Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

inscrieri/recrutari in armata....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#55
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
un_el are dreptate in linii mari , exceptand faza cu 650 lei + 650
am 2 amici , care au luat intr-o singura luna vreo 17 milioane sau ceva de genul , dupa ce au venit din acele luni de pregatire , in rest luand cam 1000-1100 lei ..

e naspa frate , nu te du !

n-am dormit in seara asta , asa ca stau si cam prost cu ganditul ca sa iti zic cam tot ce mi-au zis astia ca e naspa ..dar in mare parte , raspunsul e asta : NU TE DUCE !

PS : faci si contract pe 4 ani , si daca vrei sa pleci intre timp trebuie sa le dai lor vreo 70 de milioane sau nush cat..

#56
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
O carieră militară începe cu salariu mic, dar să nu uităm că nici profesorii nu sunt plătiți regește.

Întrebarea este următoarea:

Te duci în armată pentru bani sau pentru că îți dorești să fii militar ?
Alegi un salariu sau un mod de viață ?

Poate că angajții cu contract nu sunt bine plătiți, dar nu cred că aceasta este referința.
Cine vrea să facă o carieră militară, trebuie să facă o școală militară, să devină ofițer, apoi să facă și Academia Militară, pentru a putea să intre în elită.
Asta înseamnă "o carieră", nu să te duci după o ciorbă sleită și niște haine "gratis".

Acei militari "cu contract" sunt niște suplinitori ai soldaților în termen. Cineva trebuie să facă de gardă, să se ocupe de muncile necalificate, iar acești angajați pentru asta sunt plătiți.
Vă rog să nu confundați termenii.

#57
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
pentru bani frate , doar nu-s rambo sa-mi placa sa ma omor cu talibanii

este lume care munceste din placere ? (in afara de game testeri si inca 2-3 meserii ? - la care totusi esti platit bine, deci tot esti motivat financiar )

#58
geticonzd

geticonzd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2008
Nu stiu daca treaba cu racanetii de la armata e demna de dezbatere, oricum armata romana din zilele noastre e o sclava minunata a americanilor, nu stiu cat specific national sau cat le mai pasa militarilor nostri de notiuni ca patrie, nationalism si dorinta de a servi numai si numai Romania si nu afacerile murdare ale altora.Un lucru e sigur, meapeneii sunt cam disperati ca nu prea se baga multa lume in armata asa cum sperau ei, se vorbea aici de cadre militare si in general de militari educati, profesionisti etc, dar oare nu o fi ca la meltenii aia de la jandarmerie numai moldoveni sau alte categorii defavorizate ale tarii cu foamea in gat s-au bagat in armata ca vitele ca e bine si ,,iti da aia papica buna si haine''.Poate gresesc, dar nu cred in toate declaratiile astora de la meapene in special cand il vad pe unul ca melescanu un comunist 100% cum face afaceri pe spatele acestei armate firave si a tarii, si cum vom plati miliarde de euro pe avioane sau transportoare luate second hand de la licurici sau alti, cand unele lucruri le faceam si noi in urma cu ceva vreme.
Si vrajelile astea cu ,,ielita'' cu uniforma falfaind in vant sunt facute pentru a suplimenta numarul de mercenari ai licuriciului nicidecum pentru o armata cu adevarat nationala.

#59
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCampers, on Dec 30 2008, 13:27, said:

pentru bani frate
este lume care munceste din placere ?


Da, sunt oameni care muncesc din plăcere.
Banii nu sunt totul în viață.

Nu spun că sunt inutili, ci că dacă chiar îți iubești meseria și o practici cu pasiune, banii vin ca un fel de recunoaștere, nu ca o recompnsă.
Este dificil să explic acest concept. Cine l-a trăit înțelege, cine nu, asta este.

#60
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Posttomaso, on Dec 30 2008, 11:22, said:

Poate că angajții cu contract nu sunt bine plătiți, dar nu cred că aceasta este referința.
Cine vrea să facă o carieră militară, trebuie să facă o școală militară, să devină ofițer, apoi să facă și Academia Militară, pentru a putea să intre în elită.
Asta înseamnă "o carieră", nu să te duci după o ciorbă sleită și niște haine "gratis".

Acei militari "cu contract" sunt niște suplinitori ai soldaților în termen. Cineva trebuie să facă de gardă, să se ocupe de muncile necalificate, iar acești angajați pentru asta sunt plătiți.
Vă rog să nu confundați termenii.
prin tari unde nu cresc banane, afacerea-i cam asa: vii la oaste pe vreo 10 ani, te scolim in domeniul tehnic si-ti garantam job pe perioada respectiva, bineinteles la un salar naspa. la sfarsitul perioadei, omu are o pregatire tehnica solida si vreo 10 ani de experienta, iar armata a beneficiat de serviciile unuia care la banii aia nu l-ar fi putut angaja in economia libera.
asta mai suna a deal.

#61
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007

View PostCampers, on Dec 30 2008, 13:27, said:

este lume care munceste din placere ? (in afara de game testeri si inca 2-3 meserii ? - la care totusi esti platit bine, deci tot esti motivat financiar )

:(

Penala intrebare. Mentalitatea asta e de obicei cauza lucrurilor facute prost.

Majoritatea omenilor care isi fac bine meseria muncesc cu placere.

- ca e o ruda mecanic auto care de pe la 10 ani surubareste la masini si a carui cea mai mare fericire in viata a fost probabil momentul cind a implinit in sfirsit virsta legala sa ia carnetul...
- ca e mosneagul pensionar care mi-a facut lunile trecute tevile si am cascat gura cum a lipit ore intregi cu migala fiecare cot, fara graba si clar cu placerea omului care-si iubeste meseria de o viata...
- ca e programatorul care se trezeste in zumzet de ventilatoare si cu ochii beliti de somn avid sa revada repede codul neterminat de aseara...
- ca sunt tiganii care i-am privit de curind punind burlane si care au in singe tinichigeria...
- ca e actorul fara nume care coborit de pe scena parca joaca in continuare de te prapadesti de ris la fiecare vorba si grimasa sau personaj care il imita...
- ca e pictorul care clipa de clipa e cu ohiul la lucrurile din jur si gindul la tabloul lui din atelier...
- ca e o fosta prietena absolventa de conservator care cinta mai des ca personajele din firmele muzicale de stateai cu gura cascata si ascultai de ziceai ca s-a nascut pasare cintatoare...
- ca e tipul ala pragmatic si prosper care face bani cu lopata si cred ca-i merge creierul si in somn de cum sa mai scoata profit...

TOTI ACESTI OAMENI SI MULTI ALTII isi iubesc meseria. Aia care nu si-o iubesc sunt de obicei nenorocitii pe care ii injuri dupa ce ti-au facut treaba de mintuiala si isi bat joc atit de tine cit si de ei insusi.

Edited by alopia, 30 December 2008 - 16:47.


#62
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
aici sa-ti iubesti meseria inseamna sa ucizi cat mai multi oameni :) mirific nu?

#63
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
probabil ca aveti dreptate (din unele puncte de vedere) cu meseria , dar eu unul daca nu sunt multumit de banii care-i iau , nu prea mai imi arde de nimic .

si ca sa nu ziceti ca sunt omul banului sau mai stiu eu ce , asta vara si asta iarna asamblam circuite electronice prietenilor , gratis ! (ca luau ei o bere seara, asta-i altceva , ca si eu le iau lor ..)
ca sa nu mai zic ca repar calculatoarele la toti cunoscutii tot gratis ..

dar una e sa faci asa ceva si alta e sa lucrezi ..

#64
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
un_el, în România salariul ăla nu e deloc prost pentru un necalificat care nu știe limbi. Dacă știi o limbă, te cari și basta, nu stai la bășcălia din RO.

#65
Babuska

Babuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.09.2008

View Postromaximusro, on Dec 30 2008, 16:57, said:

aici sa-ti iubesti meseria inseamna sa ucizi cat mai multi oameni :) mirific nu?

NU, atata inteleg din armata limitatii ca tine  :P

#66
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
numa pe vremea lui ceau culegeai porumb in armata. Si beai pana picai pe jos.. ce altceva inafara de ucis si lucrurile enumerate de mine mai sus se face in armata?

#67
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006

View Postjafpefata, on Dec 30 2008, 17:44, said:

un_el, în România salariul ăla nu e deloc prost pentru un necalificat care nu ?tie limbi. Dacă ?tii o limbă, te cari ?i basta, nu stai la bă?călia din RO.

nu toti care se baga acolo sunt necalificati sau mai stiu eu ce , doar ca meseria care si-au ales-o s-o studieze la liceu nu prea le-a mai placut apoi ..

in fine , pe de-o parte ai dreptate , caci atunci cand am fost cu un amic sa isi depuna dosarul , era unu vai de capul lui , cica unde se prezinta el , ca a intrat la GENIALI  (genisti)
m-am prapadit cand am auzit-o p-asta .. (de fapt de la rasul meu in hohote incepuse sa il bufneasca rasul si pe comandantul ala) :coolspeak:

Edited by Campers, 30 December 2008 - 18:28.


#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMolnjer, on Dec 30 2008, 03:58, said:

Bai, pigmeule, un soldat are mai multa valoare decat un hipiot frustrat care judeca militarii.

Subscriu.

#69
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostCampers, on Dec 30 2008, 13:27, said:

pentru bani frate , doar nu-s rambo sa-mi placa sa ma omor cu talibanii

este lume care munceste din placere ? (in afara de game testeri si inca 2-3 meserii ? - la care totusi esti platit bine, deci tot esti motivat financiar )

cam da.

cand faci un lucru care nu-ti place,il faci de obicei prost.
eu nu as putea face ceva care sa nu-mi placa, de ex..ca mine, mii, milioane.

daca doar pentru bani vrei sa mergi in armata, mai bine du-te casier la hypermarket.scapi si de futaiul din armata(ala pe care-l iei, nu ala pe care speri sa-l dai).

armata nu e pentru oricine.

View Postromaximusro, on Dec 30 2008, 16:57, said:

aici sa-ti iubesti meseria inseamna sa ucizi cat mai multi oameni :) mirific nu?


ai facut armata , Maximus? adica scoala de ofiteri, ma refer, ca poate ai terminat o facultate?
sau ai facut-o la trupa?

Edited by brigazile_martirilor, 30 December 2008 - 21:05.


#70
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu am facut armate (doamne ajuta :D ) insa scopul unei armate (sa zicem inafara granicerilor, care insa si aia pot fi.. mortali) e pana la urma sa ucida adversarul :)

#71
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postromaximusro, on Dec 30 2008, 21:27, said:

nu am facut armate (doamne ajuta :D ) insa scopul unei armate (sa zicem inafara granicerilor, care insa si aia pot fi.. mortali) e pana la urma sa ucida adversarul :)


Doamne ajuta..vrei sa o faci? :lol:

daca ai fi facut scoala de ofiteri ai fi gasit materii extrem de interesante si oameni dedicati meseriei.Cel putin eu am intalnit asa ceva, insa din pacate oamenii
stricau orzul pe gaste, "auditoriul" era preocupat de somn (cursurile incepeau la 7:30 , dupa masa de dimineata) si de sah (mai pe sestache).

Un soldat profesionist invata f multe lucruri, de la orientare in teren pana la tehnici de supravietuire,repet, nu e o meserie pentru oricine.

Iti inteleg retinerea ,intr-o lume ideala nu ar fi nevoie nici de politie nici de armata.

Insa..bad news..nu traim in astfel de lume.

Edited by brigazile_martirilor, 30 December 2008 - 21:41.


#72
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postromaximusro, on Dec 30 2008, 21:27, said:

nu am facut armate (doamne ajuta :D ) insa scopul unei armate (sa zicem inafara granicerilor, care insa si aia pot fi.. mortali) e pana la urma sa ucida adversarul :)
ai sa razi, dar scopul adversarului e sa ne ucida pe noi si ai nostrii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate