Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Centrala "standard" vs condensare

- - - - -
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
vreau sa tiu daca merita sacrificiul unei investitii mai mari pentru o centrala in condensatie .
diferenta intre cele 2 modele este de 15 mil

ariston genus 24 ff - 26.5 mil
ariston genus premium 24 ff 41.6 mil

nu vreau sa-mi recomandati alte modele ci vreau sa stiu daca este modele in condensatie isi merita banul si daca chiar se simte  la factura de gaz , pentru ca pe toate site-urile producatorilor si in magazine toti spun ca da , dar vreau sa  aud si pe cineva care are .

Mentionez nasul meu are modelul Genus 24 ff si este satisfacut pe deplin de ea apa si caldura este ok , dar ... dar regreta ca nu a plait mai mult pentru cea in condensatie care ii facea economie la factura .

#2
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostHelllBoy, on May 7 2008, 10:38, said:

vreau sa tiu daca merita sacrificiul unei investitii mai mari pentru o centrala in condensatie .
diferenta intre cele 2 modele este de 15 mil

ariston genus 24 ff - 26.5 mil
ariston genus premium 24 ff 41.6 mil

nu vreau sa-mi recomandati alte modele ci vreau sa stiu daca este modele in condensatie isi merita banul si daca chiar se simte  la factura de gaz , pentru ca pe toate site-urile producatorilor si in magazine toti spun ca da , dar vreau sa  aud si pe cineva care are .

Mentionez nasul meu are modelul Genus 24 ff si este satisfacut pe deplin de ea apa si caldura este ok , dar ... dar regreta ca nu a plait mai mult pentru cea in condensatie care ii facea economie la factura .

cit a platit pe luni de iarna ?
ptr. ce spatiu ?

#3
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
el a platit mult man dar are o vila p+1  suprafata probabil 150 mp , a platit 6 mil a sa mi-a zis

#4
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostHelllBoy, on May 7 2008, 11:13, said:

el a platit mult man dar are o vila p+1  suprafata probabil 150 mp , a platit 6 mil a sa mi-a zis

cam multisor,man.si cu una in condensare ar fi platit peste cinci,ce crezi ?la suprafete mici nu se simte economia.tu ai spatiu mai mult ?

#5
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcaldut, on May 7 2008, 13:25, said:

cam multisor,man.si cu una in condensare ar fi platit peste cinci,ce crezi ?la suprafete mici nu se simte economia.tu ai spatiu mai mult ?

eu am apartament de 3 camere 70 mp cam cat ar veni gazul , am termopane cu profile rehau 5 camere .

intretinerea mi-a venit 5.4 mil 3 camere 4 persoane .

am contoate si repartiotoare peste tot  :(

#6
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostHelllBoy, on May 7 2008, 11:36, said:

eu am apartament de 3 camere 70 mp cam cat ar veni gazul , am termopane cu profile rehau 5 camere .

intretinerea mi-a venit 5.4 mil 3 camere 4 persoane .

am contoate si repartiotoare peste tot  :(

si eu am 3 camere,97 mp,termopan,etc si cea mai mare factura in iarna asta a fost de vreo 4 mil, parca in ianuarie.dar stau cu temp. in camera de comanda la 24 grd,zi si noapte,cu exceptia interv. 6:00-15:30,cind o micsorez la 21 grd.temp. e la fel in fiecare camera cu exceptia holului si sufrageriei,unde nu trece de 21-22 grd.....proasta dimensionare,ce sa faci ? :D

#7
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostHelllBoy, on May 7 2008, 14:13, said:

..are o vila p+1  suprafata probabil 150 mp , a platit 6 mil..
600 Lei la 150 m2 (400-450 m3) nu e mult deloc, daca vorbim de factura pt. luna ianuarie.

Centralele cu condensare merita din 2 motive (sau au 2 avantaje mari):
-Economia de consum de gaze: consuma la concret cu 10-15% la mai putin. La o factura de 400 Lei, economisesti 40 Lei, probabil 100-120 Lei pe iarna...
-Sunt centrale de ultimul tip, producatorii concentrand tot efortul de cercetare in aceste produse. Cele clasice vandute in Europa de Est sunt in mare parte proiecte mai vechi cosmetizate.
Ar fi deci si o diferenta calitativa intre cele 2 tipuri de centrale. Asta ca o impresie generala; exista insa si exceptii.

Acum eu inteleg ca ai avut o experienta fericita cu un Ariston si probabil cauti o confirmare pe forum a acestei optiuni personale. Eu zic sa-ti urmezi instinctul si sa fi consecvent, pana o sa ai motive sa-ti schimbi parerea (sau nu).

Toti oamenii fac asa: daca ai un Fiat, esti tentat sa-ti iei urmatoarea masina tot un Fiat mai nou. Daca ai un Opel -la fel. Numai daca ai o experienta proasta te decizi sa incerci altceva (moment in care vechea optiune pierde orice sansa de a mai fi luata in calcul vreodata).

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View PostHelllBoy, on May 7 2008, 13:36, said:

eu am apartament de 3 camere 70 mp cam cat ar veni gazul , am termopane cu profile rehau 5 camere .

intretinerea mi-a venit 5.4 mil 3 camere 4 persoane .

am contoate si repartiotoare peste tot  :(

Eu zic sa uiti de centrala. Asta e parerea mea.

#9
alexdj

alexdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.05.2008
http://www.experterm...ondensatie.html

Ai acolo o explicatie cum functioneaza centralele in condensatie. Poate te ajuta sa te decizi.

#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@hellboy
la un apartament ca al tau, minus termopane, + termoizolatie + centrala cu conotermostat in 5 ani nu am depasit in nici o luna 200roni intretinere+apa+gaz, (2 persoane).

imi permit sa afirm ca economia se face nu numai din alegerea tipului de centrala ci si din modul in care o folosesti. daca o tii la 24 de grade ai anumite costuri, daca cobori la 18 intre 8 si 17 (cind esti la lucru) si noaptea (cind esti in pat si te invelesti cu ceva mai gros) ai altele. daca faci mai mult dusuri decit baie e in cada e una, daca e invers e alta. daca ai masina de spalat "clasica" sau daca ai masina de spalat care merge cu apa calda si rece. poate e bine sa faci o comparatie intre felul in care intentionezi sa folosesti tu centrala si felul in care o foloseste nasul tau.

comentez pentru ca sint in situatia de a monta o centrala intr-o casa cam de 140 mp si inclin tot spre o centrala in condensatie,

Edited by gomez99, 15 May 2008 - 20:57.


#11
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgomez99, on May 15 2008, 18:48, said:

@hellboy
la un apartament ca al tau, minus termopane, + termoizolatie + centrala cu conotermostat in 5 ani nu am depasit in nici o luna 200roni intretinere+apa+gaz, (2 persoane).

imi permit sa afirm ca economia se face nu numai din alegerea tipului de centrala ci si din modul in care o folosesti. daca o tii la 24 de grade ai anumite costuri, daca cobori la 18 intre 8 si 17 (cind esti la lucru) si noaptea (cind esti in pat si te invelesti cu ceva mai gros) ai altele. daca faci mai mult dusuri decit baie e in cada e una, daca e invers e alta. daca ai masina de spalat "clasica" sau daca ai masina de spalat care merge cu apa calda si rece. poate e bine sa faci o comparatie intre felul in care intentionezi sa folosesti tu centrala si felul in care o foloseste nasul tau.

comentez pentru ca sint in situatia de a monta o centrala intr-o casa cam de 140 mp si inclin tot spre o centrala in condensatie,

foarte putin,cum ai devenit asa performant ?
centrala in condensare merita chiar si ptr. randament sezonier mare,in special in tranzitia de la un anotimp la altul si obligatoriu sonda externa,altcumva devine extrem de incomod sa tot umbli la reglaje zilnic.dar ptr. spatii mai mici de 250-300 mp,raman la parerea ca economia nu este nicicum spectaculoasa.

#12
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
performanta zic ca am obtinut-o mai mult din faptul ca am folosit regimuri diferite de temperatura. una dintre camere nu era incalzita peste 18C decit cind aveam treaba pe acolo. eu unul am fost multumit de investitie si am sustinut-o pe linga toti prietenii.
revenind la centrala in condensatie, zici ca pentru spatii mai mici de 250 amortizare se face intr-un timp prea mare ca sa renteze diferenta de pret. inteleg. o sa incerc sa fac un calcul teoretic sa vad ce imi iese si mie de aici.
cineva mai zicea ca centralele de peste 24kw si in special cele in condensatie nu se simt bine daca lucreaza in sarcini sub 50% din capacitate. acum eu imi pun problema ca s-ar putea sa nu vreau sa incalzesc etajul, ci sa mentin acolo iarna 15C. in cazul asta s-ar crea o problema pentru centrala in cauza?

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgomez99, on May 15 2008, 19:49, said:

performanta zic ca am obtinut-o mai mult din faptul ca am folosit regimuri diferite de temperatura. una dintre camere nu era incalzita peste 18C decit cind aveam treaba pe acolo. eu unul am fost multumit de investitie si am sustinut-o pe linga toti prietenii.
revenind la centrala in condensatie, zici ca pentru spatii mai mici de 250 amortizare se face intr-un timp prea mare ca sa renteze diferenta de pret. inteleg. o sa incerc sa fac un calcul teoretic sa vad ce imi iese si mie de aici.
cineva mai zicea ca centralele de peste 24kw si in special cele in condensatie nu se simt bine daca lucreaza in sarcini sub 50% din capacitate. acum eu imi pun problema ca s-ar putea sa nu vreau sa incalzesc etajul, ci sa mentin acolo iarna 15C. in cazul asta s-ar crea o problema pentru centrala in cauza?

nici intr-un caz,viteza ventilatorului se autoregleaza,functie de puterea cazanului la un moment dat,nu o deranjeaza cu nimic.
pentru etaj,reglezi individual prin cap termostatic,fiecare radiator.dar sa cumperi de calitate,Heimeier sau Oventrop.

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ai putea, din experienta ta, sa recomanzi niste centrale (cu si fara condensatie) de preferat cu rezervor incorporat, pentru un spatiu de cca 150mp? functie de, sa zicem, pret/fiabiliate/service? eventual 2 firme diferite, sa nu zica lumea ca facem reclama. desigur ca fiecare poate avea niste preferinte, functie de ce si cum a lucrat cu echipamentul respectiv, dar eu nu sugerez aici ca e musai sa fii impartial, ci sa te bazezi pe experienta ta.

nu vreau sa ii monopolizez postul lui hellboy, dar as zice ca discutia ar putea interesa mai multa lume.

#15
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgomez99, on May 16 2008, 07:15, said:

ai putea, din experienta ta, sa recomanzi niste centrale (cu si fara condensatie) de preferat cu rezervor incorporat, pentru un spatiu de cca 150mp? functie de, sa zicem, pret/fiabiliate/service? eventual 2 firme diferite, sa nu zica lumea ca facem reclama. desigur ca fiecare poate avea niste preferinte, functie de ce si cum a lucrat cu echipamentul respectiv, dar eu nu sugerez aici ca e musai sa fii impartial, ci sa te bazezi pe experienta ta.

nu vreau sa ii monopolizez postul lui hellboy, dar as zice ca discutia ar putea interesa mai multa lume.

citeste si topicul "centrale termice" s-a scris si acolo destul de mult.eu pentru 150 mp,as cumpara un Radiant Pluscomfort RMAS 20 E,sau un Vaillant VUI 282-7.tin cont si de pret,ptr.ca o varianta super este Vitopend 222,dar e al dracu de scumpa.ptr. mine personal,n-as lua una in condensare,ptr. ca repet,nu-i un spatiu asa mare,incit sa simt spectaculos economia.mai degraba m-ar preocupa izolarea cladirii,ptr. ca asta da rezultate spectaculoase.

#16
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
am citit si topicul ala, e cam stufos, da ii fac un rezumat. o sa incep sa bat lumea la cap pe el. pe treadul asta era mai aerisit putin, ideea era mai concentrata.
merci pestru sugestie. mai cugetam.

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgomez99, on May 16 2008, 07:27, said:

am citit si topicul ala, e cam stufos, da ii fac un rezumat. o sa incep sa bat lumea la cap pe el. pe treadul asta era mai aerisit putin, ideea era mai concentrata.
merci pestru sugestie. mai cugetam.

nu conteaza ca bati lumea la cap,asta e scopul topicului,sa schimbam opinii si sa cerem informatii.din pacate papitoii de la firmele specializate nu prea stiu sa informeze.

#18
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgomez99, on May 15 2008, 22:49, said:

performanta zic ca am obtinut-o mai mult din faptul ca am folosit regimuri diferite de temperatura. una dintre camere nu era incalzita peste 18C decit cind aveam treaba pe acolo. eu unul am fost multumit de investitie si am sustinut-o pe linga toti prietenii.
revenind la centrala in condensatie, zici ca pentru spatii mai mici de 250 amortizare se face intr-un timp prea mare ca sa renteze diferenta de pret. inteleg. o sa incerc sa fac un calcul teoretic sa vad ce imi iese si mie de aici.
cineva mai zicea ca centralele de peste 24kw si in special cele in condensatie nu se simt bine daca lucreaza in sarcini sub 50% din capacitate. acum eu imi pun problema ca s-ar putea sa nu vreau sa incalzesc etajul, ci sa mentin acolo iarna 15C. in cazul asta s-ar crea o problema pentru centrala in cauza?

Tu la bloc ai beneficiat de "ajutorul" vecinilor in economia de gaz fiindca ai mers pe temp. scazute.
La casa nu iti mai incalzeste nimeni pereti exteriori.
Prea mare economie nu o sa faci cu temp. de 15 grd. la etaj dar totusi e ceva. Daca vrei sa faci asta ar fi bine sa ai si o izolatie termica bunicica intre parter si etaj.
Problema la tine va fi de dimensionarea caloriferelor pt. o centrala in condensare mai ales ca doresti sa incalzesti doar parterul. Adica centrala incalzind doar calorifere de la parter nu poate sa functioneze in condensare adica la rand. maxim (exceptie o casa bine izolata termic care necesita o putere mica pt. incalzire, o sa-ti detaliez daca vrei).

Eu zic sa-ti pui centrala in condensare si daca ai bani si un boiler de vreo 200 de litri pt. ca gazele se scumpesc mereu. Dar conteaza mult pretul initial ca sa si renteze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate