Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Filtru de aer si polen

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
La noi in tara dupa cati km este bine sa se schimbe filtrele de aer si polen, atunci cand acestea sunt originale, fabricate in Germania?Pentru acestea am primit la service, garantie 15000km sau 2 ani, insa sunt unele persoane care afirma ca datorita existentei prafului in exces, ar fi indicat inlocuirea acestor filtre la 5-7000km.Voi ce parere aveti?

#2
aco_008

aco_008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 08.06.2007
Dupa ce mecanicul mi-a schimbat filtrele a spus ca se schimba din nou dupa 15000km, dar mi-a recomandat prieteneste sa nu le tin mai mult de 8000, motivand ca se imbacsesc mult mai repede din cauza prafului, mizeriei..

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Se schimba l a12-15 mii de km cel de aer, la motoarele TDI-de exemplu.Cel de polen se schimba cam la acelasi inteval darnu e obligatoriu . Oricum, daca schimbi filtrul de aer, trebuie sa schimbi si uleiul si filtrul de ulei.Si de regula filtrul de ulei se schimba atat de usor incat nu tre sa mergi la service...

#4
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007

 sanddy1964, on May 10 2008, 20:34, said:

Oricum, daca schimbi filtrul de aer, trebuie sa schimbi si uleiul si filtrul de ulei.Si de regula filtrul de ulei se schimba atat de usor incat nu tre sa mergi la service...

de ce????????
ce treaba are filtrul de aer cu cel de ulei si cu uleiul?

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Adi|_, on May 12 2008, 18:42, said:

de ce????????
ce treaba are filtrul de aer cu cel de ulei si cu uleiul?


se referea la faptul ca la km aia 12-15 mii ar trebuii sa-i cam faci o revizie..... :P

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Adi|_, on May 12 2008, 19:42, said:

de ce????????
ce treaba are filtrul de aer cu cel de ulei si cu uleiul?
Are, are dar e secret. Uite, numai Cosmin stie, ca el a mai avut masini... :lol:  :lol:  :rolleyes:
Pai daca te duci sa schimbi filtrul de aer, tot platesti-ca altfel il schimbai singur, nu? o faci o data pentru toate consumabilele. Si in functie de cum respecti motorul din dotare, iti permiti sa schimbi filtrele, uleiul, etc. Cine nu-si permte, respecta intervalul service obligatoriu sau schimba cand doreste...mai ales daca e masin afirmei, de exemplu...adica zice  ca a schimbat , ia banii de la sefu dar schimba o laie...adica baga filtre pe care altii le-au dat jos la 8-10 mii de km, de exemplu...si nu se cunoaste nimic. Mai ales la ulei, doa completeaza nitel si GATA! Si-au luat 1 milion de lei ciubuc.....
Mai iau de la acelasi mecanic de kkt si vreo 4 bidoane de plastic de Castrol (goooale desigur!!!) pe care le lasa ca dovada, in portbagaj...si eventual filtre vechi, ...s anu ma izic de filtru de polen ca acolo chiar nu s eschimba la un interval clar.Acolo e dupa cum te lasa inima si iti muta nasul filtrul / aerul conditionat respectiv.
Etc...
In episodul urmator, cum sa-l pacalesti pe sefu' de un amortizor? Vreti pontul?

Edited by sanddy1964, 12 May 2008 - 23:59.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Poanta cu filtrul de aer e urmatoarea. Tot ce nu e retinut de el ajunge in camera de ardere. Ea nu e etanseizata decat cu o pelicula de ulei. Particulele astea pe care ar trebui sa le retina filtrul de aer sunt minerale si ard foarte greu, asa ca nu dispar. Ori ajung pe esapament, ori trec in pelicula de ulei dintre cilindru si piston.
Toate particulele mai mari decat grosimea peliculei de ulei raman intepenite acolo pana sunt macinate, chestie care in paralel uzeaza cilindrii si segmentii, si in timp compresia se duce pe pix.

Presto, ai aflat de ce se murdareste uleiul (una din cauze), la ce-i bun un filtru de aer, si de ce crapa un motor fara filtru de aer montat in <500km.

In afara de asta, un filtru imbacsit restrange drastic debitul de aer in motor si provoaca pierderi de putere, si altele.

#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 fredy2007, on May 9 2008, 23:51, said:

La noi in tara dupa cati km este bine sa se schimbe filtrele de aer si polen, atunci cand acestea sunt originale, fabricate in Germania?Pentru acestea am primit la service, garantie 15000km sau 2 ani, insa sunt unele persoane care afirma ca datorita existentei prafului in exces, ar fi indicat inlocuirea acestor filtre la 5-7000km.Voi ce parere aveti?

O pasarica mi-a soptit ca filtrele de aer (de la VAG - ca astea le cunosc) duc lejer 40-50Kkm in afara. Sunt proiectate sa duca asa. La noi se incadreaza lejer in 20kkm. Dar cum noi suntem mai ortodocsi decat papa le schimbam pe la 10Kkm , se mai baga unii in seama cica la 7-8Kkm. Total eronat. Eu zic ca e exces spre manie.

Eu personal le-am schimbat mereu la 20Kkm si la analiza aratau ok, chiar mai puteau duce.

#9
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007
sanddy, am intrebat pt ca din mesajul tau se intelege ca e obligatoriu sa le schimbi toate odata

Quote

Oricum, daca schimbi filtrul de aer, trebuie sa schimbi si uleiul si filtrul de ulei.

oricum eu imi schimb singur filtrul de aer(si pe cel de polen) cand consider ca e nevoie. depinde pe unde circul.

#10
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 Adi|_, on May 13 2008, 14:10, said:

sanddy, am intrebat pt ca din mesajul tau se intelege ca e obligatoriu sa le schimbi toate odata

oricum eu imi schimb singur filtrul de aer(si pe cel de polen) cand consider ca e nevoie. depinde pe unde circul.


Eu circul mai mult pe drumuri  asfaltate, insa in Romania praful este peste tot, asa ca....
Nu vreau sa am probleme cu motorul din ignoranta dar nu vreau nici sa arunc banii aiurea, doar sa ma aflu in treaba.Mie la reprezentanta Opel mi s-a spus ca am garantie la consumabile 15000km sau 2 ani.
Iar au am rulat doar 9000km, asa ca....ma bate gandul sa rulez pana la 14000km dupa care sa inlocuiesc consumabilele cu altele originale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate