Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AVOCATUL

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postzildjian, on Oct 17 2008, 14:24, said:

Un consilier juridic poate reprezenta pe oricine in instanta cu procura notariala speciala!
Ia mai informeaza-te, vezi, chiar asa e? N-ai auzit cu scandalul cu Baroul Constitutional? Juristului ii mai trebuie si altceva pe langa acea procura speciala.

#20
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Am un deosebit respect pentru profesia asta dar si o mare greata fata de breasla care o practica in ziua de azi intre Nistru si Tisa, via Dambovita. Nu generalizez dar din pacate multi au sarit gardul in curtea asta.

#21
toni098

toni098

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2008

View PostC.F.S., on May 26 2008, 23:41, said:

Avocatii se impart dupa cum urmeaza in doua grupe:

-seriosi
-neseriosi


-pregatiti
-nepregatiti

In functie de criteriile astea doua (poate si altele) e diferenta de la "ieftin si bun" la "bani aruncati pe fereastra"

un site la obiect  antiavocatul.ro

#22
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
voi faceti bani din nemultumirea oamenilor fata de avocați.

si numai 0.9 euro + TVA per SMS

nu comentez nimic că nu ma pot autoalăuda sau autoacuza
dar oricum tot la noi ajungeți mai devreme sau mai târziu ca și la doctor  :devilred: :drac: :deviltongue: :vampire:

#23
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Am si eu niste completari :

- pt cineva de mai sus , avocatura este o profesie , nu o meserie !

- diferenta dintre avocat si consilier juridic ? Unul are stapan pe cand celalalt e liber profesionist .
Diferenta in functie de competenta fiecaruia e relativa , pt ca asa cum anumiti avocati veniti de la Parchet de ex. sunt penibili in materie de civil sau comercial , asa anumiti juristi care lucreaza in achizitii publice de ex. sunt paraleli in Familiei sau in Penal . Si exemplele pot continua , ideea este sa ne vedem fiecare limitele de competenta

- din pacate majoritatea avocatilor , fiind liber profesionisti merg pe principiul impusca francul . Pentru ca tu s-ar putea sa fii al 20-lea client pe luna aia sau s-ar putea sa fii unicul si in rest oficii . Drept care , chiar daca in aceasta profesie intra plini de intentii bune , dupa cativa ani de foame invata sa "comunice" cu clientul si sa-i ceara 1000 de lei pentru un banal divort prin acordul partilor sau 200 de lei pentru ati redacta o cerere pentru o hartie de la arhiva ......

#24
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postbertone, on Dec 8 2008, 14:16, said:

sa-i ceara 1000 de lei pentru un banal divort prin acordul partilor
distractia a costat in toate timpurile .

sau ... nu ?  :D

#25
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
pai stiu eu daca a costat.....in Evul Mediu divortai cu ciomagul  :P

#26
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu prea se divorta in evul mediu

#27
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Io am impresia ca lumea crede ca e la fel de simplu sa fii avocat cum e sa te faci agent imobiliar. Pe bune, voi nu credeti ca timpul, banii si nervii investiti trebuie compensati cumva?

#28
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Avocatura ofera multora posibilitatea sa scoata la iveala ce-i mai rau din ei. Si nu trebuie generalizat. Un om trebuie sa fie respectat sau blamat pentru ceea ce face el, nu pentru ce fac colegii lui de breasla.
Am intalnit un "domn" avocat de care mi-e sila si ca avocat, dar si ca barbat. Conversatiile cu el, plecate de la probleme legale pe care le aveam la firma unde lucram erau invariabil presarate de glume deocheate si avansuri. In ceea ce priveste ajutorul lui pe probleme legale pot spune ca a fost egal cu zero.In rest se imbraca foarte bine, arata impecabil :lol:

#29
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Niciodata nu am inteles ce are lumea cu avocatii. Cei mai multi ii considera niste scursuri obsedate sa faca multi bani si sa isi bata joc de clienti. In realitate, nu sunt mai multi avocati ticalosi decat sunt...mecanici auto. Doar ca avocatii ies mai mult in evidenta deoarece problemele pe care trebuie sa le rezolve ei sunt mult mai serioase. Cu toate astea, desi medicii au si ei responsabilitatea unor probleme serioase ale oamenilor, ei sunt in mare parte laudati. Adica, doctorul mi-a salvat viata, avocatul m-a f_t_t in cur. Pai asta mai e dreptate fratilor? Incetati cu aceasta discriminare.  :)

#30
alienturtleus

alienturtleus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.06.2007
Din fericire inca nu am avut nevoie sa imi salveze nici un doctor viata!
Din pacate am nevoie de un avocat si astia pe care i-am gasit pana acum ma cam f*t in c*r!!!
Gradul de nesimtire nu zic ca e mai mare decat la mecanicii auto sau la instalatori dar instalatorul iti papa 2-3 milioane, mecanicul 5 si avocatul .... fara numar fara numar!!!
Avocatii din Buzau: de cacao, avocatii din Sibiu ... m-au facut sa ii regret pe cei din Buzau care erau doar puturosi. Astia din Sibiu sunt malefici.
Daca unicul avocat cinstit din Sibiu citeste aceste randuri imi cer scuze fata de dansul/dansa  :lol:  !!

#31
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalienturtleus, on Jan 18 2009, 10:44, said:

Daca unicul avocat cinstit din Sibiu citeste aceste randuri imi cer scuze fata de dansul/dansa  :lol:  !!
Mai bine ii cereai numarul de telefon sa te scoata din belele.
Ar trebui facut un topic cu cei mai buni avocati ca sa stie lumea la cine sa apeleze.

#32
sunapemobil

sunapemobil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.07.2007

View Postmadman2711, on Nov 25 2008, 14:51, said:

voi faceti bani din nemultumirea oamenilor fata de avocați.

si numai 0.9 euro + TVA per SMS

nu comentez nimic că nu ma pot autoalăuda sau autoacuza
dar oricum tot la noi ajungeți mai devreme sau mai târziu ca și la doctor  :devilred: :drac: :deviltongue: :vampire:

La mine in familie au fost cam 10 procese legate de mosteniri, partajuri etc.

Pot sa spun ca orice intelectual care citeste legea atent nu are nevoie de avocat.

Toata ideea este sa cititi legea atent.

#33
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostLylo Jett, on Jan 8 2009, 18:09, said:

Niciodata nu am inteles ce are lumea cu avocatii.
eu cred ca motivele mai importante pt. care sunt detestati sunt doua:

1. in afara de procesele in care o parte e statul, avocatul trebuie sa faca un rau cuiva pt. ca altcuiva sa ii faca un bine (deci automat sunt detestati de o parte)

2. fac banii foarte usor uneori, percepand taxe destul de mari pt. vreo doua mazgalituri din pix... ah, si nici nu iti garanteaza ca iti castiga procesul dar iti garanteaza ca iti ia banii

Edited by gtk, 20 January 2009 - 19:31.


#34
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postsnipest, on Dec 22 2008, 10:28, said:

Io am impresia ca lumea crede ca e la fel de simplu sa fii avocat cum e sa te faci agent imobiliar. Pe bune, voi nu credeti ca timpul, banii si nervii investiti trebuie compensati cumva?
Nu, e putin mai complicat. De acord cu timpul si mai ales cu banii investiti. Insa nu inteleg la care nervi te referi? ^_^

#35
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu e deloc stress in profesia de avocat

e o distractie platita de fraierii de clienti

#36
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostLylo Jett, on Jan 8 2009, 18:09, said:

Niciodata nu am inteles ce are lumea cu avocatii. Cei mai multi ii considera niste scursuri obsedate sa faca multi bani si sa isi bata joc de clienti. In realitate, nu sunt mai multi avocati ticalosi decat sunt...mecanici auto. Doar ca avocatii ies mai mult in evidenta deoarece problemele pe care trebuie sa le rezolve ei sunt mult mai serioase. Cu toate astea, desi medicii au si ei responsabilitatea unor probleme serioase ale oamenilor, ei sunt in mare parte laudati. Adica, doctorul mi-a salvat viata, avocatul m-a f_t_t in cur. Pai asta mai e dreptate fratilor? Incetati cu aceasta discriminare.  :)


Lumea nu intelege un lucru simplu: cind platesti un avocat, o faci pentru a te reprezenta in fata instantei si nu pentru a-ti cistiga procesul...
Pe de alta parte, avocatul nu ii spune clar in fata clientului cind acesta nu are nici o sansa si ii ia banii, motiv pentru care oamenii in general ii blameaza pe avocati.
Daca te poate incalzi si medicii sint blamati, nu doar avocatii.
Cunosc un caz: un tip a venit la mine odata cu un caz fara nici o sansa de cistig si m-a intrebat daca ii pot recomanda un avocat pentru speta lui.
I-am spus ca nu are nici o sansa de izbinda si sa incerce sa isi rezolve problema pe cale amiabila.
Nu m-a ascultat si dupa un timp ma intilnesc iar si din vorba-n vorba imi povesteste ca are proces cu persoana X nu stiu cind si ca este reprezentat de avocatul Y, care i-a spus ca vor cistiga!
I-am repetat ca avocatul ii spune ceea ce vrea el sa auda, dar m-a contrazis si ca o sa vad ca va cistiga.
Bineinteles ca nu a cistigat si cind m-am intilnit cu avocatul Y, l-am intrebat de ce i-a luat banii amaritului cu procesul?
Avocatul mi-a dat un raspuns la care nu am mai avut replica: De ce sa ii ia altul banii???
Pe de alta parte, cunosc si avocati onesti, care tin la blazonul lor si care iti spun in fata ca nu ai sanse si ca nu cistigi, ca nu iti ia banii aiurea.... dar acestia sint putini...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate