erai inainte si sa practici vre-un sport de contact , atunci e nevoie de multa , multa munca.

Eu , inca din primele zile de dupa operatie , faceam exercitii pe patu de spital. Ridicarea usoara a piciorului , miscarea lui stanga-dreapta etc. Mi-am si facut la momentul respectiv un program , timp de 4 luni , cu exercitiile pe care le facem zilnic. Daca cineva doreste , il pot impartasi cu voi.

Ideea e , in primele 3,4 luni , sa nu faci nimic care iti provoaca durere. Durerea trebuie sa fie de maxim 4 , pe o scara de la 1 la 10. Daca simti durere mai mare, te opresti, incerci saptamana viitoare sau luna viitoare.

Personal , am lucrat foarte mult la recuperare,faceam exercitii de doua ori pe zi in prima luna , apoi am inceput sa fac exercitii : dimineata acasa , seara la o clinica specializata timp de 2 luni. Dupa luna 3 , am renuntat la clinica , mi-am cumparat pt acasa tot felu de corzi elastice , perne de echilibru ,saci de nisip si am marit greutatea exercitiilor plus ca am inceput alergarile foarte,foarte usoare. Dupa luna 5 am inceput alergarile normale,lucrat la sala de 3 ori pe sapt picioarele , cu exerciiti multe si repetari la fel de multe dar fara a forta foarte mult, iar din cand in cand exercitii facute acasa . Dar exercitii specifice , de recapatare a echilibrului si specifice intaririi ligamentului. In ultimele luni , inainte de a reincepe fotbalu , aprox lunile 7-10 , imi facusem un program unde fortam foarte tare musculatura picioarelor , dar imi acordam si perioada de odihna. Era ceva de genu : luni picioare la sala , marti exercitiile de acasa + alergat seara, miercuri liber , joi picioare la sala,vineri exercitiile de acasa + alergat seara,sambata,duminica liber. Dar din nou , trageam foarte tare, nu mai eram ca pana in luna 6 cand puneam accent pt multe repetari , greutate mica. Alergam cu saculeti la glezna de nisip , foloseam greutati foarte mari la sala , etc.

Bine si timpul mi-a permis un astfel de program. Acum , de cand sunt angajat , cu program de corporatist Posted Image) , nu as putea sa reiau un astfel de program in caz ca doamne fereste.. Dar pana la urma , asta a fost norocul meu si toate s-au intamplat cand a trebuit sa se intample.

Multa bafta si nervi de otel Posted Image

Edited by razvansd, 30 June 2015 - 15:18.


#330
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Salut Razvan,
Da,  as fi interesat de program.... Multumesc.
Ideea e ca vreau o viata normala dupa,  nu am fost practicant de sporturi nici inainte mai degraba am dus o viata sedentara... Mai jucam din cand in cand un fotbal cu colegii,  din an in paste,  lipsa antrenamentului dar si kg in plus ducand la accident...
Oricum sigurele activitati fizice pe care ma gandesc sa le fac in viitor e sa alerg dupa copii si sa mai fac o plimbare cu bicicleta din cand in cand.  Din august vreau sa ma duc la munca,  asa ca o sa ma bazez pe ceva exercitii acasa...

11 zile de la operatie....  Flexie 60 gr cu CPM-ul....  Cred ca oleaca mai putin la flexia activa.  Am inceput sa fac ridicari din cvadriceps... Pot sa fac serii de 25-30. Cam singurele exercitii pe cre le pot face in pat.  Inca vreo 10 zile pana o sa am voie sa ma sprijin in picior... Altfel nu prea ma descurc cu 1 picior si carjele asa ca prefer sa stau in pat mai mult...  
De sapt viitoare o sa am voie sa cresc la 90 gr desi nu stiu daca am sa reusesc,  60 e destul de greu.. ....
5 sapt. nu am voie sa depasesc 90 gr.

#331
chr1s_4u

chr1s_4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2015
Buna ziua!

Stie cineva daca in cazul unei interventii de refacere a ligamentului incrucisat anterior, recapatarea extensiei (nu a flexiei) se mai poate face dupa 6 luni de la operatie? Din cate am inteles aceasta se recapata in primele doua luni dupa operatie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate