Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AM si FM

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
randy1

randy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2008
Vreau sa aflu si eu o informatie de la cei care cunosc. Care este diferenta dintre frecventele AM si FM. De ce pe frecventele AM nu se emite noaptea, de ex. Radio Iasi emit doar pana la ora 10 pe AM. multumesc

#2
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 randy1, on May 4 2008, 11:39, said:

Vreau sa aflu si eu o informatie de la cei care cunosc. Care este diferenta dintre frecventele AM si FM. De ce pe frecventele AM nu se emite noaptea, de ex. Radio Iasi emit doar pana la ora 10 pe AM. multumesc

Diferenta intre FM si AM? Calitatea ridicata a FM fata de AM si costurile de emisie mari ale AM fata de FM.
Se emite noaptea pe MA (AM) la puteri un pic mai reduse acolo unde sunt restrictii (vezi RRActualitati)

Frecventa Radio Iasi presupun ca are restrictii (contra bruiajului altor statii din Europa) noaptea fiindca este o statie de mare putere (1000 KW)

Propagarea undelor cu MA (AM) este mult temperata de activitatea solara, asa ca in lipsa acesteia (noaptea) undele MA (AM) se propaga anapoda fara a tine cont de frontiere si bruiaza statiile altor tari. Asa ca ori se reduce puterea emitatoarelor noaptea, ori se opresc de tot.

Edited by RMC Info, 04 May 2008 - 15:27.


#3
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

 randy1, on May 4 2008, 11:39, said:

De ce pe frecventele AM nu se emite noaptea, de ex. Radio Iasi emit doar pana la ora 10 pe AM. multumesc

Nu e nicio regula cum ca pe AM nu se emite noaptea. Cred ca emitatorul Radio Iasi este o exceptie, pentru ca toate celelalte emitatoare ale SRR pe care le pot eu receptiona aici functioneaza bine-mersi 24h/24h. Emitatoarele studiourilor teritoriale (asa cum e cel de la Iasi) trec pe RR Actualitati incepand cu ora 22:00. Probabil ca cel de la Iasi se intrerupe complet din motive de costuri. Oricum Moldova este acoperita binisor de alte statii RRA pe AM.

In ceea ce priveste puterea de emisie, eu stiam ca emitatorul de la Iasi a fost redus la vreo 400 W de cativa ani.

#4
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007

 Beavix, on May 5 2008, 15:25, said:

Nu e nicio regula cum ca pe AM nu se emite noaptea. Cred ca emitatorul Radio Iasi este o exceptie, pentru ca toate celelalte emitatoare ale SRR pe care le pot eu receptiona aici functioneaza bine-mersi 24h/24h. Emitatoarele studiourilor teritoriale (asa cum e cel de la Iasi) trec pe RR Actualitati incepand cu ora 22:00. Probabil ca cel de la Iasi se intrerupe complet din motive de costuri. Oricum Moldova este acoperita binisor de alte statii RRA pe AM.

In ceea ce priveste puterea de emisie, eu stiam ca emitatorul de la Iasi a fost redus la vreo 400 W de cativa ani.


400 W sau 400 kW ?

#5
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
400 KW, pardon.  :blush:

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
E o bucurie in straintate sa asculti Actualitatiile pe medii, de exemplu in  Germania de Pasti am avut asa : 855, 1152 (cea mai buna si stabila), 1332, 756 (locul 2 ca semnal receptie), 603 (Antena Satelor parca) , 630 khz, iar in Grecia am ramas crucit ca noaptea invadeaza Actualitatiile si localele : Cluj, Iasi, Constanta,vro 10 frevente si grecii se aud doar pe 3-4. Nu stiu de ce avem asa multe frecvente AM acordate si de ce sunt unele la numai 40 km distanta (Petrosani- Tg. Jiu de exemplu)
Ziua mediile se aud slab, sub o statie FM de aceiasi putere, dar noaptea devasteaza 1000-2000 km si probabil si mai mult, daca le lasa alte posturi.

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 Beavix, on May 5 2008, 19:05, said:

400 KW, pardon.  :blush:
Totusi nu se simte acest lucru, il receptionez ca inainte (verificat din diverse localitati).
Pe de alta parte nu inteleg de ce numai anumite emitatoare de la noi sunt oprite noaptea, presupun ca nu din cauza costurilor.

#8
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009

 chatnoir401, on 18th May 2008, 23:19, said:

Totusi nu se simte acest lucru, il receptionez ca inainte (verificat din diverse localitati).
Pe de alta parte nu inteleg de ce numai anumite emitatoare de la noi sunt oprite noaptea, presupun ca nu din cauza costurilor.

In Husi de exemplu, in jur dupa ora 20 cand cade noaptea si pana la 22, respectiv inainte de 6 dimineata si pana la rasarit 1053 kHz se aude `tulbure`. Asadar un pic se cam `simte` diminuarea puterii statiei de emisie, tin minte ca de cand am crescut cu radio iasi pana in 2004 la acel 1MW (statie tip Marcomi pe lampi) fluctuatiile erau cu mult diminuate fata de acum pentru emisie nocturna. In plus, pana acum cativa ani Radio Iasi prelua dupa 22 RRA-ul, iar dupa 23 Chisinau-Radio Moldova. Receptia era de asemeni in limite constante. Insa 400 de kW raman acceptabili, statia este modernizata la standarde internationale, brand `Harris`.... in valcea de ex Radio IS l`am prins ok! (->bis intervalul orar)
Cat despre oprirea statiei 1053 kHz pe timpul noptii, inginerul de acolo mi`a comunicat ca `nu vor cei de la centru` sa preia emisia RRA pe timpul noptii, iar un alt inginer de la studioul de radio is mi`a comunicat ca o ora de emisie este foarte costisitoare (au inaintat o cerere prin care sa isi inceapa emisia in AM de la ora 5 dim, adica o ora in plus, dar au fost refuzati).

Edited by mibo06, 18 August 2010 - 21:20.


#9
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si din Slanic Moldova (intre munti) RADIO IASI pe AM se receptioneaza slab chiar pe parcursul zilei (aproape la acest nivel il prind si din Constanta). In Bacau de exemplu dupa lasarea serii se aude bine, rar il mai paraie 1044 kHz MACEDONIA 1.

#10
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009

 chatnoir401, on 18th August 2010, 22:45, said:

Si din Slanic Moldova (intre munti) RADIO IASI pe AM se receptioneaza slab chiar pe parcursul zilei (aproape la acest nivel il prind si din Constanta). In Bacau de exemplu dupa lasarea serii se aude bine, rar il mai paraie 1044 kHz MACEDONIA 1.

Si totusi este administrat de Radiocom, alaturi e celelalte statii LW, AM, FM si SW care distribuie programele SRR`ului in teritoriu. Pentru ce il inchide noaptea doar pe asta? (exceptie LW si SW pt aceasta discutie)

Inainte la 1 MW il lasau sa mearga sa asculte lumea si consumase aproape cat un oras. Acum e la 40% si contribuim cu taxa radio.

Edited by mibo06, 18 August 2010 - 22:11.


#11
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e numai asta, si celelalte statii AM ale studiourilor teritoriale isi inceteaza emisia pana in ora 24.
Non-stop nu-mi amintesc sa fi avut emisie cel putin acesta de la Iasi.

#12
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009
La asta ma si refer. Nu imi explic separarea fata de celelalte statii AM teritoriale pentru care si 1053 kHz sa preia RRA`ul dupa ora 22.

Edited by mibo06, 18 August 2010 - 22:58.


#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 mibo06, on 18th August 2010, 23:54, said:

La asta ma si refer. Nu imi explic separarea fata de celelalte statii AM teritoriale pentru care si 1053 kHz sa preia RRA`ul dupa ora 22.
Majoritatea statiilor proprii ale RRA din AM emit non-stop,doar cateva stiu ca le mai oprea dupa miezul noptii.

#14
no-limit

no-limit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.12.2007
AM-ul e cam pe duca. La fel se poate spune si despre LW. La tzara ce se mai asculta pe AM posturi gen:RRA, Radio Antena Satelor, Radio Oltenia Craiova, Radio Cultural si cam atat. In maxim 10 ani cred k se va renunta definitiv la aceste benzi. FM-ul in schimb va avea o viatza destul de lunga iar calitatea sunetului mai mult decat ok.

#15
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asa mai sunt destui care asculta pe AM aceste posturi fie ca nu stiu ca le pot asculta si in FM sau detin receptoare radio vechi (cazuri mai rare).

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
L.W. tot din A.M. face parte. Dar la noi s-a încetățenit americănismul M.W. (U.M.) = A.M. În S.U.A. în A.M. nu se emitea decât pe unde medii (nu aveau posturi unde scurte = U.S. = S.W. = K.W., dar mai aveau aparate ca să recepționeze din străinătate), iar L.W. (U.L.) au fost folosite doar pentru aeroporturi (de aia unele aparate japoneze și americane chiar dacă au U.S., nu au și U.L.).
Radioul prin satelit oferă o calitatea mai bună a audiției, dar nu este "democratică". Îți trebuie nu știu ce instalație. Cu un radio clasic poți asculta mai ușor posturi străine.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Aha, de aici era problema, nu stiam de ce MW era denumit AM la noi, ca doar si LW sau SW tot AM sunt. Americanofonia e de vina.  :naughty:

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
De fapt se folosesc ambele denumiri, predominanta e cea cu AM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate